ie brecdc gracht langs den spoorweg heen, de plaats van het gevaar tijdig enoeg te bereiken om den ouden man uit zijn gevaarlijke positie te be rijden. 's GRAVEN1IAGE3 Junij. Z. 11. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid toegekend aan len Russischen hofraad A. Goebel en aan A. Buck, kapitein van het Noor- vecsch zeiljagt Nor datje mude zilveren medaille, ingesteld bij kon. be- 1101° van 22 Sept. 1855. en een loffelijk getuigschrift; aan E. Werkala tuurman. C. E. Knobloch, matroos, O. Olsenligt matroos, en J. E. Porsela, tok, allen behoorende lot de bemanning van genoemd jagt, ieder eene gel- lelijke belooning en een loffelijk getuigschrift wegens de redding van de lemanning van het in September 1869 nabij het eiland Wesehnjak veronge- ukt Ned. schip Etna. Tot 'commies van staat bij den raad van state is benoemd de heer mr. ,1. Rovaards. Tol burgemeester der gemeente Escharen is benoemd de heer J. Gappen. Aan den officier van gezondheid 1' kl. bij de zeemagt J. C. van Doo- remaal is op zijn verzoek eervol ontslag uit de zeedienst verleend. Aan den opzigler van den waterstaat le kl 11. J. Verhaar is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. Voorts zijn bij den waterstaat bevorderd (ot opzigter lc kl. W. G. Bloem, thans van de 2' kl.tot opzigter 2e kl. Th. Laurentius, thans van de 3e kl.tot opzigter 3C kl. J. W. de Koster, (hans van de 4e kl.lot opzigter 4«' kl. I'. de Kiewit. jMet genoegen vernemen wij, dat aan onzen stadgenoot, den heer J. J. van Kerkwijk, lid van de tweede kamer en ingenieur van den rijkslelegraaph le zeldzame onderscheiding is te beurt gevallenom door het Bataafsch ge nootschap van proefondervindelijke wijsbegeerte te Rotterdam bekroond te •jvorden met de grootc gouden medaille van dat genootschap voor het be antwoorden van een door dat genootschap uilgeschreven prijsvraag over de pelegraphie. ui -- Naar wij vernemen heeft het bestuur van het Kon. Zoöl. Bol. genoot schap van acclimatatie alhier beslotenzijn mandaat niet neder te leggen in alzoo aan het verzoek van 2 a 300 leden-aandeelhouders te voldoen, die n twee dagen tijds een daartoe strekkend adres aan het bestuur hebben jnderteekend en aangeboden. Voorts verneemt men dat het bestuur den heer 3. A. W. van Hoorn, practiserend veearts te Amsterdam, tot hoofdbeambte iver dien tuin heeft benoemd. 1 IHJITENLANI)SC!IK BKIMGTKN. 1 ËIVOËLAIV». n r LONDEN 2 Junij. f Het standbeeld van lord Palmerston, in de Westminster abdy opgerigt, dezer dagen op eenvoudige wijze onthuld. la piet grootste gepantserde schip der wereld, de Sultan, is Zaturdag op Vle werf te Chatham van stapel geloopen. liet is 325 voet lang en 59 breed, lie inhoud is 5226 lon.|Er zullen twee-stoommachines in geplaatst worden, telk vau 1200 paardekracht. r - De voorloopige instructie der zaak van de als dames verkleede hceren Park eh Boullon is eindelijk Maandag 11. afgeloopenbeide heeren zijn naar !)lie zitting van de criminele regtbank verwezen en zullen daar waarschijnlijk 1 keeds de volgende week teregt staan. De dagbladen verwijten elkander nu lat er door de verslagen der reeds gehouden zittingen zooveel ongepaste 'faken onder de oogen van het publiek gebragt zijn, doch elk blad veront schuldigt zich zelf met te zeggen dat hel wel genoodzaakt was de zaak :4veii haarfijn te behandelen als de andere het deden, om geen lezers te jerliezcn. Zelfs de Times, die zeker zijn aanzien niet verschuldigd aan het publiceren van dergelijke verslagen, is niet ten achteren gebleven. •efe overige bladen eischen nu dat dit blad voortaan bij dergelijke gelegen heden een goed voorbeeld zal geven en beloven dan dit le zullen volgen, ït rot 4'liASKSEIJR. m' PARIJS, 2 Junij. De staatscommissie voor het hooger onderwijs heeft hare taak ten ne!inde gebragt, en eene. volledige wet betredende dit onderwerp ontworpen. y De kamer van beschuldiging van den Imogen raad van justitie heeft jjene zitting gehouden, waarin de advocaat-generaal Dupré Lasalle drie uren i0|gng aan liet woord is geweest, tot het uitbrengen van rapport en het lellen der eischen van het. openbaar ministerie, ten aanzien der 73 in de „.iomplotten van Februarij en April betrokken personen. ijs Het kwartier du Temple is Woensdag aan een groot gevaar ontsnapt. Sps Namiddags ten drie uren ongeveer vervoerde men daardoor een kar met vraten petroleum en andere koopwaren, toen de voerman omziende merkte ■i'oiat de vaten niet meer vast lageu en al schokkende aan het lekken waren ètjegaan. waardoor er een straal petroleum langs de straat vloeide. Ten einde ysangelukken le voorkomen, plaatste hij de vaten petroleum opliet trottoir en a Vervolgde zijn weg met het plan die nader op te halen. Een persoon, die r de petroleum zag wegstroomenwilde een aardigheid hebben en stak die eemet een lucifer aan. De vlam sloeg met eene verbazende snelheid over naar wale vaatjes die dadelijk met een zwaren slag uit elkander barsttenwaardoor tdc vlammen tot aan de derde verdieping reikten. Met groote moeite heeft ilaanen den brand weten te blusschen, niemand is gewond; doch de gevels der e nuizen zijn zwaar beschadigd. De persoon, die door onvoorzigtigheid de eriiaiileiding tot den brand heeft gegevenis bereids in hechtenis genomen. J11 De dagbladen bevatten het volgende berigt uil Serelhvan 30 Mei, bij Het hoofdbestuur der vereeniging 1'Alliance Isr. ontvangen: Eergisteren Wnd was de stad Botoschanin Rumanië. het tooneel van cenen ver- '".TChrikkelijken Jodenmoordvan eene gruwelijke menschenslagting. De ge- 1 jtleegde wreedheden hielden naauwelijks te middernacht op. Gisteren ochtend viegde de Christelijke bevolking haren bloeddorst door nieuwe gewelddadig heden aan den dag. De- Israëliten en hunne huisgezinnen werden woest uangevallen en mishandeld op de straten, in hunne woningen, in de scbuil- 'e Maatsen waar zij de wijk hadden genomen. Ten één ure na den middag 1nugtte een groot deel der Israëlitische bevolking uit de stad. Aan alle zij len hoort men niet anders dan den kreet: vermoordt hen! vermoordt hen! troSVij smeeken bijstand van u. 'of Volgens berigten uit Smyrna is het in enkele streken van Klcin-Azië iV«urig met de voómitzigten voor den oogst gesteld. De sprinkhanen hebben '1 iroote verwoestingen aangerigt, do! ons I T I MË. Uil Rome meldt men dat in de 60'u congregatie van hel concilie de bisschop van Regensburg als woordvoerder voor de commissie van het ge loof is opgetreden. Na hem hebben vier prelatende bisschoppen van Cou- lances, van Temeswar, van Waradin en van Savannah, het woord gevoerd. De laatstgenoemde, insgr. Vérat, is door den voorzittenden kardinaal Capalli tot de orde geroepen of in de rede gevallennadat hij het schenken van een placet aan het schema omtrent de onfeilbaarheid «eene heiligschennis^' had genoemd. De redenaar heeft na de ontvangen lereglwijzing den kansel verlaten. De burgerlijke regtbank van Massa-Carrara heeft den ex-hertog van Modena veroordeeld lot eene schadevergoeding van 20000 fr. aan eik dei- door hein in den kerker van Mantua geworpen staatkundige gevangenen en wegens het onwettig gevangenhouden dezer personen tot October 1861. Toen de vereischte som binnen vijf dagen niet was voldaan, is de deur waarder van de regtbank te Pisa eenvoudig overgegaan tot het beslag leg gen op de landboiiw-produclen en de roerende goederen van het paleis te Pisa. De Movimcnto, die dit berigt mededeelt, roept ten slotte in vervoe ring uit: zoo bereikt dan loch de arm van het geregt dengencdie zich geschapen waande om de geregtigheid met voeten te treden. PEK TELEGRAAF. ROME2 Junij. De onfeilbaarheid van den Paus zal worden afgekondigd op het feest van St. Pieler. Vervolgens zal het concilie worden verdaagd tol 15 October. MADRID, 3 Junij. Men verzekert dat Esparlero antwoorden zal op het manifest, door zijné aanhangers openbaar gemaakt en op nieuw de candi- datuur voor den troon zal weigeren. MADRID, 3 Junij. Te Valladolid hebben 500 werklieden ongeregeldheden verwektwegens de accijnsenzeven personen zijn gewond. Na eenige airrestatièn is de rust hersteld. TOURS, 2 Junij. De raadskamer van liet hooggeregtshof is gisteren bij eengekomen en heeft tot nu toe 61 in staal van beschuldiging-stellingen goedgekeurd. Hel definitive arrest zal waarschijnlijk Zaturdag verschijnen. b k o x i» k x. Mijnheer de Redacteur! De heer Le Poole aan het einde zijnde van zijn citaat en aangevoerde be wijsplaatsen, vraag ik aan UE. in uw geëerd blad eenige plaatsruimte voor weinige regelen. Naar aanleiding van het door den heer Le Poole geschre vene, acht ik eene opmerking van mijne zijde noodig Het komt mij voor dat gemelde heer, geleid door een of ander hoofddenkbeeld, niet volkomen heeft begrepen, de oorzaak waardoor, en het doel, waartoe ik in Haart 1863 geschreven heb, noch recht goed gevat heeft wat de Redactie van den Nederl. Induslr. er toe leidde, om dat geschrevene in zijne oorspron kelijkheid geheel weer te geven door het te laten herdrukken in Maart 1870. met bijvoeging van de reden, die zij harerzijds daarvoor had. De lezing van den heer Cremer, gehouden in Maart 1863 in Diligcntia te 'silage, had lot hoofdgedachte: liet bewerkstelligen van eene geheele of gedeeltelijke beperking ran den arbeid van kinderen in de fabrieken. Daar moest het heenen om er in le kunnen slagenhad men opgezocht en aangespannen den Novellistden heer Cremer. Deze moest op zijne eigenaardige wijze de goede lièn eens vertellen, hoeveel ongerechtigheid en barbaarschheid er in ons land heerscht. Deze was in slaat om in kleuren en geuren den waren staal van zaken te vertellen, en gang in het werk te brengen. En zoo al meer! Zulks is goed geslaagd. Er is gang gekomen; een' gang, dien ik nimmer betreurd heb. Maar wat ik van datbogenbiik af zeer gelaakt heb, is, het middel waarmede, en de wijze waarop men tot dien gang gekomen is. Tegen dat middel, destijds liij mijn schrijven voor mij hoofdgedachte, niet tegen het hoofddenkbeeld, waarvoor de heer Cremer gelezen had, ben ik opgekomen, dewijl ik het eeue schandelijke misleiding vond en eene grove onrechtvaardige beschuldiging ten laste ge legd aan de ouders zoowel als aan hunne handlangers, de fabriekanten. Voor deze allen heb ik toen de handschoen opgenomen, omdat ik het niet dulden kon, dat iemand, geheel onbekend met de Industrieele.wereld en toestanden, willens of gedwongen, zich het recht aangematigd had de fabrieken te noemen: /'de bakermatten van ontucht en oorzaken van zede- lijken en ligchamelijken moord." Voor dit oogenblik is dit genoeg om aan te geven de oorzaak en het doel van mijn schrijven m 1863 Wellicht komt later voor mij de gelegenheid om mijne gedachten over het hoofddenkbeeld, de beperking van den arbeid van kinderen in de fabriekennader te ontwikkelen. Nu, wat de Redactie van den Ned. Industrieel betreft. Toen de staats commissie, na haar onderzoek aan hel licht gebracht, en hare bevinding medegedeeld had, dat niet hoofdzakelijkzooals beweerd was, op fabrieken en bij fabriekskinderen het aangegeven kwaad gevonden wordt, maar veelal daarbuiten in andere omgevingen en toestanden, en de heer Cremer, niettegenstaande deze beschouwing, voortging adressen in den- zelfden geest van 1863 le laten teekenen. toen schijnt de Redactie het goed gevonden te hebben, om mijn schrijven, hetwelk ik in Maart 1863 (ik was toen nog geen lid van de Vereeniging) aan haar ter plaatsing had ingezon den, nogmaals te herplaatsen in Maart 1870 met de aanduiding "eene ge ringe hulde aan de waarheid." Zij heeft, en dit is in geen anderen zin uit te leggen, willen doen uitkomen, dat, wat ik in 1863 geschreven had en waartegen ik toen was opgekomendoor het onderzoek der commissie nu bewaarheid is geworden. Waarlijk hier geldt de vraag wel: wie heeft de publieke opinie verkeerd ingelicht? De lezing van den heer Cremer? Mijn schrijven Of de Redactie van den Ned. Industrieel De heer Le Poole kan overtuigd zijndat ik mij gaarne door hem wil laten onderrichten, zoe dikwijls als hij vermeent het noodig is. dat hij zich op dat standpunt plaatsen moet. Ik zal dit hem in dank aannemen., er naar strevende een goed leerling te zijn. Tot mijn leedwezen moet ik nu be kennen, dat hij mij niet overtuigd heeft in dat waarin hij mij overtuigen wilwant de grondwaarop hij zich geplaatst heeft om mijn schrijven te kunnen beoordeelendaarop is niet te vinden hel uitgangspunt vanwaar ik daarvoor ben uitgegaan. Is de heer Le Poole in die zeven jaar vooruitge gaan door ondervindingen en opmerkingenhij zal het wel niet alleen zijn anderen zijn dat met hem. In mijne betrekking tot de Vereeniging, tegen wier werkzaamheden sommigen zijn ingenomen, zal het mij immer aange naam zijn, voorlichting, onderricht en raadgeving te ontvangen, van welke zijde dan ook. Zeker wordt daardoor voor hel algemeen belang veel goed bewerkt. En nu genoeg Over deze quaeslie, zal ik UE. niet meer lastig vallen, terwijl ik met alle achting teeken Uw Dw. Dienaar, Leiden, 2 Juni 1870. A. II. EIGEMAN.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3