LEIDSCHË COURANT. ZATURDAG 28 MEI. STA DS-HERIGTEN. BliNNENLANDSCHE BERIGTEN. or 1870. i\\ 124. Bt ia' De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 jaars, buiten de expeditiekostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs <ler Adverlentiën is van 14 regels f 1.- iedere regel meer 25 cents. el De BURGEMEESTER der Gemeèxte LEIDEN, Gezien art. 109 der Algeniecne Policicverordening d Bepaalt, ter gelegenheid der uitvoeringen door de Lcidsclie Zangvereeni- Iging, op Donderdag 2 en Vrijdag 3 Junij aanstaande in de llooglandsche Kerk te gevenvoor de rijtuigen bestemd om personen aan die kerk af te zetten de na te melden rigting: die, bestemd voor den ingang tegenover de Koorstecgmogen alleen a*an de zijde van het Kerkplein komen en moeten langs den vjMddeliveg wegrijden sti die, bestemd voorden ingang over de Beschuitsteegmogen alleen van de zijde van de Bnrgsteeg komen en moeten langs de Nleniv- .straat naar de zijde van de Hooigracht wegrijden; die, bestemd voor den ingang aan de llooglandsche Kerkgrachtmogen alleen komen van de zijde der Burgsteeg en Nleiinstraat langs de Wluterstecg en moeten langs de llooglandsche Kerkgracht wegrijden. Voorts, dat na het eindigen der uilvoeringen telkens in tegenovergestelde rigting zal moeten worden weggereden. Wordende een iegelijk dringend uitgenoodigd om zich naar de aanwijzin gen, door de ambtenaren der policie in dien zin te geven, stiplelijk te Olfedragen. De Burgemeester voornoemd. Leiden 27 Mei 1870. v. d. BUANDELEH. tt pc ;cl LEIDEN. 27 Mei. De faculteit van wijsbegeerte en letteren aan de hoogcschool alhier 'heeft bekend gemaakt dat het admissie-examën zal plaats hebben Maandag en Dingsdag 20 en 21 Junij aanst. Belanghebbenden moeten zich daartoe voor 12 Junij aanmelden bij den pedel K. Haremaker. Gisteren hebben alhier vertoefd afgevaardigden van de sectiën der Vereeniging het Metalen Kruis uit verschillende plaatsen, ten einde de noo- >5C - - schikkingen te maken voor de jaarlijksche bijeenkomst der sectiën, gjdie Zondag 12 Junij alhier zal plaats hebben. - 1 Heden middag ten 1 ure viel een jongen, aan den waterkant van de Steenschuur spelende, van den vrij hoogen wal in het water en lokte door '|!;zijn angstig hulpgeschrei een tal van nieuwsgierigen naar den waterkant, ng Gelukkig bevond zich daaronder een werkman, die zich onverwijld, geheel gekleed, te water begaf en hel genoegen smaakte den drenkeling behouden IBfeaii wal te brengen. Wij hopen dat iets meer dan een nat pak de belooning 01 voor deze koene daad zal zijn. jjjj' De wis- en natuurkundige afdeelmg der kon. akademie van welen- PjiSfhappen te Amsterdam zal morgeit aldaar cenc gewone vergadering houden. B4i Bij de hoofd-commissie voor het te Heiligerlce op te rigten monument bestaat het voornemen om, indien de nog ontbrekende ƒ2500 spoedig zijn bijeengebragt, de onthulling te doen plaats hebben op den 23>,rn Mei 1871. In eene Dingsdag 11. te Amsterdam gehouden vergadering van aandeel- go houders der maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is besloten 74;om op voorstel van eene commissie van aandeelhouders, de balans van winst- 20leir verliesrekening over het jaar i860 goed te keuren en tevens het divi- dend op 4% pCt.d. i. 11.87% per aandeel, te bepalen. Verder keurde ^kle vergadering goed, dat de zetel der maatschappij eerst in 1871 naar Utrecht zal worden overgebragt, aangezien de te stichten gebouwen niet (tffvóór dien tijd zullen gereed zijn. 69: Tusschen het gemeentebestuur van Haarlem en dijkgraaf en hooghcem- - raden van Rijnland is een geschil ontstaan over het afsluiten van de Garen- kokersvaart van de stads-singelgrachtdoor middel van eene in die vaart _J"gcbouvvde sluis. Aan den eisch van Rijnland tot het wegruimen dier be lemmering niet voldaan zijnde, is de sluis door het bestuur van Rijnland '^geopend. J Ter aanvulling van het reeds medegedeelde, omtrent de voor het prov. 5. geregtshof van Noordholland aanhangige zaak van dr. Elders, te Haarlem, e Codiene het volgende; Dr. Elders erkende het bewuste certificaat te hebben 'afgegeven en wel op verzoek van mevr. Wiersma, na den heer Wiersma ==Tgedurende een gcruimen tijd te hebben gadegeslagen in al zijne handelingen. Hij verklaarde, dat hij mevr. Wiersma in haar ongelukkigen toestand van raad en hulp had gediend en dat hijvreezende dat zij een ongeluk daar door kon begaan of krijgen, op de spoedige opneming in liet krankzinnigen gesticht van haar echtgenoot had aangedrongen. Wat de urgentie van het geval betrof, meende hijdat de beoordeeling daarvan aan hem als medicus en niet aan den officier van justitie stond. Hij vreesde toen, dat de heer W. een aanval van manie zou krijgen, waarvan noch de duur noch dé hevigheid van te voren te berekenen was. Tot staving van zijn gevoelen over den zielstoestand van den lieer W. beriep hij zich op een aantal omstandigheden, zooals deze, dat hij nooit het huis verliet (iets wat de president wel zonderling, maar geen bewijs achtte van krankzinnigheid); dat hij dagelijks eerst te 2 itur opstond (waaromtrent de president aanmerkte, dat hij meer verstandige menschen, waaronder eene dame, gekend had, die van den dag een nacht en van dén nacht een dag maakten). Verder wees de beschuldigde op eenige voorbeelden van verkwistingdat hij zich b. v. drie wapens had laten snijden, dat hij meende van het otul-adelijk geslacht van Velsen af te stammen en zich daarom van Velsen Wiersma noemde enz., waarop de president aanmerkte dat er wel meer menschen waren, die op wapens en adelijke titels gesteld waren. De bcsch. hield echter vól, dat zij, die zonder werkelijk baronnen of graven te zijn, dat pretendeerden, voor gek moesten gehouden worden en dat de lieer W.zijns inziens, lijdende was aan eene zielsziekte of melancholia met voorbeheerschend idee fixe en waarvan hij ook thans de juistheid bleef volhouden. De beschuldigde ontkende ten stelligste al de door de dienstbode medege deelde feiten. De getuige Cornelia Nieuwenhuis, dienstbode te 's Ilage, vroeger in dienst bij den heer Wiersma, verklaarde dat de heer W. na zijn ontslag uit Mccrenberg stil en bedaard leefde, wel wat teruggetrokken, doch steeds vriendelijk met zijne vrouw en met de huisgenooten omgaande, al was hij wat kort in zijne antwoorden. Bij de voortzetting van het getuigenverhoor, in de zitting van Woensdag, verklaarde de getuige Anna de Roos, dienstbode ten huizé van den heer Wiersma te Haarlem, o. a. het volgende: Sedert Mei 1867 heeft zij opge merkt dat dr. Elders buitengewoon druk aan huis kwam bij mevr. Wiersma doorgaans van 's ochtends 10 a half 11 ure tot 12 ure a half 1. Gedurende dit bezoek was zij wel eens binnengekomen en had mevr. en den doctor op de kanape' zien zitten; haar was geen bevel gegeven eerst aan te kloppen; de heer Wiersma lag op dien tijd te bed; hij stond eerst op tegen 12 a 1 ure. Mevr. ging bijna eiken avond alleen uil en bleef dan geruimen tijd uit; veelal wachtte dr. Elders haar op in hel boseh. Getuige verklaarde verder, dat de heer Wiersma, soms vreesclijk opgewonden was; hij had mevr. Wel eens gelast hare kamer te houden en soms haar het uitgaan belet. De ge tuige Clemens Slurinkslagter te Haarlembevestigde voor een deel de door zijn aanstaande, getuige Cornelia Nieuwenhuis, algelegdc verklaring omtrent liet gebeurde ten huize van W. op den avond van 16 Febr. en verklaarde o. a. dat dr. E. hem kort voor het gebeurde had gezegd /'hij (Wiersma) is gek, het kost mij maar twee regels en dan zit hij op Mcerenbcrg," dat hij op 17 Febr. op last van den heer Wiersma de wacht houdende voor het hek der buitenplaats een gesprek tusschen mevrouw en den doctor had gehoord, waarbij de doctor zcide; «van avond is hij (W.) op Mcerenberg"hetgeen mevr. deed vragen, "is hij van avond weg?", waarop de doctor antwoordde: "ik zal wel zorgen dal hij van avond wegkomt," dat zij dienzelfden avond naar de stad zijn gereden. Besch. hield zijne beweringen vol in zoover die in strijd waren met bovengemelde verklaring. De getuige G. N. van den Berglogementhouder te Haarlemverklaarde o. a.dat dr. E. en mevr. W. altijd zeer amicaal met elkander waren; van dr. E. had hij op 17 Febr. des j avonds gehoord, dat het weder mis was met W. en dat hij naar Meeren- berg zou moeten. Toen de heer van den Berg hierop zeide: "nu dat zal zoo gemakkelijk niet gaan," had dr. E. geantwoord: »het heeft mij maar een paar woorden te kosten." De getuige Hendrik Molenkamp, koetsier bij den heer G. Wiersma, verklaarde o. a. gezien te hebben, dat de doctor aan mevr. W. onder het wandelen een kus gaf. De getuige Johannes Veen, koetsier bij den heer van den Berg, te Haarlem, heeft van hel bovengemelde gesprek tusschen zijn meester en dr. E. gehoord, dat de laatste tot de eer ste zeide: "het kost mij maar twee regels en dan zit hij (W.) op Meeren- berg." Hij verklaarde overigens evenals Molenkamp te hebben gezien, dat dr. E. mevr. W. onder de wandeling kuste, en dat zij een druk verkeer met elkander hadden. Men meldt uit Leeuwarden, dd. 25 Mei: I* de heden gehouden ge meenteraadsvergadering is o. a. overgegaan tot de benoeming van een secre taris Lij het gemeentebestuur. Bij de eerstezoomede bjj de tweede st'eni- ming, erlangde de heer mr. D. Wicherlinck 5, mr. U. H. Hubér 7 en m'. P.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1