LMDSCHE (01 RAM. 1870. WOENSDAG 25 MEI. BI N NN LAN DSCUE BKBGTEN ft N". 122. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 1.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van l-*r4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. Uithoofde van den Hemelvaartsdag zal Donderdag avond geene Courant worden uitgegeven. LEIDEN, 24 Mei. f poor eene conslitnerende vergadering, zaniengesleld uil afgevaardigden van de verschillende onderdeelen van het Israëlitisch kerkgenootschap in Nederland, is vastgesteld en aan de regering ingezonden een algemeen regle- i ment omtrent het bestuur der Israëlitische kerkelijke aangelegenheden. De t heide POrlugeesch-Israëlitische gemeenten te Amsterdam en te 'sGraven- ihage, die zich aan de vereeniging met hunne overige geloofsgenooten heb- tben onttrokken, hebben een reglement voor het Porlugeesch Israëlitisch t kerkgenootschap in Nederland aan de regering ingezonden. Ten opzigle [van beide kerkgenootschappen is alzoo voldaan aan art. 1 der wet van 10 Sept. 1853. Beider besturen zullen gevestigd zijn in de gemeente Amster- u damwelke vestigingsplaats door Z. M. den koning is goedgekeurd. q De Iloll. maatschappij van wetenschappen te Haarlem hield Zaturdag 11. aldaar hare US'16 vergadering. De president-directeur, mr. F. W. baron van Styrum, opende de vergadering met eene rede, waarin de verdiensten her dacht werden van den sedert de laatste vergadering aan de maatschappij ''door den dood ontvallen directeur en leden. Nadat de secretaris, prof. E. II. 'von Baumhaner, mededeeling had gedaan van de in het afgeloopen jaar door 'de maatschappij uitgegeven werken, alsmede dat op de uitgeschreven prijs- vragen dit jaar geene antwoorden waren ingezonden, las hij het rapport evoor van de commissie, welke door directeuren benoemd was geworden om n een praeadvies uit te brengen over de toekenning der groote gouden Iluygens- medaille aan dien geleerde in of buiten het vaderlandwelke door zijne onderzoekingenontdekkingen of uitvindingen geacht mag wordengedu rende de laatste twintig jarig zich buitengewoon verdienstelijk te hebben gemaakt in liet vak der physica. Overeenkomstig het praeadvies dier com missie werd door de vergadering deze hooge onderscheiding toegekend aan den heer R. J. E. Clausius, hoogleeraar aan de universiteit te Bonn, als grondlegger van de mechanische theorie der warmte. Nadat de vergadering eenige nieuwe prijsvragen ter beantwoording voor 1 Januarij 1872 had vastgesteld, benoemde zij tot binnenlandsche leden der maatschappij de lih. dr. A. W. M. van Hasselt, eerst-aanwezend officier van gezondheid bij de rijks-kweekschool voor militaire geneeskundige stu denten te Amsterdam; dr. L. Cohen Stuart, directeur der polytechnische school te Delft, en jhr. J. R. T. Ortt, hoofd-ingenicur van den waterstaat te Haarlem, en tot builenlandsch lid den hooglecraar A. W. H. Koffie, te Leipzig. (H. C.) De hoogleeraar B. ter Haar, te Utrecht, die Zondag 11. zijne 40-jarige evangelie-bediening kerkelijk herdacht, mogt van vele zijden bewijzen van belangstelling erlangen, zoowel van de Utrechlsehe gemeente als van die, waar hij vroeger het predikambt waarnam. Onderscheidene deputatiën maakten hare opwachting bij den hoogleeraar. Behalve verschillende ge schenken yan amblgenooten en vrienden, ontving hij o. a. van zijne oud leerlingen eene prachtige schrijftafel. Eergisteren avond is te Utrecht, in den Leidschen Rijn bij het station, een roeiboot omgeslagen, waarin zich 4 personen bevonden. Twee hunner zijn gered door een veld-artilleristdie, zonder zich van zijne kleeding te - ontdoen, onmiddellijk zich te water begaf. Een persoon heeft zich zeiven door zwemmen weten te redden. De vierde persoon is verdronken. Bij het verbouwen der her.v. kerk te Bathmen heeft men onlangs eene muurschilderij ontdekt. Nadat dit stuk, dat 4 meiers lang en 3 meters breed is, eerst zorgvuldig schoongemaakt was, is het door een oudheid kenner in oogenschouw genomen. Het stuk stelt «liet laatste oordeel" voor en moet van zeer oude dagleekening en niet zonder waarde zijn. Men schrijft uit Leeuwarden van den 23",rn Mei: De laatste dagen, die zich door eene zoo weldadige warmte kenmerkten, hebben een buiten gewoon gunstigen invloed uitgeoefend op het boomgewas, zoomede op de landerijen. Het is inderdaad een prachtig schouwspel, te zien, hoe de vruchtboomcnmet name appel-, peren- en kersenboomenin bloei slaan; velen zijn als het ware met een wit kleed getooid, zoodat zij, naar ver wachting, niet anders dan een uitmuntenden oogst kunnen opleveren. Bij stpntnigen beeft het afstuiven der bloesem reeds een aauvang genomen. Van schadelijke insecten, waarover hier en daar nog al klagten oprijzen, heeft men tot dusver in deze streken niet vernomen, althans niet in die mate dat zij veel schade zullen te weeg brengen. Wat de heestergewassen, de fijne vruchtboomen betreft, ook deze staan uitmunLend cu beloven mede goed. Wat de landerijen aangaat, ook deze staan uitnemend best; er is overvloedig gras voor het vee aanwezig, hetwelk men overal reeds in de weide ziet grazen. Ook met de bouwgronden is het gunstig gesteld: wel mogen de wintergranen hier en daar iets te wenschen overlaten, over het algemeen zullen, naar men verneemt, de resultaten niet onbevredigend zijn, althans, naar liet zich nu laat aanzien. De warmoezerijen leveren ook eene goede productie op. Over het geheel genomen is de tegenwoordige toestand van- en het bestaande vooruitzigt voor den landbouw gunstig te noemen en zal 1870, evcntuële nadeelige invloeden niet in aanmerking genomen, onge twijfeld eens onder de voordcelige jaren kunnen worden gerekend. De droogte van de laatste dagen maakt evenwel dat met verlangen naar eenige regen wordt uitgezien. De behoefte aan drinkwater doet zich reedsvooral hier ter slede, gevoelen, te meer, daar de laatst gevallen regens juist niet veel in de regenbakken hebben aangebragt. Te Hoogeveen is Zaturdag morgen een vader met zijne dochter en later ook de moeder in verzekerde bewaring genomen, omdat de dochter verdacht wordt in het geheim bevallen te zijn en zich aan kindermoord schuldig te hebben gemaakt. De lijkschouwing heeft echter niet bewezen dat hel kind bij de geboorte heeft geleefd. Het is opmerkelijk dat er bijna overal in de laatste weken veel viscli wordt gevangen. Zoo schrijft men uit Blokzijl: In de afgeloopen week was de vangst voor de Urker visschers, vooral voor hen die zich buiten hun gewoon vaarwater begeven, buitengewoon voordeelig. Er zijn er die, zegt men, in deze week ƒ4 a /500 voornamelijk aan de schol verdiend hebben. Een visscherman had 1300 schollen aan boord. Schelvisch wordt ook in menigte gevangen. Den 19d'n had te Oud-Gastel een vreesselijk ongeluk plaats. Terwijl een paar houtzagers bezig waren een zwaren boom op hunne stellaadje te tillen, viel door een of ander toeval de boom en verpletterde in zijn val een der zagers, die op de plaats dood bleef zonder een kreet te uiten. Het hoofd van den ongelukkige, Jacobus Hagenaars genaamd, was letterlijk gespleten. -- Zaturdag had te Roermond in den stoommeelmolen van den heer Dahmen van den Winkel een betreurenswaardig ongeluk plaats. Men was bezig zakken te vullen met zemelendie door eene buis naar beneden gelalen worden. Daar het scheen dat deze buis verstopt was, ging een 13-jarige knaap, in den molen werkzaam, naar boven, om zulks te verhelpen, doch schoot door een noodlottig toeval in de buis en verstikte in de zemelen, zoodat hij binnen een paar minuten tijds een lijk was. Alle mogelijke ge neeskundige hulp werd dadelijk aangewend, doch men mogt er niet in slagen de levensgeesten weder op te wekken. 's GRAVEN1IAGE. 24 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer d'. J. Cohen, ingenieur te Amsterdam, tot het dragen der versierselen van de Kroonorde 4e kL, hem door den koning van Pruissen geschonken. De heer A. S. Sehmolle is benoemd lot consul-generaal der Nederlanden in Braziliëzonder bezwaar der schatkist. Tot ontvangers der directe belastingen zijn benoemd: te lleerenveen de heer R. W. van Raab van Canstein, thans te Elburg; te Dronrijp de heer J. de Rapper, thans te Baard; en te Domburg de heer J. P. Rceda, thans te Ileumen. Z. M. heeft goedgevonden den 2™ luit. A. J. li. Poolvan het 7reg. infanterie, voor den tijd van 5 jaren te detacheren bij het leger in Ned.-Indië. Voorts is de kapitein-luit. ter zee J. J. Boelen benoemd tot plaatsvervan gend lid der commissie voor het in dit jaar af te nemen eind-examen van de adelborsten 2'le kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord. De luit. ter zee lile kl. A. G. M. van Emdevan het wachtschip te Amsterdam, als kommandant gedetacheerd op de kanonneerboot n". 7wordt op non activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter zee lsle kl. A. J. Willekens. Voorts worden de luilt. ter zee 2'le kl. II. J. van der Mandele, H. Nijgh, P. Zcgers Veeckens en F. Zegers Veeckens, op non-activiteit ge steld, en geplaatst: op het wachtschip te Willemsoord de luitt. ter zee 2dekL J. J. de Bruyne en A. Werumeus Buning; op het wachtschip te Hellevoet- sluis de luit. ter zee 2Je kl. D. E. F. van de Rivière; op het fregat met stoomvermogen Admiraal van lFassenaer de luit. ter zee 2Je kl. II. Berne-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1