BIJVOEGSEL, behoorencte tot de Leidsche Courant van Maandag dó Mei db70, J°. óó4. BUITENLANDSCHË BEBIGTEN. II Aanstaanden Maandag zullen bij de tweede kamer een aanvang nemen I0||e beraadslagingen over hel wetsontwerp tol afschaffiug der doodstraf. Van [flfregeringswegc is de navolgende nadere nota van wijzigingen in dat ontwerp 'ngezonden. "In art. 4, aanvang, lussclien de woorden: wanneer en de te 'tSpoegen: in de gevallen van art. 3." "Art 6 wordt art. 7." In dit artikel, ewif woorden: militaire gevangenisstraf te vervangen door "kruiwagenstraf." -Art. 7 wordt art. 6." In dit artikel, tusschen de woorden: waartegen en •4levenslange te lezen: "in artikel 3." Tot toelichting dezer nadere wijzigingen wordt van regeringswege gezegd. /Ad art. 4 en art. 7 (6). Reeds uit de plaatsing van art. 4 en uil hetgeen iienaangaande is gezegd in den aanvang van 14 der memorie van toelieh- ing, volgt dat art. 4 alleen van toepassing is op de misdaden in de burger- Cjjjke strafwetten voorzien. De aanvulling van het artikel lieett geen ander ^jpoel dan om dit, ook naar den tekst der wet, buiten twijfel testellen. Ge lijke strekking, namelijk ondubbelzinnige beperking tot het gemecne regt, heeft de verplaatsing van art. 7 (6) en de voorgestelde aanvulling ook van lit artikel. I "Ad art. 6 (7). Als vervangende straf voor de doodstraf met den kogel ClWerd voorgesteld de militaire gevangenisstraf, in de onderstelling, dat vóór de behandeling van dit ontwerp art. 4 van het ontwerp van wet, houdende veranderingen in den eersten titel van het crimineel wetboek voor het krijgs- 2£volk te lande en vervanging van den tweeden titel door nieuwe bepalingen j.jot wet zoude zijn verheven. Nu echter dienaangaande nog gecnebeslissing "'''is genomen en de militaire gevangenisstraf mitsdien op dit oogenblik nog niet is opgenomen in het militaire strafstelsel, is het noodig voorgekomen hier in de plaats van de doodstraf met den kogel voorloopig de kruiwagen- Wstraf te stellen. Mogt later, en binnen kort zooals de regering zich vleit, de voordragt tot herziening van het militair strafregt tot wet worden ver- 'heven. dan zal ook voor dit geval, ingevolge de bepaling van art. 19, de kruiwagenstraf worden vervangen door de militaire gevangenisstraf. Deze —•toelichtingen worden gegeven door de ministers van justitie van Lilaar, van oorlog J. J. van Muiken, en van marine Brocx. 's GRAVENIIAGE14 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan den kapitein F. H. Usener, van den staf der artillerie, tot het dragen der versierselen van ridder der orde van Wasa, hem door den koning van Zweden en Noorwegen geschonken. - De heer A. C. Marani is erkend en toegelaten als consul van Italië te Amsterdam, voor Noordholland, Utrecht, Gelderland, Drenthe, Friesland en e Jroningen. I Z. M. heeft ook bekrachtigd de volgende benoemingen gedaan door de latuurkundige afdecling der kon. akademic van wetenschappen te Amster dam: lot gewone leden de hh. F. W. Engelmann te Utrecht en jhr. J. R. T. 'irtt te Haarlem; tot voorzitter de lieer F. G. Donders; en tot ondervoorzit- er de heer C. A. J. A. Oudemans. l). Aan den gepens. luit.-kolonel jhr. A. C. J. ridder van Rappard is, bjj ;ulistige uitzondering en zonder gevolgtrekking voor anderen, de rang ver eend van kolonel. De luit. ter zee le kl. J. M. Broers, belast met de waarneming der betrekking van equipagemeester en havenmeester bij 's rijks werk te Ilelle- oetsluis, wordt op non-activiteit gesteld en vervangen door den luit. ter :ee lc kl. W. H F. van Oordt; ook wordt op non-activiteit gesteld de luit. .er zee le kl. II. W. Walther, dienende als le officier op het wachtschip le Amsterdam, en vervangen door den luit. ter zee 1e kl. L. C. Iloltzapflel. ;ii De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen 1 In de zitting van de tweede kamer van heden is hel wels-ontwerp lot aanstelling van een ingenieur-architect voor hel gevangeniswezen en de '6 regtsgebonwen aangenomen met 46 legen 22 stemmen. i Ingevolge het hem verleende verlof heeft de heer Viruly lot de regering de 1 vraag gerigthoedanig thans de stand was der onderhandelingen met België nopens de verhooging van het invoerregt op hel gedistilleerd, De minister van buiten!, zaken, de heer Roest van Limburg, deelde mede dat er wel dege lijk onderhandelingen zijn gevoerd; dat hij nog heden morgen eene nota uit België had ontvangen en dat de interpellant verzekerd kon zijn dat de t regering niets onbeproefd zou laten om onze regten te handhavendat even wel niet uit het oog moest worden verloren dat wij bij diezelfde Belgische wet een groot voordeel hebben verkregennamelijk den vrijen invoer van onzen visch. De lieer Heemskerk Az. heeft vervolgens inlichtingen gevraagd nopens de voornemens der regering omtrent de herziening van de kiestabel en den census. De minister van binnenl. zaken, de heer Fockheeft geantwoord, dat de regering voornemens is in dit zittingjaar de wet, welke bij de troon rede noodzakelijk werd geacht, in le dienen. Aangenaam zal 'them zijn, zoo deze wet nog in dit zittingjaar zal kunnen worden behandeld. Zoo niet, dan zal er allezins tijd overblijven, om die wet-vóór de volgende ver kiezingen in 1871 te doen vaststellen, zoodat zij op die verkiezingen van invloed zal kunnen zijn. De heer Heemskerk Az. betuigde zijn dank voor de mededcclingen dat de nieuwe kieswet van invloed zal kunnen zijn op de verkiezingen in 187J. Hij merkte echter op dat de nieuwe wet moet vast gesteld zijn niet alleen voor den termijn der nieuwe verkiezingenmaar ook voor de vaststelling der kiezerslijsten. Volgens het Vad. wordt de preventieve gevangenis door de Rijnspoorweg maatschappij met succes op hare passagiers toegepast. Als gevolg der con currentie met den lioll. spoorweg is de vracht van Rotterdam naar'sGraven- liage op gelijk bedrag als op dien weg vastgesteld, schoon de afstand tweemaal grooler is. Voor een billet lsle kl. naar de residentie betaalt men te Rotterdam aan den rijnspoorweg ƒ1.20. Van Rotterdam naar Voorburg een vijf minuten korter traject, betaalt men daarentegen /2.40, dus tweemaal meer. Om nu te voorkomen dat de reizigers voor Gouda, Zegwaard, Voorburg, waarnaar de vrachten hooger zijn dan naar de residentie, een billet naar's Gravenhage nemen, en onderweg uitstappen, worden allen, die een billet voor den Haag genomen hebben, eenvoudig opgesloten, en de afgedraaide deur hunner coupé in geen geval geopend, voor dat het eindstation is bereikt. BELGIE Te Antwerpen is' Vrijdag nacht een hevige brand uitgebarsten in eene groote fabriek van bindrotting, in eigendom toebehoorende aan de firma van Oye van Duerne. Het geheele gebouw is vernield; slechts de vier muren zijn blijven staan. De schade is zeer aanzienlijk. 200 werklieden zijn daardoor van hun middel van bestaan beroofd.' ENGELAND. LONDEN, 13 Mei. Het voorsteldoor een der leden van |het 'lagerhuis ingediend tot af keuring van het opium-monopolie, werd door de regering op financiële gron den bestreden en met 150 tegen 46 stemmen verworpen. Bij de behandeling van dit voorstel is gebleken, dat de regering van Britsch-Indië door dit monopolie jaarlijks 6,000,000 ten koste van het Chinesche volk in hare schatkist doet vloeijen. Dezer dagen is voor de Londensche universiteit een nieuw prachtig gebouwin een der beste gedeelten der stad opgerigtgeopend. H. M. de koningin woonde de plegtige opening bij. H. M. werd aan den ingang van dat gebouw opgewacht door graaf Granville, kanselier der universiteit, door den vertegenwoordiger der universiteit in het huis der gemeenten, den heer Lowe, door den senaat, enz. In eene der groote zalen van het universiteits gebouw had de plegtige inwijding plaats, in tegenwoordigheid van den prins en de prinses van Wales en van eene hoogst talrijke en aanzienlijke verga dering, waarvan een groot aantal gegradueerden der universiteit deel uit maakten. Nadat graaf Granville eene toespraak tot H. M. had gerigt, haar dank zeggende voor alles wat gedurende hare regering in het belang van het onderwijs in het algemeen en bepaaldelijk van de universiteit is gedaan, heeft 11. M. den graaf een geschreven antwoord overhandigd, en daarna het gebouw voor geopend verklaard. Hel wordt hier, op grond der jongste berigten uit Zuid-Afrika, voor waarschijnlijk gehouden dat doctor Livingstone sedert Mei van het vorige jaar door gebrek aan levensmiddelen en aan andere benoodigdheden te Udschischi aan het meir Nyanza wordt opgehouden en belet den togt verder binnenwaarts voort te zetten. Eene poging van eenen vriend om hem uit Zanzibar van het noodige te voorzien werd door het uitbarsten eener cho- lera-epidemie verijdeld; bet wordt thans van wege de Engelsche regering op nieuw beproefd. In sommige winkels alhier hangen photographièn voor de ramen van de hoofden der zeven roovers, die onlangs den beruchten moord op eenige Engelschen pleegden. Deze hoofden waren in Athenetot algemeenen afschrik, tentoongesteld. In Massachusetts, een der staten in Noord-Amerika, die zich steeds door belangstelling in bet openbaar onderwijs en in de volksbeschaving heeft onderscheidenis dezer dagen bij de wetgevende magt een voorstel gedaan en met 143 tegen 55 stemmen aangenomenlot schrapping van liet grondwetsartikelhetwelk alleen aan die stemgeregtigdenwelke lezen en schrijven kunnen, het uitoefenen van het stemregt vergunt. Met 134 tegen 68 stemmen heeft die vergadering bepaald dat personen van minder dan 18-jarigen ouderdom hoogstens 10 uren ineen etmaal met handenarbeid be zig gehouden mogen worden. FRANKKIJ K. PARIJS, 13 Mei. De Patrie verzekert dat de wijziging van het ministerie eerst zal plaats hebben, nadat de verificatie van de stemming op 8 dezer door het wetgevend ligchaam zal volbragt zijn en eene commissie uit de kamer den keizer plegtig het proces-verbaal daarvan ter hand zal gesteld hebben. Men verzekert dat de heer de Talhouët zijn ontslag heeft genomen als minister van openbare werken. De leden van het hoofdbestuur van het centraal comité voor het ple bisciet hebben Woensdag 11. bij den keizer op de Tuileriën gedineerd. Zij hebben warme dankbetuigingen van Z. M. ontvangen wegens den ijver en de kracht, waarmede zij uit eigen beweging voor de liberale zaak werk zaam zijn geweest. De Constitutionnel vestigt er de aandacht op dat het aantal van 37000 tegenstemmende militairen weinig overeen te brengen is met den zooge- naamden dwangdie aan de soldaten zou zijn aangedaanzoodat er weinig behoefte was aan de diensten van die overijverige burgers, die zich aan de kazernen hebben aangemeld om de stemuitbrenging der militairen te be schermen. Het leger werd afgeschilderd als een werktuig voor dwinge landij; de soldaat, zoo beetle hel, was eene redelooze machine in de dienst van een bewind zonder goede trouw. En ziedaar hoe die praetoriaansche krijgsbende stemt; de militairen bewijzen dat zij vrije burgers zijn, en dat gehoorzaamheid aan de krijgstucht bij hen zamengaat met onafhankelijk heid van inzigten en van gevoel. Te Havre heeft de meerderheid van het garnizoen tegen gestemd. Hier over hebben vijanden der regering hunne blijdschap aan den dag gelegd door openbare demonslraliën, die er twee dagen achtereen aanleiding lot eenige storingen der openbare orde hebben gegeven. Betreffende het voorgevallene met den soldaat, die uil zijn gelid tol de oproerlingen zou zijn overgeloopcnberigt de Gaz. des Trib., dat na onderzoek het volgende is gebleken. Op het oogenblik dat het bataillon

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5