buitklnlandschë bkkigten. en konijnen aldaar algemeen en verwacht men daarin geene verandering; want er worden pogingen aangewend om de vervolgers van wild in handen te krijgen en onschadelijk te maken, ten einde een overvloedig jagtveld te behouden. Aanvankelijk zijn deze pogingen met gunstig gevolg bekroond, want door den jagtopziener van Z. M. zijn gevankelijk weggevoerd ruim 30 levende jonge vossenallen in die streken gevangen. De jeugdige gevan genen zullen naar Engeland verzonden worden. Men schrijft uit Heerenveen: In vele weilanden in deze streken, vooral in de ligte veenachtige gronden, heeft zich dezer dagen dé gevreesde rups weder vertoond. Geheele plekken zijn reeds door dat gedierte vernielden zij verspreiden zich nog dagelijks verder. Vooral die stukken, waarop ver leden herfst nog al gras is blijven staanworden tot nu toe het meest door de rupsen bedorven. De graswortels worden door die insecten doorgevreten, waarna bet gras dan spoedig sterft. Van zulk land is in den voorzomer geen vrucht meer te wachten. Afgaande op de ervaring van vroegere jaren schrijft men de oorzaak van het ontstaan van dit schadelijk gedierte toe aan de vele in den laatsten tijd geheerscht hebbende noordewindenen verwacht men, dat deze verwoesting zich nog steeds meer zal uitbreiden, indien er niet spoedig warme dagen komen. Men leest in het N. r. d. dagEene dame te Venlo is benoemd tot volontair bij de staats-spoorwegen om werkzaam te zijn op het station al daar. Voor zoover wij weten is dit hier te lande het eerste voorbeeld, dat eene vrouw dergelijke betrekking te beurt viel. Hopen wij dat de directeur- generaal zich niet tot deze enkele benoeming bepale en dat andere besturen en de regering dit voorbeeld volgen. In het buitenland, Engeland, Frankrijk, DuitschlandBelgië enz., is men reeds jaren geleden tot dien maatregel over gegaan en overal heelt men goede resultaten verkregen. Nu zullen de Ne- derlandsche meisjes uit den fatsoenlijken stand toch wel niet minder ontwik keld zijn dan elders en b. v. even goed een telegram kunnen overseinen als hare zusters in den vreemde. 's GRAVENHAGE, 12 April. Tot ijker der maten, gewigten en weegwerktuigen is benoemd de heer J. .1. Boeije, eervol ontslagen arrond. ijker te Amersfoort. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben heden onderscheidene wets-ontwerpen onderzocht. Morgen is bij de kamer aan de orde de beraadslaging over het wels-ont- werp: 1°. lot verhooging van hoofdstuk III der staatsbegrooting over 1870 (missie in China); 2°. tot wijziging van hoofdstuk IV A der staatsbegrooting voor 1870 (aanstelling van een ingenieur-architect voor de gevangenissen en regtsgebouwen)3". tot bekrachtiging van dt overdragt aan de gemeente Fort Bath van de openbare wegenvan een regenbak en van een pomp met welput op de voormalige rijks militaire gronden aldaar; 4'. de conclusie van het verslag der commissie tot onderzoek der verstrekte opgaven omtrent den verkoop van domeinen in 1868; 5". de interpellatie van den heer Viruly, betreffende de verhooging van de belasting op het gedistilleerd in België; 6°. de interpellatie van den heer Heemskerk Azn. over de voornemens der rege ring omtrent de herziening der kiestabel. Heden middag is er aan het ministerie van binnenlandsche zaken een examen gehouden voor de betrekkingen van referendaris en commies van staat bij den raad van state BELGIË Men leest in de Echo du LuxembourgHeden vernemen wij de wer kelijke toedragt van dc spoorwegramp te Donnneldange. Een personentrein vertrok Zaturdag avond om 8 u. 30 m. van Luxemburg naar Mirsch, Eltel- briick enz. en stopte een oogenblik voor het station te Dommeldange. Op een verkeerd begrepen signaal vertrok van Luxemburg in dezelfde rigting naar Dommeldange een goederentrein en kwam in vliegende vaart de helling af; van het station Dommeldange bemerkte men hel gevaar, de ambtenaren snelden naar alle kanten om de portieren van den stilstaandcn trein te openen, roepende: er uit! er uit! Eenige seconden daarna had de schok plaats met een verschrikkelijk gedruischde stukken ijzer en hout vlogen als splinters door dc lucht en verwondden eenige vlugteiide reizigers, terwijl er zelfs door een weggeslingerd houtblok eenige personen gewond werden, die zich op een afstand op den stationsweg veilig waanden. De verwoesting is onbeschrijfelijk. Alle reizigers die den trein niet meer hebben kunnen verlaten, zijn verpletterd, uitgezonderd een heer en eene dame, die zich in een le klasse rijtuig bevonden, welke men, hoewel beiden zwaar verwondin het leven denkt te behouden. De machinist en de stoker van den goederen trein zijn van de locomotief algesprongen. Men heeft dertien lijken, meestal onherkenbaar verminkt, en twintig ernstig gewonden tusschen de verwoeste overblijfselen uitgehaald: het getal dooden evenals dat der gekwetsten is eehter niet op te geven. De ambtenarendie door onachtzaamheid de aan leiding tot die ramp hebben gegevenzijn gevangen genomen. ENGELAND. LONDEN, 11 Mei. Het lagerhuis is met de behandeling der Iersche landbill gevorderd lot het 17dc artikel. Het heelt thans eene voordragt van de regering ontvan gen, strekkende om de vrijheid, eerlijkheid en ordelijkheid der verkiezing van parlementsleden beter te verzekeren. In deze bill wordt de voorloo- pige stemmingof stemming met bet opsteken der handenwaarbij de can- didaten voor de volksmenigte verschijnen moetenafgeschaften voor de beslissende stemming eene geheime wijze van stemuitbrenging aangenomen. Een der leden van het lagerhuis zal eerstdaags de volgende vraag aan de regering doen: of de regering in staat is te verklaren welke maat regelen genomen zijn of zullen worden om van het Grieksche gouvernement, wegens eene beleediging zonder voorbeeld, zoodanige genoegdoening te erlangen als waarop II. M.naar de internationale regelen, regt heeft en ten einde voor het vervolg aan diplomatieke agenten of andere onderdanen van de Britsche kroon in Griekenland de hun verschuldigde bescherming te verzekeren Onlangs werd gemeld dat de koning van Griekenland 1000 uit zijn particulier vermogen had geschonken aan de weduwe van den vermoorden Engelschen advocaat Lloyd. Uit een schrijven van den president van het Grieksche kabinet blijkt, dat niet de koning, maar de regering die som geschonken heeft aan de weduwe. Er worden vele en aanzienlijke giften door die dame ontvangen. De Times beval een uitvoerig schrijven van zijnen Amcrikaanschcn correspondent,- gedagteekend Philadelphia 22 April, waarin het Europcsche publiek tegen deelneming in Amerikaansche spoorwegondernemingen, niet gewaarborgd door den staat, wordt gewaarschuwd. FRAKKRIJK. PABIJS, 11 Mei. De hooge staatsambtenaren, de presidenten van den senaat, van het wetgevend ligchaam, van den staatsraad, van de algemeene rekenkamer, enz. enz., hebben zich naar de Tuileriën begeven om den keizer en de keizerin geluk te wenschen met den uitslag der stemming. De keizerin heeft van hare zijde den heer Ollivier gefeliciteerd. Volgens eene opgave van den Conslitutionnel zijn er bij de onder scheiden afdeelingen der landmagt 235,307 stemmen voor, en 40609 tegen het plebisciet uitgebragtzijnde er alzoo omstreeks 25000 militairen binnen 'slands, die geene stem hebben uitgebragt. De Corr. Havas meldt omtrent de stemuitbrenging der militairen de volgende bijzonderheid: Twee regimen ten linietrocpen in veldtenue, met den randsel op den rug, alsmede een re giment jagers, hebben op het binnenplein van het museum voor kunsten en handwerken gebivouacqtieerd. Voor het hekwaarmede dat binnenplein van de straat is afgeslotenstond eene talrijke volksmenigte het bivouac te be schouwen. Toen de stemuitbrenging in de kazerne van het Chdteau d'Eau voor de aldaar gehuisveste militairen geopend werdtraden vier soldalen voorwaarts en plaatsten zich nevens de stembus, verklarende aldaar tot het einde der stemuitbrenging post te zullen houden, ook als zij deswege gefu silleerd zouden worden. Er is hun geenerlei aanmerking gemaakt, en zij zijn op dien post gebleven. De Unionorgaan der legitimistendat de aanneming van het plebi sciet heeft tegengewerkt, zegt: Geen schrander staatkundige zal dc regering met den uilslag harer gewaagde onderneming geluk wenschen. De regering heeft zich doen wegen en melen; en geene spitsvondigheid, uitvlugt of dub belzinnigheid kan beletten op le merken dat er bij de oprigting des keizer- rijks, ny achttien jaren geleden, slechts 250,000 stemmen in geheel Frank rijk daartegen zijn uitgebragt, en dat thans het plebisciet is verworpen door meer dan 1,300,000 stemgeregtigdenongerekend de 2,500.000 die zich hebben onthouden van te stemmen. Le Rappel en La Marseillaise weten, door eene zeer zonderlinge ontleding en groepering van de cijfers der stcm- ;ming, daarin stof tot blijdschap of althans troost voor hunne partij te vin den. Doch een ander blad van die zelfde kleur, Le Réveil, zegt: »Wjj hadden beters van' het algemeene stemregt verwacht en gehoopt. Zijn wij te leur gesteld, het spijt ons voor Frankrijk, niet voor ons." De Siècle erkent zijne nederlaag, en zegt verder: "Dc overwonnene behoort lot zich zeiven in te keeren en de oogen voor zijne eigene feilen te openen. Was Frankrijk bang en heeft het onder den invloed van bevreesdheid zijne slem uitgebragt, de oorzaak is denkelijk dat wij niet regt duidelijk en overtui gend hebben gesproken om het gerust te stellen. Heeft Frankrijk het door ons beoogde -doel niet geziendan is de oorzaak zekerlijk dat wij dat doel niet duidelijk genoeg hadden doen uitkomen. - De Liborté wil-weten dat thans, na den afloop der volksstemming, de wetten, waarbij de beide takken der Bourbons verbannen zijn, zullen wor den ingetrokken. liet officiële blad meldt dat graaf de RochechouartFransch zaakge lastigde in Chinaonlangs eene reis door eenige provinciën van het Cliinesche rijk, namelijk Hupeh, IlonanShanlong en Tchcly, heeft gedaan. Hij is zeer voldaan over zijnen togt, en door de gewestelijke overheden en door dt bevolking is hij met hoffelijkheid bejegend. Te Elbeuf heeft Zondag II. een hevige brand plaats gehad. Het uitge breide etablissement van den heer Gérin Roze is grootendeels een prooi der vlammen geworden. De schade beloopt 3 milliocn fr. Eenige honderden werklieden zijn daardoor van werk beroofd. Bij de blussching heeft een der spuitgasten het leven verloren. -- De heilzame uitwerking van het beslaan eener permanente gezondheids commissie, die het oog houdt op de bedevaartgangers naar Mecca, wordt hot langer hoe meer algemeen gewaardeerd. Onder de 200,000 bedevaartgangers die dit jaar het graf van den profeet bezochtenhebben zich niet meer da» 57 ziekte-gevallen voorgedaan, meerendcels van een zeer hgten aard. Mc» kan er van verzekerd zijn. zegt men, dat, indien Europa weder door dt cholera bezocht mocht worden, zij niet uit dc heilige plaatsen van het Isla- mismus derwaarts zal zijn overgebragt OOSTENRIJK. De hooglceraar aan de polytechnische school te Weenen dr. A. Beer in Nederland vooral bekend door zijne brochure over de wels-ontwerpcn o| het hooger onderwijs, ambtenaar in buitengewone dienst bij het minister» van onderwijs, heeft ontslag gevraagd uit laatstgenoemde betrekking. De Poolsche graaf Czartoryski heeft dezer dagen te Parijs eene rei gehouden, die hier te lande, bij den vinnigen strijd der partijen, veel opziei heeft verwekt. Hij verklaarde zich te verheugen, dat de Polen in OosteD rijk een land hebben gevonden, alwaar zij zeiven eene rol kunnen spelei en in de gelegenheid zijn gesteld, tegenover de vijandige gezindheid vai Rusland en Pruissenzich zelvcn en hunne zaak in de achting van gebet Europa te doen rijzen. Hij meende dus zijne landslieden te moeten aanuit ap] scl on scl ges zij dei doi kei wc hel »'t sch ma

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2