- LEIDSCIIE 1870. STADS-BER1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35. franco p. p. 3.85. Het vei stag afzonderlijk is verkrijgbaar voor J 2.50 't jaars, buiten de e.rpeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiün is van 14 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. j m BURGEMEESTER ex WETHOUDERS vax LEIDEN, kennis bekomen heb bende dat bij H. II. Studenten der Leidsche Hoogeschool het voornemen bestaat, op Dingsdag 7 Junij e. k.zoo bij dag als bij avond, een gecos- lumeerden optogt te bondenter herdenking van het 295-jarig bestaan dier Hoogeschool; noodigen bij deze de ingezetenen dringend uit, om door het uitsteken van vlaggen en, des avonds van gemelden dag, door eenc algemeene verlichting aan die feestviering meer luister bij te willen zetten en daardoor van hunne belangstelling in het bezit dier Hooge school te doen blijken, terwijl de Heeren der Gebuurten, daartoe aan gezocht zich bereid verklaarden lot den goeden uitslag ten deze mede te werken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leidex, 12 Mei 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Het Collegie van Zetters voor de Directe belastingen te Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot de aangifte van patent enz. dagelijks zal worden gevaceerd in een der vertrekken van het Raadhuis, Zon- en Feestdagen uitgezonderd en wel van des voormiddags tien. lot des namid dags twee uren. Het Collegie van Zetters voornoemd. Leides, 7 Mei 1870. STOFFELS, Voorzitter. R1NNENLANDSCHE BERIGTEN. LEIDEN, 12 Mei. In eene vergadering van de leden der Nieuwe Sociëteit alhier is besloten, met het oog op de feestendie in de volgende maand zullen plaats hebben die sociëteit van 1 tot 15 Junij te emanciperen en toegankelijk te stellen voor studentenstadgenooten en vreemdelingenzoodat ook de heeren van elders, die deel zullen nemen aan het muziekfeest, daarvan genot zullen kunnen hebben. Het is te verwachten dat het voorbeelddoor de Nieuwe Sociëteit gegeven, ook door de andere sociëteiten zal gevolgd worden. Naar wij van wel onderrigle zijde vernemen is het berigt omtrent de benoeming van de eerw. heeren Scheiberling en Adamsin ons vorie nommer JZ voorkomende, onjuist. Wij willen dit aannemen maar hadden niet de minste reden om aan de juistheid van de opgave van onzen berigtgever in deze te twijfelen. 5 -- De minister van binnenl. zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat de eindexamens van de polytechnische school, vermeld onder jij. B en C in de artt. 6065 der wet regelende het middelbaar onderwijs, in jij de eerstvolgende maanden Junij en Julij te Delft zullen worden afgenomen. Wie een dier examens wenscht af te leggen, moet zich daartoe vóór 25 Mei e. k. schriftelijk bjj het dep. van binnenl. zaken aanmelden, metnaauw- i keurige opgave tot welk examen hij verlangt toegelaten te worden. Bij de aanmelding voor de examens B moet worden overgelegd: het getuigschrift wegens voldoend afgelegd examen vermeld onder A in art. 59, of wel dat 6% wegens voldoend afgolegd eindexamen der hoogere burgerschool met vijf- 9^ jarigen cursus, vermeld in art. 57 van genoemde wet. 'j' In de zitting der taal- en letterkundige afdceling der kon. akademie van wetenschappenMaandag II. gehoudenis ingekomen eene missive van den minister van binnenl. zaken, houdende het berigt dat het aan Z. M. '6Tx den koning behaagd heeft de door de afdeeling gedane benoeming van den heer H. van Herwerden tot gewoon lid en de herkiezing van de hh. C. W. Opzoomer en W. Moll tot voorzitter en ondervoorzitter te bekrachtigen. De commissie, belast met het afnemen van het geneeskundig staats- -- examen, heeft de bevoegdheid van arts toegekend aan de heeren A. C. R. J. de Bruyn, med. dr., geb. te Overlangel, J. G. Mezger, med. dr.geb. teAm- d'11 sterdam, en T. F. Risselada, med. dr.geb. te Sneek. 'I Men verneemt, zegt het V. D.dat thans afwijzend is beschikt op het verzoek van studenten, die vrijstelling verzochten van het afleggen van Joup examen, en het bijwonen der collegies in de oude talen; het schijnt dus, dat de tegen die vrijstelling bij de regering aangevoerde bedenkingen ge- =4$iopr hebben gevonden. In de eerste zitting van de 23slc algemeene vergadering der Neder- landsche maatschappij ter bevordering van nijverheid zal o. a. het volgende voorstel van het departement, betrekkelijk de kinderen, arbeidende in fa brieken, worden behandeldDe maatschappij heeft zich vroeger te dezer zake tot de regering gewend. Ofschoon sedert jaren zijn verloopcn en een inge steld onderzoek heeft aangetoond, dat werkelijk de toestand der kinderen arbeidende in fabrieken slecht is, zijn evenwel tot nog toe geen afdoende maatregelen genomen om in dien toestand verbetering te brengen. De re gering beeft zich in dien zin uitgelaten, dat zij, alvorens een wets-voor- dragt omtrent het toezigt op de fabrieks-kinderen voor te stellenzal afwach ten dat de openbare meeuing zich omtrent deze zaak krachtiger uitspreke. Naar aanleiding hiervan wordt thans in den lande een petitionnement geor ganiseerd waarbij de bescherming der wet voor hel arme fabriekskind wordt gevraagd. Het departement acht het wenschelijk dat de maatschappij zich aan dit petitionnement aansluite en dat ook zij bij de regering op eene wettelijke re geling dezer aangelegenheid aandringe. De wet alleen is echter niet voldoende om het lot van het fabriekskind op afdoende wijze te verbeteren; daartoe is vooral noodïg de welwillende medewerking der fabriekanten. Wanneer eene veree- niging van fabriekanten kon worden tot stand gebragt, die zich verbonden om in h unne fabrieken geene kinderen beneden eenen bepaalden leeftijd te gebruiken; kinderen geen te zwaren en te langdurigen arbeid te laten vcr- rigten en lien in de gelegenheid te stellen voldoend onderwijs te ont vangen, dan zou dit ongetwijfeld van gunstigen invloed op den toestand van onze fabriekskinderen zijn. Het departement zou wenschcn dat door de maatschappij tot de oprigting van eene dergelijke vereeniging pogingen in het werk werden gesteld. Geene betere gelegenheid kan daartoe bestaan dan in dit jaar, nu de algemeene vergadering, zal worden gehouden in een onzer voornaamste fabrieksteden^ Onlangs is melding gemaakt van het plan om te Eislebcn een gedenk- teeken voor Luther op te riglen. Thans verneemt men dat ook in ons land de gelegenheid zal bestaan bij te dragen tot de stichting van dat mo nument. Te Haarlem is tot predikant bij de Evangelische Broedergemeente be roepen d». E. Weiss, die dit beroep heeft aangenomen. In eene gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad te Amsterdam heeft een der leden, de heer mr. .1. C. de Koning, zich op kraehtige wijze verklaard voor de noodzakelijkheid, om eindelijk in Amsterdam een einde te maken aan een toestandwaarbij noch aan de gemeente-verordening op het lager onderwijs, noch aan de rijkswet op dat onderwerp volledige uit voering wordt gegeven. Hij stelde daarom voor burgemeester en wethouders op te dragen, om in overleg met de plaatselijke schoolcommissie in het algemeen de plaatsen vast te stellen, waar de nog ontbrekende 17 scholen moeten worden opgerigt, en daarna liet publiek bij advertentie in de dag bladen uit te noodigen, terreinen te koop aan te bieden. Bleek daarbij dat men in der minne niet slagen kon om voor liet onderwijs de voldoende loca- liteiten te krijgen, dan was hel gemeentebestuur verantwoord, en zou er sprake kunnen zijn van bet vragen eepcr onteigeningswet voor deze aange legenheid ten algemeenen nutte, Hierop antwoordde de heer Berg, wethou der voor het onderwijs, dat hij tegen het nemen van de proef geen be zwaar had, ofschoon hij moest opmerken dat er thans 5 scholen in aan bouw waren en tot den onderhandschcn aankoop voor den aanbouw van 2 scholen eerlang voorstellen zouden worden gedaan. De heer de Koning bleef bij zijn voorstel en wees op de behoefte aan 17 scholen, volgens dc verordening. Ook de burgemeester verklaarde dat tegen het nemen van deze proef geen bezwaar was, waarop de vergadering acte nam van dc bereid verklaring van het dageiijksch bestuur in deze zaak. Over de voorgestelde namen, te geven aan de straten in liet nieuwe kwar tier in den omtrek van het Paleis voor Volksvlijt, had eene langdurige dis cussie plaats. Met 22 tegen 8 stemmen werd besloten den naam van Sarphati te verbinden aan de straat tusschen de Wcesperpoort en het Oosteinde. De naam Frederiksplein werd met algemeene stemmen aan hel plein voor het Paleis voor Volksvlijt toegekend. De namen lluddestraat en Falckstraat werden met groote meerderheid van stemmen aangenomen, dc namen Tulp straat en Huidekoperslraat met algemeene stemmen, die van Maximiliaan- straat met 18 tegen 12 stemmen verworpen, en dit punt nader aan burg. en welh. gerenvoyeerd. De meerderheid oordeelde namelijkdat naar keizer Maximiliaan de Keizersgracht was genoemd en dat de kroon in het Amster- damscke wapen duur genoeg betaald was, zoodat eene tweede vernoeming waarlijk niet behoefde. - Naar men uit Beekbergen meldt zijn de klagten over de menigte hazen

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1