In de heden namiddag gehouden zitting der kamer is ingekomen een ontwerp van wet betreffende de te verleenen concessie aan den heer nr. Teding van Berkhout tot verbinding van Ameland met den vasten wal. Aan den heer mr. Heemskerk Az. is verlof verleend op een nader te bepalen dag j inlichtingen van de regering te vragen nopens hare voornemens ten opzigte van de herziening van de kiestabel en den census. Tegen Vrijdag zijn aan de orde gesteld eenige kleine wetten en voorts de interpellation van de lih. Viruly en Heemskerk Az. De dag der discussie over de suikerwet is nog niet bepaald. lieden hebben de afdeelingen van de tweede kamer zich bezig gehou den met het onderzoek der volgende wels-ontwerpen; 1°. Vestiging eener nieuwe gemeente Anna-Paulowna2". bekrachtiging der met de gemeente Maastricht en Bergen-op-Zoom gesloten overeenkomsten betrekkelijk den afstand van terreinen, die belmoren tot de voormalige vestingwerken dier plaatsen; 3'. overdragt aan de gemeente Fort-Bath van de openbare wegen van een regenbak en van eene pomp met welput op de voormalige rijks- militaire gronden aldaar; en 4". goedkeuring van eenige artikelen der over eenkomst. den 27steD November 1869 te Mannheim gesloten en strafbepaling op de overtreding der bepalingen daarbij vastgesteld (gemeenschappelijke be palingen op de visscherijcn in den Rijn). In de gisteren gehouden zitting van den gemeenteraad is ingekomen een voorstel van burg. en weth. tot oprigling eener normaalschool voor meer uitgebreid lager onderwijs voor meisjes, alsmede een adres van een aantal ingezetenen, houdende het verzoek, dat de Gevangenpoort worde weggebro ken. Ook is ingekomen een voorstel van burg. en weth. tot aanvulling met een bedrag van ƒ1500 van den post op de gemeentcbegrooting voor openbare vermakelijkhedenen wel ter waardige viering van den verjaardag onzer geliefde koningin, als zijnde de betrokken post voor een ruim deel besteed ter viering van den verjaardag van Z. M den koning en ter feestelijke op- luistering van de opening der spoorweglijn van 's Hage op Gouda. Dal voorstel, hetwelk in dadelijke behandeling was genomenis zonder beraadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen. Op gelijke wijze is aangenomen het gunstig praeadvies van burg. en weth. op het voorstel van de heeren de Pinto c. s.tot aanvraag eener rijkstoelage voor de hoogere burgerschool; en is, ingevolge het voorstel van burg. en weth.die aanvrage bepaald op eene som van ƒ7000. Gisteren avond heeft de Ned. vereeniging lot afschaffing van sterken drank, afdeeling 'sGravenhage, eene openbare vergadering gehouden in de zaal van .den Fluweelen Burgwal, liet was de zoogenaamde kermisvergade- rin'g. Daar waren alle jeugdige bondgenooten in den strijd tegen de afschaf fing vereenigd. De voorzitter, de heer mr. K. T. baron van Lijnden, bad ook nu de leiding van deze vergadering. Door de afschaffïngs-jeugd werden eenige toepasselijke versjes gezongenonder directie van den heer Schoberg. Door den voorzitter werd gewezen op al het schadelijke, al de nadeelen der kermissenvooral met het oog op het gebruik van den sterken drank en de onheilen, die daarvan het gevolg zijn. Hij hoopte, dat het nageslacht nog eenmaal zou mogen beleven dat de vereeniging, als niet meer noodza kelijk, kon worden ontbonden. Behalve de voorzitter, traden dezen avond als sprekers op de hh. Hille, d'Engelbronner en d'. Bryce. Ten slotte werd den kinderen dank gezegd voor hunne trouwe opkomst en aan den dag ge legden ijver. Dat boezemde hoop en vertrouwen in voor de toekomst. Niettegenstaande het druk gewoel in de kermisbuurtenwas de zaal goed bezet. Eergisteren avond is de timmerman W. S.wonende te Leiden en hier in het cirque Carré werkzaam, van eene hoogte nedergevallenwaardoor hij zijn arm brak en eene zware verwonding aan het hoofd bekwam. Hij is naar het .gasthuis overgebragt. Door de policie alhier is aangehouden A. v. d. S.ter zake van diefstal van vee uit de weide. ttlflTKXLA.NDSCHK JtK.'tHij EN. BELCIE. Omtrent het spoorweg-ongeluk, dat tusschcn Luxemburg en Dickirch plaats greep, verneemt men dat het ongeval ontstaan is doordat van eenen goederen-trein, die tegen eene steile helling opstoonnle, de koppeling, die de trein aan de machine verbond, is gebroken, waardoor die trein met ontzet tende snelheid van de helling is teruggeloopen en op de hoogte van het sla tion Dommeldange met eene onberekenbare kracht tegen eenen hem legemoet- komenden personen-trein is gestoten. Tusschen de vermorzelde rijtuigen heeft men de overblijfselen van een twintig-tal dooden ontdekt; het getal gewonden is natuurlijk veel grooter. Van eenen anderen kant verneemt men dat het ongeluk ontstaan is doordat de trein op een verkeerd spoor is geloopen. ENGELANffi. LONDEN. 10 Mei. De Times zegt gemagtigd te zijn het berigt van de Gauloisdat de Fransche gezant alhier aanzoek om criminele vervolging van Gustave Flou- rens en diens medestanders heeft gedaan, ten stelligste tegen te spreken. Er is geen aanzoek van dien aard gedaan. In Westminster-paleis is dezer dagen eene vergadering gehouden van schoolmeesters, die dcor een aantal parlementsleden werd bijgewoond. Na eene korte beraadslaging is men het eens geworden over de wijze om de quaeslie over godsdienst-onderwijs zoo goed mogelijk op te lossen. De ver gadering vereenigde zich met het voorstel om die kinderendie op verlan gen der ouders geen godsdienst-onderwijs zouden ontvangen, op de school met ander onderwijs brzig te houden, in de uren aan godsdienst onderrigt gewijd. Ter opening van het zomersaizoeu had Zondag jl. in het kristallen paleis te Sydenham een monsterconcert plaats. 3600 zangers en muziekanten voerden bij deze gelegenheid de «Elias" van Mendelssohn uit. Den avond re voren traden voor het eerst weder in de opera op Adelina Patti en Signor Mario. De toegangsprijs, die toen op een guinea was gesteld, steeg in den loop van den dag lot zes guinea's. F li X W K li IJ K. sch, PARUS, 10 Mei. gedi De keizer heeft van onderscheidene buitenlandsche hoven betuigingen te van blijdschap wegens de verijdeling der tegen zijnen persoon gesmede za- thai menzwering ontvangen. Daaronder behoort een eigenhandig schrijven van goei den Paus, alsmede een van den keizer van Oostenrijk. naa De hoofdstad en hare voorsteden hebben 139,538 ja's uitgebragt tegen 184,946 neen's en daar het aantal ingeschreven kiezers 416,244 bedraagt, V hebben 91,760 kiezers zich van stemming onthouden, of een van onwaarde bij verklaard billet in de stembus geworpen. In de wijken waar kazernen zijn led< gevestigd oi vele ambtenaren wonen, bragt de meerderheid het ja! uit; mei daarentegen behaalde het neen! eene overgroole meerderheid in de wijken De door den haddels- of arbeidenden stand bewoond. Het leger heeft in het diet geheel 230,000 goedkeurende legen 37000 afkeurende stemmen uitgebragt. lint De Constitulionnel noemt den uitslag der volksstemming eene volle- l'tR dige zege voor de zaak der volksvrijheid. Ilel definitive verbond van het mei keizerrijk met de vrijheid is door de natie met 7 millioen stemmen beaamd. Het 'Journ. des Déb. zegt: In vergelijking met het stemmental van 1851 heeft de regering slechts een millioen stemmen verloren; de stemmen, die tegen het senaatsbesluit van April 1870 en levens tegen de liberale hervor- mel mingen zijn uitgebragt, zullen zekerlijk weinig meer dan anderhalf millioen zaa bedragen. Deze uitkomst, waarover de onverzoenlijke ojipositie zegeliederen zal kunnen aanheffen zoo veel haar lust, laat evenwel hel keizerrijk sterk zaa genoeg om de revolutionaire partijen te wederstaan zoo lang het door wijze vrijzinnigheid de ondersteuning van de verlichte volksklassen weet te be- y0 houden Doch indien het keizerrijk het oor weder leende aan den verder- bla felijken raad der voorstanders van het personeel bewind, zou de regering gej alsdan tegen de aanvallen bestand blijven? Het regtstreeksche beroep op bla het volk is ditmaal goed uitgevallenomdat het in den naam des vooruit- gel gangs en der vrijheid geschiedde; het zou denkelijk slecht uitvallen, indien rus het eenmaal in het hclang der reactie en der dwingelandij wierd beproefd, kei Volgens de Presse hebben Zondag morgen eenige burgers, die zich bei gelastigden van het volk noemden, zich aan eenige van de kazernen alhier ko vervoegd; met het wetboek in de hand gaven zij het verlangen te kennen bet om er binnen gelaten te wordenten einde loezigt op de stemuitbrenging rei der militairen te kunnen houder^ Hun werd door den wachtkommandant ren geantwoord dat er toereikend toézigt daarop bestond, en dat hunne dienst onnoodig wa^ De zoogenaamde gelastigden des volks hadden een schrifte- za; lijk protest tegen die afwijzing medegebragt en wilden het afgevenmen del weigerde het aan te neinenen verzocht hen hun protest in de naaste doi kroeg te gaan indienen. Daarop hebben zij het in de Marseillaise geplaatst, vai Men leest in den RappelVictor Hugo is gedagvaard om in persoon te verschijnen Woensdag 11 Mei 1870, om elf uur 'smorgens, voor de eorrec- na; tionele regtbank van het Scine-departement, als beschuldigd van door een tot artikel in den Rappel van 5 Mei, getiteld: "Victor Hugo, over het jdebis- wc ciet", tot haat en verachting jegens de regering te hebben aangezet. tel In 80-jarigen ouderdom is overleden de heer A. F. Yillcmainoud-afge- str vaardigde, oud-minister van onderwijs, vast secretaris der Fransche academie, ine Door een tal van geschriften had hij zich een beroemden naam verworven, gel Als afgevaardigde onderteekende hij in 1830 het jirotest der 221 en ver- ter klaarde hij zich tegen het artikel van het charter, dat het katholicismns zul de godsdienst van de meerderheid der Franschen noemde. Sedert 1833 de pair van Frankrijk, behoorde hij tot de liberale oppositie, veroordeelde de zij uitzondcrings-welten en drong op de instelling der jury voor drukpers-delic- he ten aan. Van 1840—44 minister van onderwijs, handelde hij evenmin naar be den zin der liberalen als der clerikalen. Gedurende het keizerrijk bleef Yillcmain vreemd aan de politiek. De gravin de Caen heeft 200,000 fr. gelegateerd aan de academie van schoone kunsten, aid. schilderkunst. De 10000 fr. jaarlijksche rente van ge dit legaat zullen op haar verlangen gebruikt worden ten bate van jeugdige artisten, hetzij om degenen naar Italië Ie zenden, die van uilnenienden aan- fa, leg blijken hebben gegeven zonder den prijs van Rome behaald te hebben, da hetzij voor het doen van inkoopen van werken van knappe jongelieden ter hunner aanmoediging; in de derde plaats tot stoffelijke ondersteuning van de de leerlingen der school. yj Berigten uit Bucharest deelcn eenige nadere bijzonderheden mede be- jj; treffende de gewelddadigheden, welke op 28 en 29 April te Tekutsch, een zjj Moldavisch stadje met eene bevolking van omstreeks zes duizend zielen, Cl tegen de Israëliten gejdeegd zijn. De aanleiding lag in eenen twist, welke ui in eene kroeg tusschen buitenlandsche spoorwegarbeiders en Israëliten ont- ge stond; het laagste gepeupel van het stadje mengde zich daarin, en trok vc vervolgens langs de straten, de winkels en woningen van Israëliten plun derende, zelfs de synagoge werd niet ontzien, maar geenen Israëliet werd gr ligchamclijk leed aangedaan. De overheid was twee dagen lang buiten magte va het gejieupel te stuitenwant het stadje heeft noch garnizoennoch ht een corps gewapende burgers, en de policicbeambten waren meerendeels, va bij gelegenheid van hel Grieksche Paaschfecstmet verlof afwezig. Eerst oj toen de gevraagde militaire magt was aangekomenwerd de orde hersteld, ui S P X V J E. oj In d e cortes is door een republikeinsch lil de opmerkzaamheid geves- ligd op het protest der bisschoppen tegen het afleggen van den eed op de constitutie, en gevraagd of de regering genoegen daarmede wilde nemen. Hierop werd van wege de regering geantwoord dat een bisschop, die wei gerde als staatsburger 's lands grondwet te bezwerengeacht moest worden daarmede te]hebben afgezien van de jaarwedde, die hij als staatsdienaar uit de schatkist genoot.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2