LEIDSCHE COURANT. 1870. DONDERDAG 12 MEL N\ lil -f.f -ro-' De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f3—, franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Hel'verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expeditiekoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentién is van 14 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BINNENLANDSCIIE ÜEIilGTEN. LEIDEN. 11 Mei. Men verneemt nader dat Z. K. II. prins Alexander, gedurende zijn verblijf alhier, het huis zal betrekken op het Rapenburg, laatstelijk bewoond ge weest door wijlen mevr. de wed. van Assen, nog toebchoorende aan de fa milie Kemper. Tot pastoor te Stompwijk is benoemd de eerw. heer Corn. Scheiber- ling, kapellaan aan de parochie-kerk van O. L. Vr Hemelvaart alhier. In 1860 benoemd tot kapellaan aan die parochie, zien de meeste paiochianeu hem. na een tiental jaren in hun midden geleerd te hebben, met leedwezen vertrekken. Voorts is tot rector in het wees- en oude vrouwenhuis op Duinzigt onder Oegstgeest benoemd de eerw. heer J. II. Adams, laatstelijk kapellaan. aan genoemde parochie-kerk, in de plaats van den onlangs over leden rector, den eerw. heer Henricus van Essen, voormalig secretaris van mgr. Corn. Ludov. baron van Wijkersloot van Schalkwijkbisschop van Curium i. p. i. Bij kon. besluit van 20 Maart jl. is goedgekeurd het reglement voor de vereeniging "de Groote club," gevestigd te Amsterdam. Die vereeniging heeft ten doel in goed ingerigte localen het gezellig verkeer te bevorderen. Zij bestaat uit eere-leden, uit honoraire, uit gewone en uit buiten-leden. De zaak der riolering en de ongunstige toestandwaarin deze zaak in de meeste steden zich bevindt, trok in den laat sten tijd meer en meer de aan dacht der gemeentebesturen. Zoo was het ook te Tilburg. Ook daar zag men in dat de bestaande steeds erger wordende toestand niet kon blijven duren. In het begin van 1869 besloot de raad, aan het technisch bureau der heeren ingenieurs Havelaar te Utrecht, Schenk te Luik en Kaiser te Keulen, op tc dragen het leveren van een volledig ontwerp voor een riool stelsel ten dienste dier gemeente. Acht maanden later voldeden deze des kundigen aan hunne opdragt. Behalve plans en tcekeningen ten aanzien van waterloozing en afvoer, van de riolen en reservoirs, der detailteekeningen voor den afvoer der fecale stoffen en wat verder tot dc uitvoering behoort bevat het project een zeer uitvoerig rapport, vermeldende den bestaanden en te verwachten toestand der gemeente ten opzigle van de rioleering; wij ders geeft het een overzigt en vergelijkende beschouwingen der meest ge bruikelijke stelsels elders gevolgd, de oeconomische en financiële beschou wing waartoe het stelsel aanleiding geeftverder eene geheel volledige beschrijving van het meest aanbevelenswaardige stelsel voor die gemeente, met begrootingen zoowel voor den aanleg van een rioolstelsel als voor den afvoer van fecale stoffen ieder afzonderlijk. Daar dc gemeente het wenschc- lijk acht, de exploitatie bij concessie, met ondersleuning van gemeentewege, aan particuliere krachten over te laten en ook gaarne het publick oordeel over het aanbevolen systeem wil vernemen, om door wrijving van denkbeel den over deze gewigtige zaak meer licht verspreid te zien, is men lol het besluit gekomen, het geheele plan, met kaarten, teekeningen en bijlagen te doen drukken en in den handel te brengen. Dc uitgave zal plaats hebben bij de hh. T. Hooiberg en Zoon alhier. Uit het aan aandeelhouders der Rotterdamsche bank uitgebragte rap port over het jaar 1869 blijkt, dal commissarissen, op voorstel der directie, krachlens art. 43al. 2der statutende balans hebben vastgesteld met een batig saldo van ƒ1565.11 hetwelk zij den aandeelhouders voorstellen, als minder voor verdeeling geschikt, op de winst- en verlies-rekening van 1870 over te brengen. Als eene bijzonderheid, ten bewijze dat ook hier te lande soms aan zienlijke prijzen worden besleed voor antieke curiositeitenwordt gemeld dat op de veiling van den inboedel van mevrouw dc douairière Teding van Berkhout te Haarlemdezer dageneen 24 persoons oud-Saksisch tafelservies voor ƒ3575 met de opgelden aan de hoogste bieders, de heeren Jacobs Ar- chenhold C". te Arnhem, werd toegewezen, en daarna met 1000daarbo ven voor Haagsche rekening verkocht werd. Hoe noodzakelijk het is naauwkeurig na te gaan welke soort van levensmiddelen men koopt, bewijst het navolgende: Een huisgezin tc Haar lem, beslaande uit man, vrouw, 5 kinderen en 2 knechts, had in de vorige week 'smiddags vleesch gegeten, bij een in hunne nabijheid wonenden sla ger gekocht. Het smaakte hun goed, maar 'savonds werden zij aangetast door hevige benaauwdheid en braking, zooals dat gewoonlijk bij vergiftiging wordt waargenomen. De doctor, die terstond ontboden werd, verklaarde dat er inderdaad sporen van vergiftiging aanwezig waren. Bij nader on derzoek bleek het. dat het vleesch, waarvan zij gegeten hadden, afkomstig was van eene aan een zekere ziekte gestorven koe, die men geneesmiddelen had ingegevenwaarvan het hoofdbestanddeel vergif was. Hoewel de familie nog niet geheel is hersteld, schijnt men het gevaar te boven te zijn. Men meldt uit Vianen aan het U. D.De heer Arie Verhoef te Zjjder- veld, gemeente Evèrdingen, viert heden zijn eeuwfeest. Onwillekeurig stelt men zich den aartsvaderlijken tijd voor, wanneer men den achtenswaar- digen nog frischen en gezonden 100-jarigen man omringd denkt van zijne kin deren loten van 5 geslachten, ten getale van bjjna honderd. Nog levendig, vrolijk en geestig als in de kracht des levens, doch in hel bewustzijn van hét voorregt dat hij boven duizenden genieten mag, wekt deze grijsaard uwe belangstelling op en erlangt hij uwe genegenheid en achting. Het prov. geregtshof in Utrecht heeft, in hoofdzaak het vonnis der arr. regtbank te Utrecht, in zake den heer Doude van Troostwijk tegen de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij, dd. 29 Dec. 1869, bevestigd, en mitsdien het regl van den eischer tot het noodige oponthoud der spoortreinen achter de Nieuwe Sluis gehandhaafd, met toekenning eener schadevergoeding van 25 daags, voor eiken dag, dat de betrokken spoorweg-maatschappij in gebreke gebleven is en zal blijvenaan het contract te voldoen. Te Utrecht werd Zondagavond door een beschonken artillerist eene jufvrouw mishandeld en met de sabel geslagen. De jufvrouwbewusteloos nedergevallen zijnde, werd in eene nabijzijnde woning ingebragt, en door een geneeskundige bijgestaanzoodat zij na verloop van eenigen tijd weer huiswaarts kon gaan, en de zaak geen ernstige gevolgen had. Door den toeloop van vele mensehen, waarvan, naar men verhaalt, niemand den aan rander tegenging, ontsnapte deze, met een paar kanonniers, die hij bij zich had, zoodat zij onbekend zijn gebleven. De zaak wordt onderzocht Onlangs is een rijke Fries, zoo meldt men uit Sneek aan de Veendam- mer Cour., op zijn last begraven zóóals hij te bed lag, en is daardoor een schal van effecten in de kist gelegd. Later werd dit ontdekt, en daardoor de naam der huishoudster, die men van diefstal verdacht, gered. -- Door het gemeentebestuur van Groningen werd in het begin van het vorige jaar eene overeenkomst aangegaan met den fabriekant B. J. Bosch aldaar, lot het leveren en in werking brengen eener locomobile met zuig en perspompenten einde de riolen door te spoelen en wel door eene vol doende hoeveelheid water uit de diepen op te voeren en te brengen in den rioolput op het hoogste punt der straat. De proeven, met dat werktuig ge nomen, hebben echter niet aan de vereischten voldaan, en dc heer Bosch zag ook geene kans om de machine aan het doel te doen beanlworden. Dientengevolge hebben burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad voorgesteld, het contract tc ontbinden en op nieuw pogingen in het werk te stellen om eene zoodanige overeenkomst te treffen. Men schrijft uit Bergen op Zoom: Dc ansjovisvangst op deze stroomen was in dc vorige week gezegend en verlevendigt de hoop onzer nijvere vis- scliers op hetere uitkomsten dan in de vier laatste jaren het geval is ge weest, toen dc vangst uiterst schaarsch en verre beneden het middelmatige bleef. Eenige visschers bragten tusschen 11. Donderdag en Zaturdag 10 a 40, één zelfs 80 ankers, bij elk getij, aan; de ton ansjovis bevat 3% anker ingezouten. 'sGRAVENHAGE. 11 April. Tot raadsheer in het prov. geregtshof van Gelderland is benoemd de heer mr. J. S. Hvmans, thans procureur bij dat geregtshof en de arr.-regt- bank te Arnhem, uit welke laatstgemelde betrekking hem eervol ontslag is verleend; tot plaatsvervangend kantonregter te Mecrssen is benoemd dc lieer mr. J. P. Boots, notaris te Amby. De luit. ter zee lste kl. jhr. A. C. van Haeften is, op zijn verzoek, eervol ontslagen als lid van den raad van tucht te Amsterdamonder dank betuiging voor de door hem als zoodanig bewezen diensten. Naar men verneemt, is dc heer A. ridder de Stuers, secretaris van legatie bij het Ned. gezantschap te Parijs, benoemd tot ridder der orde van het Legioen van Eer. In de zitting der tweede kamer van gisteren zjjn door de afdeelingen benoemd: tot voorzitters, de hh. Thorbeckc, van Goltstein, Bhissé, Heems kerk Bzn. en van Reenen; tot ondervoorzitters, de hh. Guljé, de Itoo, Wes- terhoff, Storm en Fransen van dc Putteen tot leden van de commissie voor de verzoekschriften, de hh. Gralama, de Lange, Zijlker, Smits en Heydennijk.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1