COURANT* t»70. W. 1 to. WOENSDAG II MEI. STAD S-BER1G TEN. BINiNENLANDSCHE BEWGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. Het 'verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 's jaars, buiten de erpeditiekosten. Afzonderlijke nomtncrs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. Bij deze Courant ssordt verzonden IV". 7 blad 9) der Handelingen van den Gemeenteraad. Het Collegie van Zetters voor de Directe belastingen te Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot de aangifte van patent enz. dagelijks zal worden gevaceerd in een der vertrekken van bet Raadhuis, Zon- en Feestdagen uitgezonderd en wel van des voormiddags tien tot des namid dags twee uren. Het Collegie van Zetters voornoemd Leiden, 7 Mei 1870. STOFFELS, Voorzitter. LEIDEN, 10 Mei. Met genoegen merkt men op dat, vooral op de Brcéstraat, allengs meer gevolg gegeven wordt aan de uitnoodiging van het gemeentebestuur betref fende de nieuwe nommering der huizen, liet mag evenwel niet overbodig worden geacht, de ingezetenen, die daaraan tot heden niet voldedendaartoe nogmaals aan te sporen en hen op de doelmatigheid en het practische nut daarvan te wijzenhetwelk eerst dan volkomen zal kunnen blijken wanneer die nommering algemeen is ingevoerd. - fiisteren avond werd in het gebouw tót Nut van 't Algemeen eene ver gadering gehouden der leden van de Leidsche verecniging tot bevorder!: van geregeld schoolbezoek. Nadat de president de goedkeuring had gevraagd op eenige wijzigingen in de statuten dezer vereeniging, naar aanleiding eener opmerking van den minister van justitie, om als»zedelijk ligchaam erkend te- worden-, gaf hij een overzigt van hetgeen door deze vereeniging reeds was verrigt. Hij deelde mede dat de hceren der gebuurten steeds be reid blijven de verlangde inlichtingen te geven; de fabriekanten en indus triëlen hier ter stede zijn uitgenoodigd het doel dezer vereeniging te be vorderen. Het was hem hoogst aangenaam te kunnen mededcelen dat door een der fabriekanten schriftelijk is te kennen gegeven dat geen kinderen beneden de 12 jaar in de fabriek werden toegelaten en alle pogingen wer den in het werk gesteld om het schoolgaan der kinderen te bevorderen. Deze mededeeling lokte eene warme toejuiching uit. Verder gaf hij te kennen dat het hoofdbestuur-de onderwijzers der scholen voor on- en minvermogen den beeft uitgenoodigd mede te werken, door controle te houden op het ge trouwe schoolbezoeken deze zich volkomen daartoe bereid hebben verklaard. Ook de verschillende armbesturen hebben hunne medewerking toegezegd. Hit eene tabel, door den secretaris overgelegd, getrokken uil de opgaven der medewerkers, blijkt dat voor zoo verre het onderzoek heefl plaats ge had, en dit bevat bijna de geheele stad, het getal kinderen lusschen 6 en 12 jaren, behoorendc tot de on- en minvermogenden, bedraagt 2788; hier van gaan ter school 2269, niet ter school 519, waarbij nog komen 83 die op plaatsing wachtten, doch nu voor het grootste gedeelte zijn geplaatst. De Tcdencn van niet schoolgaan zijn: op fabrieken en elders werkzaam 1G7; bezwaren tegen de vaccine 41; onmisbaar in bet huisgezin 36; armoede 19; onbekende redenen 50. Deze cijfers gaven aanleiding tot zeer belangrijke opmerkingen. Vooreerst deed zich de vraag op: is het getal der ter school gaande kinderen juist, dat berust toch geheel op de opgaven der ouders. Waarop de president te kennen gaf dat de goede controle der onderwijzers hierop het antwoord zou geven. Een der sprekers wees op de diepere oorzaken van schoolverzuim, de armoede en weinige beschaving der ouders; de tijd zal hierin veel verbe tering moeten brengen. Algemeen werd de nuttige strekking dezer vereeni ging erkend. De president sloot met een krachtig woord deze vergadering, wees er op, dat, mogt deze vereeniging iels goeds tol stand brengen, dit voornamelijk is toe te schrijven aan den ijver en de belangstelling der medewerkers, llij verwacht dan ook dat eenmaal de vruchten dezer vereeniging door de ge heele burgerij zullen worden geplukt. Sedert de stichting onzer Hoogeschool tot in deze eeuw was de grijze Burg steeds het vereenigingspunt der Studenten. In de laatste 25 jaren was hij zulks niet meer; maar toch, moest er een feest worden aangerigt, in den geest en in den trant van vroegere dagen, kwamen de jongelieden in oud-hollandsch of spaansch costuum bij een, dan harmonie, smaak en het regt van den Burg vorderden het werd de oude burgpoort ontsloten om den stoet van vorsten, edelen, ridders en knapen te ontvangen. Ook heden had zulks wederom plaats voor Dudley, graaf van Leicester en zijn schitterende omgeving van vorsten, edelen krijgsoversten, afgevaardigden der hooge regering te 'silage, der stedelijke regering van Leiden, der curatoren, hoogleeraren en studenten, van het slaten-collegic en van,verschillende cor- poraliën, met hunne banieren, ouder welke de rederijkers en hunne dekens en narren, gereed op hunne staatsie-wagens, ter eere van den edelen graaf, «spelen van stomme personagiën" te geven. Of Leicester immer den Burg bezocht heeftmeldt de overlevering nietdoch er is wel geen twijfel aan of zoo de kastcleinen een album hadden gehouden, waarop de namen der duizenden en duizenden geschreven waren, die «het palladium der stad" «dat merkwaardig en gansch eenig reliek uit de dagen der Ro meinen" bezigligdcn, dan zou gewis ook zijn naam onder die allen te lezen staan. Doch zeker is het dat Leicester de Leidsche hoogeschoolzelfs meer dan eenmaalbezochtdat hij door dezelfde vorstenedelenridders ver gezeld door dezelfde corporatiën en afgevaardigden ingehaalddoor dezelfde hoogleeraren en studenten verwelkomd werd, in cén woord, dat allen, die wij als hunne vertegenwoordigers in bonte mengeling over het burgplein ver spreid zagen, bij zijn bezoek aan de hoogeschool dezer stad aanwezig waren; zelfs dat de optogt op den naderenden feestdag niet naar willekeur zal geregeld wordenmaar overeenkomstig het besluit van den akademischen senaat van dien tijd Indien immer een opiogt geheel overeenkomstig de waarheid kan genoemd worden, dan is het zeker die bij Leicester's bezoek aan de Hoogeschool. Costumes, wapenenblasoenenwagens, alles is aan schilderijen en teekeningen uit die dagen ontleenden voor zoover de goede smaak zulk veroorloofde, gevolgd. Eere den Commissarissen der maskerade, die met noeste vlijt, onuitputtelijk geduld, zoo vele moeije- lijkheden hebben overwonnen en zoo veel waarheidszin, tact, kennis en smaak hebben aan den dag gelegd. Wij twijfelen er niet aan of Lcidens ingezetenen en wie ook op den aanstaanden feestdag de stad mogen be zoekenzullen erkennen, dat alle optogtendie zij aanschouwd hebben, door dezen zoowel in pracht, rijkdom vooral in schilderachtigheid en elegantie van costumes, als in historische waarheid overtroffen worden. Medegedeeld Naar men ons van goed ingelichte zijde mededeelt, zegt het D.v.'sGr. zal Z. Ii. II. prins Alexander zich spoedig tijdelijk met der woon te Leiden vestigen, ten einde daar in de regten te studeren en verder zijne militaire opvoeding te voltooijen. De 93,lc algemcenc vergadering en liet congres der Nedcrlandsche maat schappij ter bevordering van nijverheid zal op Dingsdag 12 Julij 1870 en volgende dagen op het stadhuis te Tilburg worden gehouden. Er zal tij dens het houden van het congres, en om de belangrijkheid er van te ver- hoogen. gelegenheid zijn tot het plaatsen van werktuigen, modellen, pro ducten, praeparatcn en alle andere voorwerpen, welke de belanghebbenden onder de aandacht van gemeld congres mogten wenschen te brengen, De dezer dagen door gedep. staten der verschillende provinciën opge maakte lijsten der hoogstaangeslagenen in 's rijks directe belastingenvoor het jaar 1870, bevatten de namen van 1098 personen, verkiesbaar tot leden van de eerste kamer, verdeeld als volgt: Noordbrabant 135. Hoogstaangcslagene J. A. de Ram ƒ2597.04 laagst- aangeslagcne dr. A. F. Lierop ƒ395.59. Gelderland 134. lloogstaang. A. W. C. W. baron van Pallandt van Keppel 6539.78%; laagstaang. G. de Haas ƒ548.95. Zuidholland 206. lloogstaang. Z. K. II. prins Fredcrik der Nederlanden 17.848.03%; laagstaang. J. J. Bonke ƒ927.96. Noordholland 175. lloogstaang. G. Visser van Ilazerswoude ƒ6262.78; laagstaang. W. C. Bonebakker ƒ869.72. Zeeland 55. lloogstaang. mr. C. van der Lek de Clercq 3808.24%; laagstaang. H. P. den Bouwmeester 693.86%.. Utrecht 53. lloogstaang. mr. C. W. J. baron van Boctzelaer van Dubbel dam 6490.57%; laagstaang. jhr. J. J. de Geer van Oudegein 1026.38. Friesland 91. lloogstaang. jhr. mr. J. F. van Eysinga ƒ9051.55; laagst aang. F. Fontein D. Pzn. ƒ766.31. Overijssel 78. Hoogstaang. mr. J. D. C. baron van Heeckeren van Wasse naar 15195.17%; laagstaang. A. Höfelt 484.04. Groningen 69. Hoogstaang. II. W. Wierda 1913.68%; laagstaang. T. Boutkes f 544.62.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1