ingekomen het wetsontwerp tot afschaffing der arll. 414 —416 Code Pénal betrekkelijk de arbeiders-coalitiën. Bij de tweede kamer der staten-generaal is ingekomen een wets-onlwerp tot bekrachtiging van de uitgifte in erfpacht voor 99 jaren aan I). Dronkers te Middelburg van duinen en vroomen enz. in het noorden van Walcheren. Boor het prov. kerkbestuur van Groningen zijn als candidaten tot de h. dienst toegelaten de heeren E. H. Boele en J. W. A. Woldringh; door dat van Noordholland de heer A. Bruining. Aan de P.J). en Asser Ct. schrijft men: liet berigt in de N. Gocsschc Courant, dat de heer Thorbecke het voornemen zou hebben zich met der woon te Bresden te vestigenis onwaar. -- Volgens het Politieblad is te Gouda, vermoedelijk nabij het station van den Rijnspoorweg, verloren een zwart lederen portefeuille, met elastie ken band, waarin 1 bankbillet groot 300. 1 dito van 200, 2 dito ieder van 100, 4 dito ieder van 00, 12 dito ieder van 25, allen nieuw mo del, 10 of 12 nmntbillettenieder van 10, alsmede eenige quitantiën. Ben 0|r" dezer is te Dordrecht, in den ouderdom van 82 jaren, overle den de heer P. J. de Raadt van Hendrik-ldo-Ambacht, lid [der provinciale staten van Zuidholland. Te Amsterdam heeft gisteren ds. J. J. L. ten Kate, pred. bij de Ned. herv. gemeente aldaar, zijne 25-jarige evangeliebediening herdacht, met het houden eener leerrede naar aanleiding van Joh. XXI. vs. 1517. Ter genoemde plaatse had onlangs eene vechtpartij plaats tusschen twee burgers en twee mariniers, waarbij een der eersten door een marinier ernstig werd verwond en mishandeld. Be ongelukkige is thans aan de gevolgen dier verwondingen overleden. Terstond na het voorval had door tusschen- komst der pohcie en militaire autoriteit dagelijks eene confrontatie plaats van eenige mariniers met den lijder, om tot de ontdekking te geraken, doch reeds voor dat de beide verdachten aan de beurt kwamen, bekenden zij, waarschijnlijk door angst gedreven, de een met den thans overledene slaags, de ander daarbij tegenwoordig te zijn geweest. Naar men uit Utrecht meldt is aldaar eene vereeniging opgcrigt van ambtenaren der Ned. Rijnspoorweg-maatschappijwelke vereeniging ten doel heeft: ontwikkeling van de kennis der leden ten opzigte van al wat op spoorwegen betrekking heeft, en bevordering der goede verstandhouding tusschen de ambtenaren der maatschappij. Ter bereiking van dat doel kun nen de leden in de gewone vergaderingen ol ook schriftelijk tusschentijds aan het bestuur inlichting vragen nopens alle tot spoorwegen of de dienst daarvan betrekkelijke aangelegenheden. Met het vaarwater van de rivier de Waal, nabij het dorp Vuren, moet het slecht gesteld zijn. Een geul van ongeveer vijf voet breedte moet te Vuren den doortogt verleenen aan het groot aantal schepen, die dagelijks de rivier op- en afvaren, zoodat het niet zelden gebeurt, dat eene gcheele vloot op het droogc zit, die geduldig het opkomen van den vloed moet af wachten om weder vlot te geraken. Men meldt uit Sneek: Door het nieuwe comité voor den aanleg van cenen spoorweg van llarlingen over BolswardSneek en Jourc, naar Heerenveen, is onlangs voorloopige concessie van de regering aangevraagd, liet comité stelt zich voor, nadat de concessie zal zijn verleend, een beroep te doen op de provinciale stalen en de gemeentebesturen in Friesland. Betreffende het gebeurde in de kerk der hervormden te Vlissingen deelt thans de betrokken officier zelf, de heer Guyot, in hel P ader land het volgende mede: In de kerk ben ik door niemand verzocht mijn pet af te nemen; hadde men zulks gedaan, ik zou als fatsoenlijk man onmiddellijk daaraan voldaan hebben zoodra ik driemaal daartoe had moeten uitgenoodigd worden, zonder aan het verzoek te voldoen, ik zou onverantwoordelijk hebben gehandeld; maar nu ik, op mijn schouder voelende tikken, opziende zekeren postdirecteur Esser ontwaarde, die met dreigend gebaar en opgeheven vinger zeide: «Geef geen aanstoot!' meende ik aan dat bevel niet te moeten voldoen, en zeide eenvoudig//Neen, mijnheer!" waarna ik mijne lccteur voortzette. Oogenblikkelijk daarop had het tooneel plaats, dat zooveel op schudding in de nieuwsbladen verwekt heeft, en waarbij ik het geluk had kalm te blijven, ofschoon liet bij nader inzien misschien beter geweest ware, indien ik ter zelfverdediging den heer Esser zijn verdiend loon had gegeven. Naar men uit Maastricht meldt is uit het getuigenverhoor in de zaak van Habets, door het hof van Limburg veroordeeld, gebleken, dat de ont aarde vader zijn zoontje, nadat hij het uit de woning der ouders zijner eerste vrouw had gehaald onderweg voortdurend met een stok geslagen heeft, waardoor het jongske halfweg in een bevroren karspoor viel en niet meer verder kondaarop heeft de vader hem opgeraapt enonder het verder toebrengen van slagenin bewusteloozen toestand tehitisgebragt en daar achter den kagchel geworpen, waar men het kind 'smorgens dood vond. 's GRA VENHAGE, 9 April. Aan den Oost-fndischen ambtenaar R. L. W. 11. de Roy van Zuidewijn, laatstelijk leerling-telegraphist in Ned. Indiethans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Tot predikant hij de prot. gemeente in Nederl. Indië zijn benoemd de hh. C. W. Schoorel, pred. te Axel, en J. van der Veil, pred. te iJeemskerk. 11 M. de koningin gaat in beterschap vooruit, maar moet nog hare kamers houden. Be verjaardag van il. K. 11. prinses Marianne, tante des konings. wordt heden, met de gebruikelijke plcgtigheden in deze residentie gevierd. Des middags werd door het garnizoen eene groote parade in de Maliebaan gehouden. De troepen werden geinspecteerd door den kolonel Mac-Leodbe velhebber in de le mil. afd.terwijl liet komrnando werd gevoerd door den kolonel des Tombes, van het reg. huzaren. Door de prov. commissie zijn nog 15 geëxamineerden voor vrouwelijke handwerken allen toegelaten. Voor de Fransche taal zijn geëxamineerd B onderwijzeressenwaarvan 5 zijn toegelaten. Zalurdag avond had onder voorzitterschap van den heer Potter in eene der zalen op den Fluweelen Burgwal de vergadering pluals der vereeniging tot bescherming van dieren, waarvan Z. M. de koning beschermheer is. Na het verrigten van eenige huishoudelijke werkzaamheden hield het bestuurslid jhr. J. L. G. Pompe van Meerdervoort eene rede over het gebruik van paar- denvleesch als voedingsmiddel, waarin hij herinnerde dat van de vroegste tijden af het paardenvleesch lot de beste schotels behoorde, en waarin hij wees op het voorbeeld zoowel van het buitenland, als van het binnenland, ten bewijze, dat men de veroordeelcn legen het gebruik van dat vleesch zeer goed kan overwinnen. Tcrcgt vestigde spreker er de aandacht op, dal het mishandelen der paarden vooral in de residentie des zomers, op den weg van 's Hage naar Schcveningenzeer in het oog vallende wasen dat men het minimum van voeding en het maximum van werkkrachten van deze diereu vorderde, zoodat zij dikwerf letterlijk uitgeput waren en dood nedervielen. Die spreker werd opgevolgd door den heer M. II Ph. van den ltergh van Evsinga, die eene rede hield over dierenbescherming en men- schenveredeling, en zich in sierlijke taal uitliet over hetgeen moet worden gedaan in het belang van het doel, dat de vereeniging zich voorstelt. Daarbij vestigde hij de aandacht der leden op onderscheidene geschriften, die ten opzigte van de verbetering van het lot der dieren waren uitgeko men, vooral op het tijdschrift Androclesdat hij bijzonder ter lezing aan beval. Daarna geschiedde er door den voorzitter onder eene gepaste toe spraak eene uitdeeling van belooningen, toegekend aan agenten van policie, die door hun ijver getoond hebben mishandeling der dieren te willen voor komen, en voor de stipte opvolging van de voorschriften der algemeene policie-verordening te zorgen, alsmede aan twee oude armoedige vrouwtjes, die er zich op toeleggenom verlaten honden op te vangen en ze aan hunne eigenaren terug te geven of ze van andere eigenaren te voorzien. Die uitreiking ging vergezeld van eene krachtige aansporing om op den ingeslagen weg voort le gaan. UUITK.NLANDSCliË UËIUGTËN. ENGELAND. LONDEN8 Mei. Het derde artikel der Iersehc landbillhetwelk hare gewigtigste bepa lingen bevat, is Donderdag 11. door het lagerhuis afgedaan en aangenomen. De discussie zal nu denkelijk meer spoedig vorderen. Z. M. de koning van Griekenland heeft aan mevrouw Lloyd, die met hare kinderenten gevolge van den door de Grieksche roovers op haren echtgenoot gepleegden moordin stofTelijken zinalles heeft verloreneene som van 1000 doen toekomen. Twee particulieren hier ter stede hebben, voor hetzelfde doel, aan den uitgever der Times elk 100 toegezonden. De Times is verzocht te melden, dat de Grieken hier ter stede besloten hebben zeiven op onbekrompen wijze hulp te bieden, en er bij de Grieksche regering op aan te dringen, dat hare verantwoordelijkheid de verpligting medebrengt om alle zoodanige blijvende schadevergoeding te ver leenen waartoe zij bij magie is. I RANKKIJK. PARIJS, 8 Mei. Het manifest, van de uiterste linkerzijde uitgegaan, is van den vol genden inhoudTerwijl het algemeene stemregt zich door stille overpein zing voorbereidt voor de groote verrigting die aanslaande is, kiest de rege ring den dag vóór de stemuitbrenging om uittreksels uit geheime handelingen der justitie, welke op dit oogenblik door niemand getoest kunnen worden, met groot gedruisch uit le stallen. Die luidruchtige en tevens haastige openbaarmaking van de uitkomsten eener instructie, welke nu ruim drie maanden voortduurt, kan maar één uitwerksel hebben, namelijk: daags vóór de stemuitbrenging ontroering en schrik te verbreiden. Zij kenmerkt zich alzoo door eene soort van tijdigheid, waarover het zedelijk gevoel des publieks hel oordeel zal vellen. Reeds wordt er van de zamenzwering in den mond van de vrienden des gouvernements een aanslag, en men zoekt Frankrijks diets te maken dat het thans aan een groot gevaar ontkomen is. Aan Frankrijk wordt gezegd dat al de tegenstanders der regering, allen die tegen stemmen, maar één en dezelfde partij uitmaken, welke ge zegd wordt //oproer en moord" als het middel Ier bereiking van haar doel gekozen te hebben. Dat is laster, dien wij met versmading beantwoorden. Frankrijk weetaan welke zijde de gewelddadige lieden staanhet weet wie diegenen zijn, welke door den coup delat het onbeperkte gezag in handen hebben gekregen, en die zich hel regt op den coup d'état voorbe houden, ten einde in het bezit van hel onbeperkte gezag te blijven. Frank rijk is niet meer bang. Het zal zich niet laten misleiden; het weet dat hel eenige gevaar voor ons land ligt in de voortduring van het personeel be wind, waardoor het aan de grillen en aan de brposheid van één enkelen mensch wordt prijs gegeven. Om den willé uwer rcglen en uwer belan gen, om den wille der maatschappelijke bestendigheid, bezweren wij u voor de laatste maal om tegen te stemmen. De regering heeft, op het verzoek der Fransche geestelijken, die zich wegens het concilie te Rome bevinden, om aan het hotel van het Fransche gezantschap te Rome hunne stem over het plebisciet te mogen uitbrengen, geantwoord dat de bestaande wetsbepalingen zoodanige stemuitbrenging niet toelaten, en zij dus tot haar leedwezen dat verzoek van de hand moet wijzen. Tegen den dag der stemmingwaren door de regering uitgebreide maat regelen van voorzorg genomen. De troepen te Parijs, te Vincennes en in de havens waren in de kazernen geconsigneerd; de 21 mairiën der hoofdstad waren zoodanig ingcrigt, dat zij tol voorloopige gevangenissen kunnen gebezigd worden. De maarschalk Canrobert ontwikkelde eene groote bedrijvigheid. Hij had aan de officieren van den staf der nationale garde doen weten dat zij zich ter zijner beschikking moesten houden. De Presse deelt mede, dat de ministers voornemens zijn, na den

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2