LEID8CIIE COURANT. DINGSDAG 10 MEI. STADS-BER1GTEN. BIN N EN LA N DSC tl E BE RIGTEN. 1870. fl*. 109. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel faars f 3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35. franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 'sjaars, buiten de expediliekosten. A]zonderlijke Hommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 1—4 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. SCHUTTERIJ. ter BURGEMEESTER sn WETHOUDERS tan LEIDEN doen te «eten, dat voldoening aan de Wet van den 11 April 1827 StaatsblN°. 17), een aan vang ial worden gemaakt met de inschrijving voor de Schutterlijke dienst van de genen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. Dat deie inschrijving zal geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, gehoren in 1836 tot 1844 ingesloten, welke 7.ich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met der woon hebben nedergezetwaaronder ook lijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hchben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens bun nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 184UJ zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: bet eerste van den jare 1870 en het tiende, of dat der geborenen in 183.5, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijvingingevolge art. 5 van bet Koninklijk besluit van den 21 Maart 1828 (Staatsblad 6), zullen worden geopend op Maandag den 16 Mei aanstaande, en op den 1 Junij daaraanvolgende zullen worden gesloten. Dat derhalve de personenwelke zich vóór gemelde sluiting op den lcn Junij niet hebben doen inschrijven (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder zijn in dienst getre den), bij ontdekking, alsnog achter de teekening, tot sluiting, door bet hoofd van de Regering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreven, met de bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Schut- tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien bet zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval liet huwelijk bun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gobragt te worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832, op ben rnogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel hij niet van een geboortebewijs voorzien is, voor hen, welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter Secretarie dezer Gemeente (afdceling burgerlijke stand), van lieden af van des voor- middags 10 tot 's namiddags 1 uur; terwijl zij, welke elders geboren zijn, zich dat be wijs vóór de inschrijving zullen moeien aanschaffen zullende een ieder verantwoor delijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusivclijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij hij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het wijle en het huisnotnvterliun beroep en dat humier Ouderszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zie!» van een extract uit het huwelijks-register te voorzien, om daarop door den Heer der Gebuurte, waarin zij wonen, bet getal hunner kinderen te doen certificecrenteneinde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van beden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdecling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot. 's namiddags 1 uur. Dat, ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: Op Maandag den 16 Mei 1870, de bewoners van Wijk f, II, III en IV; Op Dings dag den 17 Mei 1870, de bewoners van Wijk V en VI, benevens de bewones van de buitenwijk. Op Woensdag den 18 Mei 1870, de bewoners van Wijk VII en VIII; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zieli sliptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke, volgens de Wet, vóór den 1 Julij aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit, van den 7 September 1828, Staatsbl. N(>. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden gebragtdoch sedert dien tijd door bet overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, des voor middags'tosscheo 10 en 1 uur, vóór de aan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende uiogt zijn verzuimd en hij dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders proces-verbaal tegen hem moe- I ten worden opgemaakt en aan de Regtbank ingezonden, ten einde op de nalaligen i toe te passen de sirafhepaling van art. 1 der Wet van den 6 Maart 1818 (StuatsbL N°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ50en eene gevangenisstraf uiter lijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk^ of wel beide de straffen te ramen genomen. En wordt deze door aanplakking en door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER Burgemeester. Leiden, 2 Mei 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN. 9 Mei. In de maand April zijn binnen deze gemeente geboren 151 kinderen, als: 74 zoons en 77 dochters. Overleden 244 personen, als: 25mannen, 19 vrouwen, 88 zoons en 112 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven8, Voltrokken 21 huwelijken. lieden namiddagbij gelegenheid van de gewone wapenoefening der dienstd. schutterij, werd over dat corps eene inspectie gehouden door den nieuwen garnizoens-kommandant, den kolonel Wrangel auf Lindcnberg, waarna het bataillon voor ZHE. Gestr. heeft gedefileerd. Na den afloop was de kommandant der schutterij, de majoor Scheltema, de tolk van ZHE. Gestr., ten einde aan hh. officieren onder-officieren en manschappen zijne bijzon dere tevredenheid te beluigen over de goede houding van het bataillon en de orde door hem bij deze gelegenheid met genoegen opgemerkt. De hoofdcommissie voor de internationale tentoonstelling voor den werkman te Londen heeft eene circulaire gerigt aan de plaatselijke com- missiênom deze uit te noodigen vrijwillige bijdragen te verzamelenten einde werklieden in staat te stellen deze tentoonselling te bezoeken. Van wege de Londensche hoofdcommissie worden de dagelijksche uitgaven van den werkman, die de tentoonstelling uit den vreemde komt bezoeken, op ƒ2.40 per dag gerekend. Men schrijft ons uit het Westland: Gisteren is de eerste vracht van aspersies gedaan naar Amsterdam, waarmede het vervoer van die vrucht voor goed begonnen is. Het is eenige dagen later dan anders, maar nog vroeg als liet weer in aanmerking wordt genomen. Na het groeizame weer in het laatst van April had men zich geen zoo geduchte omwenteling in de temperatuur voorgesteld, als nu sedert verscheidene dagen heeft gehecrscht. Het heeft gewaaid, gesneeuwd en gehageld als in het midden van Maart en sieeds blijft de wind noordelijkde lucht graauw en koud. De aardappelen zijn regelmatig boven den grond en staan goed, kort cn digt in het loof, doch geven, gelijk andere producten, nog weinig kans tot ontwikkeling. Als de warmte komt kan evenwel alles wat nu schijnbaar achter is of stil staat, spoedig hersteld zijn. Gelukkig hebben strenge nachtvorsten nog geen schade aan veldvruchten en oollbooincn veroorzaakt, terwijl van de laatste nog vele knoppen gesloten zijn. Ook uit deze omstreken vernemen wij dat dc groeizaamheid uiterst gering is. Veel geboomte prijkt wel met lentegroen en bloesemmaar het weer is najaarsaclilig. De lente zal zich niet in al hare overgangstijdperken tot den zomer doen kennen. De perenboomen beginnen naauwelijks te bloeijende seringen, die anders legen het laatst van April in vollen bloei stonden, zjjn nu in knop. Ook heeft de felle wind en hagel het teedere groen of de bloesems van kastanje- en andere hoornen hier en daar nog al geteisterd. Tuingewassen zijn er zoowel uit dc bakken als van den konden grond op verre na nog niet in verscheidenheid; eene keus voor den disch te doen is hoogst moeijelijk; steeds bleef veel ten achteren. Bij dc meeste landbouwers begon het hooi op te raken, of achtte men het dan toch tijd om het vee, in de weiden te brengen: doch wat de weiden aan gras opleveren is tot nogtoe niet noemenswaard en het vee is niet op zijn gemak. De longziekte, waaronder, in den loop des voorjaars, menig rund bezweken is, heeft nagenoeg opgehouden. Met zekerheid verneemt men dat door de regering de beide reglementen, dat van de constituerende vergadering en dat van de Porlugesclie kerkeraden, gelijkelijk zijn behandeld: dat heide op grond der wet van 10 September 1853, Staatsblad r" 102, door dc regering voor kennisgeving zijn aangenomen en dal omtrent de plaats van vestiging der zetels van de centrale commissie cn van de Porlugesclie hoofd-commissic het advies van den raad van state is gevraagd cn deswege nader zal worden beslist. Naar men met zekerheid verneemt is thans bij den raad vail stale

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1