LEIDSCHE COERANT. 1870. iT. 108. MAANDAG 9 MEI. STADS-BER1GTEN. ~BINtNENLANDSCUË 3KMGTEN. IHJITKNLANDSCBE BEKIGTKN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.—franco p.p. /3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 'sjaars, builen de expeditiekosten. Afzonderlijke nornmers der Courant zijn verkrijgbaar toor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiên is van 14 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. liet Collegie van Zetters voor de Directe belastingen te Leiden brengt ter kennis van belanghebbenden, dat tot de aangifte van patent enz. dagelijks zal worden gevaceerd in een der vertrekken van het Raadhuis, Zon- en Feestdagen uitgezonderd en wel van des voormiddags tien tot des namid dags twee nren. Het Collegie van Zetters voornoemd Leidei», 7 Mei 1870. STOFFELS, Voorzitter. LEIDEN, 7 Mei. Wij maken onze stadgenooten opmerkzaam op de boekverkooping, die 13 en 14 Mei te Amsterdam bij den heer F. Muller zal plaats hebben, daar onder den schat, die alsdan onder den hamer zal komen, de nagelatene bibliotheek, oudheden en geschilderde glazen van onzen overleden stadge noot, den heer S. van der Paauw, behooren. Onder de boeken komen en kele zeldzame pamfletten voor, onder de oudheden zijn er vele, die in en in den omtrek van Leiden gevonden werden. Maar vooral verdienen de door W. Tibaut in 1601 geschilderde glazen de aandacht der kunstliefheb bers en oudheidkundigen; zij zijn afkomstig uit de kerk van Zoeterwoude, en enkele hebben ook betrekking op Leiden en Leidsche familièn. Aan de voormalige Koepoort waren heden middag velen getuigen van een waar schandaal. Een persoonin zeer beschonken toestandmaakte het den bewoners aan den weg vrij lastig, zoodat de policie zich de zaak moest aantrekken. Toen hij hierover woedend werdkonden twee agenten hem niet meester worden; en in de worsteling bekwam een hunner zelfs eene verwonding in het aangezigt. Eerst toen enkele particulieren krachtdadige hulp verleenden, slaagde men er in den woesteling meester te Worden en naar het bureau van policie te slepen of te dragen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomencn bedroeg gedurende deze week dagelijks van 118 tot 132 volwassen personen en 47 tot 58 kinderen. Z. M. heeft, bij besluiten van 2 Maart jl.eenige bepalingen vastge steld betrekkelijk het bezetten van forten in de Nieuwe llollandsche Water linie en het houden van practische oefeningen in de legerplaatsen bij Zeist en Teteringeu. Üaarbjj wordt o. a. bepaald, dat de milicien-verlofgangers der ligting van 1866, van het reg. grenadiers en jagers, de overige regi menten infanterie en het corps pontonniers tegen den 16dt» Augustus aanst. onder de wapenen zullen worden geroepen. De opgekomen manschappen worden vóór of op den I4dtn September daaraanvolgende weder met groot verlof gezonden. De milicien-verlofgangers der ligting van 1866 van de drie regimenten vesting-artillerie worden voor een gedeelte op eerstgemelden da tum, de overigen zooveel later in Augustus als de minister zal noodig ach ten, onder de wapenen geroepen, en hoogstens gedurende vier weken ge houden. De manschappen van bovengemelde ligting, die vóór den eersten Augustus dezes jaars gehuwd zijn, worden ditmaal builen oproeping gelaten. De minister van oorlog is door Z. M. den koning gemagtigd de gun stige bepalingen, vroeger vastgesteld ter aanmoediging van de vrijwillige oefening in den wapenhandel, ten aanzien van miliciens die voor hunne in lijving bij de infanterie reeds zekeren graad van geoefendheid hebben ver kregen, ook toe te passen op de miliciens bij de vesting-artillerie, zullende van de daarbij ingelijfde miliciens, die aan de gestelde eischen voldoen, de diensttijd van aebt maanden tot op zes maanden worden verkort. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering honden. De commissie belast met het afnemen van het geneeskundig staats examen heeft de bevoegdheid van arts toegekend aan de lib. A. G. Degcnaar, med. doet., geb. te Borculo; C. H. M. Fockgeb. te Utrecht, en C. M. Voer man geb. te Deventer. Naar men verneemt zijn de functiCn van ingenieur voor de gevange- nisssen en geregtsgebouwen ter vervanging van wijlen den beer Pierson veorfoopig opgedragen aan den lieer Metzelaarvroeger architect te Rotter dam, thans wonende te 's Gravenhagc. - Het sebroefstoomsehip Mamix is, volgens bij liet dep. van marine inge komen berigten. den 13"1 Maart jl. te Yokahama in Japan aangekomen. De maatschappij tot nut van den Javaan heeft Woensdag 11. te Arnhem een buitengewone algemeene vergadering gehouden. Door eene commissie, in de vorige algemeene vergadering benoemd, was bet concept van een ge wijzigd reglement voorgedragenhetwelk nu behandeld werd. In de hoofd punten stemden het hoofdbestuur en de vergadering overeen; met eenige wijzigingendoor het hoofdbestuur voorgesteld, vereenigde zich de commis sie bereidvaardig; over één punt, de afvaardiging van vertegenwoordigers der afdeelingcn, openbaarde zich aanmerkelijk verschil van meening. Het gevoelen van het hoofdbestuur zegevierde over dat der commissie; maar toen de artikelen waren aangenomen en de eindstemming over het geamendeerde concept zou plaats hebben, lokte het hoofdbestuur liet besluit uit om het concept te verwerpen, omdat het een zoo belangrijke beslissing, al was die naar zijn wensch uitgevallen, niet door een min talrijke vergadering genomen wilde zien. Het nam nu de opdragt der vergadering aan, om zelf een con cept aan te bieden op de volgende algemeene vergadering. - Door bet prov. kerkbestuur van Utrecht, zijn na afgelegd examen, tot de predikdienst in de herv. kerk toegelaten de heer L. J. Heldring, en na gehouden colloquium doctum, de lieer Kalma, vroeger pred. by de Christ, afgesch. geref. gemeente. Te Arnhem is tot predikant bjj de Ned. herv. gemeente beroepen ds. Crcuzberg, pred. te Maarssen. Dingsdag 11. heeft de minister van oorlog dé militaire akademie te Breda bezocht. Hij woonde de morgenlessen der kadetten bijwaarna het onderwijzend personeel aan hem is voorgesteld. De minister heeft bij die gelegenheid zijn© tevredenheid betuigd, zoo over het gegeven wordend onder wijs als over liet tegenwoordig gedrag der kadetten. Het onder de wapenen geschaard kadetteneorps werd door den minister in oogenschouvv genomen. -- De vroeger vermelde brand te Onstwedde kost thans reeds aan drie personen bet leven, want ook de zoon is aan de bekomen brandwonden overleden. De toestand der vrouw blijft nog bedenkelijk. •- Men meldt Uil Kollum van 5 Mei: Dingsdag en Woensdag was het zoo rustige Kollum het tooueel van een standje. Zekere kuiper en winkelier, A. genaamd, bad blijkbaar het voornemen naar Noord-Amerika te vertrek ken. en verkocht, met het oog op dien slap, zijne roerende bezittingen. Daartegen kwamen sommigen op, die de eer hadden 's mans naam in hun boek van debiteurs te lezen, Naar den deurwaarder v. d. S. gegaan, kregen zij tot bescheid, dat gijzeling, verbonden met eenige kosten, natuurlijk het middel was om hem m zijne plannen te belemmeren. Dit beviel niet. Men zette dus een wacht voor de deur van A.en toen deze den volgenden mor gen 6 uur zich gereed maakte naar het station Buitenpost te vertrekken, gingen eenige crediteuren, in gezelschap van drie veldwachters, naar de* burgemeester en vroegen om hulp. Deze gewerd bun; de burgemeester, ge steund door de veldwachters, hield den reiziger te Buitenpost aan cu liet hem naar KoÏÏürn terugbrengen. Na een verhoor, dat wel woorden ople verde, maar geen geld te voorschijn bragt, werd de gearresteerde vrijgelaten. Te Ylissingen merkte Woensdag morgen eene vrouw, die een emmer vuil water in de kade leegde, tot haar niet geringen schrik, wijl het eb was, het ligehaam van een mensclielijk wezen. Het uit den modder opge haalde bleek een lijk te zijn, hetwelk men herkende als dat van den op- zigler over den arbeid aan de kanaalwerken. Bij nader onderzoek bleek nog dal de overledene den vorigen avond hoogloopenden twist had gehad in een nabijzijnde herberg, en zich tamelijk aan bet genot van geestrijk vocht had te buiten gegaan. Daar bel lijk gevonden is in de nabijheid van liet policie- burcau, meent men dat hij in opgewonden toestand en door de duisternis misleid in het water is gevallen terwijl bij op weg was bij de policie be klag in te dienen. Het prov. gcreglshof in Limburg heeft J. II. Habits schuldig verklaard aan doodslag, op zjjn 9-jarig zoontje gepleegd, en hem te dier zake ver oordeeld tot eene tuchthuisstraf van 7 jaren. De Luxemburger Zeitung bevat de troonrede, waarmede prins Hendrik der Nederlanden, als stadhouder van den koning-groothertog, de zitting van het Wetgevend ligehaam op den 3Jrn dezer heeft geopend. In bedoeld stuk wordt gezegd, dat de toestand des lands meer dan ooit vertrouwen inboe zemt. Alom nemen handel en welvaart toe; bet spoorwegnet breidt zich uit en het verkeer op die wegen stijgt als hel ware met den dag. Voor het nieuwe dienstjaar zal men niet lot verhooging der belastingen behoeven over te gaan. Met betrekking tot de pogingen tot regeling der geldelijke quaestie, tusscben Luxemburg en Nederland rn het werk gesteld, zegt hét gemelde stukdat zij tot beden niet niet ongunstigen uitstag zijn bekroond. 's GRAVENHAGE, 7 April. De heer J. J. P. Hector is erkend en toegelaten als consulair agent der Vereenigde Staten te Vlissingen. Bij kon. besluit van 1 Mei jl. is ook de gemeente 'sGravenbage aan gewezen als kantoor van betaling bij invoer van goederen enz. langs den Rijnspoorweg en den spoorweg Almclo-Salzbergen. II. K. If. prinses Hendrik is gisteren naar Luxemburg vertrokken, werwaarts Z. K. II. de prins zich eenige dagen geleden heeft begeven. Naar wij vernemen heelt de vergadering van het voorloopig comité der jurislen-vereenigingdie heden alhier zou gehouden worden, geen voort gang gehad en is zij voor eenige dagen uitgesteld. Door de prov. commissie zijn van de gisteren geexamineerde 7 hulp- onderwijzeressen 5 toegelaten. Voor bet lloogduilsclt zijn geëxamineerd 6 onderwijzeressen, waarvan 4 zijn toegelaten. Van de 8 onderwijzers, die zich aan hel examen in de wiskunde onderwerpen, is slechts 1 geslaagd. EN6ELANO. LONDEN, 6 Mei. Het wetsvoorstel strekkende om het stemregt te laten uitoefenen door vrouwen, welke aan de wettelijke vertischlen voldoen, dat is aan hef hoófii

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1