LEIDSCHE COURANT. 1870. IN'". 101. ZATURDAG 30 APRIL. BINNENLANDSCHE BEHIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. f3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. liet \verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. s jaars, LEIDEN. 29 April. De hoogleeraar dr. A. II. van der Boon Meschvoorzitter van het hoofdbestuur der Ned. maatschappij ter bevordering van nijverheid en directeur van het kabinet van landbouw te Leiden, heeft aan den lieer A. 11. Valk Ir... labrie- kant van artificiële werktuigen enz. te Delft, de vcreerende taak opgedragen een aantal landbouw-werktuigen te vervaardigen, bestemd voor bovenge noemd kabinet. Met ingenomenheid maken wij hiervan meldingomdat wij daarin op nieuw eene billijke waardering zien van de bekwaamheid van den heer Valk, die zijne vernuftig uitgedachte en zaamgestelde werktuigen, ten dienste van land- en tuinbouw, reeds meermalen op tentoonstellingen met het eermetaal zag bekroouen. DC) De commissie belast met het afnemen van het geneeskundig staatsexa men heeft de bevoegdheid van arts toegekend aan de hh. P. A. D. Couvée, eervol ontslagen officier van gezondheid 3re kl.van Leidenen J. P. Anema van Dongjum. Bij de voortzetting op eergisteren der werkzaamheden in de bijeenkomst van moderne godgeleerden, te Amsterdam gehouden, zijn de volgende onder werpen aan de orde gesteld1. Iloe hebben wij te oordeeleu over de tegen stelling van eene ethische en cenc intellectualistische rigting onder de modernen Referenten de hh. J. Ilooykaas en L. 11. Slotemaker. II. Wat hebben de modernen te doen om de feitelijk bestaande lecrvrijheid in de protestantschc kerk te handhaven? (üoopsformule). Referent de lieer W. de Meijier. III. de moderne rigting en het hedendaagsche katholicisme. Referent de heer 1. de Vries. IV. Wat hebben de modernen te doen om hunne godsdienstige overtuiging onder het volk te brengen? Referent de heer J. Knappert. Na een gepast woord van den president werd de vergadering gesloten. De Nederl. herv. predikanten-verceniging heeft Woensdag 11. hare jaarlijksche vergadering te Utrecht gehouden zij werd door ongeveer 150 predikanten bijgewoond. Naar men verneemt is Dirkje Veldhuizen in het opvoedingsgesticht te Zetten, bij Wageningen opgenomen. De voordragt ter benoeming van een lid in de arrond.-rcgtbank te Arnhem, in de plaats van mr. L. Udo de Ilaes, is aldus zamengesteldmr. J. J. Smits, lid van de arrond.-reglbank te Tiel; mr. D. J. Mom Visch, lid van de arrond.-regtbank te Gorinchem; jhr. mr. 0. van Swinderen, subst.- griffier bij de arrond.-reglbank te Arnhem. Uil Amsterdam meldt men dat Z. M. gisteren audiëntie heeft verleend aan particulieren. Bij die gelegenheid werd Z. M. een adres overhandigd van wege eene commissie uit de burgerlijke ambtenarenwaarbij zij ook regt op pensioen verzoeken voor hunne weduwen en weezen. //Met diepen eerbied," zeggen zij in het adres, »en dus met liefde voor U. M.doch met die vrijmoedigheidhet Ncderlandsche volk eigenwanneer hel verpligt is te spreken, smeeken v.ij U. M. om regt voor onze vrouwen en kinderen. In de pensioenkas zijn millioencn berustendemillioencn den burgerlijken ambtenaren behoerendewaarvoor hunne huisgezinnen zich ontberingen hebben moeten getroosten. Eenmaal beloofde U. M. een krachtig onderzoek, thans smeeken wij U. M.dat het haar moge behagen regt en geregtigheid te doen wedervaren aan de burgerlijke ambtenarenopdat het lot hunner weduwen en weezen niet hopeloos, maar in de toekomst op billijke wijze verzekerd zij." Volgens de A. C. heeft Z. M. de commissie met de warmste belangstelling aangehoord, den naam van haren woordvoerder gevraagd en de toezegging gegeven van, na ernstig onderzoek, krachtig te zullen handelen. H. M. de koningin bezocht de Sophia-school en de tentoonstelling van teekeningen in Arli et Amicitiae. Des middags werd het diner ten liove bij gewoond door den commissaris des konings in Noordholland en de leden der eerste kamer te Amsterdam aanwezig. Des avonds was er soirée in de troonzaal, waartoe de leden van den gemeenteraad en van de kamer van koophandel genoodigd waren. Z. M. de koning en Z. K. H. de prins van Oranje zijn heden morgen naar de werken der kanaal-maatschappij vertrokken. Naar men aan het Hbl. meldt heeft de heer G. II. Rhohert, kunst- draaijer en werktuigkundige te Mcppel, cenc machine uitgevonden door hem //rotateur" genoemd, die het stationaire stoomwerktuig kan vervangen en voor wateropmaling, ook op groole schaal, zeer geschikt is, terwijl zij in fabrieken dezelfde dienstenmaar met veel minder kosten dan het stoom werktuig, kan bewijzen. Deze rotatenr, die op de leer van het luchtledige berust, zou zich vooral daardoor aanbevelen, dat hij minstens viermaal goedkooper is dan de stoomachine en zeven tot achtmaal minder brandstof behoeft. Naar men uit Sneek meldt had eergisteren op het Ileegermeer het volgende plaats. Vier personen waren des morgens van Sneek uitgezeild, om in een naburig dorp zaken te verrigten. Op de hoogte van het dorp Nijega werd hunne boot door den hevigen wind omgeslagen waardoor allen in groot levensgevaar verkeerden. Na een half uur in den vreeselijksten toe stand te hebben verkeerdnaderde de schipper van de Walvan Nijegamet zijn veerschip en redde hen van een wissen dood. Uit Groningen meldt men dat zeer waarschijnlijk de Oldenburgschc regering den aanleg en de exploitatie zal op zich nemen van de kleine baan, die nu nog ontbreekt tusschen het noordernet van den Nederlandschen staatsspoorweg (Nieuweschans) en de Pruissische westbaan (Ihrhovebij Leer). Genoemde regering zou te dien behoeve subsidien ontvangen van Pruissen en van Nederland. Betreffende den brand te Onstwedde verneemt men nader dat'de daarbij omgekomen personen zijn een meisje van 20 en een meisje van 13 jaren. De zoon bekwam zware brandwonden en men vreest voor zijn leven. De man is uit een raam gesprongen en is mede gewond, de vrouw is door den schrik ernstig ziek. Het huis w as met riet gedekt en onvoorzigtigheid moet de oorzaak van het onheil zijn. Te 's Hertogenbosch had eergisteren een treurig ongeluk plaats. Een J8-jarig jongeling, kantoorbediende, wilde een eenigzins klemmend, naar buiten openslaand raam op de bovenste verdieping van het magazijn open duwen. Door de kracht, die hij daartoe aanwendde, verloor hij bij het openspringen van het raam het evenwigt, en stortte naar beneden, waar hij op eene klinkerstoep teregt kwam. Zijne ledematen waren als het ware verbrijzeld; hoewel hjj niet terstond dood was, bestond er geen de minste hoop op zijn behoud. 's GRAVENIIAGE29 AprU. Aan den heer II. Wolthers is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Ter Boer, en als zoodanig is benoemd de heer L. A. II. de Slurler de Frienisberg, ten einde die betrekking gelijktijdig te bekleeden met die van burgemeester van Noorddijk. Door Z. M. zijn benoemd: tot procureur bij de arrond.-rcgtbank te Amsterdam de heer mr. J. L. Wolterbcek Dz.advocaat te Amsterdam; lot plaatsvervangend kantonregter te Eist de heer W. L. II. A. van der Monde, burgemeester der gemeente Bemmel; en tot notaris te Haarlem de heer B. A. van der Maden, cand.-notaris te Eindhoven en procureur bij de arrond.- regtbank aldaar, uit welke laatste betrekking hem eervol ontslag is verleend. Door den Ned. consul-generaal te Alexandrië zijn de hh. J. N. Anslyn en R. van Lenncp respeclivclijk aangesteld tol zijnen vice-consul en kanselier. Door den minister van binnenl. zaken is, met ingang van I Mei, de spoorwegopziener B. A. van Dorp ontheven van het toezigt op den staats spoorweg van Zwolle naar Dedemsvaart, en hem mede opgedragen het toe zigt op den spoorweg van Meppel naar Hoogeveen; den spoorwegopzicncr J. G. Wencker mede opgedragen het toezigt op den spoorweg van Zwolle naar Dedemsvaart; de spoorwegopziener jhr. W. van Andringa de Kempenaer mede belast met het toezigt op den spoorweg van Groningen naar Hooge veen de spoorwegopziener A. van der Quast ontheven van het toezigt op de gedeelten van den Nederl. Rijnspoorweg Ulrecht-Breukclen en Utrecht- Harmeien en hem mede opgedragen het toezigt op den spoorweg van Gouda naar 's Gravenhageen den spoorwegopziener J. G. Starck mede opgedragen het toezigt op de gedeelten van den Ned. Rijnspoorweg Ulrecht-Brcukelen en Utrecht-Harmeien. Tol leden van de commissie voor liet afnemen van een Tcrgelijkcnd examen voor onderwijzers in Indië, welk examen in de eerste helft van Mei zal worden afgenomen, zijn door den minister van koloniën benoemd: de hh. dr. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuidhollandvan der Toorn, schoolopziener in Noordholland; mr. A. M. de Cock, schoolopzie ner te Rotterdam; dr. Dumontier te 's Gravenhageen de hoofdonderwijzer Ludolph te Rotterdam. Z. K. II. prins Alexander hcctt zich lieden met den trein van 11.14 ure uit deze residentie naar Amsterdam begeven. Bij de gisteren voor het prov. geregtshof behandelde zaak van Hendrik Strieker, van Rotterdam, beschuldigd van moedwilligen doodslag, voorafge gaan door cenvoudigcn diefstal, zijn uit liet getuigenverhoor gcene nadere

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1