LEID8CDE COURANT. 1870. DONDERDAG BINNENLANDSCUE BER1GTEN. 28 APRIL. N De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. J met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35frt 'sjaars, luiten de expeditie/tosten. Afzonderlijke nominers der Courant De prijs der Advertentiën is van 14 LEIDEN. 27 April. Blijkens de thans bekend geworden regeling van de zomerdienst op den Iloll. ijzeren spoorweg ztdlen dagelijks in de rigting van Amsterdam 9 treinen rijden (7.40, 8.54, 10.6, 11.55, 1.41, 3.19, 4.55, 7.45 en 10.14). en in de rigting van Rotterdam 10 treinen (7.10, 8.10, 8.59,10.2,10.54, 12.52, 3.42. 6.10, 9.en 10.7. Zondags avonds 10.45 vertrekt nog een trein van 's IIage naar Leiden. De sneltreinen, thans vermeerderd, nemen voor alle klassen reizigers op, zonder verhooging van vrachtprijs, liet berigt betreffende de uitgifte van retourbillelten voor twee dagen geldig wordt bevestigd. Bij resolutie van den minister van financiën is bepaald, naar aanlei ding van bet kon. besluit van 29 Junij 1869, dat de belanghebbenden, op wier verzoek de verrigtingen plaats hebben, vermeld in art. 10 van bedoeld besluit (het ijken der Rijnschepen en bet onderzoek naar de hechtheid en de voldoende uitrusting dier schepen), daarvoor aan |de betrokken commissie van deskundigen de volgende vergoedingen verschuldigd zijn, te weten: voor een schip van 2000 centenaars of minder ƒ3, voor een schip van 2000 tot en met 4000 centenaars 5. voor een schip van 4000 tot en met 6000 centenaars ƒ7.50, voor een schip van méér dan 6000 centenaars 10, en zulks onverminderd de betaling van het ijkloon. bij het jjken van Rijnsche- pen op verschillende diepgangen te voldoen aan den ijk-commissaris volgens het tot dusverre gebruikelijk tarief; onder verdere opmerking dat voor de toepassing van het bovenstaande onder centenaar te verstaan is de tolcen- tenaar van 50 kilogram, en dat de commissiën van deskundigen voor de verdere werkzaamheden, vermeld in art. 8 van bovengenoemd kon. besluit, aan de belanghebbenden gcenerlei vergoeding in rekening kunnen brengen. De afloop van het natuurkundig examen, te Utrecht gehouden van 9 tot 23 April, is als volgt: Het getal adspiranten bedroeg 40, waarvan 13 burgers en 27 militairen. Vóór of tijdens het examen trokken zich 4 terug (l b. en 3 m.). «Van de overblijvende 36 wenscliten 10 (4 b. en 6 m.) het geheele examen af te leggen; de overigen (8 b. en 18 m.) hadden zich aan gemeld voor de vakken a. b. c. d. Voldoend examen hebben afgelegdvoor de vakken a. b. c. d. de burgcradspirantcn F. J. van den Berg. J. A. Geluk, Ph. liooperberg, N. Landsdorp Jz.H. J. Manschot en de milit. adsp. ,1. van Deventer, G. J. II. Furnée, N. L. Holwcrda, G. A. van Leeuwen, J. G. ,1. van Oppenraay; voor de vakken a. b. cd. e. f. de burg. adsp. K. i. Lette en 11. E. J. Liihrs en de mil. adsp. .1. M. Ilnizcnga en P. Schijflf. Uit Amsterdam meldt men dat een der jonge nijlpaarden in den tuin van Natura Artis Magistra is gestorven. -- Tc Rhenen werd onlangs een stoute diefstal met inbraak gepleegd, van visch, uit een gesloten bun, in de rivier den IJsscl. Meer dan honderd pon den snoek werden ontvreemd, en jonge zalmen, die daar werden bewaard, om allengs de rivier te bevolken, geraakten in het ongercede. De policic heeft de vermoedelijke daders ontdekt. Het zijn twee personenreeds voor eenigen tijd verdacht van een dergelijkcn diefstal. Men meldt uit Groningen: Dingsdag 11. had des voormiddags aan het station van den staats-spoorweg alhier een droevig ongeluk plaats. Een der wissel wachters, zekere B., schijnt, welligt door te weinig voorzigtigheid bij het versporen van eenige waggons, tusschen een dezer en een muur te zijn geraakt. Dientengevolge viel hij, met hel gevolg, dat zjjn arm onder het rijtuig geraakte en verbrijzeld werd. IK. A. H. Verschuir bood de eerste hulp en liet den lijder naar hel hospitaal brengen. Zondag 11. overleed te Breda mr. A. Kcrstens. burgemeester dier ge meente. Ofschoon hij deze betrekking slechts korten tijd mogt bekleeden, zijn door zijn toedoen vele nuttige zaken tot stand gekomen en zijn dood wordt dus door de ingezetenen zeer betreurd. Men schrijft uit EindhovenOnze plaats zal weder spoedig verrijkt worden met een nieuwen tak van industrie. Men is druk bezig met den aanbouw van een luciferfabriek. De plannen zijn voor een groot gedeelte afgewerkt; de stoomketel en verdere machines zijn reeds aangevoerd en zullen binnen kort in werking komen. Zoodra dit alles in orde is, zullen er niet minder dan 150 personen hun beslaan kunnen vinden; ecne inrig- ting welke in Nederland nog niet bestaat. De schade door den jongsten brand te Middelburg geleden wordt be rekend op p.m. f 85000, bijna uitsluitend door verzekering te Brussel gedekt. i\". l?l> prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; o p. p. f 3.85. Het herslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor j 2.50 zijn vcrkiijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents, f 1.—iedere regel meer 25 cents. Te Oostburg heeft Zondag nacht een treurig ongeluk plaats gegrepen. Een knaapje van drie jaren was toevertrouwd aan de zorg van zijn veertien jarig zustertje, dat op den zolder sliep. Daar de kleine' lastig was, slak zij licht ophielp hemen men sliep weder in. Na eenigen tijd w erd dc vader, die beneden sliep, uit zijn slaap gewekt door hel knetteren van vuur en gestommel boven zijn hoofd Hij ijlde naar boven en vond zijn doch tertje in vlam, staande buiten dc bedstede, en het knaapje brandende er in. Waarschijnlijk was het ongeluk veroorzaakt door het achteloos wegwerpen van een lucifer. Ilct meisje verkeert thans in zorgelijken, het jongentje in hopeloozcn toestand. Uit Vlissingen meldt men aan het f ad.Zondag 11. was een luit. der infanterie Ggekommandcerd de Nederd. lierv. militairen naar de kerk te geieiden en was hij vcrpligt, ook ten gevolge van een bestaand doorloopcnd bevel, zich gedurende de godsdienstoefening in het kerkgebouw te blijven ophouden. Onder die oefening hield de officier zich het hoofd gedekt, ter wijl hij las in een ander bock dan door de Ned. herv. in hunne bedehuizen in den regel geschiedt. Hij had het geluk tusschen de heeren E..., directeur van het postkantoor, en Gcommissaris van policie. te zitten, die hem de godsdienstoefening veraangenaamdende eerste door hem den uniform- i hoed van het hoofd te slaan, de tweede door hem het boek afhandig te maken. Luitenant Gbezat bedaardheid genoeg om zich kalm te blijven houden en diende na afloop der godsdienstoefening eenc klagt in bij den militairen kommandant, door wien, naar wij vernemen, hieromtrent aan den officier van justitie is berigt ter vervolging. De kerkcraad vond het inmiddels goed ook den officier bij zijn chef aan te klagen wegens oneer biedigheid tegenover de godsdienst der gereformeerdenwaarvoor de mil. kommandant. maj. Donkelmann, den officier heeft gestraft met vier dagen huisarrest. Het arbeiderscongres, dat te Antwerpen gehouden is, heeft, naar men aan het U. D. meldt, boven verwachting de algemeene belangstelling gewekt. Uit Nederland was de opkomst van afgevaardigden van vereenigingen zeer talrijk. De beraadslagingen werden met de meeste kalmte gevoerdin tegen stelling van hetgeen gewoonlijk op dergelijke congressen plaats heeft. Het voorstel van den gezel Herreboudt, om een manifest te rigten aan dc 1100 werklieden van de vlas-fabriek nabij St. Gilles te Brusselomtrent hunne aansluiting aan de internationale arbeidersvereeniging, werd door het con gres aangenomen. Zooals men weet, zijn door liet springen van een der stoomketels aan genoemde fabriek onderscheidene personen gedood; vol- gens op het congres gedane mededcelingen was dc ketel slechts voor 6 paardekrachten gemaaktterwijl er tot 8 paardekrachtcn gestookt werd. Tevens werd er mededccling gedaan, dat de centrale raad der Belgische afdecling besloten had, tegen den fabriekant bij de regtbank een eisch lot schadeloosstelling aan dc nagclatene betrekkingen der slagloffers in te die nen. Ten slotte nam het congres, met algemeene stemmen, op een na, het i volgende besluit: liet congres is van meening, dat het eenige middel, om lot eene spoedige oplossing der sociale quaeslie te geraken, daarin bestaat, dat alle werklieden en werkmansVereenigingen zich aansluiten bij de internationale. Men meldt uit Paramaribo: De lib. Coster en Pozzoli hebben op hun etablissement aan de eerste buitenwijk ecne proeve genomen met dc invoe ring der zijde-cultuur. De gunstige uitslag dier proeve heeft hen thans doen besluiten die cultuur uit te breidenwaarvan te meer voordeel voor de kolo niale industrie te wachten is, daar de berigten uit Europa omtrent de door hen verzonden cocons zeer gunstig zijn zoowel over dc qualitcit als de grootte. Tien duizend zijderupsen zijn door genoemde firma reeds gekweekt en over het algemeen uitstekend gezond gebleven. Den 29>le" Maart heeft op dc plantage Resolutie een treurig voorval plaats gehad. Een Chincesch immigrant op die plantage had verschil met een blankoflficicr. Toen de hoofdblankollicicr het geschil besliste in het voor deel van den blankoflficicr. viel de Chinees hem woedend aan en verwondde hem zoodanig met een mes, dal dc hoofdblankoflficier denzelfden middag overleed. De minister van binnenl. zaken heeft inlichtingen gegeven op het ver slag der commissie uit de tweede kamer over het regering;-verslag van de bevindingen en handelingen van het geneeskundig staatstoezigt in het jaar 1868. Daaraan wordt het volgende ontleend: Door de commissie is gewezen op de wenschelijkheid, ook door eender leden van dekamér in de zitting van

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1