BUITENLANDSCIllb BEHIGTKN. PER TELEGRAAF. dit feest hebben bijgewoond, den indruk daarvan niet zuilen verliezen en steeds zich niet erkentelijkheid zullen herinneren getuigen te zijn geweest van de waardige wijze, waarop de aansluiting der residentie aan het groole spoorwegnet op de eigen rails van den spoorweg werd gevierd. Terwijl daar binnen de feestmuziek in ruisschende accoorden zich liet liooren, was daar buiten grootc deelneming onder een talrijk opgekomen publiek merkbaar, dat zich als bet ware verdrong in de onmiddelijke nabij heid, in den vierhoek tusschen Bosch en stad en de beide singels die aan weerszijden van het eene einde tot het ander, welligt over eene lengte van 3 a 400 meters, guirlandesgewijzc van hoorn tot boom geilluminecrd waren hetgeen met de beide bogen aan de twee bruggen die aan de uiteinden van den Z. 0. buitensingel en den Zwarten weg geplaatst zijn, een zeer schoon effect maakte. De kolossale en smaakvolle eerepoort aan den ingang der Rijnstraat was mede sierlijk geillumineerd. De muziekcorpsen van de schut terij en de jagers aan den Bczuidenhoutschen weg geplaatst, lieten zich gedurende den geheelen avond hooren. Eene ontelbare menigte bevond zich op de been en nam in ruime mate deel aan de vreugde van den dag. ENGELAKD. LONDEN 25 April. In de hoofdstad is eene geheime vergaderplaats van fenians ontdekt. - De International Mid Channel Telegraph is er in geslaagd baar drijvend telegraaf-station aan den ingang van bet Engelsche kanaal, 49 mijlen ten noord-oosten van Lands-End en 5f> mijlen van Lizard Point, ten anker te leggen. Ook de kabel, die dit schip met het vasteland verbindt, is met goed succes gelegd. Het station beeft ten doel om de laatst mogelijke berigtcn over uitgaande en de eerste berigten omtrent inkomende schepen te ver strekken. Aan boord van het telegraafschip zal des daags als ondérschei- dingsteeken een groote zwarte kegelen des nachts een sterk kogelvormig licht aan den grooten mast zigtbaar zijn, terwijl tevens des nachts om het kwartier een schitterend licht zal getoond worden. Bij nevelachtig weder luidt dag en nacht om hel kwartier een klok gedurende 2 minuten. In het eerste half jaar zal elk kwartier en daarna om het uur een kanon worden afgevuurd, liet schip zal levensmiddelen en kolen aan boord hebben, ten dienste van hulpbehoevende schepen. Het berigt dat de bij Marathon door Grickschc roovers gevangen ge nomen personen, waaronder de heer Herbert, secretaris van het Engelsche gezantschap, den lieer de Boyl, secretaris van het Italiaansche gezantschap en nog drie Engelschen, zijn vermoord, heeft hier een pijnlijken indruk gemaakt. De Times is echter van meening dat de Grieksche regering niet in onderhandeling met de roovers kon en mogt treden. FRAMKR1J K. PARIJS, 25 April. Bij besluit des keizers is bepaald dat op 8 Mei in elke gemeente des rijks de stembus voor de stemgeregligden, onverschillig waar zij te huis be, hooren, zal open staan van des ochtends zes ure (ol vijl ure, zoo dit door den departemenls-prefect op verzoek van den maire wordt toegestaan) tot zes ure des avonds. De stemming moet geschieden met gesloten briefjes, waarop ja of neen gedrukt of geschreven staat. Terstond na de sluiting der stembus volgt de stemopneming. De telling der in een departe ment uitgebragte stemmen geschiedt vervolgens openlijk door drie leden van den departements-raad, te benoemen door den prefect. De algcmecnc telling der stemmen heeft plaats bij het wetgevend ligchaam. In het officiële blad komt voor eene aanschrijving van de ministers aan de ambtenaren in het algemeen, waarvan het volgende den hoofdinhoud uitmaakt: "In 1852 vroeg de keizer van het volk de noodige kracht om dc openbare orde te verzekeren beden vraagt hij de noodige kracht om de vrijheid te grondvesten. Met ja stemmen is stemmen voor de vrijheid. De waarachtige vrienden der vrijheid zullen met ons hand in band gaan. Kan het hun onbekend zijn, dat wie met neen stemt, kracht bijzet aan degenen die de omschepping des keizerrijks bestrijden met het doel enkel om die politieke en maatschappelijke inrigting, waaraan Frankrijk zijne grootheid te danken heeftte sloopen In den naam van den openbaren vrede en de vrijheid vragen wij uwe medewerking voor onze werkzaamheideen bevel geven wij u niet, maar eenen vaderlandlievenden raad. Het is te doen om eene geruste toekomst aan het land te verzekerenopdat op den troon als mede in de nederigste woning de zoon in vrede zijnen vader opvolge." Zoowel de proclamatie des keizers als de bewoordingenwaarin het plebisciet is gesteldworden aan eene strenge kritiek ouderworpen. De eerste, alleen door den keizer onderteekend, beschouwt men nog als geheel het uitvloeisel van het personeel bewind, waaraan de keizer zich krampachtig vasthoudt. Vooral keurt men het af dat de keizer daarin be- dektelijk de dynastieke quaestie te berde gebragt. De bewoordingen van het plebisciet acht men wel met overleg gekozenten einde het volk tot het zeggen van "ja" over te balenmaar in den grond ziet men er slechts eene toovcrformule inom de kiezers te verschalken. Het alhier gevestigde bestuur van de "Internationale", eene socialistische verecniging van handwerkslieden, wier verderfelijke invloed bij verscheiden werkstakingen in en buiten Frankrijk is gebleken, vermaant tot onthouding van stemming. Haar daartoe strekkend manifest besluit met den kreet: leve de democratische en sociale republiek In onderscheidene bladen komt eene, schijnbaar van hoogerhand af komstige mededeeling voor, inhoudende dat het memorandum van den heer Daru den 23*"" dezer door den Franschen gezant te Rome aan het pauselijk kabinet overhandigd is, na daaraan onder 's hands medegedeeld te zijn vóór de lijdelijke aanvaarding der portefeuille van buitcnlandsche zaken dooi den heer Ollivier. Door een 700-laI jongelieden, meerendeels studenten van de alhier be staande collegiën, is den lieer Gambetta een feestmaal aangeboden. Bij die gelegenheid heeft genoemde heer bij herhaling het woord gevoerd, ter be antwoording op de hem gebragle toasten. Hij verklaarde met hart en ziel de vestiging der republitk te wenschcn, echter eene republiek met orde en vastheid, alleen langs den weg van overtuiging en propoganda, met vermij ding van alle gewelddadige omkeering. Tot bereiking van dal doel riep hij de ondersteuning in van de jongelingschap en van het opkomend geslacht. De heer Lcdru-Bollin, die uilgenoodigd was dit feestmaal bij te wonen, had verzocht daarvan verschoond te blijven. De Marseillaise bevat den volgenden brief, aan den afgevaardigde Ro- chefort gerigt: "Burger! In naam der democratische socialistische hoeden makers, door wie wij afgevaardigd zijn, komen wij u een hoed aanbieden, ter vervanging van dien, welken gij op den dag uwer arrestatie verloren hebt. Ontvang, burger, de verzekering van onze sympathie en van onze volkomen toewijding aan dc zaakwelke gij zoo krachtdadig verdedigt." SPANJE. Den 20,ten dezer werd de regering in de cortes namens de republikein- sche leden door den heer Figueras geïnterpelleerd over de wijze waarop de onlusten in Calalonië waren onderdrukt. Dc heer Figueras verlangde dat alle overheidspersonen van Barcelona in staat van beschuldiging zouden wor den gesteld; hij vergeleek de gebeurtenissen, in genoemde stad en hare omstreken voorgevallen, met het bombardement van 1842. De minister-presi dent Prim antwoordde, dat te Gracia het aantal der opstandelingen 2000 beliep en de artillerie slechts haren pligl had gedaan. HeL. voorstel van Figueras werd verworpen. In weerwil hiervan wordt de houding der troe pen bij gelegenheid der onlusten sterk gegispt. In Barcelona waren slechts enkele barricades opgerigt en van een eigenlijken tegenstand was geen sprake. Het is zeker dat dc troepen, uit louteren overmoed, in de bijna rusfige stad op liet publiek en de huizen hebben gescholen. Ongeveer 2500 granaten en 700 a 800 bommen werden in het stadje Gracia geslingerd. Vier dagen achtereen werd de bijna open liggende plaats belegerd; volgens verklaring van ooggetuigen waren daar niet meer dan 150 rustverstoorders aanwezig. ITALIË. De Italiaansche kamer van afgevaardigden heeft, in weerwil van hare zucht naar bezuiniging, de bcgrooting van het ministerie van openbaar on derwijs, ten bedrage van 15,900,000 frs, zonder ernstige tegenkanting aan genomen. PRUISSEAL BERLIJN, 25 April. De Essen-Zeit. meldt dat aldaar een werkstaking van zeer bijzonderen aard plaats had. Het personeel van den spoorweg tusschen Duisburg en Hochfcld, dat dagelijks 9 treinen van de eene naar de andere plaats en vice versa moet doen loopenhad reeds sedert geruimen lijd verhooging van loon geeisclit. Op de gedane aanvragen was steeds afwijzend beschikt, zoo dat bet spoorwegpersoneel ten slotte verklaarde, dat de arbeid zou worden gestaakt, indien dc directie bleef weigeren aan het reglmatige verzoek te voldoen. Des ochtends van den 14"" dezer ging men werkelijk tot dien stap over, tot groote ontsteltenis van de directie, die gemeend had, dat de bedreiging niet zou worden ten uitvoer gelegd. Aanvankelijk wist men schier niet hoe de zaak aan te vangen, tot dat bij bedaarde overweging liet eenige practischc voorstel werd geopperd, om namelijk bij de naburige stations lmlp aan te vragen, die zoo spoedig doenlijk werd verleend, zoodat men na eenige verwarring en lang oponthoud de dienst langzamerhand heeft kunnen voortzetten. Te Munster hebben de metselaarsknechts nu weder het werk gestaakt, hoogcr loon eischendc. De huisverwers te Hanover blijven nog bij hunne werkstaking volharden, en de patroons weigeren aan hunne eisehen toe te geven. - In de nabijheid van Coblenz zijn ongeveer 80 morgen dennenbosch verbrand. Een nog zwaarder onheil van dien aard bad te Recklinghausen in Westfalcn plaats, naar men beweert, ontslaan door liet vuur van loco motieven, en wel zóó hevig dat een boscli1000 morgen groot, totaal is afgebrand. 008TENRIJ K. In de ff'ien. Zeit. komt eene keizerlijke ordonnantie voor, waarbij volledige kwijtschelding van straf wordt verleend aan de personen die, wegens misdrijven en vergrijpen door de pers tegen de openbare orde ge pleegd, veroordeeld zijn. De amnestie strekt zich niet alleen uit tot de gevangenisstraffen en boeten, maar ook tot de geregtelijke gevolgen van de vonnissen, in het geval waarin de veroordeeling te gelijkertijd heeft geloopcn over een pers-delict en een ander vergrjjpzal-het hooggeregtshol beslissen omtrent de straf die wegens het laatste nog moet worden ondergaan. Voor zoover de nog aanhangige drukpers-processen gccnc persoonlijke klagten be treffen, zal de vervolging van deze niet doorgaan. LONDEN25 April. In het lagerhuis is namens de regering verklaard dat zij alles gedaan heeft om te beletten dat de personendie in Griekenland door roovers zjjn gevangen genomenwerden omgebragt en dat zij het Grieksche bewind heeft getracht over te halen tot uitvaardiging eener amnestie. Wat den losprijs voor de bedoelde gevangenen betreftdaarin had de regering geen bezwaar gezien. FLORENCE, 25 April. De Opinione verzekert dat de commissie van veertien niet beeft goedgekeurd het voorstel tol wijziging der overeenkomst met de bank, wal betreft de verhooging van bet opgenomen kapitaal tot 200 millioen.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3