sterweek wordt gehouden, zal al.no? hier plaats hebben en dan eerst zal het andere ter sprake moeten worden gebragt. Nog meldt nien van daar: Vrijdag middag had hier een droevig ongeval plaats. Een zesjarig knaapje, met eenige makkers aan den grachtswal spe lende, had het ongeluk in het water te geraken. De anderen, in plaats van dadelijk hulp te roepen, liepen heen om de moeder te waarschuwen. Hel gevolg was dat de kleine niet bij lijds kon worden gered, llij werd later levenloos uit de diepte opgehaald. Door den heer mr. A. 11. Verster, kantonregter te Boxtel, is concessie aangevraagd voor den aanleg en de exploitatie van een spoorweg van Brou wershaven over Kerkwcrve, Zierikzee, Nienwerkerk, Oosterland, Zijpe, Sl. l'bilipsland, Dinteloord en Fijnaard naar Zevenbergen, in aansluiting met den ontworpen spoorweg van Zevenbergen door de Langstraat naar 's ller- togenboscli. Te Middelburg is Dingsdag avond jl. een lievige brand uitgebarsten in eene broodbakkerij in den Langcdelft, nabij de markt, bewoond door Kos- man. Oogenblikkelijk stond het gehecle huis in vlammen, die oversloegen tot de belendende meest groole gebouwen, liet huis is lot den grond afgebrand zoo ook liet fraaije buis van den heer nr. ti. N. de Stoppelaar, hetwelk, zonder dat iels van belang tol redding kon worden aangewend, met zijne prachtige meubelen, kostbare bibliotheek, enz. vernietigd werd. Andere gebouwen zijn met -schade vrijgekomen; sehaarschte van water deed het ergste vreezen. 's GRAVEN li AGE25 April. Z. M.de verdiensten willende erkennen en beloonen van de officieren en schepelingen der zeemagt. zoomede die van officieren en onderofficieren van het garnizoen le St. George d'Elmina. die gedurende de maanden No vember en December I860 en Januarij 1870 bij de krijgsoperatien ter Kuste van Guinea zich bijzonder hebben onderscheiden, heett goedgevonden, a. te bevorderen, tot ridder van de Militaire Willemsorde 3de kl.den luit. ter zee kl. P. ten Bosch, dienende als ls,c officier aan boord van het schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman; b. te benoemen: 1°. tot ridder van de Militaire Willemsorde 4ie kl.den kapitein-luit. ter zee B. D. van Trojcn, kommandant der zeemagt ter Kuste van Guinea; den lsUo luit. bij het corps mariniers F. A. van Braam Ilouckgccst, kommanderendc het det. mariniers aan boord van bet schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman; den luit. ter zee 2dt kl. II. Quispel; den adelborst 1'" kl. L. A. II. Lamie; den conslabel-majoor in het vaste corps dek- en onderofficieren C. II. A. Yerblaauw; den bootsman in voorschreven corps B. van Leeuwen: de matro zen Is" kl. J. G. A. van Dcinum, YV J. ten Hoorn en C. Becker; den matroos 2!c kl. E. W. de Bruyn; de matrozen 3dt kl. II. Ileemink en P. L. BishofF; den sergeant der mariniers C. P. van Beveren; de mariniers 3Je kl. G. Bran denburg en J. van Dijk; den machinist 2de kl. S. L. Vermeer; allen dienende op voornoemd schroefstoomschip; de luitt. ter zee 2de kl. F. Zegcrs Veeekens en F. W. lludig; den officier van gezondheid 2Jc kl. D. Matak Fontein: den 1 2llc° schiemansmaat J. de Groot; de matrozen lsle kl. E. Dubbeld, J. Petter en K. P. C. de Bazel; den matroos 2de kl. C. C. van Egmond; den vuurslo-* ker 2de kl. C. de Raaf; allen dienende op het schroefstoomschip de Amstel; en den 2den luit. bij de troepen ter Kuste van Guinea J. M. C. B. Joost; 2". tot ridders der orde van den Nedcrl. Leeuw: den luit. ter zee l8le kl. K. C. Bunnik. kommandant van het schroefstoomschip de Amstel; den offi cier van gez. 2de kl. C. J. van Stockumdienende op het schroefstoomschip Vice-Admiraal Koopman; c. te bepalen, dal bij afzonderlijke dagorder, zoowel hier te lande als in de overzeesclie bezittingen, ter zake voorschre ven eervol zullen worden vermeld: de luit. ter zee 2!e kl. H. L. Cadet; de adelborsten Islf kl. J. C. Hora Siccama en J. A. Kloek; de kwartiermeesters II. Boolsma en 11. Buys; de bottelier in het vaste corps dek- en onderoffi cieren P. J. Lemkes; de matroos 3le kl. N. M. Hageraats; dienende op het j schroefstoomschip Vice- Admiraal Koopman de schoenmaker A. H. Regouw de matrozen lslc kl. G. van Urk en M. van den Bilt; de marinier 3de kl. J. j Kamerbeek; dienende op het schroefstoomschip de Amstel; en de adjudant- onderofficier bij de troepen ter Kuste van Guinea II. van Ralen. Voorts heeft Z. M. bepaald, dat liet eercteeken, ingesteld bij kon. besluit van 19 Febr. 1069, zal worden uitgereikt aan hen, die hebben deelgenomen aan de krijgs- verrigtingen ter Kuste van Guinea in de jaren 1869 en 1070en dat op de bijbehooreude gesp zal worden gegraveerd: Guinea 1869—1870. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer jhr. mr. II. P. van Kar- nebeeklid van de algemeene rekenkamertot het dragen der onderschci- dingsteekenen van ridder der orde van den Leeuw en de Zon 3de kl., hem door den Schach van Perzië geschonken, en aan den heer P. II. B. Mothé. hoofdinspecteftr der directe belastingen enz., tot het dragen der onderschei dingsteekenen van officier der Leopoldsordehem door den koning van België geschonken. De heer J. II. A. IV. baron van Ilcerdt tot Eversberg, West-Indisch j hoofdambtenaar met verlof hier te lande, is belast met de waarneming der betrekking van referendaris, chef van het bureau West-Indische zaken bij j het dep. van koloniën. Bij het dep. van koloniën zijn benoemd: tot adjunct-commies, de lstc klerken W. A. F. N. G. M. Hartmand, P. 11. Beukers, J. Geradts, Th. Jel- tes, F. J. A. Buys, J. T. Braun en G. A. Gevers Leuven, en tot bode, de adsistent-boden M. J. Kriens en C. L. Molenbroek. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Rucphen (Noordbrabant) is benoemd de heer G. F. I.. Gram, thans ontvanger te Eysden. -- De klerk hij den rijkstelegraaf D. van der Ent is op zijn verzoek eer vol ontslagen. De minister van binnenl. zaken heeft bepaald dat de commissiën, aan welke wordt opgedragen het examineren van hen, die eene acte van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs wenschcn te verkrijgen, voor het jaar 1870 zitting zullen houden te 'sGravenhageen benoemd: a. tot lid (li voorzitter der commissie voor de examen» in wis- en natuurkundige wetenschappen, zeevaartkunde, teekenen en boetseren, dr. J. Bosscha, in specteur van het middelbaar onderwijs, te 'sGravenhage; tot leden: dr. YV. C. II. Staring, inspecteur van het middelbaar onderwijs, te Loehern: dr. G. F. YV. Baehr, F. J. van den Berg, dr. A. G. Oudemans. dr. II. Y'ogelsang, dr. F. J. Stamkart, hoogleeraren te Delft; dr. YV. F. R. Suringar, hoogl. te Leiden; dr. M. Salverda, hoogl. le Groningen; A. J. van Pcsch, hoogl. aan het athenaeum te Deventer; J. D. van der YVaals, leeraar aan de h. burger school le 'sGravenhage; dr. F. YV. G. Krecke. te Utrecht; mr. C. Vosmaer, le 'sGravenhage; J. Ph. Koelman, directeur der akademie van beeldende kunsten te 's Gravenhage: II. P. YTogel, hoofdonderwijzer aan genoemde aka demie; E. Lacomblé. leeraar aan de polyt. school te Delft; b. tot lid en voorzitter der commissie voor de examens in de Nederl. taal en letterkunde en de geschiedkundige wetenschappen, de staatshuishoudkunde, de handels wetenschappen, de levende talen en hare letterkunde, het schoonschrijven en de gymnastiek, dr. D. J. Steyn Parvé, inspecteur van het middelbaar onderwijs, te 'sGravenhage; lot leden; d'. M. P. Lindo, inspecteur van het lager onderwijs in Zuidholland, te 'sGravenhage; mr. S. Vissering, hoogl. te Leiden; <lr. C. A. Engelbregt, hoogleraar-directeur der rijks h. burger school te Utrecht; dr. J. J. 11. Hulsmann, directeur der h. burgerschool te Breda; dr. E. Piaget, leeraar aan de h. burgerschool te Rotterdam; mr. II. ter Haar Bzn., leeraar aan de h. burgerschool te Deventer; dr. E. Verwijs, te Leiden; dr. II. van Cappelle, referendaris aan het dep. van binnenl. za ken; M. A. van den Est, leeraar in de gymnastiek te Amsterdam. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verlecnen. lie hooge raad heeft heden behandeld het beroep in cassatie ingesteld door den procureur-generaal bij het hof in Noordholland tegen een arrest van dat hof. waarbij de spoorwegwachtcr aan de Noordhollandsche spoor wegmaatschappij. J. II. Splinter, met vernietiging van een vonnis der regt- bank te Alkmaar, is veroordeeld tot een jaar eenzame opsluiting en eene boete van 25, wegens het onwillekeurig doen ontstaan van de nederlaag van drie personen der familie Bakker te Alkmaar. Het betreft ten deze het algemeen bekende ongeluk door den spoortrein nabij Alkmaar veroorzaakt op den 285,e" Augustus 1869. Het openbaar ministerie bij het hof, heeft tot bestrijding van dat arrest eene memorie ingediend, waarbij een middel van cassatie wordt voorgesteldbetreffende hel niet toepassen der straf van geldboete bij eenige artikelen der spoorwegwet, tegen het gepleegde feit bedreigd. De adv.-gen. Römer zal den 3lf" Mei in deze zaak conclusie nemen. Door de prov. commissie in Zuidholland zijn Vrijdag 11. van 18 candi- daten 5 als hulponderw. toegelaten; en Zaturdag van 19 cand. 14; van de 9 adspiranten voor wiskunde slaagden 6; en de 5 voor gymnastiek volde den allen. Zalilï'dag is alhier de gewone algemeene vergadering gehouden van aan deelhouders in de naamlooze vennootschap de brood- en meelfabriek te 'sGravenhage. Uit het verslag, over deze zaak uitgebragt, is gebleken dal de exploitatie van het boekjaar 1869, even als de vorige jaren, reden tot tevredenheid heeft gegeven; de resultaten, zoowel met de meelfabriek, als met de bakkerij verkregen, waren te zanien of ieder afzonderlijk beschouwd, niet ongunstig. De. aflevering bedroeg, alle soorten te zamen genomen, 3,299,046% kilo, tegen 3,328,610% kilo in I8O7, en 3,265,628% kilo in 1868 Door de ongestadige rijzing in de graanprijzen, veelal ten gevolge van het slechte weder, werkte de fabriek van Mei tot Augustus niet zeer voordeelig, doch kon in weèrwil daarvan ook nu een dividend van 7 pCt. uitgekeerd worden. De residentie ziet heden, door de feestelijke opening van den spoorweg 's Hage-Gouda, verwezenlijkt wat zoo lang door hare bevolking werd ge- wenseht; de aansluiting van 's Gravenhage aan het Europeesch spoorwegnet niet alleenmaar tevens de rcgtstreeksehc verbinding met de noordelijke en noordoostelijke provinciën des rijks is heden een voldongen feil. Het slation van den nieuwen spoorweg is een meesterstuk in den vollen zin des woords. Het is uitgestrekt, ruim, hecht, schoon van bouworde en ornement, doel matig ingerigl voor de behoeften van een uitgebreid verkeer van passagiers en goederen. Het reuzenkapwerk van het stationsgebouw, dat het geheel overwelft, is een meesterstuk van constructie Prachtig zijn ook amcuble- ment en zaalversieringen, alles met den mecstcn smaak aangebragt, alles ruim en vrij en eene lange regie lijn makende met hel breedc overdekte perron. De inrigting van het station tot feestlokaal voor de plegtigheid van j den dag mag allerprachtigst genoemd worden. De groote zaal. niet on eigenaardig eene bloemententoonstelling genoemd, beslaat de gehecle uitgc- strekt beid van het gebouw; het is de zaïcenvoeging van perron en gare door eene uitgestrekte vloerverbinding, en vormt zich cenerzijds als het ware tot een geheel met de rijk versierde openstaande zalen, wachtkamers en andere uitgestrekte gebouwenterwijl anderzijds hel oog zich vestigt op een ge- heclen zijwand van frisch groen rijkelijk met gcbloemte doorweven, afge broken en toch verbonden door tal lustres en een vcelkleurigen vlaggentooi, en eindelijk, op indrukwekkende wijze afgewisseld door de sneeuwwitte beeldengroepen, die handel en nijverheid, kunsten en uitvindingen aanschou welijk maken. Dat alles wordt teruggekaatst en als verdubbeld door kun stig aangcbraglc spiegels, tussclien dat groen en lusschen die bloemen en nationale vlaggen en tropëen. De locomotief heden morgen uit het centraalpunt vertrokken, en bij Gonda's veste feestelijk en met gejuich verwelkomd, bragt ten half drie ure alhier den feestrein uit Gouda aan. De leden van het gemeentebestuur en commissiën uit verschillende corporaliën waren in de wachtkamer ver- eenigd. In den trein bevonden zich de leden der directie van den Rijn spoorweg, vele aandeelhouders, burgemeesters van verschillende aan den spoorweg gelegen plaatsen, leden der provinciale staten enz. Na de aan komst der reizigers sprak de heer mr. Gevers Deynoot, burgemeester der residentie, een welkomstgroet uil. Hij wees op het groot gewigt eener on middellijke aansluiting van de residentie aan het Europesche spoorwegnet, op het belang dat handel en nijverheid daarbij hadden en op de vermeer-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2