BIJVOEGSEL, behoorenae lol de Leidsche Couranl van Maandag H5 pril ób70A°96. B U IT E N E A NIS C B E B E BG T E N Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 126 tot 145 volwassen personen en 49 lot 63 kinderen. Waren zij, die daarvoor op een werkdag geen lijd konden vinden, tot hiertoe van de gelegenheid verstoken per stoomboot eens een togtje naar Katwijk te maken, omdat de beide derwaarts varende booten Zondags bui ten dienst zijn, thans vernemen wij, dat ook voor hen de gelegenheid zal worden geopend aan Katwijk een bezoek te brengen, daar de stoomboot de Nijverheid waarschijnlijk reeds den 8>t,n Mei aanst. ook des Zondags in de vaart zal komen.' Ware door den ondernemer van de Nijverheid hiertoe niet beslotendan zouden eenige heeren te dezer stede eene derde boot tusschen Leiden en Katwijk in de vaart gebragt hebben. Ofschoon, naar wij vernemen, die Zondagsche dienst niet geheel strookte met de beginselen van den lieer van lngengelooven wij dat hij in deze niet anders handelen kondaar ieder wel aannemen zal dat twee stoombooten tusschen deze stad en Katwijk reeds voldoende zijn. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee, dd. 22 April: De vangst van onze visscherslieden was over het algemeen zeer schaarsch, ten gevolge waarvan voor alle vischsoorten bij de verzending naar het buitenland zeer hooge -prijzen zijn besleed. Voorts was de besomming van Januarij tot heden zeer verschillend en bedroeg van ƒ600 tot ƒ1400 per schuit.. Heden morgen is aangekomen schipper 11. Haasnoot Hz.van den reeder J. Schadée van Doorn, met eene buitengewone vangst, in 19 dagen reis, van 106 man den schol en 12 manden scharren en schelvischwaaraan werd besomd ƒ700. Voor droogschol werd besteed 5 tot 6.50 per mand. - Het examen voor hulpapothekersdezer dagen te Amsterdam gehouden is afgeloopen. Van de 39 candidatendie zich aangeboden haddenverlang den 8 alleen het toelatingsexamen in wiskunde en talen af te leggenvijf hunner zijn daarin geslaagd. Van de 31 overigen hebben zich voor of ge durende het examen 6 teruggetrokken. Onder de overblijvende 25 waren er 11, die zich nog aan het toelatings-examen moesten onderwerpen, waarin 3 naar wenscli slaagden, zoodat een aantal van 17 jongelieden het eigen lijke hulpapothekers-examen volledig heeft afgelegd. Van deze heeft de com missie 13 moeten afwijzen en aan 4 de acte uitgereikt. De namen dezer vier heeren zijn: Ph. Walterson van Amsterdam, J. H. Snijder van ltarlin- gen H. Brom van ütreeht en F. A. J. Fornara van Leiden. Tot predikant bij de Ned. herv. gemeente te Nijmegen is beroepen ds. van Son, pred. te Warmond. Te Rotterdam zal Woensdag a. s. een detachement huzaren, 140 man sterk, in garnizoen komen 'en wel als voorzorgsmaatregel legen de vele vreemde werklieden in de nabijheid bij den spoorwegaanleg werkzaam. -i Te Gorinchem is buiten de Arkelpoort in een sloot gevonden, het lijkje van een pasgeboren kind. in vergevorderden staat van ontbinding ver- keerende. In tegenwoordigheid van de regterlijke magt heeft eene lijkschou wing plaats gehad. Men meldt uit Assen: de spoorwcglijn Groningcn-Assen-Mcppel is ge heel goedgekeurd en levert dus geen bezwaren op tegen de publieke veiligheid. Te Leeuwarden hield Woensdag avond het bestuur van de aldaar ge vestigde afdeeling van het schoolverbond haar eerste algemeene vergadering. Onderscheidene punten worden besproken. In de eerste plaats werd beslo ten voorloopig alleen op zedelijk gebied werkzaam te zijn, in afwachting in hoever men gunstig zal slagen. Vervolgens werd besloten het onderzoek omtrent het schoolverzuim naar de verschillende stadswijken te verdeden en voor iedere wijk eene commissie te benoemen. Een voorstel van den voorzitter, den heer van Wclderen baron Rengcrs, om aan leerlingen, die de scholen verlaten, van wege het verbond een diploma uit te reiken, vond veel bijvaleen commissie werd benoemd om het al of niet wensehelijke daarvan nader te onderzoeken. Jongelieden toch in het bezit van zoodanige diplomata zouden hij het in dienst nemen altijd boven anderen de voorkeur verdienen, werd aangemerkt. Daar Leeuwarden, schrijft men, een ruim veld ter bearbeiding aanbiedt (het schoolverzuim bedraagt cr ongeveer 36 pCt.) is het te wenschen, dat de pogingen van hel verbond inet gunstigen uitslag worden bekroond. Ten gouvernementshnize te Leeuwarden had gisteren de aanbesteding plaats van: 1°. het bonwen van een binnensluis aan de bestaande sluis in het riviertje de Linde onder Oldetryne, ter vervanging van de sas aldaar in eene schutsluis; 2°. hel uitdiepen in het jaar 1870 van eenige kanalen en vaarwaters in de provincie Friesland, in twee percelen. Aannemers zijn geworden van het werk sub 1». J. 11. Engelmoer, te Oldetryne, voor ƒ15441; van dat sub 2°. eerste perceel, T. II. Loen, te Westermeer, voor ƒ6100; tweede perceel, K. A. Poelstra, te Stroobos, voor ƒ1798. Verder had de herbesteding plaats van het onderhoud enz. over 1870/1873 van de werken behoorende tot het kanaal «het kolonelsdiep", 'waarvoor bij de be steding op den lsle" dezer geene billetlcn waren ingekomen. Nu is daar- van aannemer geworden J. Cats, te Joure, voor 5300. Men leest in de Gron. Cour. dat te Emmen (prov. Drenthe) eene zeer zeldzame, indien niet geheel buitengewone groep zware sleenen. als die van hunnebedden, is ontdekt, die nu, van het opgestoven zand en van liet struikgewas ontbloot, een zeer indrukwekkend gezigt oplevert. De groep maakt eene langwerpig ronde rij van overeind slaande sleenen uit en heeft eene lengte van ruim 40 en in het midden eene breedte van 5 nieters. Te midden van dien ring bevinden zich op een kleinen afstand van elkander twee langwerpig vierkante grafkelders, waarvan de grootste uit -23 opge- rigte steenen met deksteenen bestaat, en eene lengte van 7 meters bij eene breedte van 2 nieters heeft. Men meent, dat deze twee grafkelders, op die wijze omringd, eenig in hunne soort zijn en daarom zeer de belangstelling van oudheidkundigen verdienen. Naar men verneemt is dit antieke over blijfsel regerings-eigendom geworden. In eene vergadering te Winschoten heeft mr. J. H. Koning het voor stel gedaan, aan Z. M. den koning een adres te rigten, met verzoek de vesting Nieuwe-Schans te ontmantelen. Naar men uit Boxtel meldt heeft dezer dagen eene ongehuwde moeder des nachts van een kind bevallendit op eene gewelddadige wijze van het leven beroofd. De bevoegde magt heeft zich de zaak aangetrokken. 'sGRAVENHAGE, 23 April. Bij kon. hesluiten van 22 April heeft Z. M. goedgevonden Hoogstdes- zelfs beminden tweeden zoon Willem Alexander Karei Hendrik Frederik, prins der Nederlanden, te benoemen: lol kapitein bij de bataillons van het reg. grenadiers en jagers, a la suite van het corps; tot kapitein bij hetreg. rijdende artillerie, a la suite van het corps; tot ritmeester bij het 4dc reg. huzaren, a la suite van het corps; alsmede hem te bevorderen tot luitenant ter zee l8tc klasse a la suite. De benoeming van den heer G. Blokhuis Gz.burgemeester van Sas- senheimtot secretaris dier gemeente, is door Z. M. bekrachtigd. Aan den fabriek- en magazijnmeester voor de dienst der Nederl. bezit tingen ter Kuste van Guinea H. J. J. Jansen is, als waardering zijner goede dienstende personele titel van ingenieur verleend. Z. M. de koning van Zweden en Noorwegen heeft benoemd tot ridder der orde van de Poolster den kapitein der artillerie E. A. Reuther en tot ridder der Wasa-orde den lsl,n luit. der artillerie F. H. Usener. Woensdag heeft de commissie van examen voor het lager onderwijs in Zuidholland hare laak aangevangen. Van de 14 sollicitanten ter verkrij ging eener acte voor de Fransche taal zijn 2 toegelaten en 12 afgewezen. Donderdag zijn van de 20 adspiranten voor den hulponderwijzersrang 11 toegelaten en 9 algewezen. Het stoflelijk overschot van onzen grooten vaderlandschen schilder Andreas Schelfhout werd heden morgen op plegtige wijze op de begraaf plaats Eik en Duinen ter aarde besteld. Rij aankomst op het kerkhof deden zich de toonen der treurmuziek hoorenwelke door een particulier muziek gezelschap werd uitgevoerd. In diepe stilte naderde men de geopende groeve. B ij het nederlalen der kist werden twee lauwerkransen er op nedergelegd. Bij hel graf werden door de heeren D. Bles, J. Bosboom, J. G. Vogel, een der leden van het genootschap «Arti et Amicitiae", waarvan de over ledene eere-voorzitter was, en den heer J. J. Cremer, woorden van hulde, lof en dank aan Schelfhouts nagedachtenis gebragt, terwijl door het zang gezelschap Caecilia bij afwisseling, eenige zangen, muziek van Lind- paintner, woorden van Dr. Wap, werden uitgevoerd. Reeds is gemeld dat van de drie krankzinnige broeders, met hunne moeder aan het einde van den Bezuidenhoutschen weg woonachtig, twee door de policie in verzekerde bewaring zijn genomen; dit had gemakkelijk plaats toen zij naar de stad waren gegaan en in eene stalhouderij in de Jan Hendrikstraat waren uilgespannen. Toen zij last gaven weder in te spannen maakte de policie zich van hen meester. Hel was echter geene gemakkelijke taak den derden broeder, den zwaarst krankzinnigen van de drieonschadelijk te maken. Het D. v. 's Gr. meldt daaromtrent het vol gende: In de nabijheid der hoeve genaderd, werd de policie door de buren gewaarschuwd dat het niet geraden was cr heen te gaan: want hij was kwaadde geweren geladen en de hooivorken etc. stonden tot verdediging (of aanval gereed. Men besloot nu de vesting van achter te beklimmen en door den buurman daartoe in staat gesteld ging men over diens land tot aan de hoeve, waar het onbekende nog wachtte. Een schutting, een hei ning vertraagden even den gang; een der mannen was al te vlug en werd daardoor in een moddersloot wat al te vuil; eindelijk was men op het erf, maar 3 bandhonden meenden zeker, dal de talrijke bezoekers hier niets te maken hadden en keken ze dan ook alles behalve vriendelijk aan; men bragt de keffers spoedig tot zwijgen en verzamelde zich voor de woning, na eerst het terrein behoorlijk verkend te hebben. Uk het razen en tieren van den patient bleek zijne tegenwoordigheid in de woning. Kloppen was natuurlijk te vergeefs, maar dit bezwaar was spoedig overwonnen. Naauwe- lijks was de order tot openloopen gegeven, of een der agenten wapende zich met een boomstam in miniatuur en verschafte in een oogwenk toegang. Veel moeite kostte het den ongelukkige meester te worden en naar buiten te brengenwaar men ruimér ageren kon. Een der omstanders trad als geneesheer op, voelde pols en hoofd, gaf raad en intusschen werd de patient ongemerkt en ongevoelig gebonden. Maar de tegenstanddien hij toen nog bood, versterkte de overtuiging, hoe hoogst moeijelijk de taak der policie ware geweest, zoo zij alle drie de broeders uil de woning had moe ten voeren. Spoedig was de laatste der drie nil ook naar het gesticht over- gebragt. Een oogenblik nog maakte men zich over de in huis achtergeble ven zuster ongerust; deze was nergens te vinden. Eindelijk kwam zij uit een donkéren hoek in het achterhuis te voorschijn en toen bleek, dat ook zij. zonder nu juist krankzinnig te zijn. alles behalve goed bij het hoofd was. Haar voogd en een oom houden haar gezelschap; de buren zullen voor het voederen en melken der koebeesten zorgen. De hoeve wordt voorloopig op hooger last door de policie bewaakt; voorzeker een wijze voorzorgs maatregel met het oog op den abnormalen toestand van moeder en dochter. RGLG1E Aan den bcruchten moordenaar Dessous Le Mouslier is bij een besluit i des konings van 19 April, naar de verzekering der ministeriele dagbladen, lijfsbehoud geschonken. Na de begenadiging van zulk eencn misdadiger zou een doodvonnis, naar men meent, voortaan in België bezwaarlijk ooit kun nen worden uitgevoerd. Woensdag avond omstreeks 11 ure, werd de bevolking van Leuven en

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5