LMDSCHE COURANT. 1870. ZATURDAG 23 APRIL. S\ 93. STADS-BER1GTEN. KOHIER DER PLAATSELIJKE DIRECTE BEL\STI\GE\, 1870. BINNEN LA NDSCHE BEMGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; snel het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. 3.85. liet 'verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de erpcditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlcntiën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. burgemeester ex wethouders van leiden, Gezien art. 264 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n\ 85); Doen te weten, dat het kohier van de plaatselijke directe belasting over 1870 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden lot en met den 285'"1 April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdecling), van 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leidsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRAXDELER, Burgemeester. Leiden, 14 April 1870. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 22 April. Bij de heden door hh. curatoren der hoogcschool alhier gehouden aan besteding van het bouwen van een lokaal voor standaard-gashouders alhier zijn de volgende inschrijvingen gedaanJ. 11. Carlier en J. C. van der Tas j 5552, G. Rietbergen ƒ5640, J. J. llasselbach ƒ5850, J. Booms /5970, W. L. Leget ƒ6890, W. F. van der Ileyden ƒ6180, J. van der Kamp ƒ6258, L. Maas ƒ5465, J. van Lith 5475, P. Kapteyn den Boumeester J 5572 A. Carlier ƒ5500, zoodat L. Maas voornoemd behoudens nadere goedkeuring aannemer van het werk is geworden. Te Zoetermeer heeft eergisteren ten raadhuize der gemeente plaats ge had de aanbesteding van het opmaken en begrinden van een gedeelte van den voorweg en den Broekweg onder Zoetermeer, ter lengte van 1208 me ters. Er zijn 5 inschrijvings-billetlcn ingekomenals van de heeren W. C. Waal, te Zoetermeer, ƒ5094; Jl. van ltecs, te Sliedrecht, ƒ5298; 11. de Borst, te Papendrecht, /4540; A. van der Straten, te Zevenhuizen4489 J. Notenboom, te Pijnacker, ƒ3149; aan welken laatstgenoemde het werk is gegund. Er is nu onder bouw- en tuinlieden maar een algemcene wensch, namelijk die naar regen. Eenige weken reeds heeft het bij veel oostewind sterk gedroogd, terwjjl nu de strakke, zonnige lucht veel invloed op wei en bouw land heeft. Ilct weiland heeft een best aanzienmaar is nog schraal in het gras; niettemin zijn op verscheidene plaatsen runderen in de weide gedreven. De akkers liggen overal bepoot en bezaaid gereedhet houtgewas komt allengs in het blad de vruchtboomen vertoonen eenc menigte bloesem knoppen, terwijl de perziken en abrikozen bloeijen. Alles voorspelt cene groene Meigelijk men zegtte eerder wanneer de lang gewenschte regen komt. Den 30-"" dezer zullen van het reg. veld-artilleric uit Arnhem, van het 1' reg. vesting-artillerie uit Delft en van het bat. mineurs en sappeurs uit Nijmegen de noodige dctachementcu te Breda aankomen bestemd om het kamp op de Tcteringsche heide in gereedheid te brengen, hetwelk door de kadetten van de kon. militaire akademie van 1 Junij tot 15 Julij aanst. zul worden betrokken. Te Haarlemmermeer is Woensdag morgen onverwachts een hevige brand uitgebarsten in eenc bouwmanswouing aan den Sloterweg, bewoond door den houwman G. Bol en het eigendom van de erven Ripping te Rot terdam. Spoedig stond alles in vlamslechts ecu gedeelte van het vee en de paarden zijn behoudenmaar het overige veebet korenhooigereed schappen enz. is alles verbrand. De brandspuiten kwamen te laat, zoodat alleen een gedeelte van de meststaal voor de vlammen werd gespaard. Te Vlaardingen is in cene vergadering van rceders met bijna aigemeene stemmen besloten, dat dit jaar weder eene hariugjagerij zal plaats hebben, waartoe drie jagerschepen, zullen worden uitgerust. Te Amsterdam is Woensdag 11. de vergadering gehouden van belang stellenden in de verpleging van weezen. De «Vereeniging in het belang van de w cczen-verpleging" had afgevaardigden uil collegies van regenten uit alle deelen des lands opgeroepen en zag hare roepstem door een 70-tal afgevaar digden beantwoord. Gasten en verdere belangstellenden voerden dit getal tot ruim 120. Dr. T. Modderman opende de beraadslagingen met eene toe spraak. Hij beijverde zich zijnen hoorders op het gemoed te drukken, dat de Vereeniging geen partij kiest tusschcn de verschillende stelsels en mee ningen. Zij wenscht niets anders dan onderzoek naar bestaande toestanden. De vergadering nam dan ook gecne besluiten, zij beraadslaagde, hoorde en wedcrhoordc. De vraag: «welke is de beste wijze van onderzoek naar den toestand der w eezen-verpleging in ons vaderland?" lokte eenc langdurige discussie uit. Over het algemeen scheen men het daaromtrent eens te zjjn dat het rigten van vooral niet vele en ingew ikkelde vragen aan regenten en armbesturen omtrent den toestand der verpleging, het aanbevelen van de instelling in alle gestichten van gelijkvormige registers, de eerste en een voudigste methode was om in dezen tot kennis te geraken. Over de vraag: «welke waarde heeft de zamenwerking van voogdijen en wees-inrigtingen?" werd verslag uilgebragt door den heer Koning Westermandie daarvan de groote waarde aantoonde en door voorbeelden in het licht stelde. Prof. RauwenbofT leidde de vraag in; "is het gewenscht de scholen in de gestich ten te behouden of wel de kinderen te doen gaan op scholen buiten de gestichten?" Hij verklaarde zich voor het schoolgaan buiten het gesticht. Zijns inziens werd het kind weder gebragt in zjjn natuurlijk element, wan neer het weder school ging waar iedereen school gaat; en stonden dikwijls weeshuis-scholen beneden openbare scholen de onderwijzer in een gesticht voelde allengs zijn ijver verllaauwenomdat hij ook meer of min tot suppoost verlaagd was. Uit de discussie bleek dat men op verschillende gronden in het algemeen het gevoelen dat bet wensclielijk is de weeskinderen de open bare school te laten bezoeken niet was toegedaanten minste dat men niet dan zeer voorwaardelijk en in bepaalde gevallen daartoe zou willen over gaan. Vervolgens werd behandeld de vraag: «welke zijn de vereischten Noor de beambten in weezcngestichtenDe rapporteur, de heer de Hoop Scheffcr, was van meening: wees-vader en moeder moeien vooral goed ont wikkelde menschcn zijn. kan het zijn de man hoofdonderwijzer. Meer ware stellig te wenschen, maar cene keuze uit den kleinen burgerstand is in den regel niet aan te raden. De salarissen moeten niette hoog zijn: beter is het later een pensioen te geven. Het is goed dat vader en moeder geene voorregten boven de kinderen genieten. Omtrent de vraag: «welke is de meest doelmatige leeftijd om de weezen aan de maatschappij terug te geven 1" scheen de discussie in het algemeen naar den uitslag te leiden, dat men de meisjesomdat zij in den regel verder ontwikkeld zjjn dan de knapen eerder onsla dan dezen, haar b. v. op 19-jarigen leeflijd en de jongens 1 of 2 jaar later, dat men het behouden van een vast tijdstip, waarop de wees in den regel het gesticht verlaat, vcrkiesselijk keurt, hoewel het wenschélijk is, dat men tevens de vrijheid hebbe karakters en omstandigheden in aanmerking te nemeneindelijkdat een soort van patronaat over ontslagen weezen, indien doenlijk, zeer aanbevelenswaard zou zfjn. De vraag: «is eene tmiforme of distinctive kleeding der weezen wensehelijk?" werd door de groote meerderheid in tocsteminendeti zin beantwoord. Uit sommige belangrijke statistieke opgaven van den heer von Raumhauef uit 's Ilage deelt het IV. v. d. D. mede. dat er in ons vaderland 23006 weezen worden gerekend te leven, waarvan er 10000 in gestichten verplecgil I worden. 132 gemeenten onderhouden gestichten, 1000 andere niet. In Noord en Znidhollaud, waar de meeste gestichten zijn, is öók het getal weezen in verhouding tot dat der bevolking liet grootst. Te Amsterdam is gisteren de algemcene vergadering gehouden der aan- 1 deelhoudcrs in het Palcis van Volksvlijt. Uit het verslag bleek dat de finan- cit'n thans gunstig staan De exploitatie levert een netto winst op van ƒ20000, ook na aftrek van ruim 18509 voor nieuwe trappen en bijna ƒ21000 voor andere verbeteringen en herstellingen reeds gedaan of nog te doen. Uit de exploitatierekening over 1869 blijkt, dat de gewone onkosten bedroegen f 105,504.10, de buitengewone (behalve de trappenenz.) ƒ55,337.69, dat aan contribution is ontvangen ruim ƒ60000, aan entreegelden ƒ86,369.87. aan huur voor de internationale tentoonstelling ƒ40000, aan het buffet ƒ20798.51. Het getal leden bedraagt thans 5055. d. i. 2641 meer dan op 15 April I8G9. De winst moet voor dc helft worden uitgekeerd aan de obligatiehouders, wier vorderingen voor de helft in actes dc puissance zijn geconverteerd, waarvan 2774 zijn uitgereikt. In het verslag wordt welver diende hulde gebragt aan den directeur den heer .1. Eduard dc Vries. Met genoegen vernemen wij. zegt het Hb!., dat in onze diergaarde twee Nijlpaarden geboren zijn, een van het mannelijk en een van het vrouwelijk geslacht. Voorzeker is deze gebeurtenis eenig in haar soort en verdient in de dierkundige jaarboeken te worden aangeteekend. Kraam vrouw en jonggeborenen zijn naar omstandigheden zeer welvarende. Uit Utrecht meldt men dat van de 10 adspirantendie 19 en 20 April mondeling in het physisch laboratorium aldaar zijn geëxamineerd in de

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1