hierdoor dec geheelen achtersteven, lot grooten schrik van de drie zich in de achterkajuit bevindende vrouwen, die, nog maar juist in lijds, de kajuit konden verlaten De schadegroot twee duizend guldenzalmeent men lol een proces aanleiding geven. In eene Zaturdag 11. Ie Amsterdam gehouden vergadering van de ge westelijke verecniging Noordholland van het Ned. onderwijzers-genootschap hebben verscheiden onderwijzers mededeelingen gegeven over de voor- en nadeelen, welke het volgen der nieuwe spelling in de lagere school heeft opgeleverd. Over het algemeen scheen men van oordeel dat, eerbiedigende ieders vrijheidde bevordering van het gebruik der nieuwe spelling moest worden aanbevolen. Over de invoering der benamingen van het metrieke stelsel volgens de wet van 18C9 ontstond mede eene discussie. Een onder wijzer uit Texel gaf te kennen, dal hij op dat eiland volstrekt gcene be zwaren daaromtrent had ondervonden. Benige onderwijzers waren echter niet gunstig gestemd voor de nieuwe benamingen en wilden in geen geval de Nederlandsche namen, die (laarneven in de wet behouden waren, achter uitgezet zien. Andere w ilden integendeel deze laatste geheel uit de school bannen, ten einde de toekomstige burgers aan de internationale namen te gewennen en de mogelijkheid cenér algemeene invoering daarvan in 1879 voor te bereiden. Uit Amsterdam wordt gemeld dat de heer J. G. D. Marlens, benoemd tot hoogleeraar aan het evang. Luthersch seminarie aldaar, op Maandag 25 April e. k. zijn ambt zal aanvaarden met het uitspreken eener redevoe ring in de groote gehoorzaal van het Nutsgebouw. - Te Zaandam hebben een aantal aldaar woortachtige visscliers zich bij adres tot Z. M. den koning gewend, ten einde ondersteuning te erlangen, daar zij mcencn dat door de werken van het Noordzeekanaal en den spoor weg Zaandam-Amsterdam lnmne broodwinningen worden bedreigd en de sluizen te Schellingwoude reeds nu oorzaak zijn dat in het IJ weinig visch wordt gevangen. Zij moeten voornemens zyn zich te voorzien van betere zeewaardige vaartuigen en te verhuizen naar eene plaats digt bij de Zuider zee gelegendie meer gunstige kansen voor hun beroep oplevert. Te Tilburg zijn door de maréchaussee aangehouden en van daar naar 's Hertogenbosch overgebragt vijf personenbeschuldigd van den diefstal met inbraak in de fabriek van de gebr. Smits gepleegd. Reeds hebben zij alles volledig bekend. Hel gestolene is in de woning van drie der aangehoudenen gevonden. Naar men uit Venlo meldt heeft aldaar een duel plaats gehad tusschen een ritmeester en een luitenant van het 2d' reg. huzaren. De cer.stgcinelde w erd aan den arm gew ond. Volgens berigt uit Batavia van 4 April zijn aldaar aangekomen de volgende schepen: Telenak, kapt. Lusink; Utrecht, kapt. Overlak; ÏVijk aan Zee. kapt. de Looper; en vertrokken: Aldebaran, kapt. Meyboom; Anna Maria JVilhelmina, kapt. de Haan; O. II. Betzkapt. Schaafsma; Lichtstraal, kapt. Jansen; Triton, kapt. Schey. 's GRAVENHAGE 19 April. Door Z: M. is aan de inlanders van Java, Keran en Enan, verleend de bronzen medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift, wegens de redding van een Europeaan uit de Djam- battan-Boesoek-rivier, ter hoofdplaats Batavia, op 4 November 1869. Tot burgemeester der gemeente Ezinge is benoemd de heer T. P. Tresling. Aan den heer P. van Andel is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als notaris te Briellevoorts zijn benoemdtot notaris te Brielle de lieer mr. P. van Andelcand.-notarisprocureur bij de arrond.-regtbank al daar, uit welke betrekking hem eervol ontslag is verleend; en tot regter- plaatsvervanger in de arrond.-regtbank te Middelburg de heer jhr. mr. D. G. van Teylingcn, advocaat aldaar. Door Z. M. is de officier van gezondheid 3,le kl. bij het geneeskundig personeel van de landmagt in West-Indië M. Vis, benoemd tot officier van gezondheid 2Jf kl.; en de officier van gezondheid 2de kl. voor de dienst der Ned. bezittingen ter Kuste van Guinea, d'. W. F. Biichner, bevorderd tot officier van gezondheid lsle kl. -- De luit. ter zee lslc kl. C. A. E. Fauchey en de luit. ter zee 2d' kl J. G. Bebelaar, beiden behoorende tot de rol van het wachtschip te llelle- voetsluis en gedetacheerd op het kostschip te Rotterdam, de liiitt. ter zee 2le kl. II. A. de Smit van den Broccke, dienende op den monitor de Tijger, R. T. du CIoux, dienende op het ramschip de Schorpioenen A. van Lin den van den Heuvell, dienende op de drijvende batterij Meptanus, worden met 30 dezer op non-activiteit gesteld; terwijl laatstgenoemde met 16 Mei daaraanvolgende gedetacheerd wordt ter adsistentie van den kapitein ter zee A. R. Blommendalchef der hydrographie van de Nedcrl. zeegaten. Voorts worden met 1 Mei aanst. de luitt. ter zee 2dc kl. A. A. Escher, G. W. L. Dicmont van Langerak en II. 11. Hora Siccama respectivelijk geplaatst op den monitor de Tijger, de drijvende batterij IVeptunus en het ramschip de Schorpioen, en de officier van gezondheid ls,c kl. II. Evertsc, behoorende tot de rol van het wachtschip te Ilellevoetsluis, onder intrekking zijner detachering op het kostschip te Rotterdamgedetacheerd daar ter plaatse en belast met de waarneming van de geneeskundige dienst, zoowel van de bemanning van het aldaar te stationeren verdedigingsvaartuig als van het gedeelte mariniers in garnizoen tc dier plaatse, zoo mede met de keuring der aan te werven manschappen. -- De officier van administratie 1 u' kl. B. A. Stielcr, uit 0. I. terugge keerd is op non-activiteit gesteld. HU. MM. de koning en koningin, Z. K. II. prins Alexander en I1H. KK. Hll. prins en prinses Hendrik hebben Zondag morgen in de Kloosterkerk aan de bediening van het Avondmaal door d'. Bcnnink Janssonius deelgeno men. Z. M. de koning, vergezeld van Z. K. H. prins Alexander, keerde te voet van het kerkgebouw naar het paleis terug. Bij die gelegenheid hebben- twee vrouwen den koning requesten om gratie voor hunne betrekkingen aanïeboden. Z. M. nam die verzoeken met de meeste welwillendheid aan. BIJ l TL N LA N1JSLH E ÏVEi IE TLN BELG1E. Te Saint-Gilles heeft het springen van een stoomketel in de groote vlasfabriek aldaar Donderdag II. eene vreesselijke ramp ten gevolge gehad. De ketel sloeg met zulk eene hevige kracht uiteendat de brokstukken de muur eener op 15 meters afstand gelegen werkplaats doorboorden, en eene daar aan den arbeid zijnde vrouw doodelijk troffen. Een 18-tal mannelijke en vrouwelijke werklieden werden gedood en min of meer zwaar gekwetst. Een paar uur later waren reeds 6 mannen en eene vrouw overleden. De schade, die door de ontploffing en den daarop gevolgden brand aan werk plaatsen, materiaal en machines werd veroorzaakt, wordt op 200,000 fr. geraamd. ENGELAND. LONDEN. 18 April. liet ministerie van buitenlandsche zaken heeft van Engelands gelastig. den en vertegenwoordigers builen 's lands rapporten gevraagd omtrent de gesteldheid der van handenarbeid levende volksklassen in het land alwaar zij aangesteld zijn. De eerste reeks der dientengevolge ingekomen rappor ten is thans van regeringswege iu druk openbaar gemaakt. Zij wordt door de Times aan de opmerkzaamheid der handwerkslieden aanbevolen, als kun nende bijdragen om hen van overdreven eischen of onjuiste voorstellingen te doen terugkomen. Een gerucht zegt dat de regering voornemens is de onderwijswet in te trekken. De lieer Gladstone zou vrcezen dat hare aanneming een deel der ministcricele partij van hem zou vervreemden. De voornaamste bladen maken echter van dit gerucht geene melding. De Indo-Europesche telegraaph-compagnie heeft mededeeling gedaan van zeer gelukkig geslaagde proefnemingen op hare lijn. In bijzijn van verschei den leden van den raad voor Indie zond zjj dien dag een telegram naar Indië en ontving daarop een antwoord uit Kurradschee, aan den mond van den Indus, 40 mimiten na de afzending der vraag uit Londen, en een ander antwoord uit Calcutta in een uur en vijf minuten. Uit Teheran ontving zij een telegram 30 seconden na de afzending. De brievenbestellers der hoofdstad beklagen zich over te veel werk en te karige bezoldiging. Met het doel te beraadslagen over maatregelen, die genomen moeten wordenom in dien toestand verbetering te brengenhad den zij eene meeting belegd op Goeden Vrijdag. De postmeester-generaal liceft evenwel, op straffe van ontslag, den bestellers verboden op die meeting tegenwoordig te zijn. In weerwil van dit verbod heeft de bijeenkomst toch plaats gehad. In een verslag over den toestand van het Suez-kanaaldoor kapitein i Richards en luit. kol. Clarke, op verzoek der admiraliteit uitgebragt, leest men het volgende: Voor alle vaartuigen, van tusschen 250 en 300 voet lang, 35 voet breed en 20 voet diep, zal het kanaal gemakkelijk te bevaren zijn. Behalve voor zware pantserschepen en andere vaartuigen van buitengewoon diepgang, zal het dus de hoofdroute kunnen worden voor liet geheele ver keer tusschen Europa en Indie. De groote fout van het kanaal is zijn naauwheid. Intusschen zou het zeer doenlijk wezendit bezwaar uit den weg te ruimen, en de breedte, zoo noodig, te verdubbelen. Het valt echter te betwijfelen of de tegenwoordige maatschappij hiertoe zal overgaan. En of zulk een groote onderneming niet veeleer behoort aangevat te worden door de belanghebbende mogendheden, is een quaestie, die wij aan de toe komst te beslissen overlaten. FRANKRIJK. PARIJS, 18 April. De conservative partij wil niet weder het verwijt verdienen, dat zij werkeloos toeziet en alles op de regering laat aankomen. De volksafgcvaar- digden van de regler zijde en van het regtcr centrum zijn reeds werkzaam om de bevolking gunstig voor het voor te dragen plebisciet te stemmen. Het linker centrum is verdeeld; doch ook daL deel, hetwelk zich van bet ministerie Ollivier heeft afgescheiden, is ongezind tegen het plebisciet te stemmen of te spreken. De linker zijde heeft, in overleg met de onverzoen- lijkste vijanden des keizerrijks, besloten afstemming van hel plebisciet aan te bevelenmaar levens te verklaren dat zij onthouding van stemming niet afkeurt. Zij zal alzoo vrijheid behouden om de niet-stemmenden tot hare partij te rekenen. In eene door de leden der linker zijde gehouden bijeen komst, die door de vertegenwoordigers van 14 Parijsche en 62 provinciale bladen bijgewoond werd, is besloten: 1°. het stemmen met neen verdient onvoorwaardelijk de voorkeur boven eiken anderen vorm van protest tegen het plebisciet, ook boven het niet uitbrengen eener stem; 2». het is raad zaam in ieder kiesdistrict een comité van actie in tc stellen. 3-, De aanwe zige vertegenwoordigers van dagbladen benoemen zevert gedelegeerden om zich met de afgevaardigden der linker zijde te verstaan over de redactie van een tegen het plebisciet gcrigt manifest. De minderheid, waarbij de heer Picard behoorde, heelt zich tegen de medconderteekening der dagbladschrij vers verklaard. Dientengevolge schijnt er eene scheuring te zijn ontstaan. Men spreekt van den heer de Banneville als aanstaanden minister van buitenlandsche zaken. Volgens de ontworpen constitutie zal de keizer hooge geestelijken van alle erkende kerkgenootschappen tot senaatsleden kunnen benoemen, maar blijven de Fransche kardinalen, die door den Paus benoemd worden, van regtswege leden des senaats. Door de voorstanders der godsdienstige gelijk heid wordt dit zeer afgekeurd. ITALIË. Uit Rome meldt men aan de UntversDe pakken boeken, die hier per spoortrein aan het adres van concilieleden aankomen, worden door de ambtenaren der in- en uitgaande regten niet onderzocht; immers zij mogen gelooven dat de vaders geene andere dan nuttige boeken en geschriften in-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2