L li IIUS CIIE «I ItAM'. 1870. K". 02 WOENSDAG 20 APRIL. BÏNNÉNLANDSCHE BERÏGTEN. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaors ƒ3.franco p. p. 1 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het \veistag afzonderlijk is verkrijgbaar voor J 2.50 'sjaarn, buiten de expeditiekosten, Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Adverlentiën is van 14 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 19 April. De Pieterskerk vereenigde gisterenavond binnen bare muren een zeer talrjjk publiek, ter bijwoning van den feestelijken zangstonddie aldaar ten voordeele van bet Geref. Minnebuis plaats had. Hel bekende talent van den organist der kerk, den beer J. Godefroy, en het optreden van de alhier ge vestigde koraal-vereeniging, onder de leiding van den beer K. de Jong, gaf daartoe gereedelijk aanleiding: de goede verwachting werd dan ook niet teleurgesteld. De lieer Godefroy handhaafde bij de uitvoering van het voor- spel en verdere tusschenspelcn zijnen gevesligden naam als talentvol orga nist, die door zijn spel indruk op bet gemoed weet te maken. Met de grootste ingenomenheid werd door het publiek de uitvoering van eenige ge zangen door de koraalvcreenigingkrachtig ondersteund door leden van de Leidsche zangvereeniging, gevolgd, welk gezang door dat der geheele vergadering werd afgewisseld, terwijl tusschen de verschillende afdeelingen den heer dr. A. Ilutgers van der Locfif, door het houden van toespraken de aan deze feestelijke lire passende gevoelens trachtte op te wekken. Aan de koraalvereeniging werd hulde gebragtvoor de wijze, waarop zij zich ook nu weder van de zoo welwillend op zich genomen taak kweet; reeds na een kort bestaan geeft zij grond om in de toekomst veel van haar te verwach ten, vooral wat betreft haren invloed op het kerkgezang in de proteslantsche gemeenten. Onder haren bekwamen aanvoerder ga zij met lust en ijver op den ingeslagen weg voort, en mogt zjj later bij eene dergelijke gelegenheid toonen, dal zij in kracht en bloei was vooruitgegaan, dan zou gewis veler wensch vervuld zijn. De beroemde Nederlandsche schilderAndreas Schelfhoutgeboren te Amsterdam, 16 Februarij 1787, is heden te 'sGravenhage overleden. Te Stompwijk is in de vorige weck overleden de eerw. heer Theodoras Staek, pastoor aldaar. Hij was geboren in 1791, ontving de priesterwijding in 1816, en werd tot pastoor te Stompwijk benoemd in 1824, waar hij tot zijn verscheiden de bediening vervulde. Men verneemt, dat de directie van den Rijnspoorwegmet den aanvang der zomerdiensten en ter gelegenheid der opening van de lijn 's HageGouda een nieuwen maatregel, ook in het belang van het publiek, zal doen in werking treden, namelijk, om, behalve, zooals tot heden, relourbillctten geldig voor één dag met 50 pCt. verhooging uit te gevenook daarenboven verkrijgbaar te stellen retourbilletten geldig voor 3 dagen met 75 pCt. verhoog ing. Volgens het JFbl. v. h. II. zou bij de regering het voornemen bestaan om het aantal raadsheeren in het hof van Drenthe met één te vermeerderen en zoude alzoo dat hof worden gemagtigd om eene voordragt tot dat einde in te zenden. Volgens het A!g. Dbl. bestaat bij eenige invloedrijke Amsterdamsche dames het plan, een adres te rigten tot Z. M. den koning, om gratie te verzoeken voor Maria en Geertje Bekde beide kinderen die door de Goesche regtbank veroordeeld zijn tot eene gevangenisstraf van 7 !4 jaren. De heer advocaat-generaal bij het prov. geregtshof van Utrecht, mr. E. A. A. Ysscl de Schepper, heeft hel noodig geacht het arrest van het hof, waaraan hij de eer heelt verbonden te zijn, van 26 Julij 1869 in eene bro chure niet in den handelte verdedigen tegen de aanvallenwaaraan het van de zijde van de tweede kamer heeft blootgestaan. Volgens dezen hoog- geplaatsten reglerlijken ambtenaar mag in 'shofs arrest niet worden gezien eene reglërlijke dwaling in den gewonen zin des woords, daar het niet anders is dan een subjectief volkomen juist gewijsde, gegeven door een reg- ter, die door de beschuldigde in dwaling was gebragt. Over het verzuim van het openbaar ministerie om zich omtrent de juistheid van de opgave van den leeftijd van Dirkje Veldhuizen te vergewissen bewaart de heer advocaat- generaal het stilzwijgen, maar hij treedt in eene gissing der vermoedelijke oorzaak dier verkeerde opgave, waaruit dan tevens zou blijken, dal zij het misdrijf, waaraan zij werd schuldig verklaard, niet zonder oordeel des onderscheids heeft gepleegd. De heer advocaat-generaal bepaalt zich tot eene verdediging van het hof, die alleen door de beschuldigde omtrent een feitelijk punt is misleid, en van j haren raadsman; den advocaat mr. R. Melvil baron van Lynden, die tevens ter griffie d'er arrond.-règtbank te Utrecht werkzaam is en die den bijstand van prof. van der Lith, geneesheer-directeur van het geneeskundig geslicht i -voor krankzinnigen te Utrecht, heeft ingeroepen, oni omtrent hare verstan- 1 delijke vermogens uitspraak te doen en welke bevoegde geneeskundige eene uitspraak heeft gedaan, die geacht mag worden het besluit van haren raads man om geen nader onderzoek nopens haren psychischen toestand te provo ceren voldoende te regtvaardigen. De heer advocaat-generaal werpt de schuld van de misleiding des regters terug op de burgemeesters van Houten en Schalkwjjk, die, bekend met de onjuiste opgave der beschuldigde, hunne pligt als hulpofficieren van justitie hebben verzuimd door niet tijdig te waar schuwen en in dat geval alsnog verdienen te dier zake ernstig te worden berispt. Eindelijk schetst de heer advocaat-generaal met donkere kleuren het ijzing? wekkende misdrijf,, door Dirkje Veldhuizen gepleegd, ten betooge dat, na het vernemen der feilendoor haar bedrevenhet reglsgevoel, van ieder wel denkende door het verleenen van volkomene gratie moet worden gekrenkt. Het heeft Z. M. den koning, den beschermheer van den Neder], weer baarheidsbond, behaagd, het centraal-comité van genoemden bond, onver minderd 's konings belangrijken jaarlijkschcn vaandelprijs, bestaande uit 20 achterlaadgewerensysteem Remmington, voor den nationalen wedstrijd, om de 6 maanden te doen toekomen20 stuks soortgelijke gewerenvoor zien van bajonet, kordonriem en schrocvedraaijer, benevens kogeltangen (ieder voor 6 kogels) en 1200 patronen, met de bepaling, dat deze ter keuze van het comité aan die corpsen, lot den Nederl. wcerbaarheidsbond behoo- rende, zullen worden uitgereikt, welke 'skonings vaandelprjjs niet gewon nen hebben. llet Vaandel deelt mede dat de 3'' nationale schietwedstrijd dit jaar in de eerste helft van de maand Augustus op de Wieselsche heide achter het Loo zal worden gehouden. Het programma van den wedstrjjd is als volgtJ: - A. Wedstrijd tusschen verschillende corpsen van dezelfde wapens: Weerbaarheid (tot den Nederlandschen weerbaarheidsbond behoorend) schutterij, zee- en landmagt; waarbij elke weerbaarheids-vereeniging als afzonderlijk corps wordt aangemerkt; afstand voor het geweer 200, voor het pistool 25 passen. 1". Weerbaarheids-vereenigingenieder vertegenwoordigd door 5 werken de leden. - i 2°. Dienstdoende en rustende schutterijen, ieder corps, of uit meer dan één bataillon ieder bataillon vertegenwoordigd door 7 leden, waar onder 1 officier. 3". Artillerie-corpsen bij schutterijen, ieder vertegenwoordigd door71eden, waaronder 1 officier, met het pistool. 4°. Koninklijk instituut voorde marine, koninklijke militaire akademie, regimenten infanterie, instructic-bataillonbataillon mineurs en sappcurs. corps mariniers, werfdépót. normaal schietschool en corps maréchaussées; ieder vertegenwoordigd door 2 officieren en 12 onderofficieren en manschappen' 5". Regimenten artillerie en cavallcrie, ieder vertegenwoordigd door 1 officier en 6 onderofficieren en manschappenmet het pistool. H. Persoonlijke wedstrijd: 1» Met het geweer, afstand 300 en 600 passen, tusschen alle mededingers. 2° Met den revolver, afstand 25 passen, voor officieren van het leger die niet met het geweer mededingen. 3". Melden revolver bij de manschappen op Z. SM. oorlogschepen in ge bruik afstand 25 passenvoor officieren en manschappen der marine. C. Wedstrijd tusschen alle leden van w eerbaarheids-vereenigingen:* Hetzij tot den Nederlandschen weerbaarheidsbond behoorende of niet afstand 300 passen. D. Wedstrijd als de voorgaande: 1°. Afstand 100, 300 cn 600 passen. 2". Afstand 200 passenmet alle hierna in art. 5 toegelatene geweren onder bijvoeging van het remington-geweer. De minister van marine heeft dezer dagen het marine-établissement aan den Helder bezocht en tevens het in aanbouw zijnde instituut voor de marine bezigtigd. Hij heeft, vergezeld van den gcneraal-jnspccteur van het loodswezen, jhr. II. P. de Koek, van daar uit, met de Frans Naerebout, een bezoek gebragt aan het eiland Terschelling, Den 14',tn dezer kwam te Vlaardingen, gesleept door een stoomboot, de haven binnen het hoekerschip Johanna, stuurman P. Wapenaar, van den recder Joh. de Bruin. Kort te voren vertrokken, met bestemming naar de Noordzee, ter visscherij, werd dat vaartuig, gelukkig nog in de Maas, door de Engclsche stoomboot Mauritius aangelöopen. De Johanna verloor

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1