LEIDSCIIE COURANT. 1870. i vai loet tEX, ken N\ 8!l VRIJDAG 15 APRIL. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35franco p.p.} 3.85. Het \vaslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditickostcn. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. {a Dc prijs der Advertentie» is van 1—4 regels f I.— iedere regel meer 25 cents. STADS-BERIGTEN. KOHIER HER PLAATSEEIJKfiliiRÉCTE BKLASTIXGEX, 1870. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, prii Gezien art. 264 der wet van 29 Junij 1851 Staatsblad n'. 85); talj Doen te weten, dat het kohier van de plaatselijke directe belasting over ïls: J870 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met den28',e" ior- April aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), van er 12 tot 3 uren, voor een ieder ter lezing is nedcrgelcgd. En zal deze door plaatsing in de Leidsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, a(. v. d. BRANDELER, Burgemeester. e„ Leiden, 14 April 1870. v. TUTTEAMMER, Secretaris. RINiNENLANDSCIlE RE 15IGTEN. LEIDEN, 14 April. De minister van financien heeft ter kennis van belanghebbenden ge- b^agt dat het, blijkens zijne vroeger gedane aankondiging, tot benoeming van acht snrnumerairen der registratie en domeinen, op den 27*teI1 April aanst. en volgende dagen te Utrecht te houden vergelijkend examen, eerst op den 911"1 Mei aanst. en volgende dagen zal plaats hebben. Op verlangen van den minister van oorlog zullen ccnige genie-officieren, thans tijdelijk gedetacheerd bij den aanleg van groote rijkswerken, die laatste betrekking verlatenen weder bij de genie in effectieve dienst treden ten einde de behulpzame hand te bieden bij de ontwerpen en plannen, die aldaars reeds spoedig in bewerking zullen komen. In eene dezer dagen gehouden vergadering van het kon. instituut van ingenieurs werd door het bestuur medegedeeld dat de overleden hoofdinspec teur van den waterstaat, F. W. Conrad, aan het instituut, waarvan hij medeoprigtcr was, had vermaakt eene som van ƒ509, vertegenwoordigende zijne gekapitaliseerde jaarlijksche contributie, met bepaling, dat de renten van dit kapitaal zouden moeten oploopenen om de vjjf jaren tot een be drag van 100 bijeengevoegd worden tot een Conrads-premic, te schenken aan den schrijver van de best gekeurde verhandeling in dc werken van het instituut of aan hem die eene gewigtige uitvinding zou hebben gedaan. -- Volgens de Midd. C. zou de heer mr. G. A. Fokker het voornemen hebben bij het eindigen der tegenwoordige zitting der statcn-generaal zijn ontslag te nemen als lid der tweede kamer. In eene te Hengelo gehouden algemecne vergadering der Twentschc vcreeniging tot bevordering van nijverheid en handel is de motie, waarbij de vereeniging als haar oordeel uitspreekt, dat door fabriekanten veel kan gedaan worden om den toestand der fabriekskinderen te verbeteren, en eenige maatregelen daartoe worden aanbevolen, bij acclamatie aangenomen. Voorts is besloten zich tot de tweede kamer te wenden, met eenige bezwa ren tegen het aanhangige wetsontwerp tot regeling van het toezigt bij het oprigten van fabrieken enz., die gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken. Naar men verneemt is de heer II. J. van Riet, onder-directeur bij den arbeid in het huis van opsluiting en tuchtiging te Leeuwarden, door Z. E. den minister van justitie benoemd geworden tot directeur van het huis van verzekering te Arnhem. Het kicscollegie der Ned. licrv. gem. te Arnhem heeft, ter voorziening in de vacature, ontstaan door het vertrek van dr. P. D. Schouw Sandvoort, het volgende twaalftal van predikanten geformeerd: Creutzberg, teMaarssen; van der Flier, te Eemnes-Binnen; Ippius Fockeiis, te Beest; Guldenarm, te Oosthcm; Osti, te Ilattemvan Maasdijk, te Haarlem; van Son, te War mond; Swaan, te Eemnes-Buiten; de Vijver, te ScheveningenVliegenthart, te Vreeland; Gerth van Wijk, te Kampen, en de Wolff, te Dalfsen. Te Nijmegen is bij de Ned. lierv. gemeente, voor de bestaande vaca ture, het volgende drietal predikanten gevormd: dd. van Son, te Warmond; Creutzberg, te Maarssen; Hogerzeil, te Driebergen. Te Schiedam is door den gemeenteraad besloten tot het overbrengen der Latjjnsche school naar de hoogere burgerschool, met de commissie van toezigt dier iurigling als college van curatoren. Dientengevolge zal op eene jaarwedde van ƒ1800 een rector met den graad van doctor in de letteren worden aangesteld voor het onderwijs in de Latijnsche en Grieksche talen en letterkunde, alsmede antiquiteiten, oude geschiedenis en oude aardrijks kunde. Het minerval of schoolgeld der leerlingen aan deze mrigting, die daarvoor bovendien onderwijs zullen ontvangen in de levende talen en eenige andere leervakken der hoogere burgerschoolwerd bepaald op 60 'sjaars. Dezer dagen is per dan Pieterszoon Koen. kap. C. Huyser van Rec- ncn, reederij van de hh. Boissevain en C"., te Amsterdam, van Pasoeroean aangebragt, als voor Natura Artis Magistra bestemdeen prachtige pantertijger met haar jong, afkomstig uit het Solo-district van Java. Als een zeldzaamheid kan medegedeeld wordendat het jong slechts weinige dagen oud was toen het aan boord kwam en dus de grootste zorg vereischte; gedurende de eerste helft van de reis was het zoo makdat het nu en dan los rondliep op het dek, steeds uit de hand at en de grootste gehechtheid aan den ge zagvoerder betoonde. De zorg, welke de moeder voor haar jong besteed heeft, voornamelijk in slecht weder, moet bewonderenswaardig geweest zijn. Het is voornamelijk toe te schrijven aan de trouwe zorg, aan boord betoond, dat de zoölogische tuin weder een paar tijgers rijker is geworden. Be kend is het toch, dat het mecrendecl der verzonden tijgers op reis van Java naar Nederland sterven. Hbl Op 15 April zal voor het prov. gcregtshof in Noordholland teregtstaan Agnes V., oud 25 jaren, dienstbode, wonende te Haarlem, ter zake, dat zij op 25 December 1869, des avonds te ruim negen ure, ten huize alwaar zij als keukenmeid te Haarlem diende, bevallen zijnde van een levend vol dragen kind van het mannelijk geslacht, dat kind bij zijn eerste krijten den hals met de handen heeft omvat en het den strot heeft toegedrukt en aldus door verstikking van het leven heeft beroofd en zulks na vooraf het voornemen te hebben opgevat, het kind, waarvan zij zwanger was, indien het bij de geboorte leefde, te dooden. Zij wordt mitsdien beschul digd van kindermoord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder ge pleegd. De beschuldigde erkent het haar ten laste gelegde. Uit Utrecht meldt men dat van de 8 aspiranten, die op II en 12 April het eerste gedeelte van het natuurkundig examen in het pl'.ysiologisch labo ratorium hebben afgelegd, 2 voor alle, 3 voor één of meer vakken zijn afge wezen en 3 voor alle vakken zijn toegelaten. Voorts meldt men van daar dat in eene vergadering van de vereeniging tol verbetering der volksgezondheid, onder voorzitterschap van prof. M. Hoek. de volgende besluiten zijn genomen: 1°. Dc vergadering verklaart dat de toestand der riolen te Utrecht geheel onhoudbaar is geworden, dal eene ingrij pende verbetering onvermijdelijk is. 2". De vereeniging zal bij het stedelijk bestuur aandringen op zoodanige verbetering en verzoekendal er een proef genomen worde met het stelsel van Licrnur. Op voorstel van den lieer llubrecht werd nog besloten, op het voorstel aan liet gemeentebestuur zoo spoedig mogelijk te doen volgen een uitgewerkt plan van aanleg voor de proef met het Liernur-sysleem Reeds vóór de opening van den spoorweg Groningen -Meppcl rijzen er klagten over brandgevaar. Dezer dagen is onder het dorp Haren hakbosch en veengrond, thans kurkdroog, in brand geraakt door vonken, die door de locomotief werden uitgeworpenterwijl die nog slechts voorloopig haar werk verrigtte. Er bestaat vrees, dat in Drenthe zoodanige branden wel eens meer zullen voorkomen, en men zag gaarne dat daartegen voorzorgs maatregelen werden genomen. Te Maastricht werd Zondag 11. aan het station een stoute diefstal ge pleegd. Een reiziger, des namiddags van Antwerpen aangekomen, had, ter wijl hij in de stad bezoeken ging afleggen, aan de zorg van een commissio nair in dienst van den grand-central-spoorweg drie collis goederen toever trouwd, welke hij dien zelfden avond weder zou komen afhalen, wanneer hij zich met den trein naar Aken begaf. Men denke zich zijne ontsteltenis, toen hij des avonds van den commissionair moest vernemendat een der collis, een koffer, bevattende papieren van waarde, verdwenen was. De directie van den spoorweg heeft beloofd het noodige onderzoek te zullen instellen. Men meent ten deze dat het bestuur verantwoordelijk is en den reiziger schadeloosstelling behoort te verlecnen. 'sGRAVENHAGE, 14 April. Bij kon. besluit van 12 April jl. is, op voordragt van den minister van binnenl. zaken en naar aanleiding van het deswege door de Italiaanschc regering kenbaar gemaakt verlangeneene commissie benoemd om de behulp zame hand te bieden aan de Nederlandsche inzenders voor de internationale maritime tentoonstelling, welke van 1 September tot 30 November dezes jaars tc Napels zal worden gehouden, en tevens de Nederlandsche regering

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1