PEK TELEGRAAF. ADVERTENTIE*. hetwelk de kosten van het regtsgcding van Tours omstreeks 100,000 fr. zouden beloopen hebben, ten stelligste legen, en geeft van zijne zijde eene gespecificeerde ramingnaar welke de bedoelde kosten slechts even het •cijfer van 36000 fr. zouden overschreden hebben. De gevangenisstraf van drie maandenwaartoe de heer Bazireredac teur van la Marseillaiseveroordeeld was geworden wegens het herhaal delijk aanheffentegenover den keizervan den kreet "leve de republiek is, in appèl, tot zes maanden verhoogd; terwijl de geldboete van 500 fr. gehandhaafd is. Het openbaar ministerie was van liet vonnis der correc tionele kamer in appél gekomen. Te gelijker tijd is door de kamer van correctionele appellen het beroep verworpen van de Fonvielle, redacteur van la Marseillaisevan hel vonnis, waarbij hij, wegens het mededeelen van valsche tijdingen, tot eene gevangenisstraf van vier maanden en eene geld boete van 1000 fr. veroordeeld was. De studenten aan de medische school hebben, ten getale van 7- a 800, Zaturdag avond eene bijeenkomst gehoudenten einde te overwegen wat te doen tegenover het besluit der regering, waarbij de lessen aan genoemde school tot 1 Mei a. s. zijn geschorst. Er zijn twee voorstellen gedaan: 1». om te protesteren tegen de schorsing der examens. Met eenparige stem men werd dit voorstel aangenomen. 2°. Om de handelwijze van den hoog leeraar Tardieu af te keuren. Dit voorstel met een daarop ingediend amen dement, strekkende om het ontslag des hoogleeraars te verwerven, ging met eene groote meerderheid door. Vervolgens werd geraadpleegd over de middelen om tot het beoogde doel te geraken. Sommigen stelden voor om eenvoudig, bij het heropenen der lessen, het tumult te hervatten en alzoo den heer Tardieu in de onmogelijkheid te stellen zijn cursus voort te zet ten. De vergadering heeft echter nopens dit pnnt nog geen beslissing ge nomen. Zij heeft besloten dit in eene nadere bijeenkomst uit te maken. I -- De als violist zoo gunstig bekende Ch. de Bériot is op G8-jarigen ouderdom overleden. «PAKJE. De militaire regter heeft de zaak van het duel van den hertog van Montpensier aan zich getrokkenop grond dat de hertog den rang van ka pitein-generaal bij het leger bekleedt. Waarschijnlijk zal dit ten voordeele van den heriog uitloopen en tot vrijspraak leiden, hetgeen niet te verwach ten zou zijnindien de zaak door den burgerlijken regter werd behandeld. Omtrent de te Barcelona voorgevallen onlusten, bij gelegenheid van de loting voor de militie, verneemt men nader het volgende: Toen te Sanz, een soort van voorstad van Barcelona, de loting voor de militaire dienst zou plaats hebben, maakten de vrouwen en de kinderen van den werkenden stand zich meester van het raadhuis, wierpen de papieren die zij vonden uit de vensters en verbrandden de meubelen. Onmiddellijk daarna schoot ook de mannelijke bevolking van den arbeidenden stand toe, die zich aan het werk zette om barricades op te werpen. De adjunct van den burge meester werd doodgeschoten en een lid van den gemeenteraad gekwetst. De passage over de brugdie Sanz met Barcelona verbindtwerd door eene sterke barricade belemmerd. De troepen hadden een sterke positie vóór de brug ingenomen. Toen zij de barricade wilden bestormenging men tot onderhandelen over, maar zonder dat dit tot iets leidde. Hierop ontstond een gevecht. De barricade werd verdedigd door een 150-tal personen, die allen van geweren waren voorzien. Het gevecht duurde vrij lang. Terwijl deze tooneelen voorvielenwas Barcelona zelf op militaire wijze bezet en de passage in de straten verboden. Ten 4 ure 's namiddags werden op sommige punten der stad barricades opgeworpen, die door de troepen wer den vermecsterd. Men wierp van de daken en uit de vensters met dakpan nen en steenen naar de troepen. Te Vich, 10 uren van Barcelona, hebben ook oproerige tooneelen plaats gehad. Het volk heeft het raadhuis in brand gestoken. ITALIË. Uit Rome meldt men aan het Journ. de llrux. dat het concilie op II April eene openbare en pleglige zitting zal houden oin de geheele voor- dragt betreffende geloofszaken bij hoofdelijke en mondelijkc stemming aan te nemen. OOiTEKHIJ K. Men verneemt dat de heer Rechbauer, een zeer invloedrijk en werk zaam lid van het huis van afgevaardigden, bedankt heeft voor eene porte feuille in het ministerie van graaf Potockidie gemagtigd zou zijn tot de vorming van een voorloopig ministerie, om de zaken gaande te houden tot dat een parlementair ministerie uit het nieuw verkozen huis van afgevaar digden gevormd zal kunnen worden. De Czechische bladen beweren dat te Praag een vertrouwd afgevaardigde van graaf Potocki is aangekomen. De heeren Rieger en Sladkowski hadden eene conferentie belegd om te beslis sen omtrent de vraag of de Czechen ook tegenover een autonomistisch mi nisterie in hunne tegenwoordige houding zouden volharden. PARIJS, 11 April. In het wetgevend ligchaam vroeg de heer Favre, welke de redenen waren waarom de lieer Buffet zijn ontslag als minister had ge geven. De heer Buffet antwoordde dat die vraag ontijdig was, en weigerde inlichting te geven. De heer Ollivier heeft verklaard, dat het ministerie getrouw blijft aan zijne beginselen en geenszins beschouwd mag worden als een slaafsch dienaar van het persoonlijk gouvernement. In antwoord op een opmerking van den heer Favre zeide de heer Ségris«Gij kunt een ijverig dienaar zijn van de zaak der republiekmaar zeker zijt gij een vijand van de vrijheid." De heer Ollivier verklaarde, dat de volksstemming binnen één dag zou afloopen. Volgens den Francais zal het ontslag van den minister Buffet, zoo het werkelijk verleend wordt, niet op zich zelf staan. De keizer zou echter geneigd zijn aan de openbare meening gehoor te gevenen zoo zou de mi nisteriele crisis nog tot een gewenschlen uitslag kunnen Ie den. De heer Ollivier heeft, in antwoord op eene interpellatie van den heer Picard, verklaard dat de regering nog niet in staat was mededeeling te doen van de wijze waarop zij meende dat voortaan de benoeming van maires zou moeten plaats hebben. WEENEN11 April. De /V. F re ie Presse meldt dat graaf TaalTe de por tefeuille van oorlog heeft aangenomen, Dcpretis zal die van koophandel aan vaarden. INGEZONDEN. Thêvèse In antwoord op uw verzoek om inlichtingen, omtrent het al dan niet mogelijke om in Leiden op te richten eene maatschappij ter bescherming van dieren en op de vraag of het niet wenschelijk ware om zulk eene vereeniging daar te stellennemen wij de vrijheid u beleefdelijk af te vra gen a quoi bon Ook ons is de wenschelijkheid tot daarstelling van zoo danige maatschappij menigmaal voorgekomen, maar het is niet genoeg om eene vereeniging daar te stellen, ze moet ook nut slichten en door daden aan hare roeping voldoen. De mogelijkheid van dit laatste nu betwijfelen, ja ik zou bijna durven beweren, ontkennen wij. Het eenige middel toch om met vrucht daartoe te geraken, is te handelen in overeenstemming met het gemeente-bestuur, dat door polilie-verordeningen de bepalingen in naam der menschclijklicid en ter bescherming der dieren vastgesteld, moet kracht verleenen en uitvoer baar stellen, en, op die medewerking kan en mag men niet rekenen. Een blik op de polilie-verordeningen van de stad Leiden zal u doen zien, dat deze eenige zeer omslachtige bepalingen bevatten over de heeren der gebuur ten en de veerschepen en dat voor het overige, deze verzameling vergele ken met die van andere steden, uitmunt door de afwezigheid van vele nut tige bepalingen, die elders worden gevonden, waaronder b. v. onder velen straatrumoer en dronkenschap geene kleine rol vervullen. Ik woon aan den grooten weg en ben menigmaal ooggetuige hoe de mcnsch zich verdierlijkt zonder daarin door de politie te worden gestoord en, zou men nu redelijkerwijs mogen vragen om hulp en steun voor dieren, daar, waar de mcnsch, de heer der schepping, nog zooveel billijks heeft te vragen voor zich en zijne medebroeders en met het oog op de belasting, die hij voor zijne maatschappelijke inrichting opbrengt, tot dat vragen regt heeft? Zeu dit niet ecnigzins moeten worden gebracht onder de menigvuldig voorkomende gevallen in deze eeuw, waarin geld en kousen worden afge zonderd voor Afrikanen, die van het eerste misbruik en van het laatste geen gebruik maken, terwijl de arme broeder en zuster in Christus in ons «vaderland aan geldgebrek lijden en blootvoets gaan Vergeef ons deze opmerking, 'tzij verre van ons uwe goede bedoeling te laken, wij deelen ze ten volle, maar vijand van nutlelooze genootschappen en innige bestrijder de la sociëtê d'admiration mutuelle, meenden wij u de klip te moeten aanwijzen, waarop u bijna zeker schipbreuk zult lijden. Leidén, 11 April 1870. a. Heden beviel van eene Dochter A. E. BURGEMEISTER - VAN DER FEEN. Leiden, 11 April 1870. - De Ondergcteckendc beveelt zich bij deze aan tot het doen van alle soorten van verhnisvrachtcn met de ÏÏSJ cw-r^ aanstaande Meimaand. C. P. OMTZIGT, Socteriroude a/d Iloogen Rijndijk. Bij akte, op den 28st,n Mei 1869 voor den Notaris M'. HERMAN OBREEN i en getuigen te Leiden verleden, is uit de te Leiden gevestigde Vennoot schap, ten doel hebbende het fabriceren van Groene Zeep en den handel in dezelve, onder de firma «DROS EN GEBROEDERS T1ELEMAN", uitgetre den Vrouwe MARIA W1LHELMINA DE MOEN, eerder Weduwe van den Heer CASPARD TIELEMAN. thans Echtgencote van den Wel-Eerwaardèn Heer A. BRUMMELKAMP, Hoogleeraar te Kampenen is overeengekomen tusschen de beide overige Vennooten de Heer CORNELIS DROS en de Heer ADRIEN TIELEMAN, beide Zeepzieders te Leiden, deze Vennootschap voort te zetten, op den bestaanden voet en onder dezelfde firma: „DROS EIK GEBROEDERS TIEEEMAN" en tevens dat omtrent den tijd van duur en de regeling dezer tusschen hen voortgezette Vennootschap nader door hen zoude worden overeengekomen. En is alsnu dientengevolge bij nadere akte, op den 28",n Maart 1870 voor denzelfden Notaris en getuigen verledentusschen genoemde Heeren overeengekomendat deze Vennootschap is aangegaan voor den tijd van 7 jaren, ingegaan 1 Januari 1869 en zul lende eindigen den laatstcn December 1875; dat elk der Vennooten gelijk recht van bestuur en van handteekening der firma heeft; zullende echter omtrent handelingen welke van den gewonen loop der zaken afwijken beider handteekening noodig zijn; zoodat geene speculation of opneming van gelden of uitzetting van contanten door één der Vennooten zal mogen on dernomen worden voor rekening dei* Vennootschap, dan met voorkennis en goedkeuring van den mede-Vennooten zal bovendien de handteekening der firma nooit door een der Vennooten voor zaken niet rechtstreeks de Ven nootschap betreffende mogen gebezigd worden. Wordende deze bekendmaking gedaan ter voldoening aan art. 28 van het Wetboek van Koophandel.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3