BUITENLANDSCIIE BEïtlGTEN. Men schrijft uit Leeuwarden van 10 April: Het weder, hoewel thans eenigzins vochtig is, is echter nog niet zooals velen het wenschen. Gebrek aan goed drinkwater is vooral hier de drijfveer dat men naar regen verlangd; de landman wenscht het bovendien voor zijne weiden en akkers. Gister- en ook eergisteravond 1 iet het zich eensklaps aanzien dat de wen schen zouden worden vervuld, maar neen, de bui, door harden wind gedre ven, ging telkens spoedig voorbij. Hier en daar moet intusschen nog al eenige regen gevallen zijn. Langdurige koude, drooge winden en nog al sterke nachtvorsten hebben in den laatstcn tijd de ontwikkeling zeer tegen gehouden; de laatste warme, drooge dagen waren in sommige opzigten eveneens nadeelig. Het geboomte is niet alleen nog kaal, maar de knop- zetling is zelfs nog weinig merkbaar, althans van sommige soorten. Wat de vruchtboomen aangaat, deze beloven echter naar het oordeel van sommi gen een goeden oogst; de koude en de nachtvorsten mogen beschouwd wor den als heilzaam daarop te hebben gewerkt, daar eventuele latere nacht vorsten alsnu niet een zoo verderfelijken invloed zullen kunnen uitoefenen. Met de landerijen is het ook min of meer treurig gesteld; vooral die, welke hoog gelegen zijn, hebben nog een dor en droog aanzien. Met de winter granen moet het, over het geheel genomen, ook zeer schraal gesteld zijn. In sommige streken verwacht men zelfs dat er maar weinig van het uitge zaaide zal tcregt komen en dientengevolge weder veel vlas en aardappelen zullen worden verbouwd. Wat den stand van het boezenwater betreft, deze is thans aanmerkelijk lager dan in den laatsten tijd. Volgens de peilschaal alhier is het zelfs tot op bijna 20 centimeters boven zomerpeil gedaaldzoodat nu het meeste lage land wel van den overlast daarvan zal zijn bevrijd. Uit blokzijl meldt men als een bewijs, dat de Zuiderzee aldaar sterk aanslibt, dat de erven B. P. G. van Diggelen eene aanzienlijke uitgebreid heid land publiek laten verhurendie ongeveer 20 jaren geleden nog geheel zee was en toen door den heer van Diggelen met zoogenaamde slibvangers omgeven werd. 's GRAVENHAGE 12 April. Tot commissaris van policie te Gorinchem is benoemd de heer J. D. Stork, thans inspecteur van policie te Rotterdam; en tot commissaris van policie te Vlaardingen de heer J. H. F. Gelpke, thans inspecteur van policie te Amsterdam. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. B. C. de Kloet, oud 21 jaren, timmerman, geboren en wonende te Delft, werd hij vonnis der reglbank te 's Ilage schuldig verklaard aan het aan iemand moedwillig toebrengen van slagen en kwetsuren en veroordeeld tot gevangenisstraf van eene maand en geldboete van f 8. De toedragt der zaak was deze: Op den 27>lcn Dec. van het vorige jaar 'savonds na elf ure vervoegde zicli een gezelschap van eenige personenwelke bij de policie als liefhebbers van uitgaan bekend staan, aan het koflijhuis "de Bruinvis" en wilde nog wat te drinken hebben, hetgeen door de bufletjulvrouw, zus ter van bekl., werd geweigerd en [die de deur wilde sluiten, doch daarop volgde een woordenwisseling, duwen en worstelen, zoodat aan genoemde jufvrouw een stoot werd toegebragt, die haar een gil ontlokte. Haar moe der die boven hoorde wat er beneden op straat te doen was waarschuwde haar zoon, bek!., die daarop zich naar beneden spoedde, een mes van de tafel medenemende. Beneden gekomen was de worsteling reeds opgehouden doch daar men hem mededeelde wie de eigenlijke aanlegger was, ontstond tusschen hen weder eene worsteling, en werd er mét het mes eene verwon ding toegebragt. Op een vroeger door den verdediger gedaan verzoek werd in deze zaak een getuigenverhoor bepaald, en heden elf getuigen gehoord, die, wat hunne verklaringen betreft, nog al met elkander verschilden. Mr. Ramaer, die als verdediger optradverzocht het hof de slagen aan de zuster van bekl. toe gebragt als provocatie voor bekl. aan te nemen, en zoo dit niet het geval mogt zijn eene ligte straf toe te passen. Mr. Terpslra. het openb. min. waarnemende, meende toch, dat, al had geen getuigenverhoor plaats gehad, het vonnis moest vernietigd worden, omdat er geen bekentenis van schuld bestaat, en het hof dus zelf de zaak moet afdoen. Wat de provocatie betreft, daar van kon geen sprake zijn. Hij requireerde ten slotte de vernietiging van het vonnis, schuldigverklaring aan hetgeen bekl. is ten laste gelegd en ver oordeeling tot gelijke straf als door de regtbank tegen hem was uitgespro ken. De uitspraak is bepaald op heden over acht dagen. De persoon van M. O., hooibinder alhier, is gisteren namiddag, bij het aflaten van bossen hooi van 'skonings stallen, uit een zolderraam op straat gevallen, en heeft daardoor belangrijke wonden aan het hoofd bekomen. Nadat hij door dr. van der Noordaa geneeskundig behandeld was, is hij naar zijn huis vervoerd en bevindt zich niet buiten gevaar. BGL6IE. Te Chitelineauin Henegouwenheeft weder een treurig voorval plaats gehad, te weten het instorten van een mijnput, waarbij zeven werklieden als bet ware levend werden begraven. Met moed en beleid werden pogin gen aangewend om de ongelukkigen te redden, maar men had daarbij met vele moeijelijkheden te kampen. Eerst na een arbeid van ongeveer 9 uren mogt men hen bereiken. Van de zeven werklieden waren er reeds drie dood en de vier overigen waren zoodanig verminkt dat zij niet meer in hun levensonderhoud zullen kunnen voorzien. Een der overledenen laat zeven kinderen na; een der zwaar gewonden zag, toen hjj uit zijnen moeijeljjken toestand werd gered, zijnen zoon dood naast zieh liggen. ENGELAND. LONDEN, 11 April. Het lagerhuis is thans voor den tijd van drie weken uiteengegaan, zonder het 3Je art. der Iersche landbill afgedaan te hebben. De beraadsla ging over dat wets-ontwerp is zoo traag gevorderddat de vrienden der regering en voorstanders der bill daarin gevaar beginnen te zien; zij vree zen dat de voordragt der regering verminkt wordt, en dat het ten laatste nog noodig zal worden iets van de vrijheid en volledigheid der discussie op te offeren, ten einde zij vóór het eind van het zittingjaar kracht van wet bekome. In eene albier gehouden en talrijk bezochte vergadering van katholie ken uit onderscheiden declen des lands is geprotesteerd tegen de enquête omtrent de kloostergestichten, waartoe het lagerhuis onlangs heeft besloten. Ook uit talrijke petitiën, bij het lagerhuis ingekomen, blijkt dat die enquête onder de katholieken vrij algemeen als eene verongelijking en krenking voor hunne godsdienst wordt beschouwd; zij zeggen dat de kloostergestich ten zeer wel den toets van een grondig en onpartijdig onderzoek kunnen doorstaan, doch dat eene parlementaire enquête geene waarborgen voor grondigheid en onpartijdigheid oplevert, maar integendeel gelegenheid tot straffelooze verbreiding van lasteringen. Volgens een dagblad van Dublin zal graaf Spencer eerstdaags als onder koning van Ierland aftredenterwijl het niet onwaarschijnlijk is dat hij door den heer Forlescue zal worden opgevolgd. - De voordragt tot uitbreiding van het volksonderwijs in Engeland en Walliswaarvan de behandeling bij het lagerhuis eerst na de Paaschvacantie zal aanvangen, veroorzaakt onder het publiek veel beweging in de gemoe deren. Door de commissie voor de petitiën is in het lagerhuis medegedeeld dat zij reeds van 2459 petitiën dienaangaande kennis genomen had; in 149 daarvan werd aanneming, in 5 verwerping, in 2304 wijziging van het wets-ontwerp verzocht; de verlangde wijzigingen strekten eensdeels tot uit breiding van het beslaande stelsel van kerkgenootsehappelijke scholen, anderdeels tot uitsluiting van hel positief godsdienst-onderrigt uit de volks scholen. Donderdag 11. is in Great I'ortlandstreet eene nieuwe synagoge inge wijd. liet gebouw is in Moorschcn stijl opgetrokken en bevat plaatsen voor duizend personen. Het binnenste is prachtig en smaakvol ingerigt. De kos ten van het geheel beloopen 25000 Te Cardiff is het hotel Glamorgan afgebrand. Bij dien brand hebben vier personen hel leven verlorennamelijk eene dochter en twee kleinkin deren van den eigenaar en een reiziger, een boekverkooper uit Edimburg. Twee andere heeren ontkwamen slechts met moeite het gevaar. Onlangs had in de Vereenigde Staten, nabij New-Orleans, een ontzet tend spoorwegongeluk plaats. De trein had Humboldt (Tennessee) verlaten toen hij, op eenigen afstand van Oxford, de viaduct van Buchner passeerde, die 40 voet boven den grond is verheven. Deze brug stortte in en 4 wag gons, waarvan 3 met passagiers, stortten naar beneden. Twee werden geheel in de diepte geworpenterwijl de derde aan het overige gedeelte van den trein bleef hangen. Zeventien personen werden gedood en vijftien ge wond waarvan sommigen doodelijk. t* FRANKUIJK. PARIJS, II April. Over de vraag of het regt des keizers tot inroeping van de opperste beslissing der natie onbeperkt dient te blijven, die tot de aftreding van den heer Buffet aanleiding schijnt te geven, wordt ook van de zijde der libera len verschillend gedacht; zij wordt door het Journal des Débats ontkennend beantwoord, uit vrees vooral voor eenen nieuwen coup d'état; door den Constitutiounel bevestigend, uit vrees voor gebeurlijkheden, die 'skeizers troon of dynastie met medewerking of oogluiking van de meerderheid der wetgevende kamers in gevaar zouden kunnen brengen. -- De heer de Banneville, onze gezant te Rome, is weder naar zijnen post vertrokken. De Monileur deelt het volgende mede: Donderdag namiddag, op het oogenblik dat de keizer het laatste gelid der militairen, die hij inspecteerde, voorbij trok, liep een persoon, die niet zonder inspanning zich door de menigte had gedrongen, op den keizier toe, /maar Cayenne! naar Cayenne!" roepende. Bedoelde persoon, zeer armoedig gekleed, werd onmiddelijk aan gehouden en in een rijtuig naar het commissariaat van het paleis van justitie gebragt. In een [zijner zakken vond men, in een klein lederen zakje, eene som van 1100 fr.drie stuks effecten, vertegenwoordigende 30,000 fr. rente en een dolkmes. In verhoor genomen verklaarde hij te heelen Paul Lezu- rier, 45 jaren oud te zijn, ruc Rollin 26 te wonen en geen beroep uit te oefenen. Bij eene huiszoeking vond men in zijne woning een aantal wape nen. Naar de reden van de daad gevraagd, waarvoor hij gevat was, ant woordde hij dat zijn vaderlandlievend gemoed verontwaardigd was gewor den door de toejuichingen van de menigte. Waarschijnlijk zijn 'smans geestvermogens gekrenkt. In den laatsten tijd was men hier niet zonder zorg over den geest, die onder het werkvolk heerscht; er was sprake van eene algemcene werksta king, en bij aangeplakte billetten werd daartoe aangespoord. Een dezer billetten luidde als volgt: Raspail is ziek, Flourens heeft het land moeten verlaten, onze afgevaardigde Rochefort bevindt zich in de gevangenis. Gansch Frankrijk behoort den arbeid te staken, want wij zijn zonder afgevaardig den. De linkerzijde is omgekocht en zal niets zeggen. Verheffen wij ons als een man, om al die bloedzuigers te verjagen. --De heer de Fonviclle heeft bij de verkiezing te Lyon de nederlaag ge leden. Hij bekwam 7827 stemmen, terwijl zijn tegenstander, de heer Man- gini, de liberaal-constitutionele candidaat, er 15348 verkreeg en dus geko zen werd. Prins Pierre Bonaparte heeft dezer dagen 25000 fr. schadevergoeding aan den vader van Victor Noir betaald. Buitendien moet de prins nog be talen: 20000 fr. aan zijne beide verdedigers, 20000 fr. aan de armen van Tours, 10000 fr. voor de reis naar en het verblijf te Tours en de ge- regtskosten. liet blad Ie Droit spreekt het berigt van sommige dagbladen, volgens

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2