out een nieuwe brug van plaatijzer-constructie te doen maken is tot eene volgende vergadering aangehouden. Bij de gehouden aanbesteding van het bouwen van 24 arbeiderswoningen op de 01de GaliletM) alhier van wege de vereeniging «eigen brood bovenal," is daarvan aannemer geworden R. R. Dijkstra, te Joure, voor ƒ16800. Eergisteren middag moet hier een droevig ongeval hebben plaats gehad. Bij het amoveren van een huis nl. is een jongeling, die in de nabijheid daarvan werkzaam was, door een omvallenden muur getroffen en werd ecnigc oogenblikken daarna als levenloos onder den puinhoop weggehaald. Hij moet inwending zwaar beleedigd zijn en is ter verpleging in het stads ziekenhuis opgenomen. Zooals gemeld is, hebben zich voor de betrekking van directeur der stads reinigiug alhier aangemeld 129 personen, 'tSchijnt, dat dit getal nog niet voldoende is om daaruit eene keuze te doen. althans, bij publicatie wordt door de regering dezer stad bekend gemaakt, dal tot den l7Jjn dezer nog kan worden gesolliciteerd. De jaarwedde is in verband daarmede nu op i 2( 0 bepaald. -- L'it 's Hertogenbosch meldt men: Zalurdag avond vond men in de rivier de Diezc nabij het fort Crevecoeur, vlak voor het huis Treurburg, een lijk, dat reeds tot ontbinding was overgegaan. Later bleek dit het lijk te zijn van een huzaardie sedert ongeveer drie weken in zijn garnizoen te 's Her togenbosch vermist was. Nagenoeg op dezelfde hoogte verdronk voor 8 dagen een meisje van 5 jaren dat tot heden nog niet is gevonden; en zeer nabij deze plaats zonk gisteren middag een met metselsteen geladen schip, groot 29 tonbestemd naar 's Hertogenbosch. -- Vrijdag namiddag ontstond er brand in de jonge dennenbosschengele gen aan de baan van Gilze naar Chaam (provincie Noordbrabant) en behoo- rende aan den heer W. Hoevenaars, grondeigenaar te Gilze, en de diaconie van Chaam. De brand is met onverschrokken moed en beleidte mid den der onafzienbare uitgestrekheid bosschen, gebluscht door J. B. Fran ken, C. Franken en J. van Roosendaal, werklieden te Gilze, en A. Door akkers, J. Socthout Jr. en H. Gilles, werklieden te Chaam, onder de leiding van den heer C. A. Laeijendecker, ambtenaar bij de domeingoederen van prins Frederik der Nederlanden, te Breda. De brand zal circa 5 hectaren vernield hebben. - Het noorderlicht, dat Dingsdag avond ten omstreeks 8 ure in onder scheidene plaatsen werd waargenomenheeft ook in Duitschland zeer de aandacht getrokken. Te Berlijn en te Leipzig werd hel naauwkeurig gade geslagen op de slerrewachten der universiteiten aldaar. Uit Hechingen schrijft men aangaande het luchtverschijnsel: Aanvankelijk had de gloed slechts een zeer geringe breedte en hoogte, maar binnen tien minuten ver kreeg hij een breedte van 40 graden en reikte halverwege het zenith. De hoofdkleur wps doorschijnend donkerrood; daarop lagen drie heldergeelach- lige stralenbundels, die nu en dan verdwenen, maar dan weer te duidelijker te voorschijn kwamen, vooral omdat zij van tijd tot tijd door breede don kere streepen waren begrensd, liet verschijnsel vertoonde zich het schoonst ten half negen ure. Het verbleekte langzamerhand en was ten 9 ure ver dwenen. Des nachts werd de luchtgesteldheid eensklaps zeer zacht. Aan telegraaphtocstellen werden belangrijke afwijkingen van de raald waar genomen. 's GRAVENHAGE11 April. Z. M. heeft benoemd tot broeder der orde van den Nederl. Leeuw den lieer J. Pieters, oud-hoofdonderwijzer der rijks lagere school te Roermond. Z. SI. heeft vergunning verleend aan den heer G. A. Hcinze, te Am sterdam tot het dragen der versierselen van ridder (Ter orde van Albrecht den dappere, hem door den koning van Saksen geschonken. Tot burgemeester der gemeente Zandvoort is benoemd de heer J. II. Boerlage. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Sappemeer is be noemd de heer B. van der Meulen, in de plaats van den heer H. Wefers Bettink, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Aan den heer J. Barends. betaalmeester te 's Hertogenbosch, en aan den lieer G. F. L. S. Carpentier, telegraphist 3,e kl.is op hun verzoek eervol ontslag verleend. Door Z. M. zijn bevorderd: tot kapitein ter zee de kapitein-luit. ter zee P. Toutenhoofd; tot luit. ter zee le kl. die der 2C kl. M. II. Broers, en lot luit. ter zee 2e kl. de adelborst 1' kl. V. C. Dijckmecster. Z. K. H. prins Alexander is Zaturdag middag van zijne reis door de Middellandsche Zee in deze residentie teruggekeerd. II. M de koningin heeft Z. K. H. te Rotterdam ontvangen. De bouwman J. Lievaart, te Delft, heeft de eerste versche grasboter Z. M. den koning ten geschenke aangeboden. Naar men verneemt blijft de opening van den spoorweg van 's Graven- hage naar Gouda op Maandag 25 dezer bepaald. Hel bal, dat des avonds op het met den perron gelijk gemaakt en overdekt terrein, als balzaal in- gcrigt, zal worden gegeven, zal, naar men zich vleit, waarschijnlijk door verschillende leden van het kon. gezin worden bijgewoond, Onder de ge- noodigden tot de verschillende festiviteitendie tegen half 3 ure bij de aan komst van den feesttrein Gouda zullen aanvangen, behooren naar men ver neemt de leden van de beide kamers der staten-generaaldeputatien uit de provinciale staten, den gemeenteraadde regierlijkc magt en andere burgerlijke en militaire overheden, officieren van de verschiUende wapens in de resi dentie aanwezig, de ledeu van de beide casino's enz. Hel uitgestrekt ter rein zal prachtig gedecoreerd worden en inpt de voortrcflelijke zalen van het station één geheel vormen. -- Zaturdag avond werd in den kon. Franschen schouwburg voor de tweede maal opgevoerd: «la Chalte merveilleuseope'ra féerie, muziek van Grisar. Over het algemeen heeft de uilvoering zeer goed voldaan, en vol deed de muziek bijzonder. In het begin van het tweede bedrijf had cr een voorval plaats, dat gelukkig goed is afgeloopen. De heer Ch. Laurent, pre mier tenor leger, herhaalde op verlangen van het talrijk publiek een couplet, maar bleef daarin steken en viel op het tooneel neder. Het gordijn werd daarop nedergelaten. Weldra deelde de régisseur mede, dat de heer Ch. Laurent, hoezeer ongesteld, de voorstelling niet had willen doen veran deren. hetgeen toch altijd voor hel publick min aangenaam is, maar dat hij met een goed oogmerk te veel op zijne krachten had gerekend en daaraan het toeval was te wijten, lntusschen zou hij, na eenig verwijl, zijne taak hervatten en de uitvoering van het stuk alzoo worden voortgezet. Kort daarna werd de voorstelling hervat en de heer Ch. Laurent met daverende toejuichingen begroet. Toen de heer van Hove, decoratie-schilder, die zich in dit stuk wederom bijzonder had onderscheidenwerd teruggeroepen deelde de régisseur mede, dat die heer hoogst erkentelijk was voor de be wijzen van goedkeuring, die bij van den kant van het publiek mogt onder vinden maar dat hij door ongesteldheid verhinderd werd ten tooneele te verschijnen De hoofdrol van het stuk, Ia Chatte, werd door m"* Heilbron vervuld en er was maar eene stem van lof voor de wijze, waarop zij zich van hare taak kweet. IJUIT li IS LAN DSC HK li SC i 51G T \i N ENGELAND. LONDEN10 April. Door de regering is in het lagerhuis medegedeeld dat zij voorstellen zal de hoogleerarenbestuurders en gegradueerden van de hoogcscholen van Oxford, Cambridge en Durham te ontheffen van de verpligting om belijdenis van het geloof der Anglikaansche kerk af te leggen. Ook zal zjj voorstel len eene parlementaire commissie te doen onderzoeken, hoe te handelen met leden van het lagerhuis, die schuldig bevonden worden aan oneerlijke handelingen bij verkiezingen. Er heeft zich hier een zonderling feit voorgedaan. Een zekere Rut- terford is ter dood veroordeeld, en het heeft den minister van binnenl. zaken niet behaagd 11. M. de koningin te adviseren den misdadiger genade van de doodstraf te verleenen. De man moet dus met den koorde gestraft "wordenzoodat er de dood op volgt. Doch dit is niet wel mogelijk. De hals van den misdadiger is zóó gevormd, of liever misvormd, dat de docter der gevangenis, waarin de veroordeelde verblijf houdt, verklaarde dat dc dood bij ophanging eerst na eene langdurige worsteling kan volgen. Hierop werd eene geneeskundige commissie benoemdom den hals van den onge lukkige te onderzoeken. Haar rapport luidt, dat cr zich aan den nek van den veroordeelde niets bevindt, waardoor belet zou worden hem op de ge wone wijze op te hapgen. Het vonnis zal nu den gewonen loop hebben. FRANKRIJK. PARIJS, 10 April. Dc geruchten omtrent verschil van meening tusschen de leden van het kabinet over het besluit, dat aan de stemming der natie zal worden onder worpen, heeft zich bevestigd. Naar men verneemt wilde de heer Buffet de inhoud van dat besluit vooraf 'onderwerpen aan het oordeel van het wetge vend ligchaam, zoowel als aan dat van den senaat, met welke zienswjjzc zijne ambtgenooten zich niet konden vereenigen. De heer Buffet heeft dien tengevolge zijn ontslag ingediend, dat aangenomen is geworden. Welken in vloed zijne aftreding verder op het ministerie in zijn geheel zal hebben, moet de tijd leeren. De aftreding van den heer Buffet zou ook wel die van den heer Daru ten gevolge kunnen hebben en het gemis van beide mannen uit het linker-centrum der kamer afkomstig, zou wel eens voor het minis- 1 teric Ollivier noodlottig kunnen zijn. La France meent ook te weten dat de tijd voor hel houden van dc stemming over het volksbesluit reeds bepaald is; op 1 Mei zou de stembus geopend worden; vooraf zou gedurende verscheiden dagen dezelfde vrjjheid tot het houden van openbare vergaderingen worden gegeven, als voor de verkiezing van leden van het wetgevend ligchaam bestaat. Een groot aantal departementsprefecten bevinden zich alhier; de minister van binnenl. zaken heeft hen ontboden om mondeling overleg met hen te houden over de bepa lingen die voor de raadpleging der natie moeten worden gemaakt. De Marseillaise en andere revolutionaire dagbladen geven aan het volk den raad om zich bij de stemming over de grondwetswijziging van alle deel neming te onthouden, en wel om reden dat het noch vrijheid noch tijd zou hebben om een rijp oordeel uit te spreken, te minder omdat de le beslissen vraag ingewikkeld, duister en onvolledig zou worden gesteld. Aan de zijde der regering schijnt eenige vrees te bestaan, niet dat het aantal tegen stemmenden, maar wel dat het aantal niet-stemmenden aanmerkelijk zou kunnen zijn. In de jongste zitting van het wetgevend ligchaam is liet plebisciet weder ter sprake gebragt. Op eene vraag van den heer Lcfèvre-Portalis antwoordde de heer Ollivier, dat de regering de bepalingen der kieswet (toelating van vergaderingen tot het bespreken van staatkundige aangelegen heden) niet van toepassing acht op een plebisciet. Doch daar de regering geen volksbesluit bij verrassing wil uitlokken, zullen de openbare vergade ringen ook voor het plebisciet worden toegelaten. De heer Picard vroeg den minister, hoe lang de periode zal duren voor het vrijelijk bespreken van het plebisciet. Dc minister antwoordde, dat de regering daaromtrent nog geen besluit had genomenmaar men kon verzekerd zijndat de periode lang genoeg zal duren, om rijpelijk gelegenheid te geven tot dis cussie. Wat maar een zweem kon hebben van eene verrassingzou verme den worden. Bij den verderen loop der beraadslagingen, zeide de heer Olli vier o. a. nog het volgende: Wij zullen aan de prefecten zeggen: verzekert en eerbiedigt overal de meest volledige vrijheid. Geen bedreiging, geen be lofte, geen pressie; maar vergeet niet, dat er misschien manoeuvres in het werk gesteld worden, om het volk te bewegen, geen deel te nemen aan de stemming. Gij behoort dus van uwe zijde alle activiteit aan te wenden om

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2