LEIDSCHE C01IRA1T. 1870. DIJXGSDAG 12 APRIL. STADS-BERlGTEtt. N". 80. De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35. franco p. p. 3.85. II et her slag afzonderlijk is verkrijgbaar voor J 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntiën is vau 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. aai JAGT EW VISSCHERIJ. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt bij deze ter kennis van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1870/1 in het bezit vvcnschcn te zien van of VI se ha ('tenof wel van eene koslelooz-e vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretarie, alwaar zijbehoor lijk ingevuld en onderteekend, vóór den !5,|e° April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn. ten einde alsdan aan den Commissaris des Koning's in deze provincies te worden ingezonden Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebragt dat blanco ver' zoekschriften tot het bekomen van buitengewone magtiging tot het verdrij ven van schadelijk gevogelte, het schieten van konijnen en ander schade lijk gedierte, het visschen als het water met ijs bedekt is en het scheppen van kleinen visch als aas voor de dobbers, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd, Leiden, 5 Maart 1870. v. d. BRANDELER. BINNEN LA N DSC H E BERIGTEN. LEIDEN, 11 April. Van welonderrigte zijde vernemen wij dat, ten behoeve der algemeene armen, aan den heer burgemeester is ter hand gesteld dé vr(j aanzienlijke som van 230.55 het bedrag van de zuivere opbrengst van liet militair assaut, op 20 en 30 Maart jl'. door de gedeelten van het 4e regiment infan terie: en van het 4regimeht huzaren, alhier in garnizoen, gegeven. De minister van koloniën heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt dat de commissie, belast met het in dit jaar hier te ft'nde afnemen van het examen, voorgeschreven in art. 4 van liet kon. besluit van 10 Sept. 1864, houdende vaststelling der verordening op het benoétacn van ambtena ren bij de burgerlijke dienst in Ned. Indië, hare eerste vergadering zal hou den te 'sGrarenhage, den 2'i,ltD Junij 1870. Zij die verlangen het examen af te leggen, behooren zich uiterlijk op den 10ltn Mei 1870 schriftelijk te hebben aangemeld bij het dep. van koloniën. Aan allen die het examen met voldoenden uitslag afleggenzal daarvan een getuigschrift worden uit gereikt Slechts de 40 adspirantendie het meest hebben voldaanzullen ter beschikking van den gouverneur-generaal worden gesteld. Behalve de 5 meesters in de regtendaaronder casu quo te begrijpen met bestemming voor de regterlijke magt, zullen met diezelfde bestemming ter beschikking van den genoemden landvoogd worden gesteld de meesters in de regten die een voldoend- examen aflegdenal zijn zij niet onder het voormeld 40-tal begre pen. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. Men meldt ons uit LeiderdorpGisteren morgen werd onze nieuwe leeraar dr. P. D. Schouw Santvoort bevestigd door d'. P. van Son, van Warmond:, met' eene rede naar aanleiding van Lucas XIX. 29—44. Des namiddags deed de bevestigde zijne intrede, met eene rede naar aanleiding van Joh. XIX. 30l: "Het is volbragt". Een groot aantal belangstellenden ook van elders opgekomen, was bij deze plëgtigheid tegenwoordig. Er heeft zich onlangs eene voorloopige commissie geconstitueerdten einde pogingen aan te wenden eene algemeene vereeniging tot verbetering van het paardenras in Nederland óp te rigten. Z. KL H. de prins van Oranje heeft zich' aan het hoofd gesteld van deze beweging en het eere-voorzittcr- schap aanvaard. Aan den heer J. A. baron van Hardenbröek is het presi dentschap opgedragen. Dezer dagen heeft de commissie een aantal circulaires toegezonden aan de verschillende vereenigingen van landbouw hier te lande, zoomede aan de provinciale autoriteiten. Om de goede zaak zoo algemeen mogelijk te makenwenscht zij voor te stellen', dat iedereen lid der op te rigten vereeniging worden kan, legen betaling eener jaarlijksche contributie van ƒ2.50. en isvoornemens de bestaande rassen met edele te kruisen, door op zooveel plaatsen maar mogelijk goede hengsten te stationneren. Men zal zich op de hoogte stellen van de soort van paarden, welke de landbouwers en paardenfokkers in de verschillende streken van ons vader land het verkieselijkst vindenom daarna zoodanige hengsten aan te koo- pen.. Te dien einde zal er in iedere provincie een afdeelings-bestuur van de vereeniging bestaan, die het hoofdbestuur met de plaatselijke belangen van het paardenras bekend'zal maken. De commissie vleit zich voorts, bijdra gen van de staat en de provinciën te zullen ontvangen om deze allezins nuttige vereeniging moreel en geldelijk le ondersteunen. Men verneemt dat sedert Woensdag tot en met Zaturdag te Utrecht 51 adspiranten in het literarische gedeelte voor het natuurkundig staatexamen zijn geëxamineerdwaarvan 32 zouden voldaan hebbenwelke alzoo met nog 7 andere adspiranten het natuurkundig gedeelte van dat examen, het welk heden aanvangt, mogen voortzetten. Het gcheele staatsexamen zat, naar men verneemt, eerst na Paschen eindigen; Van de militaire studenten aan het athenaeum illustre fe Amsterdam die deelnamen aan het natuurkundig examen, en wel aan dat gedeelte, loo- pende over letterkunde en wiskundeslaagden de volgendeP. Adrian! J. J. D. van Batenburg, C. G. Boekelman, J. Bijleveld, W. K. Crans, J. van Deventer, C. W. F, Dekema, M. K. EnthovenG; JL H. Furiiee, J. G. Gaar- thé, F. W. Grotendorst, A. A. Grondhout, G. A. Haremaker, TH. Kinder man, G; H. Klosser, D. Koert, J. W. de Koff, Jv W. Koster. J. A. B. Mastof, C. C. H. Mn li ting, B. H. L. V. Olst, M. Punt, H. W. Sandberg, G. II. Schlencker, J. Spuit, W. H. van der Veen, J., H. Waszink. -- Het voor de dienst der bcbakening en kustverlichting in Ned. Indië bestemde stoomvaartuig Argus, onder bevel van den. luit. ter zee Is" kk G. G. C. Thierens, is den 8%t'n dezer weder ter rcede van Hellcvoctsluis geankerd. - Te Haarlem is Vrijdag II. een kind van 15 jaren, in de Lange Hceren- slraat, terwijl de vader (van beroep smid) in zijne werkplaats werkzaam was en de moeder voor hare bezigheden zich in den gang bevondin; eene in het huishoudvertrek staande tobbe met Zeepwater gevallen en verdronken. - Te Alkmaar stond Dingsdag 11; teregt zekere A, S.beschuldigd van hedriegeiijke opligting, door aan een bordeelhouder een "veertigvoudige wensch" voor een bankbillet van veertig gulden, te hebben in de hand ge stopt. De officier van justitie requireerde eene gevangenisstraf van een jaar met eene geldboete van 50. De uitspraak is bepaald op 12 dezer. Uit Utrecht meldt men dat Z. K. H- de prins van Oranje aldaar is aan gekomen, ten einde de Palm-paardenmarkt bij le wonen. Te Arnhem waren in eene dezer dagen gehouden vergadering van de commissie, belast met het onderzoek van den stand der arbeidsloonen bin nen die gemeente en de middelen tot verbetering, op verzoek der commissie drie bestuursleden van de algemeene arbeidersvereniging Hoop op Gereg- tighcid tegenwoordig. De hecren Polbarst, Walraven en Scheepers waren hiertoe gecommitteerd. De voorzitter deelde aan de bezoekers medetot welk resultaat het onderzoek der commissie had geleid, en vroeg achtereenvol gens het gevoelen der handwerkslieden over de door de commissie aanbevo len gaarkeukens, arbeiders-woningen en winkclverccnigingen. Een volks gaarkeuken in den eigenlijken zin des woords kwant' hun niet wenschelijk voor; tegen eene inrigting tot verkrijging van warme spijzen tegen matigen prijs hadden zij geen bezwaar, maar meenden dal er weinig gebruik van zou worden gemaakt, liet bouwen van arbeiders-woningen zou, naar het oordeel der bezoekers, een weldaad zijn \oor den handwerksman, wanneer hij daardoor uit de handen van woekeraars kan blijvenvooral het plan om goede woningen te bouwen tegen een huurprijs van 0.80 per weck wordt door hen ondersteund. Alleen zouden zij liever zien dat het hiertoe benoodigde kapitaal aan den werkman zelvcn werd toevertrouwd. Een plan om woningen te bouwendie 1.50 in huur doen en waarvan de huurder na ongeveer 18 jaren eigenaar kan zijn, is volgens hunne mccning te ruim gesteld; zij zullen aan de commissie een plan overleggen, waaruit blijkt dat men in )0 jaren tijds zoodanig huisje vrij kan hebben. Omtrent winkel- vereenigingen waren de gevoelens verdeeldtwee vail de bezoekers waren daartegen in beginsel, een hunner keurde het beginsel goed. Doch wat de alge meene goedkeuring der handwerkslieden wegdroeg en waarvoor zij de com missie dank betuigden, was: de erkenning dat de löoricn te laag zijn, ter wijl de voorgestelde verhooging van 1 cent per uur hun voldoende voorkwam. De voorzitter der commissie deed een beroep op het bestuur der arbeiders vereniging, om vooral zijnen invloed te gebruiken om den werkman te herinneren, dat hij goed en ijverig moet werken; voor goeden ijverig werk zal het loon niet achterblijven. Na het vertrek der bezoekers benoemde de commissie uit haar midden een vijftal leden om een rapport op te'maken. Men meldt uit Leeuwarden van 10 April: In de gisteren gehouden buitengewone vergadering van den raad dezer gemeente is, na langdurige discussie, met 14 tegen 4 stemmen verworpen het voorstel van burg. en weth. om de gebroken Vrouwenpoortsbrug te doen herstellen op de door de commissie van deskundigen (die indertijd op verzoek de brug hebben ge ïnspecteerd}'voorgestelde wijze. Een voorste) van het lid, denbeer Wicrsma,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1