BIJVOEGSEL, behoorencte tot de Leidsche Courant van Maandag dd *4pril db70, IS85. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. LEIDEN, 9 April. Naar wij vernemen zijn in 'de werkmansvereeniging Nut en Genoegen alhier de buitengewone spreekbeurten geëindigd, die door begaafde mannen •vervuld werden, en aan de vele belangstellenden genoegelijke avonden ver schaften. Ook is de teeken-cursus geëindigd, waarin voor hel eerst naar prijzen geteekend is. Die teekeningen zullen voor genoodigden en belang stellenden in deze week ter bezigtiging worden gesteld, in de hoop dat velen daarvan gebruik zullen maken, en daaruit mogen zien wat een werk man in zijn vrijen tijd nog doen kan. In de Woensdag 11. te Middelburg gehouden vergadering van liet Zeeuwsch genootschap der wetenschappen zijn o. a. tol leden van dat genootschap benoemd de bh. d'\ W. N. du Uieu en prof. A. Rutgers alhier. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 126 tot 140 volwassen personen en 51 tot 61 kinderen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van weten schappen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Eenige van de kadetten der militaire academie te Breda hebben de aardig heid gehad Pierre Napoleon Bonapartena zijne vrijspraakeen kaartje p. 1. te zenden. Zij kregen elk heel beleefd een kaartje terug, waarop stond //Pierre Napoleon Bonaparte". Er waren er 25 en ieder kaartje was gefran- ceerd met 40 centimes, dus kostte het den goeden man ongeveer 10 francs. Onze berigtgever vond het echter raadzaam niet met die grap mede te doen. Men meldt ons uit LeeuwardenOnze stad kenmerkt zichvooral in de laatste dagen, door veel bedrijvigheid. Op onderscheidene punten ismen druk bezig met het afbreken en opbouwen van gebouwen, zoodat het er voor den werkman niet ongunstig uitziet, te meer, daar het vooruitzigt be staat dat den geheelen zomer ruimschoots werk zal te vinden zijn Met de uitbreiding van de stad aan de zuidzijde schijnt het nu ook ernst te worden bestond voor eenigen tijd die zaak nog voor het meerendeel op papier, nu is men op dat terrein vooral druk aan het werk. Onderscheidene aanzien lijke gebouwen, alle van een zeer net uiterlijk, verrijzen daar voor en na. De bebouwing bepaalt zich echter tot dusver alleen aan dé zijde van het zaailand; aan de overzijde van het kanaal is ten dien einde nog geen spade in den grond gestoken. Dat de uitbreiding nu reeds de verwachting van velen overtreft, is als zeker aan te nemen. Mén heeft thans ook een begin gemaakt met de verlaging van een gedeelte der Lange pijp, in verband met den aanleg van eene nieuwe straat bezijden het groote Sociëteitsgebouw, waar vóór een jaar nog een der meest stinkende grachten Werd aangetroffen. Ook deze verandering is, vooral met het oog op de gezondheid der ingeze tenen, eene belangrijke verbetering te noemen. Met het wegruimen der gebouwen op het terrein waar het post- en telegraafkantoor zal worden gebouwdis men reeds ver gevorderdzoodat welligt binnen korten tijd met den aanbouw van dat kantoor een begin zal worden gemaakt. Het Nbl. v. d. Boekh. deelt het volgende mede: Voor eenige dagen werd te Londen eene partij boeken uit den eersten tijd der boekdrukkunst onder den hamer gebragtwaarvan vooral een boekje op perkamentals een werkebjk raadsel voor de biographen. dc aandacht trok. De illustra tion waren gekleurde houtsneden, terwijl de tekst, in verschillende Ietter- soorten, al het voorkomen van handschrift had. Bovendien was op dezelfde auctie nog eene serie Duitsche speelkaarten uit de 14dc eeuw, een IJslandsch handschrift uit de 15de eeuw en een exemplaar van de eerste uitgave van «la Légende dorée" (LvoiiBarthomée Buyer, 1476). Vooral dit laatstge noemde, zooals men weet. het eerste Eransche boek, dat in Frankrijk ge drukt werd, verdient vermelding, aangezien het hier verkochte het eenige volkomen exemplaar is, dal men lot nog toe kent; aan het andere bekende exemplaar, in lord Spencers bibliotheek berustende, ontbreekt althans een blad, misschien wel meer, en in Frankrijk, het geboorteland van dit boek zelf, is geen exemplaar voorhanden. Eergisteren vervoegde zich te Delfshaven in den winkel van een brood bakker in de Governestraat zekere B.met verzoek om een muntbillet van ƒ40 en een van f 25 te wisselen, waaraan voldaan werd. Kort daarop ontdekte de vrouw van den bakker, dat zij bedrogen was: het bankbillet van ƒ40 was een der bekende heihvenschendie, in den vorm van gelds waardig papier gedrukt, reeds menige opligterij hebben in de hand gewerkt. Terstond werd bij de policie aangifte gedaanen deze heeft den beschuldigde aangehouden. De raad van toezigt op de spoorwegdiensten heeft de lijn van Gronin- gen-Meppel opgenomen. Binnen kort wordt de opening voor de openbare dienst verwacht. Men meldt uit Smildc: Van hier kan gemeld worden, dal ten gevolge van dc aanhoudende nachtvorsten onder de veenarbeiders zich verschillende ziekten openbarendie na eenig verloop meestal op tweeden- of derdendaag- sche koorts uitloopen. Dit brengt eene groote stoornis te weeg in de brood winningen, en daar het turfgraven zich slechts tot zekeren tijd des jaars bepaalt, kan de daardoor ontstane schade niet achterhaald worden. Het poten van aardappelen en andere zomervruchten is in vollen gang, hoewel de nachtvorst elke ontkieming onmogelijk maakt. Gaat de koude droogte nog eenigen tijd zoo door, dan kunnen de Hollanders zich eerlang wel op de ontvangst van eene goede massa vcenrook voorbereiden. Een treurig ongeluk is in de Dragtstcr Compagnie gebeurd. Twee kinderen van 3 en 4y2 jaar, die door de moeder aan eene buurvrouw ter bewaking waren toevertrouwd, werden door de laatste een oogenblikzonder toezigt gelaten, met het gevolg, dat zij kort daarna levenloos nil het water werden opgehaaldwaarin zij waarschijnlijk spelende .gevallen waren. 's GRAVENHAGE 9 April. Tot deurwaarder bij het prov. geregtshof in Noordholland is benoemd de heer D. Sanders, beëedigd klerk ter griffie van dat geregtshof. In de zitting, van de tweede kamer van gisteren werd door den mi nister van oorlog het wetsontwerp tot aanschaffing van nieuwe geweren Beaumont o. a. aangevoerd: dat als dit ontwerp werd aangenomen, wij een wapen zouden verkrijgendat met het beste in Europa zal kunnen wed ijveren. Mogten wijzeide hijzóó gelukkig zijn nog eenigen tijd vrede te behoudendan zouden wij met de verdedigingsmiddelen geheel gereed kun nen komen. Zoo het later noodig tnogl zijn voor de schutterijen meer der gelijke wapenen aan te vragen, dan zal het volstrekt geen moeite kosten meer te krijgenmaar nu heeft de min. zich tot het strikt noodige bepaald. Wat de aanbestedingen aangaat, de min. had aan de voornaamste fabrie kanten van België, Frankrijk en Nederland de voorwaarden gezonden tot levering der geweren. Hij gelooide dat dit de beste weg was. Het maken van geweren moet vertrouwen opleveren. Men moet welen dat er in alle opzigten goede waar wordt geleverd. Nu moeten de fabriekanten de wapens franco te Delft afleveren, en dan geschiedt de keuring der geweren, die hier te lande zoo naauwkeurig plaats vindt als nergens elders. Wal de patronen betreft, die zullen zoodanig worden gemaakt, dat er dageljjks duizenden kunnen worden vervaardigd. De particuliere nijverheid zal niet zijn uilge sloten als de fabriek te Delft onvoldoende mogt zijn. De winst op de pa tronen is zooveel, dat de min. binnen weinige jaren de kosten van aanleg der gcheele fabriek uil die winst zal kunnen dekken. De minister had gaarne de fabriek te Amsterdam, in plaats van te Delft, willen aanleggen, maar dat had oneindig meer gekost Hij verheugde zich dat hij tot het besluit gekomen was van het geweer Beaumont. Wanneer onze fabriek, zeide de min., krachtig doorwerkt, hoop ik dat wij spoedig een goeden voorraad patronen zullen hebben. De prijs der patronen zal op 2y2 cent komen, waaruit dan nog vele kosten voor werktuigen als anderzins zullen kunnen gevonden worden, daar bet van zelf spreekt, dat niet alle patronen b. v. voor karabijnen, dezelfde kunnen zijn. Voor liet prov. geregtshof in Zuidholland stonden lieden te regt H. Dartels en .1. Martinets, die zich in den avond vaji 7 Febr. met nog een derden persoon in eene herberg te Rotterdam bevonden. Aldaar geraakten allen in eenigzins beschonken toestand. De laatste persoon was in het bezit van een zilveren cilinder-horlogie met gouden ketting en sleutel, en eene porte-monnaie met zilveren beslagwaarin ongeveer ƒ20. Hij werd bij het naar huis gaan door genoemde personen een eind wegs begeleid, en nadat zij hem verlaten hadden miste hij horlogie en porte-monnaie. Hij deed hier van aangifte bij de policie en het vermiste werd in bet bezit van den 2deD be schuldigde gevonden. Bij vonnis der regtbank te Rotterdam werd n°. 2 schuldig verklaard aan hetgeen hem was ten laste gelegd en veroordeeld tot gevangenis straf van eene maand en n°. 1 vrijgesproken, daar hetgeen hem was ten laste ge legd niet was bewezen. De officier bij die regtbank kwam in hoogcr beroep en werden heden voor het hof 4 getuigenwaaronder de bestolenegehoord. De le bek-1. kwam tot de bekentenis het horlogie te hebben ontvreemden de ketting aan den 2den bekl. te hebben gegeven. De 2de bekl. bekende dat hij de ketting had aangenomenwetende dat zij gestolen wasdoch wat de portemonnaic betrof die te hebben gevonden, maar hij wist dat die van den lslen get. was, M'. van Maanen requireerde vernietiging van liet vonnis, schuldigverklaring der beklaagden aan diefstal bij nacht en veroordeeling tot gevangenisstraf van 25 jaren. Beklaagden verzochten toepassing van eene ligte straf. De uitspraak is bepaald op aanst. Donderdag. Omtrent de moeijelijkheden, welke bij het dep. van binnenl. zaken zou den zijn gerezen naar aanleiding van de dienstregeling der.lijn's llage-Gouda, kan worden gemeld dat die als opgelost zijn aan te merken. Het voor de Rijn-spoorweg-maatscfaappij georganiseerde openingsfeest verlangt men als eene verrassing voor de genoodigden te zien opgevat. Wij komen daarop dan ook niet terug voor dc tijd daartoe zal geschikt zijn en ons de gele genheid zal zijn geopend daaromtrent een uitvoerig verslag te geven. ENGELAND. LONDEN 8 April. De regering heeft in het lagerhuis aangekondigd dat zij voorstellen zal de stadjes Bridgewaler en Beverley, tot straf voor de veilheid hunner stem- geregtigde bevolking, vervallen te verklaren van hun aloud regt om eenen eigen afgevaardigde voor het lagerhuis te verkiezen. Het was uit het ge- regtelijk onderzoek omtrent de jongste verkiezingen weder gebleken, dat de bevolking dier plaatsen het stemregt als eene koopwaar beschouwen, en dat omkooping er een ingekankerd en schier algemeen kwaad is. Het bestuur in Canada is door den Engelschen gezant te Washington gewaarschuwddat de fenians hel plan hebben ontworpen een inval in die kolonie te doen. De 15de April was bepaald als de dag waarop zij aan dit plan uitvoering wilden geven. Dezer dagen is berigt dat twee Engelsche dames door de pauselijke regering, zonder opgave van redenen en niettegenstaande de voorspraak van den Engelschen zaakgelastigde en consul te Rome, uit den Kerkelijkcn Staat verwijderd waren. Thans wordt gemeld dat die vrouwen juist toen zij over de grenzen zouden gaan, vergunning hebben ontvangen naar Rome terug te keeren. De jaarlijksche rociwedstrijd op den Theems tusschen de studenten van Oxford en die van Cambridge heeft thans weder plaats gehad. Het publick loonde zich met deze zaak niet minder ingenomen dan met de Derby-wed rennen. Alle kansen werden naauwlettend gewogen en de duizenden ponden sterling in weddenschappen gewaagd. Ditmaal heeft Cambridge, die sedert verscheidene jaren de verliezende partij was. de overwinning behaald. Eene ontelbare menigte verdrong zich aan de oevers der rivier nabij l'utney om van den wedstrijd getuige te zijn. Exprestreinen braglen ieder oogenblik meerdere bezoekers aan, en bet water was bezaaid met roeibootjes en stoomvaartuigen. De eerste roeiwedstrijd van dien aard had in het jaar 1829 plaats. Sir Francis Crossley, lid van het parlement, die tot herstel zijner ge zondheid naar hel Oosten is geweest en van daar is teruggekeerd, heeft 2000 aan een zendelinggenootschap alhier en 10000 aan het fonds ten behoeve van rustende herv. predikanten geschonken. De papierfabriekanten in Lancashire, Cheshire en andere graafschappen ,j hebben het besluit genomen, den prijs van het papier 10 pCt. te verhoogen. aangezien de prijs der grondstoffen zoo aanzienlijk gerezen is. FII A Ni M. EA IJ K. PARIJS, 8 April. Volgens La Preste zal op Zondag den 24slr" dezer de volksstemming over dc nieuwe constitutie in al de gemeenten van Frankrijk plaats hebben, liet tijdstip van de openstelling der stembus is door den keizer bepaald, en deze bepaling is door de ministers aangenomen. Er moet op de Tuilerien discussie met de ministers zijn gevoerd over de bewoordingen, waarin het voor te dragen volksbesluit zou dienen vervat te worden. De keizer zou als zijn gevoelen hebben doen kennen dal dc redactie van hel volksbesluit van den senaat moest uitgaan. Dit gevoelen zou door de ministers niet zijn aangenomen; en de minister van justitie is met die taak belast geworden. De tekst van het volksbesluit zal door eene proclamatie van den keizer aan het volk worden voorafgegaan. Deze proclamatie zal eenigen tijd vóór de stemuitbrehging van 24 April in al de gemeenten des keizerrijks worden aangeplakt. Door den Constitutionnel wordt echter vrij stellig berigt dat de volks stemming op 1 en 2 Mei zal plaats hebben; dat de heer Dcvicnne reeds in

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5