LEIMCH ERANT. 1870. ZATERDAG 2 APRIL. 78, BINNEN LANDSCIIE BE BIG TEN. u" De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel /aars ƒ3.franco p.p. I 3.50 met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad 3.35. franco p. p. f 3.85. Het 'verslag afzonderlijk is rerln ijgliaar voor j 2.50 'sjaars, huilen de crpeditiekosten. Afzonderlijke nomuters der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenliën is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN. 1 April. De commissie uit liet provinciaal gcregtshof in Zuidholland tot liet afne men van het examenvoor het notaris-ambt gevorderd (zamcngesleld uit de heeren Schuurman en Mattlies) heeft de belanghebbenden verwittigd, dat zij tot voormeld einde zal vergaderen in het gebouw bij het hof in gebruik, op Donderdag den 19ic" Mei 1870, en zoo noodig volgende dagen, en de commissie verlangt, dat de aan haar toe te zenden stukken portvrij worden geadresseerd aan den griffier bij het prov. gercglshof in Zuidholland. Gedurende de laatste weken mogt de visschersvloot te Katwijk, zon der beduidende stoornis van wind of weder, hare uitreis doen en doorgaans op den gewensehlen lijd met verschen visch terugkeeren. De vischvangst was tamelijk, ook, behalve schol, die iiet hoofdproduct uitmaakte, wat fijne vischsoorlcn betreft, met geregelde verzendingen naar het buitenland. Van die fijne soorten komt er schaars aan de markt, omdat men er toch op verre na niet voor bedingen zouwat er de buitenlander voor beLaalt. De Staatscourant bevat een rapport van den minister van binnenl. za ken aan den koning, betredende den afloop van de ligting der nationale militie van 18G9. Daaruit blijkt dat het getal ingeschrevenen voor die ligting bedroeg 32620 tegen 28097 in 1868. Zoo bij de militie te lande als bij de zeemilitie zijn 10943 man ingelijfd; er ontbraken dus (de ligting was be paald op 11000 man) 57 man, ten gevolge van gebrek aan beschikbare lolelingcn in 45 meestal kleine gemeenten, liet aantal onlbrekenden is minder geweest dan in een van de vier voorgaande jarenhetgeen is toe te schrijven aan het steeds toenemend getal der ingeschrevenen. De lust om bij de zeemilitie ingelijfd te worden blijft toenemend. Konden in 1865 slechts 303 Iolelingen bij de zeemilitie ingelijfd worden, gaandeweg is dat aantal toegenomen, zoodat het in 1869 lot hel bij de wet bepaalde maxi mum van 600 man is geklommen. Van de bevoegdheid tot het stellen van plaatsvervangers werd in 1869 minder gebruik gemaakt dan in vorige ja ren; daarentegen werd van nommerverwisseling een ruimer gebruik ge maakt dan vroeger. Het cijfer der om verschillende redenen verleende vrij stellingen is aanmerkelijk grooler dan in vorige jaren, en bedraagt 17136; waaronder wegens gemis van de gevorderde lengte 1981 wegens gebreken 1952, als eenige wettige zoon 4289, wegens eigen militaire dienst of die van broeders 8845. Omtrent de geldleening voor de slcomvaart-maatselieppij Nederland zegt de Ned. Financier: «Wat wij van ons standpunt wenschen, is te ver klaren dat een geldbelegging in de onderwerpelijke stoomvaart-maatschappij volgens onze overtuiging, even zeker als winstgevend is. Met deze woorden doen wij dus geen poëtisch beroep op de vaderlandsliefde, maar slechts een prozaïsch op het gezond verstand van onze kapitalisten en renteniers. Wie hunner niet ingeschreven heeft uit sympathie voor de zaak, in het algemeen belang, hij doe het nog uit sympathie voor zijne beurs, in zijn eigen be lang. Hij bedenke, dat de medewerking der regering de rentabiliteit der zaak verzekert, en dat uit de matige winstbecijferingen, welke de opriglers hebben openbaar gemaakt opdat ieder die kunne narekenen en beoordee- len //blijkt, dat de stoomvaart-maatschappij Nederland hare aandeelhou ders jaarlijks een ruim dividend zal kunnen uilkeeren." Gebr. Abrahams, uilgevers der Middelh. Cour., hebben aan de tweede kamer een adres gerigt, waarin zij verzoeken, dat art. 17 van het ont werp van wet tot herziening van bepalingen betreffende het brievenvervoer .derwijze door de kamer zal worden gewijzigd, dat van dagbladen van min der dan 20 grammen gewigt een post van cent zal worden gevorderd. Door het bestuur der Bockdrukkersvereeniging te Amsterdam is eenc circulaire gerigt aan patronen in ons landwaarin de namen gevraagd wor den van die werkliedendie wegens langdurige dienst zich onderscheiden hebbenten einde op eene. algemcene vergaderingdie den 8slen April aldaar zal gehouden worden, aan die gezellen, die daarop, volgens het gevoelen van het bestuur, aanspraak hebben, onderscheidingen aan te bieden. Door wijlen mevr. Sandberg van het Laar, geb. de Vos vanSteenwijk onlangs te Zwolle overleden, is aan de herv. diakonie te Ommen de som van 1000 gelegateerd. Naar men uit Utrecht meldt is op het aanzoek om aldaar eenc verlo ting van paarden en rijtuigen te mogen houdenthans een gunstige beschik king ontvangen, zoodat men verwachten mag, dat er weldra meer publici teit aan de zaak gegeven zal worden; men gelooft echter dat de verloting niet met de Palmpaardenmarkt zal kunnen geschieden, daar de regeling der zaak te veel tijd eischt. In een ingezonden stuk van de Kamp. C. leest men: Bljjkens eene bijzonder korte annonce in de Haarl. Court, van 25 Februarij 11. is den 18d*D te voren op den huize V. bij R. (Gelderland) overleden E. R. U,, echt- genoole van den baron v. P. v. 11. Haar overlijden zon* zegt men, het ge volg geweest zijn van een op haar gelost pistoolschot, en bjj eenc plaats gehad hebbende lijkschouwing, zou prof. Voorhelm Schneevoogt van Amster dam de doodwond geconstateerd hebben. Van ecuig onderzoek van de zijde der justitie hoort men niets. Bij velen wekt dit stilzwjjgen bevreemding, ja, argwaan en verontwaardiging. Ook ons, zegt de IV. li.C.., zijn omtrent deze zaak bcrigtcn toegekomen. Volgens deze zou de bewuste dame zich zelve met een pistoolschot hebben gedood. Door het prov. gcregtshof in Overijssel werden eergisteren J. C. S. geb. te Zwolle, en 11. J. II., geb. te Kampen, beiden wonende te Kampen, schuldig verklaard aan medepligtigheld aan bedriegclijke bankbreuk, gepleegd in December 1868, door den voortvlugtigen failliet A. van S.destijds woon achtig te Kampenen veroordeeld ieder tot een jaar correctioneelc gevange nisstraf in eenzame opsluiting te ondergaan. De uitspraak van dit vonnis, bragt bij de veroordeeldendie ter teregtzilting aanwezig waren en zich. nog in vrijheid bevondeneen ontzettenden indruk te weeg. Men meldt uil Leeuwarden van 31 Maart: Het was den lldrn Decem ber des vorigen jaars, dat alhier het ongeluk met de Vrouwenpoorlsbrug plaats had. Er zijn alzoo bijna 4 maanden sedert dien dag vervlogen en nu is menreeds sedert het begin dezer maendzoo ver gevorderddat de beide gedeelten der brug uit het water geligt en op de penant en op stutten rustende zijn. En nu schijnt alles zoo te zullen blijven; althans er wordt verder niets tot herstel gedaan. De passage der schepen is gelukkig vrij, alleen echter gedurende den dag's nachts wordt zij verhinderd door gas- pijpen, die 's avonds over het water aangebragt en 's morgens weggenomen worden. De gemeenschap naar buiten wordt steeds met een pontje onder houden. Wat echter het meeste zegt, vele bewoners van dat gedeelte der stad ondervinden maar al te zeer de nadcclige gevolgen van dat brug-onge- luk, vooral de winkeliers en de herbergiers. Dat er alzoo verlangend wordt uitgezien naar het tijdstipwaarop de brug zal hersteld zijn, is derhalve wel te denken. Het detachement huzarendat gedurende de wintermaanden de alhier gar nizoen houdende officieren onderrigt heeft gegeven in de rijkunst, vertrekt morgen weder van hier naar Deventer onder bevel van den 2e luitenant van dat wapen, G. N. II. Schiiltz van llaegen. Ilct bij de tweede kamer ingediende wets-ontwerp tot goedkeuring van artikelen der op 27 November 1869 te Mannheim gesloten overeenkomst hou dende strafbepalingen op de overtreding omtrent de gemeenschappelijke visscherij in den Rijn, heeft de strekking om gemeenschappelijke, krach tige en afdoende maatregelen te nemen tegen hel al te scherp visschen op de beneden-rivieren en te zorgen dat de edele vischsoorlen in onze beneden rivieren niet worden uitgeroeid, en dat de misbruiken in de boven-rivieren ophouden. Er dienen beperkende bepalingen ook voor de zalmvisscherij te worden genomenten einde alleen tegen de gevolgen der roekeloosheid van sommigen te beschermen, en ook met het oog op vermeerdering van aanwas en toeneming van voedingsmiddelen, waarbij de vermenigvuldiging van den zalm vooral in aanmerking komt, die vroeger een voornaam bestanddeel der volksvoeding uitmaakte, doch thans zeer beduidend in prijs gestegen is. Bij bet ontwerp zijn maatregelen genomen ter bevordering van het opstijgen der zalmen naar de rijplaatsen en ter bescherming van de jonge zalmen in liet tijdperk hunner eerste ontwikkeling en gedurende hunnen logt naar zee. Van daar de internationale overeenkomst. 's GRAVENHAGE, 1 April. Z. M. heeft vergunning verleend aan G. Schuit, te Berkhout, tot het dragen van de gouden medaille 3Je kl.en aan J. Toolte Oudendijktot het dragen van het kruis fulei et virtutihuil door den Paus geschonken. De officieren van gezondheid 2de kl. J. J. BorstE. M. van Lier en M. C. Buyzc, en die der 3de kl. K. G. F. Sloos, uit Oost-Indië teruggekeerd, zijn op non-activiteit gesteld. De eerste kamer heeft in hare heden gehouden zitting verschillende II wetsontwerpen aangenomen. Na langdurige discussion is ookmet 25 tegen

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1