LEIDSCHE COURANT. 1870. ZATURDAG 26 MAART. iV. 72 BINNENLANDSCIIE BKRIGTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 13.fiO met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 't jaars, buiten de expcditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 14 regels f 1.— iedere regel meer 25 cents. r"~i1 r-—r-.nr--g» LEIDEN, 25 Maart. Het bestuur der te Amsterdam opgcrigle maatschappij voor gemeente- crediet, welke zich ten doel stelt gelden te lecnen aan gemeenten, provin ciën en waterschappen, uitsluitend in Nederland gelegen, en daarvoor op hare beurt obligatiën ten haren laste uit te geven, heeft zich thans met eene circulaire tot het publiek gewend. De directie verklaart daarin te ge- looven, dat de maatschappij in eene bepaalde behoefte voorziet; bare orga nisatie toch zal haar veroorloven aan pubtiekregtclijke ligchamen groote en kleine kapitalen te verstrekken op voorwaardenverre verkieslijk boven die, waarop zij tot nu toe gewoon waren gelden op te nemen. Ook het oogenblikvoor den aanvang der onderneming gekozenacht het bestuur zeer gunstigmet het oog op de vele en hooge eischendie tegenwoordig aan provinciën en gemeenten gesteld worden en waaraan niet dan door hel sluiten van geldleeningen kan worden voldaan. Te Voorschoten zijn bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid van den gemeenteraad opgekomen 94 kiezers. De heer P. van Steyn verkreeg 51 stemmen, en de lieer J. M. van Kempen 43 stemmen, zoodat de eerstgenoemde gekozen is. Bij kon. besluit van 20 Jan. zijn de statuten van de Vereeniging "Zoua- ven-broedcrschap Fidei et Virtuti," gevestigd te Botterdam, goedgekeurd en is die vereeniging mitsdien als regtspersoon erkend. Blijkens de statuten is het doel van deze broederschap om de zouaven, die in het pauselijke leger hebben gediend, door gezellige vergaderingen in de gelegenheid te stellenhunne vroegere kameraad- en vriendschap te onderhoudencn in vereeniging met die Roomsch-katholiekenwelke de beginselen der zouaven huldigen, elkander op te wekken om het edel gevoel voor godsdienst, regt en wet te blijven bewaren. De broederschap bestaat uit drie klassen van Rootnsch-kalholieka leden: zouaven-leden, gewone leden en aankomelingen. Zouaven-leden zijn zijdie met krijgsmanseer en deugd den Paus hebben gediend of nog dienen. Gewone leden zijn zij, die niet vallen in de termen van het vorig artikel, maar goede burgers van den staat zijn en door hunne toetreding als leden deze broederschap bevorderlijk willen zijn. Aankome lingen zijn zij, die den ouderdom van 18 jaren nog niet bereikt hebben, cn door het bestuur in de broederschap worden aangenomen. Dc raad van administratie der lloll. ijzeren spoorweg-maatschappij heeft bekend gemaakt, dat de algemeene vergadering van deelhebbers, welke Woensdag den 30sUn Maart a. s. des middags te 12 ure, in het lokaal Odeon te Amsterdam zal gehouden wordeno. a. ten doel heeft den raad van ad ministratie te magtigen om te aanvaarden de concessie voor den aanleg cn de exploitatie van een spoorweg van Amsterdam over Hilversum cn Amers foort naar Zutphen, met een zijtak van Hilversum naar Utrecht. Aan de vergadering zal voorts worden voorgesteldte bepalendat lot het verkrijgen der geldenwelke voor de uitvoering van de bedoelde concessie vcreischt worden, eene leening zal worden gesloten, en den raad van administratie te magtigen om daarbij zulke voorwaarden te stellen en die maatregelen te nemen, welke hem in het belang der maatschappij wenschelijk zullen voor komen. In dc memorie van toelichting, welke aan deze medcdeeling is toegevoegd, wordt bekend gemaakt, dat de raad met de vermelde voorstellen beoogt de aansluiting van den lloll. ijzeren spoorweg aan het Europesche spoorweg net. Zoodanige aansluiting zal wel eerlang te 'sGravenhage worden verkre gen doch daarbij zou niet mogen worden vergetendat de belangen der Ned. Rijnspoorweg-maatschappij en die der lloll. ijzeren spoorweg-maat schappij op de meeste punten zoo strijdig zijn, dat het doel door deze aan sluiting moet geacht worden slechts ten deele te zijn bereikt. De aansluiting te Rotterdam met den staatsspoorweg zal den Ilollandschen spoorweg wel over Rosendaal en Tilburg met westelijk Belgie en Frankrijk, en over Eind hoven met Midden-Duilschland en Belgie in verbinding brengenmaar de lijn Amsterdam-Amersfoort-Zutphcn wordt vereischt om zoodanige verbinding met Noord-Duitschland te doen ontstaanen daarmede zal bet bovenvermelde doel zijn bereikt. Verder wordt in de memorie van toelichting de aan te leggen lijn, die eene lengte hebben zal van 123,5 kilometers, beschreven, en medegedeeld, dat zij in aanleg een kapitaal van 9& milliocn gulden vereischen zal; zoodat de te nemen financiële maatregelen een bedrag van 10 millioen gulden zullen moeten verschaffen. Uit het openbaar gemaakte financiële verslag der maatschappij over het jaar 1869 blijkt, dat de ontvangsten over het gehceleexploitatie-jaar 12.162,632, of ƒ147,474 meer dan in 1868, hebben bedragen; dat van die vermeerdering op de banen der maatschappij zelve 133,449 en op den Noord-llollandschen staatsspoorweg ƒ14:025 zijn verkregen; dat het batig saldo over 1869 de som van 733,748 bedraagten dat daarvan 8700 zullen worden gebruikt om aan sommige geëmployeerden belooningen te verstrekken, ƒ96,882 inde reservekas zullen worden gestort, en over 8688 uitgegeven aandeelen een dividend van 72,25 kan worden aangewezen, waarvan reeds 20 als voor- loopig dividend zijn uitgekeerd. Naar men verneemt zal II. M. de koningindaartoe uitgenoodigd doof koning Leopold II, op hare terugreis uit Engeland, een kort bezoek bjj het hof te Brussel afleggen. De gemeenteraad van Haarlem heeft afwjjzend beschikt op een adres van het bestuur der Vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaarheid aldaar, houdende verzoek tot het aanleggen eener schietbaan onder Over- vccn. De raad was van gevoelen dat het aanleggen van eene schietbaan een rijksbelang is, en achtte ook de voor de baan aangewezen plaats daar toe ongeschikt. Door den gemeenteraad van Gorinchem is de commissie uit zijn mid den belast met het onderzoek betreflende de oprigting eener hoogere bur gerschool in die gemeccnte, diligent verklaard; op verzoek dier commissie heeft de raad tevens over drie punten eene beslissing genoment. w. over de wenschelijkheid van de oprigting eener hoogere burgerschool; over de ophefling der Latijnsche school bij eventuële oprigting der hoogere burger school, en over eene aan de commissie te verstrekken magtiging tot het verkrijgen van een rijks-subsidie. Die drie punten zijn door den raad aan genomen. Te Leeuwarden is in den ouderdom van omstreeks 64 jaren overleden jhr. mr. T. A. M. A. van Andringa de Kempenaer, ridder der Orde van den Ned. Leeuw oud-lid van de eerste kamer der staten-gencraal. Te Leeuwarden circuleert een adres, in le dienen aan de tweede kamer der staten-gencraal, waarbij wordt aangedrongen op de aanneming van het wets-ontwerp tot verbetering van de haven te Harlingen. Naar men uit Beets meldt, bedraagt de schade in de veenderijen aldaar, door den laatsten hoogen waterstand veroorzaakt, meer dan 30000. Men schrijft uit Ruhrort van den 14len dezer: Nadat het ijs Op den Rijn verdwenen was, was dc wind in de laatste dagen der vorige week west, waardoor, men kan wel zeggen, alle onbeladene schepen, tusschen hier eu Hollandnaar onze plaats kwamen. Niet minder dan 700 schepen zijn de haven ingevaren eti heden liggen er nog wel 200 in dc monding van de Ruhr te wachten om de haven binnen te gaan. Eene zoo groote massa schepen te gelijk heeft Ruhrort nog nooit gezien. De vraag naar kolen is bij den langen en aanhoudenden winter zeer sterk cn slaan de vrachten daardoor tamelijk gunstig, Volgens bcrigt uit Batavia van 8 Maart zijn aldaar aangekomen de schepen Amstelslroóm en Hatoe Bassie, cn Vertrokken Anna Digna en Padang Packet. Uit het voorloopïg verslag over het wets-ontwerp tot afschaffing der doodstraf blijkt dat aan de overweging in de aldeelingen der kamer over dat wets-ontwerp door 49 leden werd deelgenomen. Door zeer velen werd op den voorgrond gesteld dat, hoe men ook over dit gewigtig vraagstuk den ken mogt, de deswege hier te lande beslaande toestand op den duur niet houdbaar is. Dc tegenwoordige toestand is onverdedigbaar uit het oogpunt der handhaving van den eerbied voor rcgtcrlijke uitspraken, van het pres tige, dat de regter omgeven moet. Ook tegenstanders van het regerings voorstel deelden in dit gevoelen. Slechts eenige leden beweerden, dat zulk een diep ingrijpende maatregel niet partieel moest worden ingevoerd. Wat het hoofdbeginsel der voordrag! betreft, een groot aantal leden beantwoordde de vraag, of dit aannemelijk is, toestemmend. Naar hunne innige overtui ging is de afschaffing der doodstraf niet slechts wenschelijk, maar ook mogelijk en daarom noodzakelijk. De gronden waarop deze uitspraak steunt, behoefden, na al wat ook weder in den laatsten tijd over het onder werp geschreven is, niet op nieuw in het breede te worden ontwikkeld. Enkele leden gingen verder cn achtten de doodstraf in eene Christen-maat schappij onbestaanbaar. De groote meerderheid der voorstanders van de afschaffing plaatste zich echter op liet standpunt der niet-iroodzakelijkheid.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1