onguiLsligen invloed zou uiloelenen, zonder ilat zij nog daarom geacht kun nen worden in het belang der openbare orde of gezondheid te moeten wor den verwijderd. Men keurde af, dat volgens het ontwerp alleen dan op het hinderlijke zou worden gelet, wanneer inrigtingen voor de verpleging van zieken, uitoefening der openbare godsdienst en onderwijs in de nabijheid zijn. 'sGRAVENHAGE, 23 Maart. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend: aan 11. Luken, kapitein van het Belgisch schip Josephine, de zilveren medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept. 1855 en een loffelijk getuigschrift; aan J. Petersen, stuurman, J. Schepers, kok, 11. Koop en G. L. Heijen, matrozen, en G. J. Springfeld en I'. J. A. Hoijen, jongens, allen behoorende tot de bemanning van genoemd schip, ieder éene geldelijke belooning en een loffelijk getuigschrift, wegens de hulp, verleend ter redding van de beman ning van het Ned. kofschip Twee Broeders van Veendam. bij het lijden van schipbreuk op zijne reis van Dantzig naar Brussel op 19 December 11. Men verneemt dat Z. M. de koning-groothertog den heer Ruyssenaers, Ncd. consul te Alexandrie, heeft benoemd tot grootofficier der orde van de Eikenkroon, en den heer Anslijn, vice-consul aldaar, tot ridder dier orde. Aan den heer ,1. W. Kleinschmit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als griffier der arrond.-regtbank te Sneek. Tot ontvanger der directe belastingen te Mijdrecht is benoemd de heer A. de lleus, thans ontvanger te Veldhoven, en tot ontvanger der in- en uit gaande regten en accijnsen en van den waarborg en de belasting op de gouden en] zilveren werken te Groningen, de heer J. J. van den Bosch, thans ontvanger der directe belastingen te Helder. Tot directeur van het postkantoor te Hellevoetsluis is benoemd de heer VV. Snellen, thans commies van de posterijen 2de kl.en tot directeur van het postkantoor te Zaandam, de heer II. van IJssel Groothuis thans commies van de posterijen ls,e kl. Door Z. M. is de kapitein-luit. ter zee A. A. 'sGraeuwen eervol ont heven van de waarneming der betrekking van inspecteur over het loodswe zen. de belonning, bebakening en verlichting in het 3de district te Wil lemsoord en op non-activiteit gesteld; terwijl voornoemde betrekking is opgedragen aan den luit. ter zee l»le kl. jhp. II. O. Wichers. De luit. ter zee le kl. J. van Burg, uit 0. I. teruggekeerd, is op non activiteit gesteld. De eerste kamer heeft gisteren avond hare werkzaamheden weder aan gevangen. liet voorzitterschap werd waargenomen door den heer Blanken- hcim, uithoofde de heer mr. Philipse door ongesteldheid was verhinderd de vergadering bij te wonen. Een zestal wets-ontwerpenlaatstelijk door de tweede kamer behandeld, zijn bij de kamer ingekomen. In de zitting van de tweede kamer van heden was aan de orde de voortzetting der beraadslagingen over het wetsontwerp tot instelling van hooger beroep bij den raad van state op uitspraken van gedeputeerde staten in zake van 's rijks directe belastingenen wel over Art. 1luidende: «Onze minister van tinancien of de belanghebbende, die bezwaar heeft tegen eene uitspraak van gedeputeerde staten in zake van 's rijks directe belastingen op grond van verkeerde toepassing of schending der wetis bevoegd binnen dertig dagen nadat die uitspraak is gevallen daarvan in beroep te komen bij de afdeeling van den raad van state, wel ker zamenstelling geregeld is in het tweede lid van art. 13 der wet van 21 Dec. 1861 [Stb. n°. 129). De hh. Thorbeckevan Voorthuyzenvan Reenen en Kalff ontwikkelden bezwaren tegen het artikel. De een wilde de zaak laten zooals zjj is, zonder appel, terwijl de ander in de wijze van regeling der opdragt aan den raad van state bezwaar had. De heer Thorbecke gaf den minister in over weging de redactie aldus te wijzigen.". "Van uitspraken van gedep. staten in zake van 's rijks directe belastingen kan door den belanghebbende of door den commissaris des konings bij ons in beroep worden gekomen." De minister van financiën maakte echter bezwaar die redactie over te nemen. Art. 1. in stemming gebragt zijnde, werd verworpen met 44 tegen 19 stemmen. Ten gevolge dier stemming trok de minister het wetsontwerp in. Daarna kwam in behandeling het ontwerp houdende nadere bepalingen betref fende indiening en de behandeling van bezwaarschriften tegen aanslagen op het personeel of het regt van patent. Art. 13 werden goedgekeurd; op art. 4 werden amendementen voorgesteld door de hh. Lenting, van Houten en Heemskerk Az., die echter werden verworpen; het art. zelf werd insgelijks verworpen met 34 tegen 28 stemmenart. 5 werd door den minister terug genomen en daarna het gcheele ontwerp aangenomen met 55 tegen 7 stemmen. Eindelijk kwam aan de orde het wets-ontwerp tot instelling van collegiën van zetters voor 's rijks directe belastingen. De discussie» daarover zullen morgen voortgezet worden. De heer de Casembroot heeft, verlof erlangd op eenen nader te bepalen dag vragen tot de regering te rigten nopens het gebeurde met het stoomschip Argus. Tegen Vrijdag zijn onderscheidene wets ontwerpen aan de orde gesteld. De hooge raad heeft bij arrest van heden verworpen het beroep in cassatie, ingesteld door J. Spanjersberg Jzn.. tegen een arrest van het hof in Znidholland van den 10'° Jan. jl.waarbij hij met bevestiging van een vonnis der regtbank te Rotterdamals drukker van een verspreid en in omloop gebragt geschrift het Rotteidamsch Polksblod)is veroordeeld, ter Z3ke van laster in ecnige n0». van genoemd blad voorkomende. In de zitting van den gemeenteraad van gisteren is, na cenige be raadslaging. met 16 tegen 15 stemmen aangenomen het praeadvies van burg. cn weth. om het schoolgeld voor de hoogere burgerschool niet teverhoogen, maar te behouden op het cijfer van ƒ60; hebbende in de vorige zitting de slcmmcn over dit voorstel gestaakt. In beraadslaging gebragt zijnde een voorstel tot verhooging van het subsidie aan de akademie van beeldende kunsten en wel ten bedrage van 6180 wegens het afnemen der contri buerende leden, en het nut daarentegen dat door de akademie wordt ge sticht, is met algemeene stemmen aangenomen een voorstel van een der leden tot het benoemen eencr commissie uit den raad, ten einde de be grooting van het loopende en de rekening van het afgeloopen dienstjaar van gemelde inrigting te onderzoeken en daaromtrent rapport uit te brengen. BUITEN LA N DSCIIE liEIl IGT K N ENGELAND. LONDEN 22 Maart. U. M. de koningin der Nederlanden woonde Zondag jl. de godsdienst oefening in de Ned. gereformeerde kerk alhier bij. II. M. werd vergezeld door den Nederl. gezant. Zondag avond bezocht H M. den admiraal sir William Hall. en bezigtigde met veel belangstelling het model van het oor logschip Warrior, welk schip in 1813 prins Willem van Oranje naar Sche- j veilingen overbragt. De heer Gladstone, officiële mededeeling van het besluit van den Du- 1 blinschen gemeenteraad tegen de ïersche landbill ontvangen hebbende, heelt daarop geantwoorddat hem dat besluit innig leed deeddat elke doelma- r tige wijziging van het wets-ontwerp door de regering aangenomen zou wordenmaar dat onopzegbaarheid der landhuur of bepaling van den huur prijs door de burgerlijke overheden in strijd zoude zijn met het waarachtig belang van het ïersche volk evenzeer als met het regt der grondeigenaren. De zoogenaamde nationale dagbladen van Ierland zijn verbolgen over de exceptionele bepalingen tot beveiliging van leven en have in Ierland; zij zien daarin eene noodelooze, maar ook vruchtelooze dwingelandij van Engeland. De Nation zegt: "Wij willen die bedreiging zeer onbewimpeld beantwoorden. Wij zeggen den minister, dat wij ze verachten en tarten. De wereld zal zien dat wij eene zoo schandelijke dwingelandij, indien zij S werkelijk wordt beproefd, uillagchen en beschimpen." De Irishman zegt "dat de Ïersche parlementsleden verraad aan hun land hebben gepleegd door hunne werkeloosheid en stilzwijgende berusting bij de indiening dier bill. De Flag of Ireland zegt: "Het gouvernement regeert niet naar den volks wil; zoo het dit deed, zou het zich niet in de noodzakelijkheid zien dwangmaatregelen te nemen; doch, wat het ook doe, het zal de trouw der Ieren aan de zaak van hun geboorteland niet doen wankelen." The People laat zich aldus uit: "Zoo er eenige slechte grondeigenaren doodgeschoten zijnmoeten wij daarom hooren beweren dat Ierland onder een schrikbe wind staat cn exceptionele dwangmaatregelen behoeft? Doch naar het oordeel der gansche beschaafde wereld verdienen grondeigenaren, die den boer van zijne hoeve of akker drijven, opgeknoopt, niet doodgeschoten, te worden. Moord is eene niet te vcrschoonen misdaad; maar zoo de schrik in Ierland heerschappij voirtwie heeft de schuld? Niet het Ïersche volk. maar de lieden die het onbarmhartig behandeld hebben." De heer Casey, een Ier, die gedichten in Fenianschcn geest maakte, is lin de vorige week overleden. Zijn lijk is Zondag 11. door eenen stoet van wel 10000 menschen met indrukwekkende staatsie, doch zonder storing 4 der openbare orde, uit Dublin naar eene nabij gelegen begraafplaats gebragt. Onze dagbladen vestigen de aandacht op den treurigen toestand, waarin, volgens de jongste berigten uit Jerusalemde bevolking dier stad verkeert. Gebrek aan water heeft den nood aldaar hoog doen stijgen, vooral daar ook de landelijke bevolking gedrongen is geworden zich naar die stad te begeven. Overal zijn de bronnen nagenoeg uitgedroogd. Daarbij komt nog dat millioenen sprinkhanen het land verwoesten. Volgens berigten uit Yokohama is de telegraaph-dienst tnsschen die haven en de hoofdstad Jedo op 26 Januarij geopend. Het tarief daarvan is van wege het Japansche gouvernement ter kennis des publicks gebragt; een gewoon berigt, dat is 150 letters, wordt overgeseind tegen betaling van i een boo, of ruim ^stig Ned. centen. In het lagerhuis werd dezer dagen de regering geinterpelleerd omtrent eene vervolging van inlandsche Christenen in Japan. 'Van regeringswege werd medegedeeld dal er eenigen tijd geleden op eene plaats nabij Nagasaki 2800 Christelijke Japanners op bevel van het gouvernement gegrepen en naar eene plaats in het binnenland gebragt waren, om reden, gelijk dooi de Japansche regering opgegeven werd, dat het ordestorende lieden waren, die eene buitenlandsche godsdienst aannamen, ten einde bescherming van het buitenland te verkrijgen. Daartegen kwamen al de vertegenwoordigers der Europesche mogendheden op, bij eene gezamenlijke nota aan het Ja pansche gouvernement; het gevolg was dat de uitvoering van het hevel tot deportatie gestaakt of geschorst werd, toen er nog maar 200 inlandsche Christenen op die plaats achiergebleveu waren. Met leedwezen moest men die feiten mededeeleu. FRANKRIJK. PARIJS, 22 Maart. De Académie des Sciences Morales et Politiqucs heeft aan den advocaat bij het Parijsche gereglshof Paul Leroy-Beaulieu den prijs van 3000 fr toe gewezen voor zijn antwoord op de door haar uitgeschreven prijsvraag om trent «het koloniale stelsel bij de hedendaagsche volken." llit Tours meldt men omtrent de voortzetting van het regtsgeding te gen prins Pierre Bonaparte, dat gisteren het getuigenverhoor een aanvang heeft genomen. Ingevolge eene interpellatie van den president, heeft de beschuldigde zijne verklaring nader toegelicht; zijne houding was stand vastig; hij verzekerde, dat hij niet van zins was te dreigen, doch alleen aan zijne woorden nadruk wilde geven. De getuige Millière, door gendar men bewaakt, legde mede zijne verklaring af, en dat in zeer gematigde bewoordingen. De heer Floquet verzocht hierop, dal de getuige in de ver- hoorzaal zou blijvenhetwelk door den heer Grandpcrret werd geweigerd. Na eenige beraadslaging, besliste het hof, dat Millière bij het verhoor zou tegenwoordig blijven. Verder werden nog gehoord een zekere Chabrillat en zijne vrouw, benevens de bediende van den prins, Gillet.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2