LEIDSCflE COURANT. 1870. WOENSDAG 23 MAART. N\ 61). STADS-BERIGTEN. ïjTnnënlandsche bkrigten. De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. liet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtentiên is van 14 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. •SBH Ter Gemeente-Secretarie alhier zijn, tegen betaling van vijf cents, verkrijgbaar gedrukte exemplaren van de missive van de HH. J. W. F. Conrad c. s.houdende wederlegging der bedenkin gen door de Vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid alhier ingebragt tegen het door hen ingediend rapport omtrent de rioleering en waterverversching binnen deze gemeente. LEIDEN. 22 Maart. Van een geacht handelshuis, zegt de TV. R. C., ontvangen wij de vol gende mededeeling: Te Hamburg zal eerstdaags hel prospectus verschijnen van eene groote stoomvaart-maatschappijdie met een kapitaal van 6 millioen th. lijnen van stoomschepen wil organiseeren op Indiö, China en Japan door het Suez-kauaal. Men schijnt, te Hamburg zeer verrast te zijn dat Nederland ditmaal de buren vóór is, en door zamenwerking van regering en handel zoo spoedig eene stoomvaart op Java door hel Sucz-Kanaal zal ondernemen. Men had er min of meer op gerekend dat evenals in de vaart op Amerika de bedachtzame Hollander den voordeeligsten tijd niet gebruikt zou hebben, en aan de buren gelegenheid zou hebben gelaten om wat onder zijne duiven te schieten. Volgens het Hbl. zullen er van de militaire geneeskundige studenten aan het athenaeum te Amsterdam 58 aan het natuurkundig staatsexamen, hetwelk in het begin van April te Utrecht zal worden afgenomen, deelne men en wel 7 voor het geheele examen, 31 voor een gedeelte en 20 alleen voor het literarische gedeelte. Te Dordrecht is voor de eerste reeks der door die gemeente openge stelde geldleening, ad ƒ150,000, ingeschreven tot een bedrag van 628,000. Te Utrecht hield Zondag 11. de Nederl. Typographenbond zijne jaarlijk- sche vergadering. Volgens het V. D. waren vele leden en afgevaardigden uit verschillende plaatsen tegenwoordig, cn bleek uit het verslag dat zoowel de financien als het aantal leden aanmerkelijk vermeerderd waren. Het voorstel, om het uitkeerings-geld aan niet-arheidenden van vijf op zes gulden te stellenen dat om zich aan de internationale arbeiders-verecniging aan te sluiten, werden tot na het te houden arbeiders-congres te Antwerpen aan gehouden daar de vergadering den uitslag der aldaar te houden debatten wilde afwachten, alvorens een besluit te nemen. Tot het zenden van twee afgevaardigden naar het genoemde congres werd door de vergadering besloten. Te Tuil en 't Waal viel dezer dagen zekere van Dijk in een greppel van zijn land, waarin ruim een voet water stond; hij werd er binnen en kele minuten uitgehaald; de man leed aan hevige toevallen, welke misschien de oorzaak van dit ongeval waren, en ook daarvan, dat hjj bijna levenloos werd opgehaald. Daar in die gemeente geen geneeskundige hulp te ver krijgen is, moest die van Vreeswijk worden ontboden. Dewijl hiermede ruim een uur verliepwas geen behoud van het leven van den ongelukkige mogeljjk. Naar men uit Apeldoorn meldt houdt. Z. M. zich aldaar bezig met het nemen van proeven met de machine voor kogelpcrsing en het schieten naar de schijf. Te Deventer heeft de aldaar opgerigle paardcnslagterij voor de jeugd de aanleiding opgeleverd tot eene demonstratie. Vrijdag avond was er eene groote massa jongenswaarbij ook verscheidene volwasseu liedenop de been, die ketelmuziek bragten aan verscheidene aanzienlijke ingezetenen zoomede aan de gebr. Noach, hetwelk aanhield tot 'savonds 10 ure, waarop zij op aanmanen van de autoriteit naar huis gingen: roepende: leve de bur gemeester! weg met het paardenvleeschZaturdag.avond was het echter verboden op straat te zingen en was de justitie op de been en het is aan die voorzorgsmaatregelen te danken, dat zich dit straatrumoer niet her haald heeft. - Dezer dagen vertrokken van Blitterswijk eenige landverhuizers naar Rotterdam om aldaar naar Noord-Amerika scheep te gaan. Eene dienstmaagd was legen den wil harer ouders heimelijk met haren minnaar medegegaan. Bij de ontdekking werd terstond naar Rotterdam getelegrapheerdde policie aldaar heeft zich tegen haren verderen togl verzet en haar naar hare ouders teruggevoerd. Te Leeuwarden werd den 18J'n dezer eene vergadering gehouden van predikanten der moderne rigting uit de noordelijke provinciën, die door een 50-tal werd bijgewoond. Na langdurige beraadslagingen werd besloten tot de oprigting eener vereeniging tot handhaving van gewetensvrijheid waarvan elk lid kan wordendie verklaart de godsdienst niet te stellen in het hechten aan eenig leerbegrip of eenig gebruik. Deze vereeniging staat open voor leden der gemeente zoowel als voor predikantenvoor modernen en niet-moderncnvoor ieder die met bovengenoemde verklaring instemt. De gemeenteraad van Groningen heeft het voorstel zijner commissie voor de gasfabriek, om den prijs van het gas per kub. meter te stellen op 8 cents voor particulieren cn op 7 cents voor de gemeente, aangenomen. Onder Schijndel in Noordbrabant is Vrijdag 11. in een put gevonden het lijkje van een pas geboren kind in een ketel. De policie is er in gedaagd de vermoedelijke ongehuwde moeder gevangen te nemen. Volgens berigt uit Batavia van 3 Maart zijn aldaar aangekomen de volgende schepen Aerolictkapt. Dirksen; Estafette, Oepkes; Cerard l'ieter Servatiusde Joodc; Nieuwe Waterweg II, Zwart; Philips van Ha mix, Möllcr; NicolelteBouten; en vertrokken: Dageraad, kapt. van Striemen; Sindbad, Kooy; Stad Middelburg, de Vries; I.Jmuidende Jong. De Staatscourant bevat het bij het dep. van marine ontvangen alge meen verslag van den kapt.-luit. ter zee van Trojen, commandant van het stoomschip Vice- -tdmiraal Koopman en stations-commandant ter Kuste van Guineabetreffende de krijgsverrigtingen tegen Commendahwaarbij is overgelegd het aan dien hoofdofficier gerigte rapport van den luit. ter zee 1' kl. P. ten Bosch, commandant der landingsdivisie. Blijkens dit laatste rapporteen vervolg van dat van 19 December 1869 had de commandant der landings-divisie den 7"1®" Jannarij de order ontvan gen met de hem ten dienst staande magt en eenige verwacht wordende boschnegers onder het hoofd van Equaffo op een later te bepalen dag naar Kwassie-Krom op te rukken en dit. hetzij bij verrassing of gewonen aanval, te vermeesteren of te vernielen. Nadat de bedoelde boschnegers op 8 Jan. waren aangekomen, stond in den morgen van 11 Jan. de troep onder de wapens om op te rukken. In het geheel was deze magt sterk 9 officieren en adelborsten, 118 Europeanen, waaronder 93 bajonetten en 70 Afrikaan- schc soldaten. De manschappen waren voorzien van 80 patronen, en een rantsoen spek en brood. Na de mededeeling van de genomen beschikkingen of voorzorgsmaatrege len geeft de commandant liet volgende verslag van den togt en van den gunstigen uitslag. Was de eerste hoogst gevaarvol, de tweede werd niet zonder inspanning en ten koste van pijnlijke offers verkregen. f Eerst liep de weg over het brecdc door ons gekapte boschpad, daarna kwamen wij op het ons bekend veld achter, dat wil zeggen ten noorden van Commendah gelegen. Tegen den dag, omstreeks 6 ure, waren wij aan het einde daarvan aan den ingang van een digt bosch. toen plotseling eenige schoten vielen. De gids van de spits valt doodclijk gewond neder, een koelie wordt gekwetst, de boschnegers dringen in verwarring op de voor hoede terug. Deze houdt hen- echter staande en opent het vuur. Ik doe den éénponder voorwaarts komen en een paar schoten in de rigting van het bosebpad doen, waar wij in moeten. De negers vallen weêr moed. De nog over liet bosch hangende nevel, dc kruiddamp, die laag op den grond blijft hangen, maken het voortgaan dubbel bezwaarlijk. Ik laat de sectie-com mandanten wetendat men aannemen mag dat- onze nadering ontdekt is en dat men alzoo wel zal doen van tijd tot tijd een salvo te geven. Met be daardheid worden die uitgevoerd. Intusschen is de vijand overal op de been. Van alle kanten hooren wij in het bosch het krijgsgeschreeuw, llet is alsof men ons verwaeht heeft. Als de voorhoede met onze boschnegers den vijand terugdringendan zingen onze negersGij Commendezen durft niet tegen de Hollanders te vechten, en dan antwoordt de onzigtbare vijand: al waart gij duizend Europeanen en duizend boschmenschengij zult toch niet te Kwassie-Krom komen. Bij eenen anderen keer riepen zijwij moeten een blanken kop hebben voor Cape Coast. Te midden van dat krijgsgezang gaan wij steeds voorwaarts, de salvo's houden den vijand van ons af. Slechts een enkele koelie wordt gekwetst. Op onze flanken neemt het geschreeuw echter steeds toe, men hoort duidelijk daaronder de fluit en de krijgstrom- men roeren. Wordt hel gejoel en geschreeuw hevig of komt het te veel op de flank, dan wordt een granaat uit de mortieren geworpen, de éénponder schiet dan mede van tijd tot tijd een granaat of kartets in het struikgewas; dan verstomt weêr voor eenige oogenblikken liet leven. Moet er halt ge houden wordendan knielen de manschappende een links de andere regts frontgereed om te vuren. Zoo zijn wijman voor man loopendereeds een paar uur onder weg. Wij zijn nu in een bergpas, regts twee door verhakkingen versperde wegen gepasseerd; de gidsen verklaren echter dat wij nog op den reglcn weg zijn. Het zal nu half acht ure wezen. Aan de voorhoede is juist het vuur merkelijk verminderd, toen plotseling bij het uitgaan van den bergpas een hevige aanval op dc achterhoede geschiedt. Zooals haar commandant rapporteert, achtte hij het bij de gedurige salvos van den voortroep minder noodig, ook nog door zijne sectie te doen vuren, ten einde zijne manschappen geene overdreven vrees omtrent dc onveiligheid

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1