spelende met een muis in den val; Albert Cuyp, een landschap; Simon van der Does, Italiaansch landschap met vee; Gerard Don, portret van den meester; Cornelis Dusart, een buitenhuis met figuren; Allart van Everdin- gen, Noordsch landschap; Jan van Gooijen, watergezigt op Dordrecht; Jan Ilaekart en J. LingelbachboschgezigtJan van der Hagen en N. Berghem, een landschap; Frans Hals, een vrolijke knaap op de guitar spelende; Ger- rit de llcus, twee landschappen (op koper); dezelfde, een landschap (op doek); Meindcrt Hobbemalandschap met hoog geboomte en een watermo len; Samuel van Hoogstraten, portret; Philip de Koning, landschap van de boogie gezien; Jan van Kessel, bosch met zwaar geboomte; Karei Du Jar- din, Italiaansch bergachtig landschap met vee-, Johs. Lingelbach, een leger plaats; dezelfde, Italiaansch marktplein; Nicolaas Maas, eene vrouw bezig met spinnen; Willem van Mieris, eene dame in satijn; Abraham Mignon, twee stuks, een fruit- en een bloemstuk; Adriaan van Ostade, een kwakzalver voor zijn tent met toeschouwers; dezelfde, een bakker op een hoorn blazende; Adam Pijnakker, een bergachtig landschap met stil water: dezelfde, een bergach tig en boomrijk landschap met vee; Rembrandt (of een ander), een binnen vertrek met figuren; Willem Romijn, een Italiaansch landschap met vee; Jabob Ruysdael, een besneeuwd wintergezigt; dezelfde, een boomrijk land schap van eene hoogte gezien; dezelfde, een boomrijk landschap; Sal. Ruys dael, een landschap met geboomte; J. van Staveren, een schoolmeester; Jan Steen, een herberg met gezelschap, drinkende op de gezondheid van Oranje; dezelfde, een kwakzalver met toeschouwers; dezelfde, een beschonken man Dirk Stoop, een Italiaanschap landschap met paarden; Willem van de Velden een heuvelachtig landschap; Verboom en Joh. Lingelbach, een landschap met geboomte; Arie deVoys, eene dame onder een boom met een mand fruitPhilip Wouwerman, eenlegerkamp; Pieter Wouwerman, een ter jagtgaand gezelschap; Jan Wijnands en Adr. van de Velden, een landschap; Thomas Wijck, een alchimist: Hendrik Maartense Zorg, een man op de luit spelende met eene vrouw in eene kamer; Maarten Zorg, een storm op de Maas; Willem van de Velden, een stil water met schepen. De moderne meesters zijn: J. Bosboom, gezigt in eene kerk; C. Springer, de Groote Markt te Haarlem: G. Smak Gregoor, een landschap; M. Ver steeg, eene vrouw met eene kaars en vuilnisblik. Te Amsterdam zijn, onder leiding van de Amst. afdeeling der Vereeni- ging voor fabriek- en handwerksnijverheideen paar vergaderingen gewijd aan de belangen van den werkman en aan het zeer gewigtige onderwerp der middelen tot voorkoming van werkstakingen. De uitslag was: de benoe ming van een commissie van onderzoek, bestaande uit eenige personen, allen door hun werkkring in staatde quaestie praktisch te onderzoeken met het oog op ons vaderland. Tol leden dier commissie zijn benoemd: de heeren W. II. Kirberger, G. II. Kuiper, J. A. Beijerink, Jonker, Deenik en het bestuurslid van de Wall Bake, met regt van assumtie van andere per sonen b. v. van werklieden zelve. De heer Kuiper toch verklaardeonder gejuich der vergadering, zich voor de assumtie der werklieden, en zeide; 'laat ons in het openbaar werken, opdat de werkman het vernemc. Laat ons de zaak met de werklieden behandelen. Het zal geen schande zijn voor ons, wanneer wij hen naast ons laten aanzitten." De stoomboot Willem 111, varende tusschen Weesp en Amsterdam, had het ongeluk, toen zij Zaturdag ochtend van Amsterdam terugkeerde, in de nabijheid der spoorbrug tegen eene zandbok aan te varen, met het gevolg, dat dit vaartuig geheel werd in den grond geboord. Men is er in geslaagd de opvarenden, bestaande, behalve den knecht, uit eene vrouw en vier kinderenvan ecnen wissen dood te redden. Te Hoorn gevoelde zich voor eenige dagen eene dienstmaagd, na het gebruik van haren boterham, niet wel, doch durfde dit, uit vrees van te worden uitgelagchenniet zeggen. Daar echter hare ongesteldheid toenam, werd zij dienaangaande ondervraagd en kwam men spoedig lol het vermoe den van vergiftiging. De vrouw, die het brood leverde, is reeds in verze kerde bewaring. De zieke verkeert in hoogst bedenkelijken toestand. Te Oterdum had in den vroegen morgen van den 15,len dezer het vol gende voorval plaats. Een meisje, woonachtig bij een landbouwer, ver keerde in hoogst zwangeren toestand. Bijgestaan door haren toekomstigen echtgenoot, verlieten zij in het geheim met paard en rijtuig huns meesters woning. Naauwelijks onder weg zijnde, beviel de jonge moeder in deze bekrompen ruimte. Men vervolgde evenwel de reis en kwam goed en wel bij het huis der ouders aan, die zich niet weinig over zulk een vroegtijdig bezoek verbaasden. Moeder en kind zijn welvarende. Blijkens nadere berigten uit Curacao heeft de koloniale raad het adres aan den gouverneur-generaal, nopens de uitzetting van eenige zich op het eiland bevindende inwoners van Venezuela, zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd en vastgesteld. Ten einde den gouverneur in de gelegenheid te stellen, aan bedoeld adres zoo spoedig mogelijk dat gevolg te ge ven, als hij zal vermeenen te belmoren, werd besloten, de notulen der zit ting terstond te resumeren, waaraan gevolg werd gegeven. De notulen goedgekeurd zijnde, werd de griffier verzocht liet adres te doen in gereed heid brengen en voor de verzending het vereischte te willen doen. Terzelfder zake is door een aantal van 292 ingezetenen der kolonie een adres aan Z. M. den koning gerigt. De adressanten verklaren daarin dat de gastvrijheid en bescherming aan staatkundige bannelingen en uitgewe kenen zonder onderscheid van politieke kleur verleend, steeds grootelijks tot de welvaart van Curasao hebben bijgedragen, en vinden zich verpligt daarbij te voegen, dat elke partijdigheid door het gouvernement, ten ge volge van verkeerde inlichtingen of uit personeele sympathieten gunste van de eene of andere staatkundige partij aan den dag gelegd, steeds de nood- lottigste gevolgen voor de kolonie heeft gehad. Rij de overweging in de afdeelingen der tweede kamer van het wets ontwerp tot bekrachtiging van door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië baien de Indische begrooling voor 18G9 geopende credieteu, werd, blijkens het eindverslagdoor verscheidene leden de klagt herhaald, dat van dat middel zoo veelvuldig gebruik wordt gemaakt en dat daardoor hoe langerwe(jer zoo meer de vaststelling der Indische begrooling bij de wet illusoir wordt. g0edei 's GRAVENHAGE, 21 Maart. brengt Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bij kon. be sluit van 22 Sept. 1855 ingestelde bronzen medaille met loffelijk getuigschrift verleend aan: M. van de Groep, R. Muys, W. van de Groep Jbz., W. vat Vol| 'de Groep Bz.K. Muys, A. Muys. J. de Graaf, D. de Graaf. J. Ruizendaalnemer J. Muys en B. de Graaf, allen visschers te Bunschoten, wegens de meij,, h< levensgevaar volbragle redding van schepelingen, die met hunne twee vaartblijk tuigen den 8,,tn Febr. jl. op de Zuiderzee door het ijs waren ingesloten ]atcn alsmede aan H. Engel Fz.fabriekarbeider te Westzaan, wegens de metschil levensgevaar volbragte redding van een persoon uit een open wak in heLoori ijs op 16 Februarij jl. «er Door Z. M. is tot het afnemen van het examen van hen, die voor dibedre betrekking van commies van staat in aanmerking wenschen te komen, eeni commissie benoemd, bestaande uit de bh. m'. C. II. B. Boot, lid van deigens raad van state, voorzitter, en mr. J. II. Geertsema Cz.lid van den raai wege van state, mr. J. T. Buys, staatsraad in buitengewone dienst, hoogl. tiyerlo op t oppe regei lof 1 Leiden, mr. B. D. II. Tellcgcn, hoogl. te Groningen, dr. P. J. Veth, hoogl aan de rijksinstelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkundi te Leiden, leden. Door den Ned. consul-generaal te Londen is de heer P. Ie Cocq aan' gesteld tot zijnen vice-consul op Guernsey; en door den Ned. consul te Stock! holm is de heer R. Roos aangesteld tot zijnen vice-consul te N'orrköping. yan De minister van financiën zal Dingsdag en Donderdag aanst. geen goj het hoor verleenen. briel De spoorwegwerken der lijn 's Hage-Gouda naderen hunne voltooijins met rassche schreden, liet stationsgebouw ondergaat de laatste versierin- zaan gen. Heden is voor het eerst met zandtreinen de overgang van den Holl veru spoorweg gepasseerd, en alzoo kan nu van het begin tot bet eind-stalios volg worden doorgereden. Omtrent hetgeen plaats hebben zou bij de opening dei nari lijn is naar wij met zekerheid kunnen melden vooreerst nog niets definitie! land te bepalen. geni Het alhier plaats hebbende examen van onder-officierendingende naai schr den rang van 2Je luitenant kwartiermeester, is afgeloopen, en dat der adspi- gaai ranten voor 2Je luit. administrateur van kleeding en wapening is heden aan- Basi gevangen. Een liU1TENLANDSCIIE BEHIGTEN ENGELAND. f LONDEN 20 Maart. De wet tot betere verzekering der veiligheid van leven en have Ierland, thans door de regering Iijj het lagerhuis ingediend, verbiedt hel bezit van revolvers; onderwerpt het bezit van ander wapentuig en van bus-j kruid aan beperkende bepalingenen magtigt de regering om verdachli) vreemdelingen in hechtenis te stellen, om herbergen, kroegen enz. bij zons ondergang te doen sluiten, om zekere overtredingen bij korte regtspraak zonder tusschenkomst der jury te straffenen om de uitgifte van dagbladen, behoudens vrijheid tot hooger beroep voor deze, te doen schorsen. Bij de indiening dezer bill zeide de minister voor Ierland, dat het aantal in dat eiland gepleegde agrarische misdaden, dreigende brieven daarondei begrepen, geweest was: 7 in 1866, 767 in 1869, en in dit jaar reeds ruim 500. De beer Gladstone verzocht het huis deze bill met spoed te be handelen hoewel het hem innig leed deed aan zulk eene voordragt den voorrang voor de lersche landbill te moeten geven. Aangaande de schor sing der habeas-corpus-acte in Ierland verklaarde bij dat de regering zich dien stap als uiterste middel voor het geval van nood voorbehield. De heer Fearon deelt in een rapport over den toestand van het onder wijs in Manchester en Liverpool het volgende mede omtrent eene door hem te Manchester bezochte school. Toen ik deze inrigting bezocht, bevond ik dat de schoolmeester, die met het geven van onderwijs belast was, vertrok ken was en dat zijne plaats werd vervuld door een nieuweling. Deze ver zekerde mij dat de vorige onderwijzer vertrokken was. omdat men hem in arrest had genomen als een deserteur uit hetregiment. De nieuwe on derwijzer was "copiehouder" op eene drukkerij geweest, maar was ontsla gen, zooals hij zeide, omdat hij weigerde den tweeden Kerstdag te werken sedert had hjj zoo wat van alles bij de hand gehad. De mail scheen nog al tamelijk bekwaam, maar hij was met lompen bedekt. Hij verklaarde dat al zijne kleederenjaalles wat hij had in den lombard stonden dat hij daardoor geen middel van bestaan had. Ik bezocht die school op Maandag ochtend en de onderwijzer verklaarde mij dat hij sedert den vorigen Zater dag niet gegeten had. De school had vroeger gediend voor een vrachtrijders- stal. Men bereikte het gebouw door een naauw.vuile steeg, en langs een halsbrekende ladder moesten de leerlingen naar boven klimmen, aangezien de benedenverdieping zelfs niet geschikt was voor huisvesting van dieren, Het schoollokaal was schier ten eenenmale van ameublement ontbloot. Slecht! een paar vervallen banken en een half vergane matten stoel voor den mees ter was al wat men er vond. De grond was op verschillende plaatsen ge heel versleten, zoodat het hoogst gevaarlijk was er over te loopen. De schoolmeester betaalde 1 shilling 6 pence per weck voor dit lokaal. Er wa ren 14 leerlingen, 11 jongens en 3 meisjes; zij moesten leeren uit vier leesboeken; meer waren er niet. De kinderen moesten, als zij ter school kwamende spelden en knikkersin één woord al wat zij op straat gevon den hadden, op een plekje op den grond nederleggen: die het beste las, mogt zich bij het uitgaan der school alles toeëigencn. De schroefstoomboot yiriadne heeft te Falmouth van Rio de Itio de la Plata in goeden staat 144 jonge stieren, 300 schapen, 6 koeijen, 5 kalve ren en 7 paarden gelost. Het schip ondervond op de reis zeer veel slecht vo< da: gri Ee ne 11e ha za ja; ee w;

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2