tenr van policie gepleegd, verdedigd hebben. De regtbank heeft het vonnis van den eersten regler gehandhaafd. Bij de pleidooijen had een ernstig voorval plaats. De heer Manchou, advocaat van den heer Caron, had in zijne pleitrede gesproken van den 2dco Decemberen de president van de regtbank ontnam hem daarop het woord. De heer Deiescluze oordeelde nu dat de verdediging niet vrij was en verwijderde zich met zijn advocaat. Dezer dagen heeft voor eene der regtbanken alhier een uit Engeland naar Frankrijk overgestoken gezelschap zakkenrollers, uit vier personen, drie mannen en eene vrouw, bestaande, tereglgestaandie. inzonderheid wat het vrouwelijk lid betreft, een zeer gedistingeerd voorkomen haddenen dientengevolge hunne industrie een tijd lang hadden kunnen voortzetten zonder den argwaan der policie gaande te maken. Eene der bijzonderheden, welke dit geding opleverde, was, dat deze bende voorzien was van de pho- tografien der slimste en ijverigste Fransche policie-beambten, door wie de uitoefening hunner industrie en de veiligheid hunner personen het ernstigst bedreigd werden. Volgens een bij den Ganlois uit Madrid ontvangen berigt, is in eene door de aanhangers van den hertog van Montpensier gehouden bijeenkomst besloten, dat die prins, zoodra zijn toestand dit toelaat, zich uit deSpaan- sche hoofdstad zal verwijderenten einde vijandige manifestation te voorko men van de zijde van een groot deel der Madridsche bevolking, dat door het gehouden tweegevecht tegen hem in het harnas is gejaagd. Berigten uit Tunis melden dat een fanatieke Turk zich aldaar met de wapens in de hand op eenige Europeanen geworpen en eenige personen ge dood of gewond had. Er was dientengevolge eene groote gisting ontstaan, die eerst tot bedaren kwam toen de Turk ter dood veroordeeld en onthoofd was. ITALIË. Naar men uit Florence meldt heeft de voordragt der regering tot her stel van het financieel evenwigt zoowel in de kamer als daar buiten een hoogst onaangenamen indruk gemaakt. In eene vergadering van kooplieden en kapitalistente Florence ge houden, is besloten tot het aannemen van een voorstel van den heer Faz- zari om een groot stoomschip te bouw enhetwelk onder het bevel van den generaal Bixio zal dienen om llalië's handelsverkeer met Indië en Australië uit te breiden. Er zal eene openbare inschrijving voor dat doel in de voor naamste steden van Italië geopend worden. Uit Rome meldt men aan het Journ. de Brux.: Het tijdstip van de hervatting der discussiën bij het concilie nadert, en de Fransche regering heeft volle vrijheid en gelegenheid verkregen om zich in de kerkvergadering te doen vertegenwoordigen en om zich er, zoo veel als dienstig zal zijn, te doen gelden bij die vraagstukken welke het beschouwen zal als de poli tieke aangelegenheden rakende. Welke vraagstukken dat zijn. is moeijelijk te zeggen; indien de onfeilbaarheidsleer er onder behoort, is er geen enkel vraagstukhetwelk niet daartoe zou kunnen worden gebragt. Wat zal die leeken-gezant in het concilie doen? Zoo hij sommatien deed. zou het iets verloeijelijkszoo hij raad gaf iels overbodigs zijn. Deukelijk zal hij dus een stom personaadje zijn, en in liet concilie kan zijne tegenwoordigheid geen nadeel doen; daar buiten wel, maar niet meer nadeel dan er reeds door slechtgeziade dagbladen wordt gedaan. Volgens een schrijven aan de Augsburger AVg. Zeit. zijn de bedenkingen tegen het nieuwe reglement van orde der kerkvergadering door 31 Fransche, 33 a 35 Duitsche en eenige Oostersche bisschoppen ingebragt. Voorts zou den de aan het concilie voorgedragen leerstellingen betrekkelijk de kerk bij onderzoek gelijkluidend zijn bevonden met de dictaten van eenen hoogleeraar I van het Collegium Romanum, behoorende tot de Jezuiten-orde. Betreffende de pogingendie aangewend worden tot herstel der eenheid in de kerkgemeenten der katholieke Armeniërs te Konstantinopelluiden de berigten van daar niet gunstig. OOSTEVR I.F K. Onlangs werd een wereldlijk priester, pater Zeilberger, bij de rijks- instelling van onderwijs te Linz benoemd tot leeraar in de godsdienst. Als zoodanig moest hij, alvorens in functie te treden, den bij de wel voorge schreven ambtseed afleggen. Ilij weigerde dit echter, onder verklaring dat mgr. Rudigier, bisschop van Linz, hem dit bepaaldelijk had verboden. Vol-1 gens de instructie, die hij daaromtrent van den bisschop had ontvangen, meende hij den eed op de staatsgrondvvet niet anders te kunnen afleggendan onder den noodigen waarborg omtrent zijne vrijheid tot opvolging van ker kelijke wetten. De zaak werd ter kennis van den keiz. stadhouder gebragt. Deze wendde zich tot den bisschop, die in antwoord hierop eenvoudig ver klaarde, aan zijne geestelijken geenc vergunning te kunnen geven tot hel afleggen van een eed op de grondwet. Vroegerzeide hijhad hij daartoe wel zijne toestemming gegeven, maar dit was in een tijd toen men aan del staatsgrondwet nog eene andere uitlegging kon geven, dan thans wegens de wet op het huwelijk en het onderwijs mogelijk was. Hij voegde er bij, dat de aartsbisschop te Weenen aan de autoriteit te Rome tot beoordeeling van gewetensvragen de quaeslic had onderworpen: of aan den eisch tot een eed op de staatsgrondwet moet worden voldaan, en dat die vraag te Rome met neen was beantwoord. De minister van onderwijs heeft alsnu verklaard, dat bij de genoemde instelling geen leeraar in de godsdienst in functie magbij tredenzonder volgens de wet beëedigd te zijn. Coi .1 nei AKA9EHIE-AIEITW8. WÜ PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE IIOOGF.SCHOOL. raV Den 19<lf0 Maart de heer A. E. van Boelens van Eysinga, van Leeuwarden, I I in de reglenmet theses. bi)i ft Denzelfden dag de heer J. Everts, van Deventer, in de regten, na open- bare verdediging van zijn academisch proefschrift: Over het immateriëele |»s, kapitaal in de staathuishoudkunde. be: ZU lip Gewezen vonnissen in strafzaken door liet Kantongeregt te Leiden, op j den 14dfn Maart 1870. 2 wegens het als bestuurder van een paard gespannen voor een kar los en zonder toezigt laten staan van hetzelve. I 3 wegens het buiUn de daargestelde waterplaatsen (urinoirs) datgene tc hebben verrigt waarvoor die inrigtingen bestemd zijn. 1 wegens het aanleggen van een meslstaal achter zijn woning zonder vergunning van B. en W. 1 wegens het pleijen met centen op de openbare straat hi Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE. b 1

Leydse Courant | 1870 | | pagina 6