BIJVOEGSEL, behoorencfe lot de Leidsche Courant van Maandag Hó Maart Jb70, IV0. 67. BUITENLAlNDSCHE bebigten. Den 8<teD Maart jl. is alhier aangehouden een blijkbaar valscbe rijks daalder, voerende de beeldtenis van koning Willem III en het jaartal 18(59. In de maand Januarij jl. is in de gemeente Meerlo aangehouden een 50cents stuk, voerende de beeldtenis van koning Willem II en het jaartal 1848. En in de maand Februarij jl. zijn te Groningen in omloop bevonden: 1 een guldenstuk, voerende de beeldtenis van koning Willem IIIen het jaartal 1865; 2". een halve gulden met dezelfde beeldtenis en het jaartal 1863; en 3'. een 25cents stuk, met de beeldtenis van koning Willem II en het jaar tal 1849; alle welke stukken door het muntcollegie onderzocht en bevonden zijn valsch en vervaardigd in nabootsing van echte stukken. Men meldt ons uit LeeuwardenIn de alhier gehouden jaarlijksche vergadering van afgevaardigden der Friesche kamers van koophandel en fa brieken is o. a. besloten een adres bij de hooge regering in te dienen, waarbij wordt aangedrongen op eene spoedige verbetering van de haven te llarlingcn. Naar men verneemt hebben zich voor de betrekking van directeur der stadsreiniging alhier, waaraan, behalve ƒ709 tractement, 3 pCt. van de inkomsten boven de ƒ10,000 verbonden is, niet minder dan 129 sollicitanten aangemeld. Men verneemt, dat van de op 25 Augustus ter koninklijke Nederl. steendrukkerij, te 's-Gravcnhagedoor het hoofdbestuur der Vereeniging ter bevordering van fabriek en handwcrksnijverheid in Nederland, bestelde di ploma's ten behoeve der internationale tentoonstelling van Amsterdam, de laatste exemplaren eerst den 12lc° Maart jl. zijn afgeleverd, en dat nu de verzending eerstdaags zal geschieden. Men verneemt dat het plan van den heer Nagel tot oprigting van een Nederlandsche landbouw-vereeniging de ontvangst van zeer vele bewijzen van adhaesie, waaronder van aanzienlijke landeigenaren, landbouwers en bestuurders van landbouw-maatschappijenten gevolge heeft gehad; zoodat de voorgestelde bijeenkomst tijdens de tentoonstelling van voortbrengselen van tuinbouw in het Paleis voor Volksvlijt, in April a. s. te Amsterdam zal plaats hebben. De lieer S. de Clercq Wz.te Haarlem, stelt, in een schrijven aan de Landbouw Courantde vraag, of bet voorstel van den heer J. Nagel Jr. tot oprigting eener Nederlardsche Landbouw-vereeniging" de verlangde ondersteuning verdient, en hij beantwoordt die vraag in ontkennenden zin. De heer de Clercq meent, dat het beter is af te wachten, of hetgeen te dezer zake op het 23sle landhuishoudkiindig congres in 1869 te Kampen is besproken ook op het 24sle congres dat in Julij a. s. te Arnhem zal ge houden worden eenig praktisch resultaat zal opleveren. Hij wenscht, dat al de Nederlandsche landbouwers, //die op de voorgestelde vergadering in bet Palcis voor Volksvlijt zullen schitteren door hunne afwezigheid", elkander op het congres te Arnhem zullen ontmoeten, «ten einde aldaar ter bereiking van het nuttige en grootsche doel mede te werken Het V. D. meldt dat er tegen den pachter van het veer over de Maas te Hedel eene vervolging insresteld is ter zake van knevelarijbij gelegenheid van den ijsgang welke bij het dooiweer plaats had. Die pachter moet na melijk zeer hooge overzelgelden gevorderd en ontvangen hebbenzonder daartoe van hoogerhand behoorlijk te zijn gemagtigd. In het Dokkumer weekblad van beden komt een onderteekend artikel voor, onder het motto: Eene vaderlandsche zaak. Nu of nooit!" 't Betreft de zaak der landaanwinning op de Friesche wadden (de aanhechting van Ameland aan den vasten wal)waarvoor aan jhr. mr. Teding van Berkhout concessie is verleend, en hetgeen daaromtrent in de vergadering van vennoo- ten den 26,len Februarij te Deventer is behandeld geworden. Na te hebben gewezen op de in het buitenland uitgevoerde en nog uit te voeren groote werken, vervolgt de schrijver aldus: En wij, wij zouden geen ellen- digen dam kunnen of willen leggen van nog niet eens 10000 meters, om een eiland voor ondergang te behoeden Wij zouden geen paar afsluitdijken van iels meerdere lengte tot stand kunnen brengen, om de zee een buit, al is het dan ook niet van 27000 hectares, ten minste wel van ruim 15000 te ontwringen, waar het terrein gansch niet ongeei- gend is, en hoogst waarschijnlijk zeer productief zal zijn? Voorwaar, bet zou geene loftuiting op onzen tijd en ons 'volk zijn. Onmogelijk kun nen wij dat verwachten Wij zijn niet vermetel genoeg, om over de uit voerbaarheid van het technische te oordeelen, dat is niet onze zaak. -- Maar waar mannen spreken als een van Peyma en van Diggelen e. m. a.; waar dezen het niet alleen uitvoerbaar achten, elk op zijne wijze, maar op liet noodzakelijke er van zelfs aandringen, daar moeten wij ons vertrouwen schenken, daar mogen wij onze stem voor het grootsche plan laten hooren. De dagen en maanden van vijf en twintig jaren zijn sedert dien tijd over onze verwachtingen en teleurstellingen henen gewandeld, en nog beukt die booze buurman aanhoudend onze kusten. Mag dat zoo blijven? De tijdgeest roept ons toe: nu of nooit! Laat men de zaak nu weer schieten, nu weer dobberen op de toekomst, nu ze zoo verre is voorbereid en slechts nog wacht op de steunende hand onzer parlementenwelligt is ze dan voor immer hopeloos, want geestdrift is er thans voor zulke trotsche onderne mingen in Oost en West, in Zuid en Noord. En die moet er zijn. "Hopen doen we daarom hartelijk dat de minister met den meesten spoed het ont werp aan onze wetgevende magt gaat aanbiedenverlangen doen we even vurig, dat onze kamers, na grondig onderzoek, zich zullen haasten het te bekrachtigen, want waarlijk eene vertraging van 2 a 3 maanden van 't groote werk in de beste slikmaandenkan een heel jaar tijdverlies worden." - De arrond.-regthank te Groningen heeft een persoon veroordeeld tot eene boete van 5122.45en bij wanbetaling tot drie maanden gevangenis straf, ter zake dat bij in zijn schip onder eene lading stroo verborgen had 1097 liters gedistilleerd, niet voorzien van het vcreischte document; verder is het gedistilleerd met de fusten verbeurd verklaard en het schip voor de boete speciaal verbonden en executabel. Volgens berigten uit Paramaribo, van 18 Febr.werden aldaar toebe reidselen gemaakt om op den volgenden dag 's konings verjaardag luisterrijk te vieren Den 4df" Febr. was de school op de plantaadje de Resolutie, in het dis trict Beneden-Gotlica, geopend. Op verzoek van den districtcommissaris vergezelde hem derwaarts de leeraar bij de Moravische broedergemeente de heer Baudie de ouders en kinderen op gepaste wijze toesprak. Den aan wezigen vrijgemaakten was deze nog een ware feestdag; de leeraar betuigde den dank namens die vrijgemaakten voor de hun bewezen weldaad, waar van zij het gewigt, vooral voor hunne kinderen, allezins gevoelden. De districtcommissaris rigtte een woord van dank aan den leeraar en den aan wezigen beheerder der plantaadje voor hunne belangstelling en medewerking in deze zaak, en wees tevens den door het gouvernement aangestelden onderwijzer en de ouders en kinderen op hunne wederzijdsche betrekking en verpligtingen. 's GRAVENHAGE, 19 Maart. In de zitting der tweede kamer van gisteren heeft de heer Virttly Verbrugge verlof bekomen om op een later tc bepalen dag tot de ministers van buitenl. zaken en van financiën eene vraag te rigten over de ten-uitvoer legging van het handelstractaat met België ten opzigte van het inkomend regt op het gedistilleerdin verband met de voorstellen der Belgische rege ring aan de vertegenwoordiging aldaar. Uit de in die zitting door de commissiën uitgebragte eindverslagen over de wetsontwerpen: 1». nadere regeling van de op hoog gezag inge voerde suikercultuur en wijziging van art. 60 van het reglement op het be leid der regering in Ned.-Indië; 2». regeling van het onderwijs van rijkswege in de beeldende kunsten, blijkt dat daaromtrent geene nadere overweging in de afdeelingen wordt vereischt. lieden zijn door de afdeelingen weder verschillende wets-ontwerpen onder zocht. E Ni" Cf E E A Ni" I>. LONDEN, 18 Maart. De amendementendie de conservative partij besloten heeft bij de be raadslaging van het lagerhuis over de artikelen der Icrsche landbill in te dienen, zijn, naar het oordeel van het Daily Newstegen beginselen en hoofdbepalingen dier bill gerigten aizoo volstrekt onaannemelijk voor het ministerie en voor zijne partijzij zouden dan ook worden ingediend met de hoop, niet om ze bij het lagerhuis, maar om ze later bij het hoogerhuis te doen aannemen. De gemeenteraad van Dublin heeft besloten te verklaren dat de lersche landbill niet genoeg voor den boer doet en niet toereikend is om de onder linge betrekking van grondeigenaar en pachter te verbeteren, maar daarin veel eer nieuwe verbittering zou brengen. Onder erkenning van de goede bedoeling der regering vermaant hij deze zijne voordragt te veranderen, derwijze dat zij aan de regtmatige verlangens van het lersche volk voldoe. De heer Gladstone heeft in het lagerhuis, op eene tot hem gerigte vraag, geantwoord dat de regering niet voornemens is aan de gevangen zittende fenians de vrijheid te geven, zoolang de rust in Ierland niet is hersteld. In hel hoogerhuis is aan de regering gevraagd of zij berigt ontvangen had, dal drie compagniën infanterie en een escadron dragonders van Dublin naar het graafschip Mayo gezonden waren, omdat aldaar een agrarische opstand was uitgebroken. Lord Granville heeft daarop geantwoord, dat Zaturdag 11. op het kasteel van Dublin een telegram ontvangen is, meldende dat eene talrijke volksmenigte zich tussehen Donoughmore en Tuam had verzameld, die de hooischelven in brand stak en de landbouwers dwong om te zweren, dat zij hunne grasvelden zouden overgeven. Ofschoon dat be- lj rigt gebleken was overdreven te zijn, doolden er toch benden door de be doelde streek rond, die de woningen aanvielen en geld afpersten, en was de staat van zaken in het graafschap van een ongunstigen aard. Verster kingen waren naar Tuam gezondenenvolgens de laatste berigtenheerschte er volkomen rust. In het kanaal heeft Donderdag nacht, bij mistig weder, eene vreese- lijke botsing plaats gehad lusschen de schepen Normandy en Vary. Ten 4 uur des ochtends waren 32 lijken opgeviseht, waaronder verscheidene van vrouwen. Men verneemt dat de stoomboot City of Bourbon, over wier lot men ongerust was te Queenstown aangekomen is. FRANKRIJK. PARIJS, 18 Maart. Het schijnt zeker, zegt de Constilutionnel, dat bij de hervatting der openbare zittingen van het wetgevend ligchaam op den 21slen dezer, eene interpellatie, betreffende het concilie van de linker zijdebij monde van den heer Favre, tot de regering zal worden gerigt. Naar verzekerd wordt, zou de minister van buitenl. zaken reeds verklaard hebben dat hij bereid was die interpellatie te beantwoorden. Blijkens het regeringsblad beeft er eene verplaatsing op groote schaal plaats der onder-prefecten. Aan den onder-prefect te Limoux, die zich nog onder dit ministerie aan eene onbehoorlijke inmenging bij de verkiezingen had schuldig gemaaktis ontslag verleend. De zaak van de lih. Dclecluze en Caron, redacteurs van de Reveil, die veroordeeld waren, de eerste tot 13, de tweede tot 6 maanden gevangenis straf, heeft in hooger beroep voor de regtbank gediend. Beide personen waren veroordeeld op grond dat zij den moord, door Mégy op een inspec-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5