'sGRAVENHAGE, 18 Maart. In eene heden middag ten half vier ure geopende zitting der tweede kamer is besloten tegen Dmgsdag aaust. onderscheidene wels-ontwerpen aan de orde te stellen, o. a. de onteigening ten behoeve der Noordzeeha ven, de ontwerpen betreffende het hooger beroep, de bezwaarschriften en het collegie van zetters der directe belastingenalsmede dal tot codificatie der wetgeving op de grondbelasting. Het eindverslag betreffende de suiker- wet is in deze zitting uitgebragt. In de afdeelingen zijn weder verschillende wels-ontwerpen onderzocht. De hooge raad heeft heden uitspraak gedaan in de zaak van E. J. Wit kamp, eischer tegen den staat der Nederlanden, gedaagde. Gelijk men weet had de eischer, als uitgever van het te Amsterdam hel licht ziende Volks blad, de teruggave gevorderd van ƒ13.50, welke som door hem aan de post administratie onregtmalig zon zijn betaald wegens het verzenden van bijvoegsels hij genoemd blad. De hooge raad heeft beslist dat de stukken in quaestie niet aan te merken waren als bijvoegsels van het blad. waar omtrent is bepaald dat het port onder dat van het blad is begrepenmaar dat die drukwerken waren op zich zelf staande w erkenvoorzien van een an deren titel dan dien van het Volksblad en hiervan in formaat verschillende en zelfs een ander nommer dragende. Op deze en andere gronden is de vordering aan den eischer ontzegdmet zijne veroordeeling in de kosten. BUITEALANOSCHE BEHIGTEN. ENGELAND. LONDEN. 17 Maart. Op de regeringsvoordragt lot uitbreiding van het lager onderwijs is, bij de beraadslaging over de tweede lezing der wet in het lagerhuis, door den heer Dixon het volgende amendement voorgesteldHet huis is van oordeel dat in de zaak van het lager volksonderwijs geene voldoende of blijvende regeling te verkrijgen is met eenig planhetwelk de vraag van het godsdienstonderrigt in scholenbekostigd uit openbare kassen en belas tingen aan de beslissing van plaatselijke overheden overlaat. Dit amende ment werd door de regering bestreden, ofschoon zij verklaarde gezind te zijnlater bij de behandeling der artikelenalle voorstellen tot verbetering der wet in ccnen praktischen en verzoenenden geest te overwegen. De ver dere discussie is tegen den zin der regering tot den 18deD uitgesteld. De Times verklaart zich tegen het amendement, omdat alles, ook de gods dienstige bezwarenmoet wijken voor de dringende behoefte aan uitbreiding van bet volksonderwijs in Engelandterwijl de uitsluiting van het gods- dienst-onderrigt door het meerendeel der huisvaders in Engeland zou wor den afgekeurd, en er geen andere weg tot verhoeding dier uitsluiting zou zijn dan de beslissing aan plaatselijke overheden op te dragen. De Daily IVews is voor het amendement, als noodig voor den godsdienstigen en den maatschappelijken vrede. Zoo als de bill thans luidt, maakt zij de rnoeije- lijkheid die zij oplossen wil oneindig groolerhet amendement moet leiden tot de eenige blijvende oplossing, waarvoor die moeijelijkheid vatbaar is, namelijk: scheiding van het wereldlijk en het kerkelijk onderwijs in de na tionale scholen. In eene vergadering van conservative leden van het lagerhuis is beslo ten zeven amendementen op de lersche landbill in te dienen en gezamenlijk te ondersteunen. De gewigtigste van die amendementen strekken om voor den grondeigenaar en den pachter de vrijheid tot het maken van onder linge contracten, en voor den grondeigenaar het uitsluitend eigendomsregt onverkort te behouden. II. >1. de koningin der Nederlanden heeft op het kasteel van Windsor met koningin Victoria het middagmaal gebruikt. Aan de tafel van H. M. waren verder genoodigd IIH. ICR. HH. prins en prinses Christiaan van Sleeswijk-Hulstein en prinses Louise, de hertogin van Sutherland, mevrouw van Pabst van Bingerden. de Ned. gezant aan het Engelsche hof, de graaf en de gravin van Clarendon de burggraaf Sydney en de baron Schimmel- penninek van der Oye. Volgens de jongste berigten van den reiziger Livingstone was hij te Uschidschi, wachtende op de toezending uit Zanzibar van benoodigdheden, die hij behoefde om de reis in Afrika's binnenland te kunnen voortzetten. Thans zijn uit Zanzibar berigten van 7 Fcbr. ontvangen, meldende dat op Alrika's oostkust en een eind wegs binnen 's lands de cholera heerschte, en dat de overbrenging der bedoelde benoodigdheden aan Livingstone daardoor toen vooreerst belet werd. Of die epidemie zich lot Uschidschi uitstrekte was te Zanzibar niet bekend. In de stad Zanzibar waren in anderhalve maand ruim 10000, en op dat geheele eiland 30000 menschen aan de cho lera gestorven. FRANHRIJ K. PARIJS, 17 Maart. De verwachting van sommigen, dat op den verjaardag van den kroon prins eene amnestie zou worden uitgevaardigd voor drukpers-overtredingen en andere staatkundige misdrijven, heeft zich niet verwezenllijkt. Alleen is geheele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf verleend aan 'een 50-tal matrozendie correctioneel waren veroordeeld. Volgens den Constitutionnel zal door de linker zijde een amendement op de begrooting voor 1871 worden voorgesteld, strekkende om de uit gaven voor het verblijf van Fransche troepen in den Kerkelijken Staal te schrappen. Bij gelegenheid van de internationale tentoonstelling in 1867 zijn de uit alle deelen des rijks hier Bijeengekomen onderwijzersdoor den toen- maligen minister van onderwijs, den heer Duruy, aan den keizer voorgesteld en hij die gelegenheid door den souverin op de minzaamste wijze ontvangen. Ten einde deze ontmoeting aan de vergetelheid te ontrukken, hebben de onderwijzers destijds besloten, een daarop toepasselijkken gedenkpenning te doen slaan. Deze medaille is dezer dagen in gereedheid gekomen; en Zondaj jjt kat heeft eene deputatie uit het Fransche onderwijzers-corps, vergezeld do» jat het den minister van onderwijs Segris, exemplaren daarvan aan den kei/er, d, keizerin en den keiz. prins aangeboden. De voorzijde der medaille vertoom de borstbeelden van den keizerde keizerin en den keiz. prinsen op di keerzijde leest menonder en ter zijde van een tempelboogde opschriften; //Onderwijs" en: //De dankbare onderwijzers van Frankrijk, 1867." De begrafenis van het stoffelijk overschot van de heer de Montalember heeft op eenvoudige wijze plaats gehad: zij werd echter door eene talrijk, menigte bijgewoond, waaronder zich ook bevonden de hh. Guizot en Thiers Op verlangen van den overledene werd geene lijkrede gehouden. In de zaak van Pierre Bonaparte zullen 45 getuigen a charge optr. den, terwijl een vijftiental getuigen door de civiele partij zijn gesteld. Mei verwacht dat het regtsgeding een vijftal zittingen van het hof zal vorderen hoogstens zal daartoe eene week noodig zijn. De processtukken zijn thani ter beschikking gesteld van de advocaten der twee personen, die zich civiel, partij hebben gesteld, de hh. Joseph en Louis Salmon, vader en broedet van Victor Noir. De bedoelde advocaten zijn de hh. Floquet en Laurier. Mej. Valentine de Ccssiat, nicht van Lamartine, heelt een beroep ge daan op de welwillendheid van allen, die brieven van dezen beroemde: dichter onder hunne berusting hebben. Zij is voornemens zijne briefwis» ling in haar geheel uit te geven. Maandag aanst zal men een aanvang maken met den verkoop der bi bliotheek van den heer Sainte-Beuve. De verkooping zal zes dagen dureu. De bibliotheek bestaat uit 1009 nommers, waarvan 135 tot kunsten en we tenschappen, 627 tot fraaije letteren en 247 tot historie, levens- en reisbe schrijvingen behooren. Onder de zeldzame werken behoort een exemplaar van de Essai historique, politique et moral van Chateaubriand, dat met eigenhandige aanteekeningen van den schrijver is voorzien. Te Mans heeft op den J4d"> dezer een hevige brand gewoed. Hij ont stond in het zoogenaamde hotel van den Dauphinen voor dat de brand weer, die met eenige noodlottige omstandigheden had te kampen, geregeld aan het werk was, stonden reeds 12 huizen in vlam. Men is er in geslaagd den brand meester te worden. De schade is uitermate groot. Volgens de opgave van het Bureau Veritas zijn in 1869 2445 vaartui gen vergaan, waaronder 2294 zeil- en 151 stoomschepen. Bovendien zijn nog 167 schepen, 159 zeil- en 8 stoomvaartuigenvermoedelijk geheel ver-, ongelukt. In 1866 bedroeg het aantal vergane vaartuigen 2932, 1867 3045 en in 1868 2371, zoodat in 1869 241 schepen meer dan in 1868, maar 433 en 320 minder dan in 1867 en 1866 verongelukt zijn. SPANJE. Betreffende het tweegevecht tusschen don llenriquez en den hertog van Montpensier deelt dl? correspondent van de Ind. llelge mede dat de hertog.! bij het eerste schot zijn pistool in de lucht heeft geschoten. Een der getui gen van den infant, de afgevaardigde Rubio, heeft alstoengeroepen//Prins! wij nemen geene gunsten aan; het geldt hier een strijd op leven en dood." Bij het tweede schot ging de kogel van don Henriguez door de haren van den hertog; terwijl de kogel van dezen laatste de kolf van het pistool van den infant raakte en diens rok t.er hoogte van den regter schouder openreet. Nadat de getuigen verklaard hadden, dat don Henriquez niet gekwetst was, zeide de hertog tot zijne partij: //Indien gij het goedvindt, moesten wij het, dunkt mij, hierbij laten." Dat aanbod werd door een kort en stroef //neen afgewezen. Bij het derde schot miste de kogel van don llenriquez weder zijn doel, maar drong die van den hertog eenige strepen boven het regteroog in het hoofd zijner partij door. De infant zeeg met eene ligte zucht in elkander. Naar men verneemt is de hertog van Montpensier thans uit Madrid verdwenen, uit vrees voor het criminele regtsgeding, dat hem te wachten staat, daar de wetgeving het duel als gewonen manslag beschouwt. Men wil dat hij een schuilplaats' zou gevonden hebben bij het Portugeschc gezantschap. v Berigten uit Santiago op Cuba van 18 Febr. melden dat achttien in gezetenen dier stad door den krijgsraadzonder bijstand van verdedigers en zonder getuigen te hebben mogen oproepenter dood veroordeeld zijn als deel van het Cubasche of rcpublikeinsche comité daar ter stede uitge maakt hebbende, en dat zij kort daarna die straf hebben ondergaan. Onder hen waren twee burgers der Vereenigde Staten. ITALIË De inhoud van het bezwaarschrift van concilie-leden tegen het regle ment van orde wordt door de Augsbttrger Allg. Zeit. medegedeeld. Daarin wordt vooral verlangd dat over leerstukken niet met eenvoudige meerder heid, maar alleen met zedelijke eenstemmigheid beslist worde, en dat alzoo een besluit als verworpen worde beschouwd, wanneer een cenigcrmate aan merkelijk aantal bisschoppen er tegen stemmen. Hierbij, wordt'gewezen op de leer van Bellarminus, dat de overeenstemming der kerkgemeenten eene stelling tol een leerstuk maakt; en daarom achten de onderteekenaren van het bezwaarschrift de zedelijke eenstemmigheid een vereischte. Pater Pecchi, directeur van hel observatorium te Rome, en pater Rossi, mede sterreknndige, hebben de Jezuïten-orde verlaten. Verschillende redenen worden daarvoor opgegeven. De kassier van de algemeenc bank van leening te Rome, zekere Fideli, heeft die stad verlaten, met achterlating van een tekort van 300,000 fr. Hij is echter reeds te Civita-Vecchia aangehouden. PRUI8SEN. BERLIJN, 17 Maart. De regering heeft last gegeven tot onderscheidene opnemingen voor een volledig plan tol aanleg van het reeds vroeger besproken kanaal tusschen de Noord- en de Oostzeein verband met de marinehaven te Kiel.- Het doel is V. Rome i dat vai proost diocees- De I vicaris- gende kerkge en de derfelij te ver theolo; weten bloot tegen het k worpi BE' van had paald verza Kriig zou VI uit I trekl aftrc verk teek voor P. Rooi aan gevi z(jn geb biet feri 1 Lal bee wa vai aci in! kc L.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2