'e bar- ffertl als trouwe herinnering weder een krans nedergelegd op het stand- or beeld op het Buitenhof. West- Twee personen, genaamd A. Snoek en II. Gerlaar, stonden heden voor en |iet prov. geregtshof in Zuidholland te regt, die reeds gezamenlijk zeven veroordeelingen ten hunnen laste hebben Het betrof nu diefstal van een Pelser koperen ketel, een stuk zeildoek en een trapladder, door hen op 15 en 16 haalde December jl. te Rotterdam op verschillende plaatsen gepleegd, welke voor- a'- Of werpen werden verkocht en de opbrengst daarvan te zamen gedeeld. Het 1 zijnt hof heeft, met aanneming van verzachtende omstandigheden, waarop ook 'J een reeds door het openb. ministerie, waargenomen door den heer mr. Terpstra 1 tan was gewezen, de beschuldigden schuldig verklaard aan 1°. diefstal door egreej meer dan een persoon in een bewoond huis; en 2°. twee eenvoudige dief- 1 l'tb- stallen, en hen veroordeeld: den leo tot correctionele gevangenisstraf van 3 'ezie« maanden en den 2en besch. lot eene gelijke gevangenisstraf van 6 maanden, heelt in te gaan na het uiteinde der gevangenisstraf, welke zij thans ondergaan i°pene ter zake van veroordeelingen uitgesproken na het plegen der feitenwaar- isscls voor zij nu voor het hof teregt stonden. nendi De groote kerkeraad der Ned. Portug.-Israël. gemeente alhier heeftin ïide» zijne zitting van eergisteren avond, na langdurige beraadslagingen, besloten: eet 1». met 8 stemmen tegen 1, om niet toe te treden tot het reglement voor trscb de Israëlitische kerkgenootschappenlaatstelijk door de constituerende ver- itsen gadering vastgestelden 2". met 7 stemmen tegen 2om wel toe te treden 2ii ei tot het voorstel, namens het bestuur der Ned. Port.-Israël. gemeente te or di Amsterdam gedaantot het vormen van een afzonderlijk Ned. Port.-Israël. ?enei kerkgenootschap. Ook het ontwerp-reglementdaartoe strekkende werd be- i. II- handeld en behoudens enkele wijzigingen met 7 tegen 2 stemmen aangeno- emdi men. Het is thans aan de goedkeuring van den grooten kerkeraad te ei Amsterdam onderworpen. Mogt die goedkeuring weldra volgen, dan ver- i dei wacht men, dat de vestiging van dit afzonderlijk kerkgenootschap spoedig iken. tot stand komen zal. -• Aan het ministerie van binnenl. zaken is heden aanbesteed het maken i ()e van gebouwen en andere inrigtingen voor het station te Dordrecht. Voor Junj deze besteding waren achttien billetten ingekomen. Minste inschrijver was •ordi de heer L. J. van den Steenhoven, te Dordrecht, voor ƒ322.500. g Gisteren avond werd bij de policie alhier aangifte gedaan dat door •der- een onbekend militair van een schipper was ontvreemd diens zilveren horo- nen. Iogie. Nadat er onmiddellijk pogingen waren aangewend, mogt het door igei de ijverige nasporingen van de policie nog lieden nacht gelukken den dader, :r in die tol het garnizoen alhier behoorde, te ontdekken en aan te houden, die diet dan ook werkelijk het gestolene in zijn bezit had. kelt - BUITENLANDSCHË BEHIGTEN. zot ge. ENGGLAND. jdi« LONDEN, 16 Maart. >di| In het lagerhuis is de beraadslaging aangevangen over de tweede le- ;cb zing van de wet tot uitbreiding van het onderwijs in Engeland en Wales, idt Zij liep vooral over de bepaling dat voor elke openbare gemeenteschool, vet-! krachtens deze wet op te rigten, de plaatselijke schoolcommissie, door de he! belastingpligligen regtstreeks of zijdelings te benoemenzal beslissen of er lie] godsdienstonderrigt zal gegeven worden enzoo jawelke godsdienstleer alt er zal worden onderwezen. De minister Forstcr erkende dat er bezwaren be- tegen die bepaling bestonden, maar meende dat de bezwaren overdreven ii werden, en dat er geen ander middel, dan beslissing door de plaatselijke aal overheid, te vinden zou zijn om de beperking van het openbaar lager on derwijs tot louter wereldlijke kundigheden, welke noch hem noch de natie ui' wenschelijk scheen, te verhoeden. rs. De regering is in het huis vrij scherp aangevallenomdat -zij eenen over- n: heidspersoon in Ierland, behoorende tot de Orangisten- of oud-protestantsche iel partij, afgezet en door eenen katholiek vervangen had. Er werd beweerd ms dat dit een onwettige, althans onregtvaardige en willekeurige stap was, eii| strekkende om in Ierland de katholieke overheersching te stellen in de De plaats van de allengs verdwijnende heerschappij der protestanten. Een voor- I en stel van lord Chrichton om dien stap af te keuren is echter verworpen met en 183 tegen 113 stemmen. d -- Reeds de eenvoudige aankondiging door de regering, van maatregelen id lot bescherming van personen en bezittingen in Ierland, doet de nationale ld bladen aldaar in toorn ontbranden, en op scherpe wijze geven zij daarover lij hunne afkeuring te kennen. Zoo zegt the Flag of Ireland: De habeas- ts corpus-acte zal geschorst worden; afgerigte Londensche geheime policie- t| agenten zullen ons worden toegezonden, en aan de policie zal onbeperkte T magt lot huiszoeken en arresteren gegeven worden. Slechts met goedvinden der policie zullen wij de vrije lucht mogen inademen, niet wegens de agra- i rische misdaden, zoo als schijnheilig beweerd wordt, maar omdat wij nu eenmaal niet tevreden zijn met de Gladstoniaansche vredeboodschap, welke ons niets toezegt, dan dat hel onregt, hetwelk ons wordt aangedaan, zal voortduren. Dwang zal echter nu, even als voorheen, falen. De Ierscbe j nationaliteit kan niet met geweld vernietigd worden, en het is onmogelijk ons te dwingen om ons, aan de voeten van onze onderdrukkers, in slaaf- sche onderwerping, te krommen. Dwang zal dien geest van weèrstand slechts in kracht doen toenemen, welke eeuwen van vervolging, van bajo netten, van schavotten en van zoo vele andere toonbeelden der Britsche be schaving heeft overleefd. Die geest zal steeds levendig blijvenen met steeds gestadiger vlam brandenten spijt van den lafhartigen angst en van de ge- j wetenlooze vervolging onzer wezenlijk liberale overheerschers. Uit het Iersche graafschap Mayo wordt een moordaanslag gemeld op een man in dienst van de weduwe Hunter, wier echtgenoot vermoord werd; ook verneemt men van daar dat Castlebar, het eigendom van lord Wode- house, in brand gestoken en in ascli gelegd werd door kwaadwilligen in den omtrek. FRANKKfJK. PARIJS, 16 Maart. Ofschoon men de verzekering der ministeriële bladen wil aannemen dat de ambtgenooten van den minister Daru zich vereenigd hebben met zijne zienswijze in de zaak van het concilie, is men toch zeer begeerig te weten j hoe de minister zich uit deze netelige quaestie zal redden en zijne houding zal weten te regtvaardigen, wanneer later de zaak in het wetgevend lig- chaam zal ter sprake gebragt worden. Naar men thans werneemt zou de minister den eersten seeretaris van het gezantschap te Konstantinopel her waarts hebben ontboden, ten einde hem instructiën te geven, die moeten leiden tot het bewerken eener verzoening tusschen de katholieke Armeniërs en hunnen patriarch. Als dit nader bevestigd wordt zal deze nieuwe inmeu- ging van de zijde des ministers zeer zeker afkeuring vinden. La France wil weten dat de Fransche gezant te Rome, de markies de Banneville, die stad verlaten en zich te Civita-Vecchia naar Frankrijk heeft ingescheept. Het berigt vereischt nadere bevestiging; echter is het zeker dat zijne houding te Rome door de regering niet ten volle werd goedgekeurd. Pater Perrand, een priester van het Oratoire, een katholiek gesticht iu de hoofdstad, heeft van zijne oversten bevel ontvangen om öf uit de Ligue de la Paix, het genootschap van bestrijders des oorlogs, óf uit de broederschap van het Oratoire te treden. Dientengevolge heeft hij het lid maatschap van de Ligue opgezegd, onder verklaring dat hij haar doel en streven blijft goedkeuren. Katholieken, protestanten en Israëliten, mannen van verschillende rigting in het godsdienstige cn in het politieke, zijn in de Ligue vereenigd; ook pater Hyacinthe was lid en voerde er soms het woord, maar dit werd hem door de oversten zijner kloosterorde verboden. De pokken zijn ook in de Parjjsche kazernen uitgebroken en rigten daar groote verwoestingen aan. In de afgeloopen week zijn te Parijs 80 personen aan die ziekte bezweken. De verzameling schilderijen van baron Hendrik van Mecklenburguit 53 werken van de Hollandsche, Vlaamsche en Duitsche scholen bestaande, is Zalurdag alhier voor 18,260 fr. verkocht. De werken, die de hoogste prijzen golden, waren: Adr. van OstadeBoercnbinnenhuis, 16,020 fr. teruggekocht door de dochter van baron Mecklenburg, die ook weder in het bezit kwam van een Paul Potter, voor de som van 4,350fr.; een groote Salomon Ruysdaelzeer fijn van toon, 8000 fr.; een prachtige van Goyen, de Recde, 5000 fr. ITALIË. Men verzekert dat de Oostenrijksche gezant te Rome van zijne rege ring den last ontvangen heeft om de eischen van Frankrijk te ondersteu nen maar dat toch de Oostenrijksche regering niet voornemens is van haren kant eenen gezant naar het concilie af te vaardigen. De Parijsche Univers meldt, dat het postulatum tot omschrijving der pauselijke onfeilbaarheid onderteekend is door 550 concilievaders, zoodat met inbegrip der kardinalen en leden van commissiën, die gemeend hebben zich van de onderleekening te moeten onthouden, het aantal voorstanders van dat dogma wordt berekend op 610 a 620. Men schrijft uit Rome aan de Koln. Zeit.: De heer dr. Pichler heeft Rome verlaten, nadat hij ongeveer twee maanden hier getoefd en alle bouw stoffen en documenten verzameld had, die betrekking hebben op het concilie. Hij neemt een rijken en belangwekkenden buit met zichwaarvan hijwan neer het tijdstip zal zijn gekomen, zal gebruik maken in het belang dei- waarheid en der wetenschap. Het vertrek van d'\ Pichler heft natuurlijk de betrekkingen geenszins op, die hij heeft aangeknoopt met hooggeplaatste personendie voortdurend met het concilie in betrekking staan. De bisschop van Orleans. mgr. Dupanloup, heeft weder een open brief in het licht gegeven, gerigt tegen den aartsbisschop van Mechelen, mg1". De- champs. Het is een antwoord op de tekenschriften van den aartsbisschop op het schrijven van mgr. Dupanloup. betrekkelijk de ontijdigheid van het vaststellen van het onfeilbaarheids-dogma. De brief is te Napels gedrukt. Mgr. Dupanloup houdt staande dat de quaestie van het al of niet tijdige van de vaststelling van het dogma wel degelijk in overweging moet worden ge nomen. In deze zaak moet de kerk wikken en wegen en over de gevolgen van haar besluit ernstig nadenken. Voorts bespreekt hij de moeijelijkheden aan de afkondiging van het bedoelde dogma verbonden. PRCII^EN. BERLIJN, 16 Maart. Onder de leiding van dr. Schweitzer, het hopfd der sociaal-democrati sche Arbeidersvereeniging, is alhier eene volksvergadering gehouden, die door meer dan 2000 personen werd bijgewoond en voornamelijk bijeenge roepen was om de werkzaamheid van den rijksdag aan eene criliek te on derwerpen. Hoewel de vergadering erkende, dat de liberale fractiën in den rijksdag eene inderdaad liberale houding hadden aangenomen bij de meeste in deze zitting ter spraak gekomen quaestiën. met name van de afschaffing der doodstraf cn de vrijheid van spreken, bleek toch uit de redevoeringen der meeste sprekers, dat men iiet volk op den rijksdag niet behoorlijk ver tegenwoordigd achtte. De vergadering is rustig afgeloopen en de orde werd niet, zooals vroeger bij dergelijke gelegenheden door de partij van dr. Schweitzer geschiedde, door de leden van andersgezinde vereenigingen gestoord. Dr. Sirousberg, eigenaar van een aantal industriële ondernemincen, heeft dezer dagen alhier zijn zilveren bruiloft gevierd. Hij werd bij die ge legenheid begiftigd met eene Pruissisclie, eene Hohenzollernsche en eene Rumanische ridderorde. Ook werden hem kostbare geschenken aangeboden. Voor het grootste gedeelte bestonden deze uit gouden en zilveren werken, sommige bezet met edelgesteenten. Onder anderen waren daarbij twee mas sief zilveren beelden, ter hoogte van ruim 2/3 meter, aangeboden door de

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3