2973 schepen opwaarts en 10876 benedenwaarts, le ramen 13849 schepen, waarvan de werkelijke lading was 38,109.412 centenaars. Daaronder zijn begrepen 88 vlotten met 176,995 centenaars hout. -• Gisteren is door de Noordbrabantsch-Duitsche spoorwegmaatschappij, door tnsschenkomst van hare kassiers de heeren R. Mees en Zoonen te Rot terdam ter voldoening aan artt. der concessie-voorwaardenbij den betaal meester te Rotterdam gestort de som van ƒ150,000 als bijdrage voor de fensie-werken. Onmiddellijk daarna is door den heer W. II. van Meukeren, als president dier maatschappij, last gegeven de werkzaamheden voor den houw van den spoorweg van Roxtel over Gennep en Gocli naar Wezel aan te vangen te Gennep, op Dingsdag aanst. den 22s"'" Maart. liet is thans zeker, dat deze nieuwe spoorwegverbinding in September 1872 voor het publiek verkeer zal worden geopend. Door den gemeenteraad van Dordrecht is lot secretaris dier gemeente benoemd de heer mr. S. de Swart, sedert 1864 secretaris der gemeente Leeu- 3 warden. Naar men verneemt bestaat de verzameling schilderijen van oude meesters, door wijlen den heer L. Dupper, te Dordrecht, aan het rijks-mu- senm vermaakt, uit de volgende stukken: 1 van Hobbema, 3 van Jan Steen, 2 van I. van Ostade, 1 van A. Cuyp, 3 van Jacob Ruisdaal, 1 van zijn broeder Salomon1 van Dou2 van Backhuizen1 van Both1 van W. van de Velde, 1 van N. Maas, 1 van Ad. van de Velde, 1 van Sorg, 1 van van der Does, 1 van Ivarel du Jardin, 1 van David van Berge, 1 van van der Werff, 1 van W. van Mieris, 1 van Dusart, 2 van Pijnacker, 2 van van Goyen, 2 van Lingelbach. 1 van Asselijn, 1 vanllackert, 1 van Frans Hals, 1 van A. de Vois, 1 van Moucheron, 1 van Ph. Wouwermans, 1 van Wij- nands, 2 van de Heus, 1 van Brekelenkamp. 1 van Verboom met stoffaadje van van Berghem, 1 van Brakenburg, 2 van Mignon, en 1 van Sam. van Iloogstraaten. Mejufvrouw A. E. Brummelkamponlangs le Amsterdam overleden, liceft de volgende legaten aan openbare instellingen aldaar gemaakt: Aan de diaconie der Ned. hervormde gemeente ƒ100.000; het algemeen fonds voor de kerkgebouwen der Ned. hervormde gemeente ƒ4000; het Ncderl. bijbelgenootschap ƒ4000; het Nederl. zendeling-genootschap ƒ4000; de open bare armenscholen der stad ƒ5000de bewaarscholen voor behoeftige kinde ren, door vereenigingen opgerigt, ƒ5000; het instituut voor blinden ƒ2000; het instituut voor volwassen blinden 2000; het college Zeemanshoopƒ4000; aan de vereeniging voor ziekenverpleging, gevestigd op de Prinsengracht, ƒ10000; aan de algemecne armen der stad ƒ10000. Aan het doofstommen- instituut te Groningen heeft de overledene ƒ4000 gelegateerd. Van het Nieuw Diep meldt men dat de prijs van den zoogenaamden panharing tegenwoordig tot ccne zeldzame hoogte is gestegen, zoodat hij zelfs niet meer voor den geringen manvoor wien die vischsoort nog altijd eene versnapering was, te verkrijgen is Hij wordt daar, voor nog gevan gen te zijn, opgekocht en vervolgens naar Belgis en Frankrijk, in mandjes gepakt, uitgevoerd; terwijl de prijs van ƒ3.50 en 4 per tal besteed wordt. Vrijdag II. strandde op de Boschplaal, aan het oosteinde van het eiland Terschelling, het Fransche driemast schoenerschip Thérèse kapt. de Lastellc, komende vart Petersburgbestemd naar Duinkerken en geladen met lijnzaad. Het mogt aan eenige moedige zeelieden gelukken, de drie aan boord zijnde personen, den kapitein, stuurman en bootsman, met de reddingboot behou den aan wal te brengen, doch niet dan nadat men, ten gevolge der hooge- zeetweemaal was teruggeslagen. liet overige gedeelte der equipage had vóór de stranding het schip verlatenmaar werd in de nabijheid van Ameland, door een Urkcr visschersschuit opgenomen en naar llarlingen vervoerd. Men meldt uit Leeuwarden: Naar men verneemt worden, vooral in de zuidelijke streken dezer provineie, reeds eene menigte kievitten aangetroffen, zoodat het te voorzien is, dat de eijerenzoekers eerlang goede zaken zul-: len maken. Zondag jl. is te Franeker een persoon verdronken, die even te voren per spoortrein daar was aangekomen. Volgens het bij hem gevonden zakboekje was hij van Groningen afkomstig. Na informaliën aldaar, blijkt, dat hij aan zijne vrouw had gezegd dat hij uitging om werk te zoeken. De onge lukkige was ook kreupel en had zijn Iaatsten stuiver na aankomst te Fra neker in eene herberg verteerd. Bij het instituut voor doofstommen te Groningen worden weder de noodige maatregelen genomen voor de opneming van nieuwe kweekelingen hij het begin van den aanstaanden cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doofstommen, die in Augustus e. k. den ouderdom van zes jaren bereikt hebben en nog geeu volle vijftien jaren oud zijn. Onvermogende kweeke lingen worden gratis opgenomen. Te Groningen is Zondag 11. de wed. A. Jans, die onlangs haren 100slc" verjaardag mogt vierenoverleden. Te Oude-Pekcla is Zaturdag avondten gevolge van den sneeuwstorm die omstreeks een uur in hevige mate woedde, een gedeelte van het gewelf der r.-k, kerk ingestort, met het.gevolg, dat een kristallen kroonbenevens onderscheidene lampen stuk zijn gevallen, terwijl ook de banken erg be schadigd zijn. Gelukkig waren er op dat oogenblik geene menschen in de kerk. Uit 's Hertogenbosch meldt men aan de Tijd dat door den Paus tot proost van het kapittel van S'. Jan is benoemd de president van het semi narie. de hoogeerw. heer Cuytcnkanunnik-theologaal van het kapittel; en in zijne plaats tot kanunnik-theologaal de hoogeerw. lieer A. Corstens, vice- president van het seminarie. Te Vlissingen bad Maandag 11. een vreeselijk ongeluk plaats. Terwijl een werkman aan het ligten van een ontzettend zwaren steen bezig was, werd hem door het breken van het werktuig bijna geheel het onderlijf verpletterd. Uit Middelburg meldt men dat de spoorweg- en kanaalwerken in de nabijheid dier stad goed vorderendagelijks ziet men de locomotief met' zanJwagen.,, die reeds van Vlissingen loopt, tot nabij de Vlissingsche bar- >ver, rière aldaar naderen, tot aanvoer van zand om de aardebaan voor den j,eel spoorweg te voltooijen, terwijl ook het kanaal van daar tot nabij West- Souburg zoo goed als gereed is. Aan de ontgravingen voor het leggen der pet fondamenten voor het stationsgebouw wordt ook ijverig voortgewerkt. ,erc Te Middelburg werd Zondag morgen door den broodbakker G. A. Pelser pop bij de policie aangifte van een zonderlingen diefstal gedaan. Des nachts, verhaaldt Dec hij, had een dief door zijne bakkerij, gelegen op de Londensche kaai, op wet den hoek der Nieuwstraat, zich toegang weten te verschaffen tot zijnt hof slaapkamer en uit zijn broekzak een sleutel gehaaldwaarmede hij een reet in die kamer aanwezig lessenaartje geopend en daaruit eene som van wai ƒ125 aan geld ontvreemd heeft. De man zeide dat hij zelf niet begreep mei hoe zijne vrouw en hij, die in bedoelde kamer te bed lagen, zoo vast heb, stal ben kunnen slapen dat zij niets van het gebeurde hebben gehoord of gezien ma Men meldt uit Philippine (Zeeland) aan de N. li. C.\ Nog nooit heelt in de vorst zooveel schade aan onze mosselbanken gedaan als in de verloopem ter maand. Met een hevigen noordoostenwind en lage ebben zijn de mossels vot die boven laagwater lagenaan de ijsschollen gevrorenmet het opkomendt tij opgeligt en met den stroom in alle rigtingen weggedreven. Verscheiden! ziji onzer voornaamste visschers hebben hierdoor duizenden tonnen verloren, ea 1». verlies, dat ten minste op 30000 fr. mag geschat worden. Dit zal schaarse! de heid en groote duurte aan onzen handel toebrengen, dewijl op de plaatsen ga waar men mossels ging koopen, zooals te Paal (land; van Hulst), Tholen et tol elders, zich hetzelfde geval heeft voorgedaan. Het broeizaad, dat voor d( Ar vorst op de banken der Schelde te vinden was, zal er ook mede verdwenet ke zijnwaardoor menige mosselbank dit jaar onbezaaid zal blijven liggen. ha veertuig duizend tonnen mossels, die jaarlijks van hier naar den vreemdt mi verzonden worden, zullen dit jaar eene groote vermindering ondergaan, et Ai voor de gemeente, evenals voor de menigte lieden, die hun bestaan in deii w mosselhandel vindenzal dit een gevoelig en onherstelbaar verlies veroorzaken to De regering heeft thans geantwoord op het voorloopig verslag van dt tweede kamer over het wets-ontwerp tot wijziging der wet van 28 Junij 1854 Staatsblad n". 100) tot regeling van het armbestuur. Daarna wordl gezegd, dat het den minister aangenaam was uit het voorloopig verslag tt vernemen, dat het hoofddenkbeeld van dat voorstel bij de groote meerder heid van de leden, die aan het onderzoek in de afdeelingen deel namen, bijval heeft gevonden. De gronden, waarop de meerderheid de bedenkingen tegen de hoofdstrekking van het ontwerp heeft wcderlegd, zijn zoo zeer in overeenstemming met de zienswijze der regering, dat zij, ter bestrijding dier bezwaren, weinig heeft bij te voegen en zich tot het maken van enkelt opmerkingen bepaalt. Wal art. 2 ^betreft, heeft de meerderheid verlangd, dat nog nader zot worden toegelicht, wat de regering in dat artikel verstaat door: "de ge meente waar de arme verblijft." De regering antwoordt, dat zij eenvoudi; bedoelt de plaats, waar de arme zich bevindt, terwijl hij onderstand noodii heeft en dien aanvraagt. De woorden «waar de arme verblijft" die nu ech ter in het gewijzigd ontwerp zijn veranderd in: //waar de arme zich bevindt! zijn in het ontwerp opgenomen, om duidelijk te doen uitkomen, dat de wet] gever geen domicilie vah onderstand meer wil, en hier dus niet aan hel bestuur der woonplaats in wettelijken zin of aan eenig bepaald domicilie, maar alleen aan de plaats van het momentaneel verblijf te denken valt! Men neme wel in aanmerking, dat er geene verpligting tot restitutie be staan en elk bestuur geheel zelfstandig op de aanvrage beslissen zal. Er if dus geene aanleiding tot onderzoek naar de plaats waar behoefte ontstaat of tot geschillen over de verblijfplaats. De hoofdgrond van het voorstel om de kosten van plaatsing en verzorgins in bedelaarsgestichten, van daartoe veroordeelde bedelaars en landloopcrs, ten laste van het rijk te brengen, is, zoo als de memorie van toelichtin? aanwijst, dat het verhalen dier kosten op de gemeenten in strijd is met den regeldat alle kosten van en voorlvloeijende uit veroordeelingen wegens wanbedrijven en misdaden ten laste van den staal komen. Bedelarij en landlooperij nu zijn wanbedrijven volgens het wetboek van slrafregt. De regering heeft zich te eerder genoopt gevoeld de zuivere toepassing van die» regel voor te dragennu daardoor levens de financiële bezwaren zulle» worden getemperd, die uit afschaffing van het restitutie-stelsel voor sommigf gemeenten zullen voortvloeijen. In zoo verre is er een gelukkig verband tusschen den hoofdgrond van het voorstel en de gevolgen van de beoogdt opheffing van het restitutie-stelsel en van het domicilie van onderstand. Bij nader inzien geeft de regering de voorkeur aan dè woonplaats als de plaats waar de verplegingskosten van krankzinnigen in gestichten zullen gedragen! worden, boven de plaats van verblijf, tijdens de magliging van den regter wordt gevraagd. Voor het overige kan met de rijks- en provinciale subsi diën op den bestaanden voet, ter verpligting van de gemeenten, worde»| voortgegaan. 's GRAVENHAGE, 17 Maart. Door den minister van financiën is R. L. W. H. dc Roy van Zuidewijn, te Zwolle, als leerling voor de telegraphie herplaatst. De afdeelingen van de tweede kamer hebben heden onderzocht: hel amendement van den heer Fokker, op het wets-ontwerp nopens de vreemd! loterijen, en wijders de wets-ontwerpenI». tot herziening van onderschei den bepalingen dier wet van 12 April 1850 enz. houdende regeling van briefport en van de aangelegenheden der brievenposterijen 2°. betrekkelijlj de openbare middelen van vervoer. Aanstaanden Donderdag, 24 dezer, zal door den voorzitter van tweede kamer, den heer Dullert, aan de leden dier vergadering, in hotel Paulez een groot diner worden aangeboden, waarop ook genoodigi zijn de ministers, de voorzitter van de eerste kamer en de griffiers van it beide kamers. Heden, den 21s"n verjaardag van het overlijden van koning Willem II

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2