PEK TELEGRAAF. HULP AAN DM HANDEL.' •VenVfde magt wn te bepalen of er onderngt in de godsdienst zal worden gegeven ofnieU-enT zoo ja, naar de leer van welk kerkgenootschap. Aan de eene !van ''zijde wordt aangemerkt dat alzoo de weg tot een louter wereldlijk volks onderwijs wordt geopendaan de andere zijdedat alzoo de seetestrijd wordt e®va"|ernieiiwd en wel in den jammerlijksleu vormin plaatselijke collegiën. Eenige jaren geleden doodde een pachter uit de omstreken van Limme- fln" virjcj, met ccn hooivork een zijner werklieden Wegens dit feit door den jury geoordeeld, werd hij vrijgesproken, maar alle boeren van het district Van 'bleven hem daarom niettemin als een moordenaar beschouwen en de heftig ste vijandelijke gezindheid tegen den boer verloochende zich bij geene enkele els"0,gelegenheid. Dezer dagen zou hij zijne dochter uithuwelijkenaan de deur ^staande om het rijtuig af te wachten, dat hem naar de kerk zou geleiden, werd hij door eene onbekende hand met een gaffel diep in het hoofd getrof- 'gcnd'fjnbadende in zijn bloed viel hij neêr en gaf eenige oogenblikken later den geest. De dader van de misdaad heefl zich uit de voeten weten te ''Ontmaken en zal welligt nooit ontdekt worden. De South hond. Press zegt dat aan de redactie van dal blad een 'rond;genster vet is toegezonden, gelrokken uit de modder, afkomstig uit de Theems. Het vet is geelachtig van kleur en gelijkt veel op boter van infe- nbrtirieure qualiteit. Hoe de vette bestanddeelen uit de modder wrorden getrok ken, kan het blad niet verklaren, maar zooveel is zeker dat groote hoe- a's 5' veelheden van dat «moddervet" elke week naar Nederland worden ver- wo" scheeptom in den vorm van Friesche boter op nieuw te Londen aan de te, I markt te worden gebragt. voeri FRANKRIJK. or]jj], PARIJS, 10 Maart. Maandag aanst. zal er door de volksafgevaardigden van het regter- dt «centrum een gastmaal aan die van het linker-centrum gegeven worden, ter estan beantwoording van het gastmaalhetwelk door de laatst bedoelden is gege- en j ven. De aaneensluiting van het centrumdat is van het gematigd liberale iegei deel der kamer, wordt nu als eene schier uitgemaakte zaak beschouwd, niet. waardoor het ministerie bevestigden ontbinding der kamer verhoed zou worden. inlaw ®e Pot'ie, een ministerieel orgaan, zegt het volgende: Er is beweerd dat de door graaf Daru naar Rome gerigte depêche, welke thans ter plaatse liou- harer bestemtaing aangekomen moet zijn, van eenen dreigenden aard was. iet a] Dat is geheel onwaar; die depêche is vervat in uiterst heusebe en beleefde imeB bewoordingen. De regering geeft in die depêche te kennen dat het in alle onderwerpen, die uitsluitend lot het gebied van de godgeleerdheid, van het ,n 0f geloof en van het geweten belmorenen tot dien kring van denkbeelden •pij;, rekent het de onfeilbaarheid van den Paus, niet van dc dusver gevolgde jogt gedragslijn zal afgaanmaar zich bij voortduring van elke verklaring of w» tusschenkomst zal onthouden. Doch het concilie schijnt gezind zijne werkzaamheid buiten den kring der louter theologische en geestelijke vraag stukken uit te breiden en de vraagstukken van gemengden aard, die de beginselen en de belangen der burgerlijke maatschappij regtstreeks en on vermijdelijk rakenbij voorbeeld de zaak van het burgerlijk huwelijk en die van het onderwijs, in handen te nemen. Uit dien hoofde geeft de Fransche regering thans in de bovenbedoelde depêche het verlangen te ken nen bij deze gelegenheid gebruik te maken van het door dc overlevering dan gevestigde regt der katholieke mogendheden ten aanzien der conciliën, dat .eh, wil zeggen, om bij de eerwaardige vergadering eenen bijzonderen gelastigde te| aan te stellen, die tot taak zou hebben de aanmerkingen zijner regering be. regtstreeks onder hare aandacht te brengen. Het Journ. des üéb. meent nogmaals de regering te moeten waar schuwen voor eene tusschenkomst in de zaken van het concilie. De rege ring, zegt dit blad, dreige ook niet met het terugroepen harer troepen uit den Fauselijken Staat. Frankrijk heefl reeds genoeg gedreigd, zonder dal bet eenig gevolg heeft gehad. Op de herhaalde vertoogen tot invoering van hervormingen heefl de Paus geantwoord met den Syllabus, die vrij wat meer dan het onfeilbaarheids-dogma legen Frankrijks wetten is gerigt. Het con cilie moet ten eenemale vrij blijven in het nemen van besluiten. De rege ring wachte af wal er gebeurt. Frankrijk heeft slechts te zorgen, dal zijne wetten uitgevoerd worden, en daarvoor kan het genoeg waken, onverschillig wat de Paus of de kerkvergadering besluit. - De bankier Isaac Pereire is door de Spaansehe regering tot grootkruis van de orde van Karei III benoemd, ter belooning van de uitstekende dien sten, die hij Spanje, gedurende eene reeks van jaren, zoowel met opzigt tot den aanleg van spoorwegen, als door het oprigten en uitbreiden van belang rijke crediet-inriglingcn en groote industriële ondernemingen, bewezen heeft. ITALIË. De voordragt van den II. Stoel tot vaststelling der onfeilbaarheidsleer wordt door dc Köln. Zeitung in den oorspronkelijkenLatijnschen, tekst medegedeeld; zij luidt, vertaald, aldus: «Toevoegsel tol hel besluit over hel primaat van Rome's hoogepriester 'Dat Rome's hoogepriester in hel bepalen van zaken van geloof en iizede-leer niet kan du:alen. «De heilige kerk van Rome bezit het opperste en volle primaat met-voor rang over de geheele katholieke kerkdie zij naar waarheid en in nede righeid erkent van den Heer zeiven met de volheid van magt te hebben ontvangen in den persoon van den gelukzaligen Petrus, den eersten onder de Apostelen, wiens opvolger de hoogepriester van Rome is; en gelijk zij boven alle anderen den pligt heeft om de waarheid des geloofs te verdedi- digenzoo ook moetenin geval er geschillen omtrent het geloof mogten opgerezen zijn, deze tdoor haar oordeel worden uitgemaakt; almede omdat de verklaring van onzen Heer Jezus Christus: «gij zijt Petrus" enz., niet kan worden ter zijde gesteld. liet gezegde wordt door de feiten gestaafd; vlekkeloos toch is op den Apostolischen Stoel de katholieke godsdienst al tijd b ewaard en de katholieke leer altijd verkondigd geworden. «Alzoo wordt met goedkeuring van het heilig concilie door ons geleerd cent >egl lie- vet j ero- van en a Is geloofsartikel vastgestelddat het door den Goddelijken bijstand ge schiedt dat Rome's hoogepriester, van wien in den persoon van den geluk zaligen Petrus door onzen Heer Jezus Christus insgelijks is gezegd: «ik heb voor u gebeden" enz., niet kan dwalen, wanneer hij, het ambt van opper sten leermeester aller Christenen waarnemendmet zijn gezag vaststelt wat in zaken van geloof en zedeleer door de algemeene kerk gehouden moet worden; en dat dit voorregt van feilloosheid of onfeilbaarheid (inerrantiae seu infallibilitatis praerogativa) van Rome's hoogepriester zich uitbreidt tot ieder onderwerp, waartoe de onfeilbaarheid der kerk zich uitstrekt. «Zoo evenwel iemand zich mogt vermeten deze onze bepaling tegen te spreken, hetgeen God verhoede! dan wete hij, dat hij van de waarheid des geloofs afvallig is." Volgens den correspondent van de Times te Rome zou denkelijk de lieer Raroche als vertegenwoordiger van Frankrijk bij het concilie optreden. Hij herinnert dat er op het concilie van Trente een Fransch gezant was. bijgestaan door 14 godgeleerden. - De tentoonstelling te Rome is tot hiertoe slechts door weinige perso nen bezocht, en op de dagen waarop de entree op 5 fr. was bepaald, heeft er zich niemand vertoond. 1* R U I S S K NT. HERLIJN, 9 Maart. Het comité te Ronn tot regeling van het feest ter eere van van Rcet- hoven heeft met het stedelijk bestuur aldaar eene overeenkomst aangegaan tot de oprigting van een concert-lokaal voor 2000 personen. Het feest zal in het laatst van Augustus of in het begin van September worden gevierd. -- In de thans geopende zitting der wetgevende kamer in Wurlemberg is de regering geïnterpelleerd ten opzigte van het verdrag met Prnissen en de betrekking met den Noord-Duitschen bond. PARIJS, 10 Maart. De minister van binnenl. zaken heeft in de kamer, in antwoord op eene interpellatie van den heer Ferry, verklaard dat hij het gedrag der ambtenaren afkeurt, die bij de onlangs plaats gehad heb bende verkiezing van den heer Giraud zich in den verkiezingstrijd gemengd hebben. Hij zal te dezer zake een onderzoek instellen. De verkiezing van den heer Giraud werd daarna met bijna algemeene stemmen goedgekeurd. HERLIJN, 10 Maart. In den rijksdag heeft de heer Lehndorfl voorge steld, de discussie over de tweede lezing van het strafwetboek uit te stellen en onmiddellijk tot de derde lezing over te gaan van de eerste afdeeling, handelende over de doodstraf. De heer von fiismarek verklaarde hierop, dat de bondsraad de discussie over het strafwetboek geregeld wenscht voort gezet te zien. De regering zou daarna haar besluit mededeelen en tot eene overeenstemming trachten te geraken, ook al mogt de bondsraad bij zijne inzigten volharden Het voorstel van den heer Lehndorfl'is daarop verworpen. HERLIJN, 10 Maart. In berigten uit St. Petersburg wordt gemeld, dat zeer vele personen, die in Januarij jl. gevangen genomen waren, als beschul digd Van deelneming aan de zamenzwering der zoogenaamde Nihilisten weer op vrije voeten zijn gesteld. Naar men berekent, moet hun getal 4 a 500 bedragen. Doch zij hebben zich schriftelijk moeten verbinden bij de eerste oproeping zich ter beschikking te stellen van de commissie van onderzoek. Thans zijn nog een JC0-tal personen in arrest, waaronder eenige officieren. De minister van binnenl. zaken heeft bevolen, in elk gouvernement 50000 exemplaren van de ukase betreffende de emancipatie der lijfeigenen van 19 Fcbruarij 1802 te verspreiden. PARIJS; 10 Maart. Het Mém. Dipl. zegt dat het antwoord van het pau selijk hof op de dépêche van den heer Daru naar Parijs verzonden is. Het pauselijk hof neemt met bereidwilligheid het verzoek der Tuilcriënom op liet concilie vertegenwoordigd te wordenaan. De nuntius heeft in last de verzekering te geven, dat de vertegenwoordiger van Frankrijk zal ontvan gen worden met al de onderscheiding aan de natie, die hij vertegenwoor digt, verschuldigd. NEW-YORK, 10 Maart. De senaat heeft beraadslaagd over het ontwerp van wet lol consolidatie der staatsschuld. Verworpen zijn twee voorstellen strekkende: het eene, om de rente der nieuwe obligatièn ook in Europa betaalbaar te stellen; het tweede, tot liet aanstellen van personen in het buitenland om deze obiigatiën te negotiëren. Al te dikwijls gebeurt het, dat handelaars, die door ontoereikende fondsen aan hunne zaken niet de gewenschte uitbreiding kunnen gevenof die ten gevolge van een crisis, van een al te grooten voorraad koopwaren in maga zijn, of eene andere oorzaak, zich in oogenblikkelijke moeijelijkheden gebragt zien, verpligt zijn, ten einde aan die moeijelijkheden het hoofd te bieden en voor alles hun crediet staande te houden, tot buitensporige opof feringen over te gaan. Lie Mandataire Commercial, 172, Faubourg Saint-Denis, hoek rue Lafayette, te Parijs, opgerigt en bestuurd door den Ileer L. F. VIGNERON, heeft ten doel den handel te lnilp te komen op weinig bezwarende voor waarden. Dc operatiën van den Mandataire Commercial bestaan in: Voorschot in specie op koopen van allerlei aard en verkoop daar van; des noods onmiddellijke realisatie; Voorschot in specie op alle Fransche en vreemde waren, renten actiën, obiigatiën, enz.; Vcrleening van crediet, voorschot van bankwaarden, op informatie en eenvoudige verbindtenis tot betaling op vasigestelde termijnen; Vertegenwoordiging, verkoop in commissie en depot van koopwaren van allerlei aard. Voor inlichtingen en voorwaarden wende men zich franco tot den Heer L. F. VIGNERON.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3