LEIDSCHE COURANT. n 60. 1870. ZATURDAG 12 MAART. STADS-BER1GTEN. "ITNNEMaANDSCHE HKTUGTILN. Iwt Cllj ril ~U* itkt dt vei ngs P ee, h irl vai® De Courant verschijnt dagelijks, Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars f 3.franco p.p. 3.50; m et het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Het vei slag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaarsbuiten de eipeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels f 1.iedere regel meer 25 cents. BURGEMEESTER ex WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien art. 11, 2e alin.der Verordening van 30 Junij 1866, op de open bare scholen voor gewoon lager onderwijs voor on- en minvermogenden I Gemeenteblad n«. 19) Doen te wetendat de inschrijving van nieuwe leerlingen op de openbare scholen voor on- en minvermogenden zal plaats hebben van den 7J,n tot en met den I94™ Maart e. k.in de schoollocaleu in de Rijnstraat, in de Brandewijnsteegop de llinnenvestgracht aan het plantsoen, en op de Oude Vest, des voormiddags van half negen tot negen uren en des namiddags van 'half txoee tot twee urenbehalve des Zaturdags namiddags en des Zondags. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leiden, 1 Maart 1870. v, PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN. 11 Maart. Bij kon. besluit van 28 Eebr. jl. is de gemeente Bodegraven aangewe zen als standplaats van een postkantoor. Dat kantoor komt in werking met 1 Mei aanst. Tot directeur is benoemd de heer C. Satonthans geagreëerd klerk ten postkantore te Alphen. Het Dagbl. v. 's Grav. meldt: Onze bekwame gemeente-architect, de heer W. C. van der Waaijeu Pieterszen, heeft met zijne medegecominilteer- den, de hh. Conrad, van Middelburg, en van Nifterick, van Amsterdam, het door beu opgemaakt en gedrukt rapportbetreffende het rioolstelsel te Leidenin een uitvoerigen brief aan den Raad dier gemeente verdedigd tegen de aanmerkingen en oordeelvellingen, voorkomende in een door den druk algemeen verkrijgbaar gestclden Open brief der vereeniging tot bevordering der volksgezondheid te Leidenen de daarbü gevoegde memorie van toelich ting van den heer Maas Geesteranus. -- Op 26 April aanst. zal door de hoofdadministratiën van onderscheidene regimenten cavalerie en artillerie, in hunne respectieve garnizoensplaatsen, de aanbesteding plaats hebben van de levering van 415 remonte-paarden, t. w. te Zutphen 45 stuks, te Venlo 90 stuks, te Haarlem 80 stuks, te Leiden 100 stuks, te Utrecht 75 stuks, en te Amersfoort 25 stuks. Bjj de verkiezing van een lid van den raad in de gemeente Voorscho ten, den 10^'" dezer gehouden, zijn 80 kiezers opgekomen; de heer J. M. van Kempen verkreeg 20 en de heer P. van Stein 19 stemmen. Tusschen deze beide hceren moet eene herstemming plaats hebben. Na de genoemden verkregen de meeste stemmen de heeren P. Ilooymans 18, C. van Zeldcren 10, J. van der Zalm 5 en J. Verhoog 3 stemmen. Men meldt ons uit Leeuwarden, dd. 10 Maart: De waterstand, die voor weinige dagen nog 40 centimeters boven zomerpeil teekende, is thans aanmer kelijk lager; de peilschaal alhier wijst thans 30 a 32 centimeters boven dat peil aan. Teelland, dat sedert het verleden najaar niet is te zien geweest, daagt thans voor en na weder uit den schoot der wateren op. liet is te hopen, dat de aanhangige plannen tot waterstaatsverbetering van Friesland het gewenschtc gevolg mogen hebbenopdat men eerlangvooral in de lage streken van dit gewest, minder van den overlast van het water zal hebben te lijden. De tweede helft der Vrouwenpoortsbrug is thans ook geheel uit het wa ter geligt en rust even als de andere op de penant De uiteinden worden ondersteund. De aandeelhouders der maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwe gen zijn legen 23 Maart tot eene algemeene vergadering zamengeroepen. Op die vergadering zal voorgesteld worden om het maatschappelijk kapitaal van zes millioen op dertien millioen gulden te brengen. Voor deze vermeerde ring van zeven millioen nominaal zullen obligatiën worden uitgegeven, ren tende 5 pCt. 'sjaars, de koers van uitgifte zal ongeveer 90 pCt. zijn. Tot zekerheid dezer obligatiën zullen bij de Nederlandsche bank worden gedepo neerd zeven millioen te maken aandeelenwanneer de obligatiehouders zulks verlangen kunnen zij hunne obligatiën tegen aandeelen verwisselen. Geschiedt zulks niet, dan zullen de obligatiën a pari worden afgelost. De maatschappij zal alzoo ruim zes millioen gulden in handen krijgen, waarvan 2% millioen moeten dienenom de schuld aan de schatkist af te doen. De overschietende drie en een half millioen zullen dienen voor uitbreiding van het materieel en andere zaken. De maatschappij betaalt tegenwoordig aan de regering ƒ125,000 interest; aan interest en aflossing van de zeven millioen obligatiën moet jaarlijks betaald worden ruim ƒ370,000. zoodat de maatschappij in het vervolg jaarlijks.ƒ245,000 meer zal moeten uitkeeren dan thans. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten een adres tot de tweede kamer te rigtenhoudende verzoek hare goedkeuring te onthouden aan het wels-onlwerp tot wijziging der armenwet. Bij de aanneming van het ont werp zou de gemeente een verlies lijden van 27110 'sjaars. Wel zou daartegenover staan eene bate van ƒ19000 'sjaars wegens verpleging hl bedelaars-gestichten, waarvan de kosten voor rekening van den staat ko men, maar de raad meent dat dit niet in compensatie mag worden gebragt aangezien de regering erkent dat dit slechts het herstel is eener onbillijk heid, die jaren voor de gemeenten heeft bestaan. Ook de gemeenteraad van Middelburg heeft een dergelijk besluit genomen. Naar men verneemt, heeft wijlen de heer L. Dupper Win. te Dord recht, behalve het reeds vermelde, bjj testamentaire beschikking vermaakt: 1'. aan instellingen te Dordrecht: aan de stedelijke begraafplaats 1000; aan het bestcdelingenhuis op het Bflgjjiihof ƒ10000; aan het armen- wees- en nieuw armhuis 10000; aan het Luthersch armbestuur 4000aan het roomsch-kalholiek armbestuur ƒ10000; aan het rooinsch-katholiek weeshuis ƒ5000; aan het Israëlitisch armbestuur ƒ4000, aan Pictura ƒ2000; 2". aan inrigtingen in andere plaatsen: aan het instituut voor doofstommen te Gro ningen 2000; aan het geslicht voor ooglijders te Utrecht ƒ2000; aan het instituut voor blinden te Amsterdam ƒ1000; aan hel gesticht voor volwas, sen blinden te Amsterdam ƒ1000; aan de Lejdsche kweekschool vau zee vaart 1000; aan het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de ge wapende dienst ƒ4000. Alles nominaal 2 pCt. N. W. S. en vrjj van suc- cessicregten. Van het Nieuwe Diep meldt men dat aldaar door de ambtenaren der directe belastingen eene belangrijke benadering is gedaan van manufacturen, tapjjtwerk en ijzerwaren, alles zich bevonden hebbende aan boord van hel Engelsche stoomschip Alert, van Hul), en voor eenige handelaren in Amster dam bestemd. Naar men verzekert, zal er voor de bewuste ambtenaren geen onaardig voordeel uit die benadering voortvloeijen. liet II. D. meldt dat zich in de gevangenis van jeugdige vrouwelijke veroordeelden te Montfoorl een meisje bevindt, veroordeeld tot vijf jaren gevangenissiraf. liet kind was 4y2 jaar toen hel dat vonnis kreeg. Het had op den uitkjjk geslaanterwijl een ouder meisje aan het stelen was. Naar men verneemt, heeft eene Zeeuwsche regtbank dat vonnis geveld. Door den gemeenteraad van Nijmegen is besloten de betrekking van inbrenger en inbrengster in de bank van leening aldaar op te heffen. Dit besluit is het gevolg van grove misbruiken onlangs aan het licht gekomen. Een 80 jarig grijsaarddoor de diaconie der herv. gemeente te Deven ter sedert 1848 wekelijks bedeeld, brak dezer dagen op de straat zijn been, en werd door de buren op zijn legerstede gelegd. Eenige oogenblikken al leen gelaten, kroop de oude met zijn gebroken been het bed uit naar een daar aanwezige schaal bank, om iets te verrigten, hetwelk hij wegens de pijn niet kon volvoeren, zoodat hij op nieuw om hulp moest roepen. Na zijne opneming in het ziekenhuis vond men in de lade van de schaafbank tusschen vakjes getimmerd eene som van 1412,87in geld, benevens in een kist eenige nog nieuwe onderklecderendat alles, met nog ƒ18, die hij bij zich droeg, door het armbestuur in bewaring is genomen. Voor een som van ƒ400 had hij zich op 60 jarigen leeftijd levenslange inwoning en verpleging op het Groote- en Voorster gasthuis kunnen koopendat hem op 70 jarigen leeftijd ƒ300 en met 80 jaar slechts /200 had gekost. In eene buitengewone vergadering der provinciale staten van Friesland op den 29>,"> Maart a. s.zullen navolgende punten worden ter tafel gebragt. 1. Mededeeling: a. van het gevolg, gegeven aan der staten besluit, hou dende opdragt aan ged. staten om den minister van binnenl. zaken te ver zoekeneen der inspecteurs van den waterstaat, of een ander deskundige te committeren tot het doen van onderzoek naar den toestand van den binnenlandschen waterstaat der provincie; b. eene missive van den commis saris des konings in de provincie, bevattende het berigtdal de minister voornoemd den inspecteur van den waterstaat in de T'« inspectie heeft uitgenoodigdmet den hoofd-ingenieur in algemeene dienst, P. Caland, om trent de in het bovenbedoeld besluit der staten aangegeven punten een naauwkeurig onderzoek in te stéllen. 2. Rapport van ged. staten op het besluit der staten, hou lende uitnoodi- ging aan het collcgic, om de vereischte voorstellen aan te bieden tot verbe tering van de Kuikhornstcrvaartde Nieuwe vaart, de Petsloot en deLauwen. 3. Voorstel van ged. staten tot het voor rekening der provincie overne men van een aan den brugwachter aan den Bergumerdam, onder Suamecr, in eigendom behoorende huizinge en plek gronds, gelegen onder Oostermeer.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1