hi L - I PER TELEGRAAF. Eeiie goede inrichting binnen Leiden. kt diLn allerlei aard, zoodal de veiling nog de gcheele maand duren zal. Hel ts "«eindcijfer tol dusverre bereikt isveiling, moderne school2 dagen, 810,329 fr., or ^Veiling, Fransche school 18Je eeuw en beelden, een dag, 1,020.200 fr., vei- ling oude Italiaansche school en beelden, 2 dagen, 368.095 fr., tolaal tdeliül198.624 fr. I Go'l ITALIË. eerv0igens het Mém. Dip', zou op de vertoogen der Oostenrijksche regc- lci:rjn„ iegen de voorgedragen Canones de Ecclesia door den kardinaal Anto- mni(lnelïi geantwoord zijn, dat de H. Stoel noch de heerschappij der kerk over ""den staat noch de inquisitie herstellen noch inbreuk op eenig regt des staats maken wil, dat hij met de bedoelde Canones de ware leer der katholieke aat'kerk wil verkondigen, aan het geweten van een iegelijk overlatend die te 6| "betrachten of in den wind te slaandat in die Canones algenieene regelen C IW worden uitgesprokenmaar dat de toepassing dier regelen naar de behoeften '""van ieder land gewijzigd en getemperd kan worden door middel van een ""'concordaat tnsschen de regering des lands en den Paus; dat, voor zooveel "'oostenrijk betreft, het concordaat van 855 door den II. Stoel stipt zal S ''worden nageleefd, onverschillig welke besluiten en regelen door het concilie J[ TOOgten worden vastgesteld. e!f uit Rome schrijft men aan het Jour», de llritx.Het is niet meer te II ontveinzen, dat de diplomatic haren invloed op de kerkvergadering meer zoekt te doen gelden, en dat hare inmenging, welke in de zaken der kerk slecht te pas komt, van dag tot dag meer dringend wordt. Doch dc 11. Stoel blijft onwrikbaar bij zijne inzigten, en zal alleen met de bisschoppen die zaken behandelen, welke de kerk en de burgermaatschappij aangaan ===aIn de vraagstukken rakende de betrekking lusschen de kerk en den slaat zal de II. Stoel, zonder zijne beginselen te laten varen, behoorlijk acht op dc verschillende gesteldheid der onderscheiden landen weten te slaan en de l,ff katholieken in de gelegenheid weten te stellen ieder in zijne mate voor ffl. bet algenieene welzijn der kerk werkzaam te zijn. by Het carneval is hier verre van luisterrijk, althans op de straten. Rij een ,rM openbaar gemaskerd bal in eenen van onze schouwburgen beeft dc pulicie er'. groole ongelukken verhoed; zij heeft er namelijk in de loges van de laatste jiSlf verdieping bommendie door Italiaansche revolutionairen in de zaal zouden geworpen worden, ontdekt en weggeruimd. iket 1° R U I S S E A. telt DERI.IJN, 7 Maart. n" in weerwil van dc verklaring van graaf von Bismarck dat Pruissen h zijnen invloed in den bondsraad zou doen gelden tegen de aanneming van k bet ontwerp van strafwetboek, nadat dc rijksdag zich voor de afschaffing van de doodstraf verklaard had, zet die vergadering hare beraadslagingen over het strafwetboek ijverig voort. l'ei - Bij besluit des konings is een hoofdofficier lot onderdirecteur-generaal 1(i,„ benoemd van de telegraafdienst, met hel doel, om die dienst geheel en al onder militair beheer te brengen, zoodra de omstandigheden dit ver oorloven; voortaan zal geen burgerlijk ambtenaar meer aan het hoofd daar van worden geplaatst, zoodra de tegenwoordige chef zijne function zal heb- ltei ben neêrgelegd. De regering is zoozeer doordrongen van hel groole nut, 1 hetwelk zij in oorlogstijd van het telegraafwezen kan verkrijgen, dat zij 1111 iasl reeds begint met de algemeene leiding daarvan te brengen onder een militair lar ambtenaar. zï' Volgens berigten uil Munchen was graaf von ltray uit Weencn aldaar l,t aangekomen, en terstond door den koning ontvangen. Hij had ook reeds langdurige conferentiën met den vorst von Hohenlohe en de andere ministers 1 1 gehouden; intusschen scheen toen nog geen definitief besluit door den ko- ning genomen te zijn. 'ei Dc nieuwe verkiezing te Giinzburg is ten voordcele der zoogenaamde patriottische partij afgeloopen. Die partij heeft daardoor eene meerderheid van 12 leden in dc kamer verkregen. MUNCHES, 7 Maart. De Bayer. Landes-Zeit. verneemt dat graaf Bray thans besloten heeft de portefeuille van buitenlandsche zaken aan te nemen. De overige ministers blijven in functie. II FLORENCE, 7 Maart. In de zitting der kamer van volksvertcgenwoor- a digers hebben de ministers een ontwerp van wet ingediend lot wijziging der gemeente- en provinciale wetgeving; een ontwerp tot wijziging der tarie- !l ven voor hel teiegraafwezenalsmede verschillende andere ontwerpen. De 11 heer Sella heeft medegedeeld dat hij zijn financieel overzigl Donderdag raor- gen zal mededeelen. Er is een interpellatie aangekondigd over de woeker- 1 banken te Napels. PARIJS7 Maart. De Gas. de France deelt een brief mede van den heer de Monialenibert van 28 Februarij. waarin hij toelicht, waarom hij zijne adhaesie heeft geschonken aan den brief van den lieer Gratry, en waarin hij betuigt dal hij de hh. Dupanloup en Gratry bewondert, omdat zij den moed hadden zich tegen het Ullramontanisme te kanten. WEENEN, 7 Maart. De Wiener Zeit. deelt dc besluiten medekrachtens welke de buitengewone maatregelenin der lijd ten aanzien van Caltaro genomenworden opgeheven. LONDEN8 Maart. In het lagerhuis is gisteren avond de lersche landbill voor de tweede maal gelezen. De heer Iiryan stelde de verwerping van de hill voor, en deze werd door den heer Fortescue verdedigd. lieden voort- I zetting der discussie. MUNCHEN, 8 Maart. De koning heeft gisteren het besluit onderteekend, waarbij aan prins van Hohenlohe, op zijn verzoek, eervol ontslag wordt verleend als minister van buitenl. zaken. De prins is tot staatsraad en lot i capitnlaris der Huisorde van den H. Hubèrlus benoemd. INtlEZON II E M. Terwijl er in den tegenwoordigen lijd veel wordt gedaan, om den werk mansstand te ontwikkelen en te beschaven, en men ieder weldenkend bur ger der maatschappij meer en meer belang ziet stellen in alles wat er gedaan wordt om dit doel te bereiken, zoo geloof ik velen mijner stadgenoolen geenen ondienst te doen, als ik hen bekend ga maken met eene inrichting, die uit den werkman zeiven voortgekomen is, door den werkman zelf be stuurd wordt, en die toont geheel in den geest van den lijd te zijn. Ik hoop, dat velen door mijne woorden mogen opgewekt worden, hunne be langstelling Ie schenken aan eene inrichting, op wier bezit wij allen trotsch mogen zijn. In deze stad vereenigden zich voor weinige jaren eenige werkliedenmet het doel, zich te ontwikkelen door onderling gezellig verkeer, door het houden van voordrachtenen het lezen van geschikte tijdschriften. Al spoedig werd het getal grooter en nu is het reeds geklommen lot een 130-tal. allen vereenigd met bet doel om vooruit te gaan op den goeden weg. Door die mannen is reeds veel gedaan in hel belang van den werk man, en toen ik onlangs in de gelegenheid was, met hunne inrichting ken nis te maken, stond ik verbaasd over alles, wat zij in zulk eenen korten lijd hadden verricht. Wekelijks komen zij te samen en hooren dan sleeds het een of ander, dat hen kan ontwikkelenterwijl tevens de voornaamste tijdschriftenzoo wel van aangenamen als van wetenschappelijken aard ter lezing liggen; uit hunne bibliotheekdie geheel uit geschenken beslaat kunnen zij een werk medenemen naar hunne woning, vervolgens is één hunner twee malen in de week met eenigen samenom hun onderwijs te geven in een vakdat voor den werkman bijna onmisbaar is, het teekenen namelijk. En dan wordt door hen van tijd tot lijd een spreker uitgenoodigdom in een buitengewone vergadering op te treden niet alleen voor henmaar ook voor velendie dan gcinlroduceerd worden. Is het wonder, dat eene vereeniging, die zooveel goeds verricht, geacht wordt en geëerd? Is het wonder, dat zij op de tentoonstelling, die ver leden jaar Ie Amsterdam gehouden werd, bekroond is geworden oin hare inrichting? Maar er is nog meer. De Leidsche werklieden, die zich zoo vereenigd hadden, zaten niet stil, steeds waren zij er op bedacht nog meer te doen voor zich zeiven en voor elkander. Herhaalde malen was er een in hun midden die door ziekte buiten staat was, iets te verdienen. Hier door werden zij tot nadenken gebracht, en beproefden daarin verbetering te brengen, en dit gelukte hun volkomen er werd een ondersteuningsfonds opgericht, om in zulk een geval door eene geldelijke toelage eenigzins te gemoet te komen aan het gemis der verdienste van hunnen zieken broeder. Een CO-tal leveren thans hunne bijdragen tot dit doel, en zie daar, wat voor mij de kroon zet op al hun werk. Of is er iets te bedenken, schooner en edeler, dan dal mannen zich als broeders te santen verbinden, om met vereenigde krachten verbetering te brengen in liet lot van hemdie, door ziekte geteisterdop zijn leger ligt uitgestrekt? Voorzeker neen! En is er iets, dat aanspraak kan maken op de hulp en ondersleuning van de meer bevoorrechten onder ons, dan stellig is het die instelling van die vereeniging. En gij, die niet zoo ruim bedeeld zijt met tijdelijke goederen, maar die toch ook werklieden in uwen dienst hebt, ook gij kunt helpen, om het lol van den werkman te verbeteren. Wek hen, die van u afhankelijk zijn, op, deel te nemen aan eene inrichting, die reeds zoo goed getoond heeft, geheel in den geest te zijnen die dit hoe langer hoe meer zal looiicnnaarmate zij over meer krachten te beschikken heeft, wek hen daartoe op, zoowel in hun als in uw belang. Of, kan het u onverschillig zijn, of gij mensclien in uwen dienst hebt, die volstrekt niet ontwikkeld zijn, met wie gij niets kunt doen, dan hel alledaagsche werk? of mannen, die Iconen dal zij iets meer weten, dan dal, waarmede zij zich iederen dag moeten bezig houden? en die u begrijpen, als gij over iels anders spreekt, dan over datgene, waarvoor gij ze gehuurd hebt? Neen! wilt gij uw werklieden ontwikkeld zien, spreek dan met lien over dal, wat in hun belang is, en overtuig hen, dat zij afstand moeten doen van alle lauwheid en onverschilligheid, dat zij zich begeven moeten daarheenwaar hun geest zich kan beschaven. En gij. werklieden binnen onze grijze veste! Ontwaakt, eer hel te laat is, en gij zult inzien, dat gij dwaas gehandeld hebt, met alles aan anderen over te laten, en zelf niets te doen. Denkt niet, dat gij er met een wei- nigje kennis wel komen zult, maar bedenkt steeds, dal zij, die u over treffen in kennis, u wel langzaam, maar daardoor te zekerder naar den achtergrond schuiven. Zorgt daarom, dat gij ten minste blijft, wie gij zijt; sluit u aan bij hen, wier lust. het is, zich te veredelen en te ontwikkelen. Ik heb u bekend gemaakt met eene vereeniging, waar nog wel niet alles, maar toch reeds veel te vinden is, wat dienstig is voor den ondergeschikten werkman. Haren naam kent gij allen. Nut m Genoegen, welnu, sluit u daarbij aan, toont ten minste, dat hel u ernst is met de verbetering van uwen toestand; nog maar al te zeer is er onder u koelheid en onverschil ligheid te bespeuren, en dat moet gij laten varen, zal het u goed gaan. Reeds een 130-tal mannen hebben zich vereenigd, om voor zich zeiven krachtig werkzaam te zijn. en al is dit getal groot op zich zelf. toch is het nog onbeduidend in vergelijking van de velen, die daar hunne plaats mosten hebbenNeen als alle werklieden in deze stad begrepenwat hun wezenlijk tot nut verstrekt, dan zou die vereeniging geen 130, maar tien maal 130 tellen, en misschien nog meer; en dan. kon zij oneindig meer doen dan zij nu reeds deed. Werklieden binnen Leiden! Het is een vriend, die tot u gesproken heeft, hij hoopt, dat hij velen onder u tot andere gedachten zal gebracht hebben, en dat gij vooral zult medewerken om eene vereeniging te doen toenemen in bloei en welvaart, die een der grootste en schoonste sieraden is, waarop onze stad zich kan beroemen. Leides, Maart 1870. Een vriend van den werkman.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 3