LEIDSCHE COURANT. f NATIONALE MILITIE. i 1870. MAANDAG 7 MAART. binnenlandscue bebigten. N°. 55, De Courant Verschijnt dagelijks, Zón- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p. p. f 3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor f 2.50 'sjaara, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertentiën is van 1—4 regels 1.— iedere regel meer 25 cents. 11 ST A DS-BER1GTEN. NATIONALE MILITIE. Burgemeester en Wethouders voornoemd, t. d. BRANDEI.ER, Burgemeester, y. PUTTK.AMMER, Secretaris. b BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN Gelet op art. 150 der Wet op de Nationale Militie van den 19 Augustus 1861 Staatsblad N°. 72);, VI' floodigen de Lotelingen deier Gemeente uit, die verlangen bij de Zee-Militie te dienen lich daartoe aan te melden vóór den l'ttn April aanstaande, op een der werk- ijtogen. tusschen des voormiddags tien en des namiddags drie urenter Secretarie Jeier gemeente. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leidsche 'Courant. rtijj I Leiden 5 Maart 1870. Ié BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEIDEN doen te weten, dat de ^•erste zitting van den militieraadvoor deze gemeente, overeenkomstig art. 86 der Wet van den IS11'0 Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), wordt gehouden: Op Maandag den 14dcn Maart 1870, voor de lotelingen die de Nommers getrok ken hebben van 1 tot 120; let Op Dingsdag den 15lleD Maart 1870, voor hen die getrokken hebben van N«. 121 lijdt N*. 150; 0, Op Woensdag den 16d™ Maart 1870, voor hen die getrokken hebben van N°. 151 „tot N°. 300, en Op Vrijdag den 18dcn Maart 1870, voor hen die gelrokken hebben van N\ 301 "'tot N». 392; ,01 telkens 's namiddags te één uur, in het gebonw de Lakenhalaan den Ouden Singel Zij herinneren voorts, dat in de gemelde zitting voor den militieraad moeien ver- ichijaen: 1». de vrijwilligers voor de militie; 2°. de lotelingendie vrijstelling verlangen wegens ziekelijke gesteldheid of (gebre ken, of gemis van de gevorderde lengte; e. dat de lotelingendie voor dien raad niet zijn verschenengebonden worden geene =redenen tot vrijstelling te hebben en voor de dienst worden aangewezen, terwijl het niet ontvangen van een oproepingsbillet niet ontheft van de verpligling tot het verschijnen voor den militieraad of lot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door plaatsing in de Leidsche Cour. Burgemeester en Wethouders voornoemd, V. I BRANDF.LER, Burgemeester. Leiden, 5 Maart 1870. v. PUTTK.AMMER, Secretaris. JAGT EN VïSSCITERiJ. De BURGEMEESTER VAN LEIDEN brengt bij deze Ier kennis Van hen, die zich voor het aanstaande saizoen 1870/1 in het bezit wenschen te zien ij vail Jagt- of Vlwcliacten, of wel van eene kostelooze vergunning tot uitoefening der visscherijdat de blanco verzoekschriften ter bekoming ij daarvan gratis verkrijgbaar zijn ter Gemeente-Secretariealwaar zjjbehoor- lijk ingevuld en onderteekendvóór den 151"1 April dezes jaars moeten terug bezorgd zijn, ten einde alsdan aan den Commissaris des lvonings in deze ij provincie te worden ingezonden Tevens wordt ter kennis van belanghebbenden gebragt dat blanco ver zoekschriften tot het bekomen van buitengewone magtiging tot het verdrij- tin van schadelijk gevogelte, het schieten van konijnen en ander schade lijk gedierte, het visschen als het water met ijs bedekt is en het scheppen tan kleinen visch als aas voor de dobbers, van heden af, mede gratis ter Gemeente-Secretarie ter invulling verkrijgbaar zijn gesteld. De Burgemeester voornoemd t Leiden, 5 Maart 1870. v. d. BRANDELER. LEIDEN. 5 Maart. Wij maken onze lezers opmerkzaam op de voorstelling, die op Dings- dag e. k. door het Amsterdamsche tooneelgezelschap van de heeren Roobol en Tjasink zal gegeven worden. Herinnert menigeen zich zeker nog het schoone spel van onze groote kunstenares Mw. Klcine-Gartman in drama's als "Judith" en "Aogelo-tyran van Padua", ook liet aangekondigde stuk 'Elisabeth, koningin van Engeland'-' geeft haar de schoonste gelegenheid om baar onnavolgbaar talent ten toon te spreiden. Reeds uit dien hooide mo gen wij deze voorstelling dus dringend aanbevelenmaar met des te meer nadruk doen wij dit, als wij in aanmerking nemen, dat het aan de com missie van den schouwburg altijd veel moeite kost dit tooneelgezelschap te engageren en men alzoo een vrij zeldzaam kunstgenot te wachten heeft. Moge het Leidsch publiek door eene buitengewoon talrijke opkomst het be wijs leverendat het de ijverige pogingen der directie op prijs stelt en tevens dat ook de Hollandsche voorstellingen nog niet vergeten worden. Wel zon het ons leed doen, wanneer na druk bezochte opera-uilvoeringert eene leege zaal op Dingsdag-avond ons tot dc overtuiging moest brengen dat het Hollandsch tooneelal wordt het op dc waardigste wijze vertegenwoor digd,, hier ter stede gecue bewonderaars meer vindt. --- Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomeneu bedroeg gedurende deze week dagelijks van 156 tot 204 volwassen personen en 56 tol 118 kinderen. De ministér van binnenl. zaken heeft bekend gemaakt, dat zij, die in de "voorjaarszitting der com missiënwelke in het loopende jaar belast zijn met het afnemen der natuurkundige examens en der examens van hulp- apotheker, volgens artt. 4 en 8 der wet van 1 Junij 1865, alleen wenschen te worden toegelaten tot het leveren der bewijzenbedoeld ih de eerste zinsnede van art. 4 en de tweede zinsnede van art. 8 dier wet, en alzoo het in één dier artikelen bedoelde examen voor alsnog niet wenschen af te leggen, daarvan vóór den Tlc" April e. k. schriftelijk opgave behooren tc doen aan den voorzitter der commissie van dat examenwaartoe bedoelde bewijzen kunnen leidenvoor het natuurkundig examen aan den hoog leeraar dr. F. C. Donders, te Utrecht; voor het examen van hulpapotheker aan den hoogleeraar dr. C. A. J. A. Oudemanste Amsterdam. De minister van justitie blijft in zijn antwoord nopens dc aanvulling en uitbreiding van art. 437 W. v. S. volhouden dat partiële verbetering van onvoldoend geregelde onderwerpen de voorkeur verdient boven eene alge- meene herziening. Daarentegen blijkt uit bet voorloopig verslag nopens de voorgestelde veranderingen in bet crimineel wetboek voor liet krijgsvolk te lande dat de meerderheid der leden groot be-zwaar legen eene gedeeltelijke herziening van dat wetboek bleef koesteren. Z. M. de koning heeft met Z. K. II. prins Hendrikden minister van binnenl. zakenen de presidenten der kamers van koophandel van Amster dam, Rotterdam en Dordrecht eene conferentie gehouden, waarbij dc daar te stellen stoomvaartlijn tusschen Nederland en Indië is besproken. Het groote nut dier onderneming voor onzen handel en voornamelijk voor onze scheepvaart, is daarbij ten duidelijkste gebleken en Z. M. heeft, bij die ge legenheid, zijne hooge ingenomenheid met de zaak te kennen gegeven, ho pende dat zij in het belang der natie tot stand moge komen. Hiermede i3 op nieuw geblekenhoeveel belang Z. M.. stelt in alleswat den bloei en den voorspoed van het land kan bevorderen. - De heer Schoorloud scheepskapiteinvan Alkmaardezer dagen overledenheeft aan de vrijmetselaars-loge aldaar j 500 en aan het r. k. armen- en weeshuis ƒ1000 gelegateerd; de rente der laatste som moet die nen om aan eiken oude van dagen 10 ct. snuifgeld en aan elke wees 10 ct. zakgeld per week te geven. Schipper ÏI. Visser, die een drietal weken op de Zuidcrzc in het ijs beklemd heeft gezeten, is, naar men uil Amsterdam meldt, met behoudeh lading aldaar aan wal gekomen. Men meldt uit EnkhuizenSedert verscheidene jaren gingen van hier zeven haringschepen ter visscherjj naar zeeniettegenstaande over het alge meen veel verlies geleden werd. liet afgeloopen jaar was voor dezen tak van nijverheid in onze stad zeer nadeclig; want, niet alleen werden er duizenden guldens verlorenmaar men betreurt bovendien het verlies van een schip en de gehéele bemanning. Een en ander veroorzaakte dat men er over begon te denken al de reederijen te ontbindentwee schepen van eene reedcrij zullen verkocht wordeneene andere reedcrij van drie schepen helde daartoe ook over; maar gelukkig hebben eenige der reeders, zoowel binnen als buiten deze stad, besloten, deze reedcrij over te nemen, en hoewel met groote bezwaren gepaard, zich ten doel gesteld deze zaak nogmaals ten al- gemcenen nutte te beproeven. Gisteren beeft het prov. gcregtsliof in Noordliolland het op 7 Dec. 1869 door de arrond.-regtbank te Aikmaar legen J. II. S.vroeger spoorweg wachter bij de holl. ijzeren spoorweg-maatschappijuitgesproken vonnis vernietigd, doch ten principale regtdoende, hem tot dezelfde gevangenisstraf veroordeeld als de eerste regter, namelijk eene cellulaire gevangenisstraf van een jaar. Gemelde S. was door het op 28 Aug. jl. niet tijdig sluiten der hekken op den overweg tusschen Egmond en Alkmaar de oorzaak van den dood der twee broeders Rakker en hunne zuster, die, in een speelwagentje gezel'en, over den spoorbaan reden, op het oogenblik dat de spoortrein idaar voorbijging. Woensdag 11. werd voor het prov. gereglshof in Gelderland behandeld de zaak tegen eene gehuwde vrouweenigen tijd geleden bevallen van een kindwelks lijkje gevonden werd in een blikken emmer op een bijna van het water bevrijd stuk land nabij Arnhem. Hare moeder, van medeplig- tigheid verdacht, werd gelijktijdig met haar aangehouden, doch reeds kort daarna in vrijheid gesteld. 11e beschuldigde heeft bekend alléén de misdaad gepleegd te hebben. Tot toelichting der zaak kan dienen, dat de schuldige zich eenigen tijd van haren man had verwijderd, en reeds zwanger was toen zij tot hem terugkeerde. Het openb. min. heeft de toepassing der doodstraf geëischt. Te Brunnepe, nabij Kampen, heeft eergisteren nacht een hevige brand plaats gehadwaardoor in een korten tijd twee boerenwoningen met schtuir en hooibergen geheel in de asch werden gelegd, en eene koe en vier stuks klein vee iijn verbrand. Men meldt uit LeeuwardenDen 1U'" dezer zal alhier ten gouverne- rfientshttize worden aanbesteed liet bouwen van een rijks telegraaph- en

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1