LMDSCHE COURANT. MAANDAG 28 FEBRUARIJ. BUN iN' EN LAN DSC 11E BE IUG TEN. BUITENL VNDSCIIE BEiWGTEN. Rt 1870. <êL -Jè v» i\ 41). De Courant verschijnt dadelijks. Zon- cn Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars 3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.8,"i. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de cxpcdtlickoslen. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. G Cents. De prijs der Advc-rlentien is van 14 regels 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 2G Februarij. Men meldt ons uit Katwijk aan Zee. In deze week zijn. bij noord westen storm en krachtige hooge zee, aangekomen 25 schuiten; andere schuilen zijn met groot gevaar te Nieuwe Diep of Vlieland binnen gekomen. De vangst was over het algemeen schaarsch en ongelijk. Besomd werd van ƒ40 tot ƒ119. De visch werd tegen zeer hoogen prijs verkocht en meestal naar bet buitenland vervoerd. Er is besteed voor groole tarbot 10 a ƒ12 voor tongen 25 a 40 ets; voor krimp-schol 25 a 40 ets: voor rog, per mand, ƒ3.50 a ƒ4.50; voor schol, per mand, ƒ5.50 a ƒ7.00; voor zeester ren, per kar, ƒ9.00 a ƒ10.50. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 183 lot 232 volwassen personen en 77 lot 128 kinderen. Den 12drn Fcbr. jl. is door de onderneming van wagendiensten «van Gend en Loos cn O.van 's Ilcrlogcnbosch vervoerd naar IIcdcI, om ver der per spoortrein te worden verzonden naar Leiden, eene door den heer A. Hermante 's Bosch verzegelde trommelaan het adres van den heer 0. A. Beek, te Leiden, uit welke trommel, waarvan het lak bij aankomst bleek geschonden te zijn, werden vermist, behalve eenige voorwerpen van minder waarde, een mnntbillct groot ƒ10, V. C. n\ 960. liet hoofdbestuur van het Ned. ondcrw. genootschap heeft aan alle afdee- lingen eene circulaire gezonden, waarin medewerking wordt gevraagd tot het houden eener verloting van voorwerpen van allerlei aard. Deze zal plaats hebben te Amsterdam, en hare opbrengst ten bate komen aan liet hulpfonds der levensverzekering-maatschappijdoor het genootschap opgerigt. Bel rellende den stand der rivieren wordt van onderscheidene plaatsen gemeld dat de toestand wan het ijs onveranderd is gebleven. Van Panner- den meldt men dat het op elkander geschoven ijs in het kanaal de dikte bereikte van 1.30 tot 2,35 meter: de blanke schol 0.30 meter. In het Gal- gendaal van 2 tot 2.10 meter; de blanke schol 0.90 meter. Naar uien ons mededeelt, zegt het Hbl.is dezer dagen een genees kundige uit den omtrek van Haarlem in hechtenis genomen, verdacht van een valsch certificaat te hebben afgegeven, ten einde een ingezetene, door hem voor krankzinnig te laten doorgaanuit diens huisgezin te verwijderen, liet be'rog werd ontdekt toen het slagtoffer naar een gesticht overgebragt, volkomen goed bij zinnen bleek te zijn. Door burg. en wctli. van Enkhuizen is, namens den gemeenteraad, aan dr. P. llarting aldaar, voor zijne vele cn gewigtige diensten aan het onderwijs in die gemeente bewezen een prachtig aandenken in zilver aangeboden. Uit het Nieuwe Diep meldt men dat Woensdag avond in de Haaks is gestrand het Engclsche barkschip Coquet dale, kapt. Clarke, met eene la ding salpeter v.tn Venezuela naar Hamburg bestemd. Het schip werd van de Zuiderhaaks naar het Noorder gedeelte dier gevaarlijke bank geworpen. De equipage, uit 14 man benevens een Engelsche loods beslaande, liet levens gevaar bespeurende, waarin zij verkeerde, wierp zich in de boot en kwam, zonder evenwel te weten, waar zij was, buiten de branding. Gelukkig lag er een Engelsche stoomboot in het gat ten anker, die telkens aan de klok trokom door andere schepen of booten in de duisternis niet aangevaren te worden; dat gelui was hun een sein, en daarop afgaande, zijn zij aan den morgen op die boot overgegaan en vervolgens aan wal geroeid. Het schip is in den loop van den morgen losgeraakt, en gezonken, zoodat slechts de top der groote mast ziglbaar is. Van Vlieland meldt men dat Maandag 11. aldaar, met harden noordwes tenwind en holle zee, een dertigtal bootschepen met groot gevaar binnen liepen; de visschers verklaarden nog nimmer de zee zoo onstuimig te hebben gezien; de bom de Jonge Cornelia werd op strand geslagen en hare be manning had twee Schcveninger schuiten in hare nabijheid zien omslaan. Aan redden der opvarenden was niet te denkendaar de visschers zeiven in groot gevaar verkeerdeneen stuurman van eene andere bom sloeg van liet roer over boord en verdween in de diepte, terwijl een jongeling, die over boord geraakte, gelukkig een touw om zijn middel had, waaraan bij gedurende een kwartier achter een schuit werd medegesleept en zoodoende nog gelukkig behouden aan boord werd gehaald. Naar men verneemt zijn te Arnhem vier agenten der nachtelijke policie ontslagen, daar zij niet de minste poging gedaan hebben om iemand te redden, die aan de overzijde der rivier in het water was geraakt, ofschoon zij hem om hulp hoorden schreepwen. Aan de diaconie der lierv. gemeente te Zulphen is door wijlen mej. de wed. Ligtenberg gelegateerd een certificaat N. W. S. groot ƒ1000 2% pCt. Men meldt uit OldebroekBij een geacht ingezeten dezer gemeente had jl. Zondagavond het volgende voorval plaats. Bij het avondeten proefde de vrouw des huizes, dat de brij op haar bord een bijzonder onaangenamen en bitteren smaak had, zoo erg, dat zij zoowel als alle huisgenooten die volstrekt oneetbaar vonden, terwijl die op de borden der huisgenooten. hoewel uit denzelfden pot afkomstig, niets bijzonders aan zich had cn zon der hinder genuttigd werd. Het voor de vrouw bestemde bord brij werd alstoen den hond voorgezet, die ongeveer een half uur na het eten daarvan dood werd gevonden. Hoewel men tegen niemand eenig vermoeden heeft, is om hel vreemde en onverklaarbare dezer zaak, ook om de treurige ge volgen die zij had kunnen hebben, de justitie hiervan in kennis gesteld. Onder Surhuisterveen beeft een brand plaatsgehad, waarbij een 16-jarig jongeling om bet leven is gekomen. Zijn lijk werd vreesclijk verminkt uit de puinhoopen gehaald. De regering heeft geantwoord op het afdeelings-verslag der tweede kamer nopens het ontwerp tot nadere regeling der suiker-cultuur en wijzi ging van art. 60 regerings-reglement. Met de meerderheid blijft de regering vasthouden aan de noodzakelijkheid der tusschenkomsl van de wetgevende magt. De regering, ofschoon daarlatende of zij in de memorie van toelich ting een doorloopend pleidooi legen de vcrpligtc suiker-cultuur heeft willen leveren, erkent de oogen niet te willen sluiten voor de bezwaren aan die vcrpligtc cultuur eigen. Zij blijft daarom volhouden dat aan de gedwongen afgifte door den inlander van tien voor eigen gebruik ontgonnen grond na een bepaalden lijd een einde moet komen eu dat die tijd nu moet bepaald worden. Niet enkel het financieel belang houdt echter van onmiddellijke opheffing terug, maar wel het aanzienlijk kapitaal dat in die industrie steekt, dat niet gedoogt de fabrikanten dadelijk aan eigen krachten lot verkrijging van grond en arbeiders ter voorzetting hunner ondersteuning over te laten. Gaandeweg zal dit geschieden en de suiker-cultuur in vrije volks cultuur kunnen overgaan. De regering handhaaft dan ook de oorspronkelijk gestelde overgangsmaatregelen en termijnen, zóódat in U90 alle tusschen komsl des bestuurs ophoudenadat vooraf geruimen tijd is bestemd geweest voor hel geleidelijk inkrimpen van gonvernements-aanplant bij elke onder neming. liet oogmerk van het ontwerp blijft rigtigc overgang van verpligle tot vrije cultuur, met zekerheid voor het behoud van de suiker cultuur, cn voor het bestaan van bloeijende ondernemingen in het belang der bevolking. Er zijn geene wijzigingen in het ontwerp gebragt. 's GRAVENHAGE, 26 Februarij. Z. M. heeft goedgevonden den griffier op wachtgeld bij de voormalige directie der marine te Vlissingen, E. de Vries, te benoemen lot magazijn meester bij de directie der marine te Ifellevoetsluis. Z. M. de koning heeft beden namiddag ten half zes ure ten gehoore ontvangen eene commissie van de tweede kamer, belast met de aanbieding van de lijst der candidaten lot vervulling der opengevallen betrekking van lid der algemeene rekenkamer. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. lie afdeelingen van de tweede kamer hebben heden het onderzoek voortgezet en ten einde gebragt over het wets-ontwerp tot regeling der schutterijen en vervolgens onderzocht het ontwerp tot afschaffing der doodstraf. Gisteren is alhier in 78-jarigen ouderdom overleden jhr. mr. G. A. Mc- lortlaatstelijk raadsheer in den hoogen raad der Nederlanden. Na ver schillende rcgterlijke betrekkingen te hebben bekleed, was hij gedurende een aantal jaren lid van het hoogste reglerlijke collegie hier te lande, tot tot bij voor eenige jaren, wegens zijn hoogen ouderdom, zijn eervol ontslag vroeg en verkreeg. In den afgeloopen nacht is te Scheveningenvan den reeder M. van der Toorneene pink geladen met bokkingzoutevisch en rog naar Ostende afgevaren cn tegen den middag een tweede pink van den reeder P. de Niet, met eene dergelijke lading visch derwaarts. E X ft F, 5, A LONDEN25 Februarij. Te Dublin is een fenian, zekere Mullan Brown, die geweigerd had deel te nemen aan eene door andere fenians voorgenomen plundering van een geweermakerswinkel, door twee pistoolschoten op den openbaren weg gedood. Vier fenians, naar men vermoedt in den moord betrokken, ziju in hechtenis genomen. FRANKR I«I K. PARIJS, 25 Februarij. De uilkomst der discussie over de interpellatie van den heer Favre, die aan de regering eene zoo schitterende zege verschafte, geeft het Jowrn. des Déb. aanleiding de ministers aan te sporen thans, nu zij door de zoo nadrukkelijke verklaring van vertrouwen de handen vrij en ruime baan hebben, bet werk der vreedzame revolutie met spoed Ie voltooijen. Genoemd blad hiat regt wedervaren aan de gematigdheid, waarvan de lieer Favre bij het doen zijner interpellatie blijk heeft gegeven. Die afgevaardigde is, zegt dit blad, allergematigdst geweest. Hij heeft zelfs gemeend zich legen de verdenking van persoonlijke eerzucht te moeten verdedigen, liet schijnt alzoo, dat wij, zonder bet zeiven te weten, gevorderd zijn. De heer Favre heeft zich bijna verdedigd tegen het vermoeden, dat hij minister wilde worden. Zou dit dus kunnen gebeuren? Waarom niet? Wij, voor ons, zouden niets liever wcnsclien.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1