LEIDSCIIE COURANT. 1870. N\ 48. ZATURDAG 26 FEORUARIJ. BINNENLANDSCHE BEMGTEN. -■m* De Courant verschijnt dagelijksZon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel janrs ƒ3.franco p.p. f 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35franco p.p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is rerkiijgbaar voor 2.50 'sjaars, huiten de cxpeditiekosten. Afzonderlijke nommérs der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertcntién is van 1—4 regels f 1.—iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 25 Februarij. II [)C jveer H. J. van Wijk, lele hulponderwijzer aan de openbare school voor meer uitgebreid lager onderwijs lc kl. alhier, is door den gemeente raad van Zaandam benoemd tot hoofdonderwijzer aan de school voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl. aldaar. I Men schrijft ons uit bet Weslland: liet algemeen gevoelen omtrent den winter was dat, toen eenmaal half Februarij was bereikt, hij zich niet meer ernstig zou laten gelden. Nu en dan had hij door sneeuw en eenige at vorst zich aangekondigdmaar telkens bleek zijn bestaan van korten duur te zijn. Ook waren er natuurverschijnselen opgemerkt, zooals het wroeten der mollen boven den grond, bet vertier en den terugkeer van trekvogels, die het gevoelen van geen winter meer versterkten. Ten gevolge daarvan was men onbekommerd met het bebouwen van den grond begonnenmest werd naar .de akkers gekrooijen of sommige akkers werden reeds omgespit. De strenge vorst van voor 14 dagen maakte echter aan al den ontworpen arbeid eensklaps een einde, daar het volslagen winter was geworden. Ve len vonden zich hierdoor niet alleen deerlijk bedrogenmaar hebben aan het een of ander schade geleden. Elders verloren sommige bloemkweckcrs een aantal in de bloembakken gekweekte gewassen, omdat zij die bakken door geen voldoende dekking in tijds hadden gewaarborgd; menig ander kreeg de zekerheid van zijne in pulten gedolven aardappelen niet dan be vroren terug te vinden. Door dien onverwachten winter staat niet alleen alle veldarbeid stil, maar is deze ook zeer ten achter, uithoofde de grond niet zoo spoedig geschikt zal wezen om te worden bewerkt, al gaat de ingevallen dooi wat sneller voort dan hij tot nu toe doet. Als voor goed met het bearbeiden van bet veld kan worden begonnen is de maand Maart aangebroken en zullen er overal schier handen te kort komen om zooveel mogelijk het dringend noodzakelijke of achterstallige werk af te doen of in te halen. Ofschoon uit sommige natuurverschijnselen gemaakte gevolglrek- - kingen omtrent het weder niet te verwerpen zijnleert men toch maar al te dikwijls dat het veiliger is zich er niet onvoorwaardelijk op te verlaten maar liever steeds hierop le rekenen dat niets onbestendiger is dan het wêer, hoe oud die opmerking ook zij. i De commissaris des konings in deze provincie heeft ter kennis van be- langhebbenden gebragt dal met intrekking van het vierde punt van liet be sluit van 20 Jan. 1870, A, n". 700, door gedep. staten nader is vastgesteld: dal het visschen met kuilnettenwaaronder ook behooren ankerkuilen en staalboomen, is verboden van den l!lcn April tot en met den 15'1"1 Junij 1070. 1 Betreffende den stand der rivieren meldt men uit Nijmegen van den 23st<», dat het ijs, hetwelk voor die stad beneden de Oude Kraan vastzat, is losgeraakt en weggedreven. Boven de Kraan zat het onbewegelijk vast. Naar men uit VreeswijkVianen en Dordrecht meldtzat het ijs daar nog vast. De gemeenschap met stoombooten tusschen Willemsdorp en Moerdijk was hersteld. Uit 's Bosch wordt gemeld dat de overtogi in het veer te Bedel geregeld geschiedt over de schipbrug; boven de brug is het ijs vast. Meer benedenwaarts, van den mond der Oude Dieze tot Woudrichemis de toestand van hel ijs onveranderd. In de veren geschiedt de overtogt nog te voet en ook met rijtuigen over het ijs. - Te Noordwijk is gisteren de 12lle tentoonstelling der vereeniging «Flora van Noordwijk" voor hyacinlhen en andere bloem- en bolgewassen geopend. In eene eergisteren avond te Delft gehouden vergadering van de aldaar gevestigde afdeeling der maatschappij ter bevordering van nijverheid heeft de heer mr. llartogh llcys van Zouteveen ecnige mededeelingen gedaan over Egypte, naar aanleiding van zijne reis daarheen, bij gelegenheid der opening van het Suez-kanaal. Niet alleen de mededeelingen zelve omtrent vele Egyp tische zaken waren belangrijk, maar zij werden opgeluisterd door de ten toonstelling van een groot aantal keurige photographiën van oud-Egyptische L en Mahomedaansche bouwkunst. 'Ook wekte algemeene belangstelling eene verzameling van voorwerpen in natura, door spreker uit het land der Farao's medegebragt, bestaande o. a. in schelpen en versteende zee-na turaliénuit de woestijnen, zoowel van den regter- als linker Nijloever afkomstig, en eenige versteende houtsoortenmede in den bodem der woestijn gevondenenz. Eindelijk vertoonde de heer llartoghdie zijne reis tot de grenzen van Nubie had voortgezet, ook eenige voorwerpen van Nubische nijverheid uit den legenwoordigen tijd. Ook een paar gewassen van Nubischen bodem, 1 waarbij een tros vruchten van den Doum-palmboommaakten deel uit van des sprekers zeer eigenaardige verzameling. Volgens de N. It. C. zijn ook te Botterdam twee adressen ter tccke- ning gelegd voor werkliedenwaarin wordt aangedrongen op de verminde ring van de uitgaven voor oorlog en marine, en op de afschaffing der artt. 415 van het Wetboek van Strafregt en 1C38 van het Burg. Wetboek. Door een aantal leden der Ned herv. gemeente te Amsterdam was dezer dagen een adres ingediend bij den kerkeraad dier gemeente houdende verzoek maatregelen te nemen tegen manifestation tegen de prediking, ge lijk onlangs in sommige kerken aldaar hadden plaats gehad, liet Ubl. deelt het anlwoord mede door de ondertcekenaars dezer dagen van den kerkeraad ontvangen. liet luidt als volgt: «Wel-Ed. heerenMet belangstelling hebben wij kennis genomen van uw adres van Januarij jl. en van uw verzoekdaarin aan onze vergadering gedaan, om maatregelen le nemen, ten einde dergelijke manifestation te voorkomen, als onlangs in de Nieuwczijdskapel en de Nieuwe kerk hebben plaats gehad. Echter hebben wij geen termen gevonden om aan uw verzoek te voldoen. Niet alleen omdat hetgeen er geschied is geen storing der godsdienstoefening was, als geschied zijnde na het uitspreken der zegen bede, maar ook omdat het den kerkeraad niet vrij staatop eenigerlei wijze, opzigt en tucht uit te oefenen over één zijner leden. Echter geven wij u gaarne de verzekering, dat wij hetgeen er geschied is, zeer betreuren, liet kerkgebouw is de plaats niet, waar men tegen de aldaar gehoudene prediking moet prolestcercn. Andere plaatsen, andere gelegenheden slaan daarvoor openmaar tevens gevoelen wij ons gedrongen u mede te deelen dat wij in geen mindere mate een kcrkelijken toestand betreuren, welke zoodanige manifestaliénals waarop uw adres het oog heeft, zeer verklaar baar maakt en van harte wenschen wijdat eerlang die toestand voor onze gemeente moge aanbreken, waarin leeraars en gemeenteleden zamenstem- men in het gelooven en belijden van hetgeen den grondslag uitmaakt der hervormde kerk, welker bloei en ontwikkeling ons ten zeerste ter harte gaat. Ontvangt onze heilbede en de verzekering van onze hoogachting." (get. Laurillard, praeses, Cramer, scriba). In den omtrek van Deventer houden zich weder vele vreemde koop lieden op, die het vee tegen steeds stijgende prijzen opkoopen. Ofschoon liet vee reeds een buitengewoon hoogcii prijs bereikt had en wel zoodanig, dat in liet najaar voor eene dragtigc koe ƒ250 betaald werd, kon deze thans 300 opbrengenevenwel verlangen de veehouders voor dien prijs bun vee nog niet van de hand te doen, daar zij nieencn dat die prijzen nog liooger zullen stijgen. Uit Meppel meldt men dat de gepensioneerde 0. 1. cavalerist, Albert Mulder, die de vorige week twee dagen en twee nachten in een hooiberg heeft doorgebragten in liet ziekenhuis verpleegd werdaan de gevolgen van verkleuming is overleden. De arrond.-rcgtbank te Heerenvcen heeft uitspraak gedaan in de zaak van liet spoorweg-ongeluknabij die plaats in de maand December des vo- rigen jaars voorgevallen. De station-chef is veroordeeld tol 45 dagen en de brugwachter bij de Veenscbeiding tot 6 maanden cellulaire gevangenisstraf. Tusschen Donkerbroek en Oosterwolde reed dezer dagen een vader met zijne dochter, 17 jaar oud, achter zich. Toen hun eenige paren ontmoet ten, werd de zwaai, zoo liet schijnt, tekort genomen, want het meisje ge raakte met de eene schaats verward in de riemen van een ander, zoodat zij achterover tuimelde, waarna nog zes personen op haar vielen. Dadelijk bleef zij bewusteloos liggen onder eene verschrikkelijke bloedstorting. Na onderzoek is geblekendat zij eene diepe wond aan het achterhoofd had. Onverwijld beeft men haar per rijtuig naar de ouderlijke woning gebragt en tot nog toe heelt men geen woorden van haar gehad, zoodal men voor haar behoud vreest. -— Aan het station der staatsspoorwegen te Eindhoven had Dingsdag II. een ongeluk plaats. De wissehvachter Verhagen viel door de gladheid juist toen de trein aan hel manoeuvreren was, met het ongelukkig gevolg, dat liem een been van liet ligchaam werd gereden; hij verkeert in zorgwek- kenden toestand. Naar men uit GefTen meldt is Petronella de Haas, oud 24 jaren, wo nende aldaaraangehouden als verdacht van haar kindwaarvan zij in den nacht van 14 op 15 dezer is bevallen, te hebben vermoord. Alle nasporin- gen om bet lijkje tc vinden blijven vruchteloos; men denkt dat zij het kind

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1