LEIDSCIIË COURANT. 1870. S\ 45. MAANDAG 21 FEBRUARIJ. BINNENLANDSCHË BEB1GTEN. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad f 3.35, franco p. p. f 3.85. Uet verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor 2.50 's jaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke nommers der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cent». De prijs der Advertentiën is van 14 regels f l.iedere regel meer 25 cents. LEIDEN, 19 Februarij. De verjaardag van Z. M. den koning werd heden op de gewone wijze gevierd. Allerwege wapperde de nationale vlag. het klokkespel liet zich hooren en op den middag werd door het garnizoen eene parade op het Ruïne-plein gehouden. Het nationale feesteene hardrijderij op schaatsendoor de studenten ijsclub alhier heden gegeven en door goed weder begunstigdlokte eene talrijke menigte naar den singel buiten de voormalige Wilte-poort. De baan was uitermate net gedecoreerd en de aan het eind geplaatste tent prijkte met de wapens der verschillende provinciënzoodat liet geheel een fraai gezigt opleverde. Een dertigtal mannen namen deel aan den wedstrijddie opgeluisterd door muziek, van 10 tot 4 ure duurde. De prijs, een gouden horlogie met dito ketting, werd behaald door K. Osinga, alhier, oud 21 jaren, en de premie, een zilveren horlogie, door A. van der Voort. Was het bij den prijskamp uitsluitend de vlugheid die in aanmerking kwam, niet weinig werd de aandacht geboeid door menig rijder onder de menigte die zich in de bijbanen bewoog, die, wat de sierlijkheid betreft, toonde meester in de kunst te zijn. Door de Christelijke jongelings-vereeniging alhier is heden morgen het navolgende telegram verzonden, ter gelegenheid van 'skonings verjaardag: «Aan. Z. M. den Koning. Sire! De Christelijke jongelings-vereeniging, zinspreuk Prediker 12 vs. 1', te Leiden, wenscht Uwe Majesteit en uw Doorluchtig Huis op dezen dag en bij voortduring Gods besten zegen toe. Namens de Christelijke jongelings-vereeniging, H. Houtman, Praeses." Heden middag ontving die vereeniging het volgende antwoord: «HoutmanPraeses der Chr. jongelings-vereenigingLeiden. Z. M. de Koning laat u en uwe vereeniging dank zeggen voor de op heden door hen gebragte heilwenschen. De adjudant van dienst, Baron van Heerdt." Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 193 tot 225 volwassen personen en 104 lot 135kindern. Men meldt ons uit Leeuwarden, dd. 17 Febr.: Ten aanschouwe van eene menigte volks, uit bijna alle oorden dezer provincie te zamen gestroomd, had heden alhier, onder begunstiging van heerlijk winterweder, de aange kondigde hardrijderij op schaatsen door mannen en vrouwen plaats. De uitslag daarvan was, dat de prijs ad ƒ150, werd behaald door R. K. Zein- stra, van Wartena, en Aaltje G. Kalsbeek, van Warga, en de premie, ad ƒ50, door T. van der Veen, vanBergum, en Antje van der Veenvan Veen- wouden. 38 paren namen aan den wedstrijd deel. Indien het weder mogt stand hoaden en het ijs alzoo bruikbaar is, zal deze winter ongetwijfeld meer dan dubbel de vorige jaren vergoeden. Maan dag a. s. zal hier eene hardrijderij worden gehouden door 32 door de IJsclub uilgenoodigde hardrijders, hetgeen een waarlijk interessante rijderij belooft. Men zegt, dat hier ook nog eene gemaskerde rijderij, zoomede eene draverij met paard en slede zal plaats hebben. Waren er heden vóór acht dagen hier eecc menigte menschen op de been, die van elders Frieslands hoofdstad een bezoek bragten (volgens sommigen 25 a 30,000, welk cijfer echter wel wat apocrief zal zijn), heden was het bezoek niet veel minder. De stad leverde daardoor weder een levendig schouwspel op; wat meer zegt, zij werd bovendien weder belangryk be voordeeld. De overgroote meerderheid der bij het sectie-onderzoek van de tweede kamer aanwezige leden heeft nopens de nieuwe voordragt der begrooting van uilgaven voor de staatsspoorwegen dienst 1870 het gevoelen uitgespro ken, dat de wijze waarop dit wets-ontwerp is ingerigt niet geschikt is om de zaak tot een goed en regelmatig einde te brengen. Ofschoon de post voor de haven van Harlingen nu slechts pro memorie is uitgetrokken en uit de onvoorziene uitgaven ten behoeve daarvan niet kan worden beschikt, zoo was het toch duidelijk in de eerste kamer vooral gebleken, dat men die zaak geheel afgescheiden wilde hebben van de spoorwegbegrooting en behandeld in eene afzonderlijke wet zonder eenige prejudice door een be- grootingspost. De overgroote meerderheid verklaarde zich dan ook tegen het behoud van art. 11slechts door enkele leden isj de tegenwoordige vorm verdedigd, meenende dat de verbetering van de haven van Harlingen een noodzakelijk complement was van den Noorderspoorweg De commissie, fungerende als voorloopig hoofdbestuur van het school verbond, heeft eene circulaire in het licht gegeven, waarin zij mededeelt dat het doel, hetwelk zij zich voorstelde met de verspreiding van het door baar ontworpen concept-reglementvoor een groot gedeelte is bereikt. Van verschillende zijden zijn haar opmerkingen, bedenkingen en voorstellen medegedeeld, die allen-getuigen van warme belangstelling en op enkele uit zonderingen na van welwillende appreciatie harer pogingen, om te voldoen aan de moeijeljjke taak, die zij op zich heeft genomen. Die mededeelingen hebben haar omtrent verscheidene onderdeelen van het reglement meeningen kenbaar gemaakt, afwijkende van die, waardoor zij bij het ontwerpen was geleid geworden. Sommige der voorstellen betroffen punten van onderge schikt belang, wijzigingen in de redactie enz., waaromtrent de commissie, hoezeer de meerdere of mindere juistheid daarvan niet ontkennende, echter thans geen nieuw voorstel wenscht te doen, maar waarvan zij de bespre king tot de algemeene vergadering wenscht uit te stellen. Andere daaren tegen meer de hoofdzaken betreffende, bleken het gevoelen van eene vrjj groote meerderheid uit te drukkenen zij heeft derhalve geoordeeldtot besparing van tijd en tot vereenvoudiging der beraadslagingen, eenige daar mede overeenstemmende veranderingen in haar concept-reglement te kunnen aanbrengen. Zij stelt derhalve wijzigingen in enkele onderdeelen van dat concept voor, en zal dien gewijzigden vorm tot grondslag bij de beraadsla gingen in de aanstaande vergadering aannemen. Z. D. II. mgr. H. van Ewijk, bisschop van Canaea i. p. i.administra tor apostoliek van Curagao, is Zondag jl. uit Rome Ie Utrecht aangekomen en zal weldra naar zjjn vacariaat vertrekken. Het is later gebleken dat de uitslag der stemming in den gemeenteraad van Amsterdam, over het voorstel van den heer A. de Vries, betreffende het concept-reglement voor heogleeraren en studenten aan het Athenaeum onjuist is opgegeven. Dit voorstel is niet met 18 tegen 16 stemmen aange nomen, maar de stemmen hebben daarover gestaakt. Te Rotterdam had gisteren avond in het cirque van de hh. Goudsmit Truzzi een ongeluk plaats. Mile Juliette, die stoute rijtoeren had verrigt, salueerde bij het verlaten der manége het publiek, toen zij eensklaps door het paard tegen den grond werd geworpen. Zwaar aan heup en borst ge kwetst, werd zij kermende weggedragen. Groot was aller sympathie, toen zjj na eenige weinige oogenblikken door den directeur weder aan het publiek werd voorgesteld, en alzoo dank betuigde voor de deelneming, die men haar had betoond. Onlangs had in de nabijheid van Breda een duel plaats tnsschen twee officieren met de sabel, waarbij aan een hunner de pink van de regterhand werd afgehakt. Te dier zake hebben voor den krijgsraad te 's Bosch teregt- gestaan de le luitt. M., A. en v. d. G. Bij vonnis van dien krijgsraad, den iS0®" dezer uitgesproken, is de lnit. A. vrijgesprokendoch de beide anderen zijn schuldig verklaard, als: M. aan verwonding, geen ziekte of beletsel om te werken hebbende opgeleverd, gepleegd met voorbedachten rade en ge paard aan verzachtende omstandigheden, en v. d. G. aan medepligtigheid aan dat feit. Voorts zijn de schuldigverklaarden veroordeeld, te weten: M. tot 15 dagen cellulaire gevangenisstraf en v. d. G. tot 14 dagen kamerarrest met accès. Beide veroordeelden hebben gratie gevraagd. Te Maastricht hebben zich Woensdag 11. de regter van instructie en de officier van justitie naar Heerlerheide begeven, ten einde onderzoek te doen naar een moordwelke aldaar onder de volgende omstandigheden zoude hebben plaats gehad. Een kind van 9 jaren, dat, de mishandelingen zijner stiefmoeder moede, naar zijn grootvader was gevlugt, werd op aan raden der stiefmoeder door den vader van daar teruggehaald en te huis gekomen zoodanig door dezen laatsten geslagendat het onder de mishan deling bezweek. De echtelieden droegen nu het lijk naar den zolder en lieten den arts ontbiedenaan wien zij trachtten diets te makendat het kind ten gevolge der strenge koude was bevroren. De arts, die echter da delijk de ware oorzaak van de daad ontdekte, gaf hiervan onmiddelijk aan de justitie kennis, welke niet draalde met den onmeuschelijken vader in hechtenis te nemen. Blijkens berigtcn uit Curasao zijn bij gouvcrnemenls-besluiten benoemd: tot ontvanger en magazijnmeester op Bonaire, de heer J. 11. W. Gravenhorst, thans ontvanger enz. op St. Eustatius; tot ontvanger enz. op St. Eustatius, de heer T. G. Groebe, thans griffier en secretaris van den raad van policie aldaar; en tot griffier bij het kantongeregt en secretaris van den raad van policie enz. op Sl. Eustatius, de heer A. W. Schoiborgh, thans ontvanger en magazijnmeester op Bonaire. De Nederl. brik Cornelia Catharina, kapt. Merkelbach, van Curacao naar Amsterdammet eene lading hout voor Fayalis door storm beloopenen werd met veel schade den J7J®" Nov. jl. te Fayal binnengesleept. Het schip is niet te herstellen, althans de kosten van reparatie zouden meer bedragen dan het schip waard is. De behoeften op Aruba, ofschoon door de liefdadigheid van Curacao's inge zetenen en uit het moederland cenigermate gelenigd, zijn toch nog groot en bijdragen van weldadigen zijn daar nog steeds wel besteed. 'sGRAVENHAGE. 19 Februarij. Tot plaatsvervangend lid der commissie in 1870 belast met het afne men van de examens van apotheker is, met intrekking, op verzoek, der benoeming van den heer W. Robertson Az.apotheker te Rotterdam, be noemd de heer ,1. Polak, apotheker te Amsterdam. Heden wordt de 53,,c verjaardag van Z. M. den koning met veel pleg- tigheid gevierd. Van alle openbare en vele bijzondere gebouwen wappert de nationale vlag. Tegen den middag had er eene groote parade van het garnizoen in de Maliebaan plaats. Na den afloop der parade werden de krijgslieden in de kazernen onthaald en ook de ouden van dagen en de weezen mogten in de verschillende gestichten deel nemen aan de vreugde van den dag. Ten hove was er receptie van de personentot het hof be- hoorende. Des namiddags was er groot diner ten liove, dat door de in de hofstad aanwezige leden van het kon. gezin werd bijgewoond en waarop o. a. de voorzitters van de beide kamers der slaten-generaal waren geuoo- digd. Door den minister van buitcnl. zaken werd een groot diner gegeven, dat door de leden van het corps diplomatique werd bijgewoond, en waarop

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1