LMDSC1IE COURANT. 1870. VRIJDAG 18 FEBRU VRIJ. BIN N E NLYMKSCM E BK Hl G T E N. iV. 41. De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. ƒ3.50; met het Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35. franco p. p. 3.85. Het vei slag afzonderlijk is verkrijgbaar voor J 2.50 'i jaars, buiten de expeditiekosten, Afzonderlijke noinnters der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 0 Cents. De prijs der Advcrtenlien is van 14 regels 1.— iedere regel meer 25 cenls. STADS-BER1GTEN. II ER-IJK. BURGEMEESTER ia WETHOUDERS VIN LEI DEK, Gezien liet besluit van Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland, van den 8stm Febraarij II., n°. 55 Provinciaalblad n°. 17), houdende bepaling van de tijdstippen van den lier-ijk der inaten en gewigten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1870; Berinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, overeenkomstig art. 15, lett. der wel van den 7e0 April 1869 tStaatsblad n". 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewigten en weegwerkluigen onder mededeeling dat daartoe door den arrondisseincots-ijker zitting wordt gehouden in het locaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis, en wel voor de gewigten voor gouden en zilveren werken, voor Wijk I, II, III. IV en V, op den 21 Fehruarij, a VI. VII, VIII en de Buitenwijk, op den 22 Fehruarij; loor de medicinale gewigten, voor Wijk I, II, III, IV en V, op den 23 Fehruarij, j> VI, VII, VIII en de Buitenwijk, op den 24 Fehruarij. Voor de overige gewigten, benevens de maten en strijkers, voor Wijk 1, op den 25 Fehruarij, III, IV, V, O VI, VII, a VIII, de Buitenwijk,J> 28 1 en 2 Maart, "5, 4 en 7 89 en 10 a 11, 14,15,16en 17 Maart, 18, 21, 22, 23 en 24 25, 28 en 29 Maart, 30 Maart. telken dage van des morgens 9 tut des namiddags 3 uren en wijders van 1 Maart tot 30 Augustus, iederen Zaturdag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belangheblienden er op gewezen: dat tij verpligt lijn hunne maten en gewigten, behoorlijk schoongemaakt, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen i. dat zij, die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en gewigten vóór den lslen September nog aan den ijker, op de daarvoor aangege ven dagen, ter her-ijking moeten aanbieden; en dat na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebrdiken of voorhan den hebben van maten en gewigten, niet voorzien van de vcreischte sternpel- merken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Eindelijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gehragt, dat volgens besluit tan den Heer Minister" van Binnenlamlsche Zaken, van den 21"en December 1869, ti'. 188 (12e afd opgenomen in het Provinciaalhlad n*. 122/1869, de letter B, in den gewonen drukvorm, ecnigszins schuin gesteld, bestemd is tot jaarlelter zoo wel van den ijk als van den her-ijk. En zal hiervan openbare kennisgeving geschieden door aanplakking en door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, LtlaEx12 Fehruarij 1870. T. D. BR INDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. LEIDEN, 17 Fehruarij. In de zitting vatl den gemeenteraad van heden- is o. a. ingekomen «ene missive van de Leidsche Vereeniging tot bevordering van geregeld schoolbezoekwaarbij deze dank betuigt voor de ten haren opzigtc ge nomen gunstige beschikking door het beschikbaar stellen der kleine ge hoorzaal voor liet houden van vergaderingen, alsmede een exemplaar van den Open brief aan den gemeenteraad van de Vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid alhier; voor dien brief zal de dank der vergadering aan de Vereeniging worden kenbaar gemaakt. Van de commissie voor gods dienstig onderwijs bij de Ned. herv. gemeente was ingekomen een verzoek tol het in gebruik bekomen, gedurende eenige avonden in de week, van het schoollokaal- in de Baaibal. Op voorstel -van den voorzitter werd op dit verzoek terstond eene beslissing genomen en Wel in toestemmenden zin, met inachtneming echter van eenige daarbij gestelde voorwaarden. Door den voorzitter werd overgelegd een voorstel aangaande het drink water en de waterverversehing. Dit zal worden- gedrukt en algemeen ver krijgbaar worden gesteld. Voor dat men overging tot de behandeling der aan de orde gestelde onderwerpen stelde de heer Ilarlevelt voor die van de punten 4, 6 en 7 uit te stellenaangezien de lijd tnssehen de ontvangst van het beschrijvings briefje en het houden der vergadering te kort was geweest om de op die punten betrekking hebbende stukken te lezen en te beoordeelcn. De voor zitter gaf de reden op, die er toe geleid had dat het beschrjjviiigsbriefje den leden wat laat was toegezonden. Iljj kon zich eehter met het uitstellen der behandeling wel vcreenigeii en stelde dit aan den raad voor. Dien overeenkomstig werd besloten. In stemming Werd nu gebragt hel al of niet behouden der bepaling ver vat in art. 82 der algemeene policieverordening, waaromtrent de stemmen in de raadsvergadering van 13 Januarij hadden gestaakt. Dat art. bepaalt dat bij invallenden dooi de bewoner of bruiker van een pand drie uren na de aanzegging van wege den burgemeester de sneeuw of het slijk voor of rondom zijne woning of erf moet wegruimen en dat voor die aanzegging bet wegruimen van sneeuw of slijk is verboden. Met 11 tegen 9 stemmen werd besloten die bepaling te behouden. De heer du Riett deed bij die ge legenheid liet voorstel de redactie van het vroeger aangenomen art. 95 nog eenigzins te wijzigen. Hieromtrent openbaarde zich eenig verschil van gevoeleit, t. w. of dit voorstel, naar de bedoeling van den voorsteller, dadelijk in behan deling zou komen of wel vooraf in handen der commissie voor de strafverorde ningen zou gesteld worden. Met 15 legen 5 stemmen w -ril besloten het vooraf naar de commissie té verzenden. Een staat van af- en overschrijving op de gemeentc-begrooling en een snpplctoire staat van begrooting, beide voor de dienst van 1869, werden goedgekeurd. Op een adres van J. Ik Hakkerte Zoe- terwoude, tol liet bebouwen van grond aan deze gemeente behoorende, werd met 13 tegen 7 stemmen gunstig beschikt, onder voorwaarde dat de adressant het bewijs overlegge van liet gemeentebestuur Van Zoeterwoude dat de grond aan de publieke dienst is onttrokken. Enkele leden gaven hunne afkeuring te kennen over de handelwijze van den adressant, die, gelijk wel meer gebeurtmet het werk reeds ie begonnen voor dat nog de toestemming is gevraagd of verkregen. Vervolgens kwam in behan deling eene voordragt tot wijziging van art. 25 der verordening van 30 Junij 1866, van art. 24 der verordening van 2 Jnlij 1866 en van art. 20 van eene verordening van dezelfde dagteekening, welke artikelen be trekking hebben op het uitreiken van prijzen aan de leerlingen der open bare scholen. Volgens de bestaande bepalingen worden jaarlijks alleen aan de leerlingen der hoogste klassen, op voordragt van den hoofdonderwijzer door burg. en Weth. prijzen uitgereikt; de nu voorgestelde wijziging strekte om aan die bepaling uitbreiding te geven en ook voor de overige klassen prijzen beschikbaar te stellen, waartoe jaarlijks door de hoofdonderwijzers een staat van het gedrag der leerlingen zou worden opgemaakt. Op voorstel van den heer Bijleveld werd aangenomen dat bedoelde staat zou aanwijzen zoowel de vorderingen als het gedrag der leerlingenzoodat beiden tot maatstaf bij het uitreiken der prijzen zouden kunnen dienen, en dat een zoodanige staat ook zou opgemaakt werden van de scholen voor meer uitge breid lager onderwijs, en niet alleen van de scholen voor on- en minvermo genden, zooals werd voorgesteld. Met het voorstel in zijn geheel konden Zich' enkele leden niet vereenigenuithoofde zrj van meening waren dat de kosten van het onderwijs reeds zoo hoog waren dat men lot geene verdere verhooging, waartoe het voorstel leiden moest, mogt besluiten. Door andere leden werd echter gewezen op het heilzame van eenen dcr- gelijken prikkel voor de leerlingen, eene uitgave van ƒ500 a ƒ600 wel waardig, die ook vooral zou ten goede komen aan de kinderen van on- en minvermogenden, en die ook krachtig kon medewerken tot liet, door allen gcwenscht, weren van liet schoolverzuim. Met 18 tegen 2 stemmen werd de voordragt aangenomen. Voorts werd gunstig beschikt op een adres van N. A. van der Meer, houdende verzoek tot het maken van naar builen openslaande deuren aan een pakhuis- in de St. Aagtenstraat en op een adres van dr. J. A. Herklots, om afschrijving van plaatselijke directe be lasting, alsmede goedgekeurd staten van af- en overschrijving, dienst 1869, van het geref. minne- of arme oude mannen- en vrouwenhuis en van de kamer van koophandel en fabrieken. Voor liet sluiten der vergadering vestigde de heer Ilarlevelt de aandacht op de onlangs uilgegeven besclirijvings-billelten voor de plaatselijke directe belasting, voor 1870, waarop nog aangehaald was de verordening van 1 Febr. 186'!, die echter in December 1809 was vervangen door eene andere, die voor velen een geheel anderen maatstaf voor de berekening van hun be lastbaar inkomen aan de hand gaf. Hij meende dat dit voor het dagelijkseh bestuur in het vervolg grootc moeijelijkheden zou kunnen opleveren. Had men bij de uitgifte der billetten de kon. goedkeuring op de laatste verorde ning nog niet verkregen, dan had men liever moeien wachten of de aan haling moeten weglaten. Door den wethouder de Fremery en door deH voorzitter werd de handelwijze van het dagelijkseh bestuur m deze verdc-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1