het verlengen van tie telegraaplilijn, over land, naar een der steden Rotter dam of Amsterdam. Door den minister van oorlog is de gelegenheid opengesteldvoor on derofficieren der infanterie, om in hun rang bij de koloniale troepen over te gaan. Voorts is door Z. E. bepaald, dat, om den lust aan te wakkeren, die zich meer en meer bij de jongelingschap openbaart, om in den wapenhan del te worden geoefend, ten einde later op zich te zien toepassen de be kende gunstige bepaling van een korteren oefeningstijd bij de militie, ot om te eerder bij militie of schutterij tot korporaal of onderofficier te wor den bevorderd, er in die plaatsen, waar infanterie in garnizoen ligt, aan jongelingen van 18 tot 20 jaren gelegenheid zal worden verschaft, om bij de corpsen kosteloos onderwijs in den wapenhandel te ontvangen, betzij afzonderlijk of vereenigd met de overige manschappen en waartoe hun van wege het corps de noodige wapens zullen worden verstrekt. liet hoofdbestuur van het fonds tot aanmoediging en ondersteuning van de gewapende dienst in de Nederlanden heeftgelijk in vorige jaren eene circulaire aan de districts-commission gezondenhoudende uitnoodiging maatregelen te nemen ter bevordering der collecte ten behoeve van gemeld fonds over 1870. Het herinnert daarbij, dat ingevolge Zr. M». besluit van 16 November 1820 de collecte aan de huizen der ingezetenen behoort te geschieden en het wenschelijk schijnt dat die in al de gemeenten zonder onderscheid zooveel mogelijk op een en denzelfden dag plaats hebbe. Ingevolge aanschrijving van het dep. van binnenlandsche zakenheeft de commissaris des konings in deze provincie de gemeentebesturen verzocht door hunnen invloed het welslagen dezer collecte op de meest krachtdadige wijze te willen bevorderen en de districts-commissiënzooveel noodig, de behulpzame hand te bieden. Uit Rotterdam meldt men dat men aldaar op onderscheidene punten van de Maas ijverig gebruik maakt van de gelegenheid lot ijsvermaak. Het ijs is intusschen zeer ongelijk van dikte. Hier en daar is sneeuwijs van 20 a 25 centimeters en op andere plaatsen vindt men gezond ijs, doch van hoogstens 14 centimeters dikte. Op enkele punten is in het geheel geen ijs. Eenige bewoners van Rozenburg zijn de Maas overgekomen naar Maassluis, ofschoon dit zeer gevaarlijk isdaar het ijs bij builengew oon laag water vast is ge raakt, en het te wachten is, dat bij het inkomen van een geregelde vloed- stroom het ijs aan den oever der rivier zal breken; ook is het water, het welk met den vloed inkomt, telkens zout, waardoor het ijs zeer broos wordt. Uit Dordrecht meldt men, dat sedert Zaturdag de rivier van alle kanten gepasseerd wordt door voetgangers, schouwen, handwagens en kar ren. Te Amsterdam bestaat een geregeld verkeer met Zaandam over het Y. Personen met zwaar geladen karren en sleden gaan lusschen beide plaatsen heen en weder. Onder Sloten, op de ringvaart der Haarlemmermeer, is dezer dagen een jongeling met zijne verloofde in een wak geredendat digt was gevro ren. Het meisje is gereddoch de jongeling verdronken. Gisteren namiddag tusschen half vier en vier ure, meldt de N. B. c!f is een persoon, die door sterken drank opgewonden was. binnen de ivo- ning gedrongen van eene hoogbejaarde, alleen wonende weduwe, aan Schiekade O. Z. te Rotterdam. Spoedig werd men gewaar dat de man niet veel goeds in den zin had. Een paar in de buurt wonende personen achtten het raadzaam de policie te waarschuwenvermoedende dat de bewuste persoon met het voornemen om te stelen de woning was binnengedrongen. De policie, onmiddellijk tegenwoordig, heeft zich daarop toegang tot het huis verschaft, den verdachten persoon aangehouden en tevens bevonden dal de weduwe in de nabijheid der voor- of straatdeur dood op den grond lag. Het voorloopig geneeskundig onderzoek heeft nog niet lot de ontdekking geleid of zij ten gevolge van geweldpleging, dan wel door schrik over leden is. Men meldt uit Elburg, van 12 Febr.De sehroefbool, die in het ge zicht der haven alhier zat vastgevroren en die gebleken is de Kamper schroefboot te zijn, heeft zijne passagiers behouden aan de toegezonden rjsschuiten kunnen atlevcren. Spoedig daarop ontdekte het scheepsvolk een lek in de boot, die alras in zinkenden toestand verkeerde. De bemanning heeft zich vooreerst op de in de nabijheid zijnde ijsheuvels trachten te redden en stak van daar noodseinen op, die door de Harderwijker schippers wer den opgemerkt en door wien zij niet zonder levensgevaar is gered. Naar men verzekert, verkeeren drie manschappen niet buiten gevaar, terwijl men voor het leven van den machinist ten ernstigste bezorgd is. Men meldt uit Vollenhove: Het vermoeden dat de Lemster stoomboot slti,sterdam naar Urk zou zijn afgedreven, heeft zich bevestigd. De boot bevindt zich voor het tegenwoordige in den zoogenaamden Nagel tusschen 1'rk en Schokland. De bemanning, acht man sterk, is hier aangekomen. Met een IJrkschen jjslooper van bet vaartuig afgebragt, beeft zij van Schok land over het ijs den togt naar hier voortgezet. De lading is onbeschadigd en wordt op Urk gelost. Tusschen het ijs zou zich, naar men verhaalt, ook nog een vaartuig met 14 koeijen bevinden, dat nog voor een paar dagen voorraad aan hooi bezat. Men meldt uit Leeuwarden van 14 Febr.: Bij de heden alhier gehou den hardrijderij op schaatsen door mannen, waaraan 36 meest allen flinke rijders uit verschillende oorden dezer provincie deelnamen, werd de prijs, een door Z. K. 11. den prins van Oranje uitgeloofd (raai gouden horlogie, waaraan door de ijsclub een dito ketting was toegevoegd, behaald door den welbekenden hardrijder U. van Dijk, van Gauw, terwijl de premie, ad ƒ50, werd behaald door F. Algersma, van Warga, die den prijswinner zeer na aan de hielen was. Niettegenstaande de lucht betrokken was en juist niet veel goeds teekende en het ook nog al hevig woei, is dit volksfeest naar wcnsch in de beste orde afgcloopen. Het stedelijk muziekcorps en dat van het le reg. infanterie lieten zich aan de baan bij afwisseling hoorenhetgeen niet weinig tot opluistering van hel leest beeft bijgedragen. De baan was De omen >ek oi ;ren evenals wel vroeger net gedecoreerdoveral wapperden nationale en oranje- vlaggen en wimpels en verder waren de wapenschilden van alle Friesche gemeenten op gepaste wijze aangebragt. Hoewel er niet zooveel publiek n(. als wel bij vroegere hardrijderijen aanwezig was, leverde het geheel toch een riant schouwspel op. IJs en weder dienende, zal men Donderdag a.s. zich hier weder met soortgelijk schouwspel kunnen vermaken; alsdan zal eene hardrijderij van mannen en vrouwen plaats hebben. De tegenwoordige winter kenmerkt zich door vreemde atmospherische ra'|jc verschijnselen. In de zuidelijke Alpenstreken was het reeds in October zeer koud, in GalliciëPolen en Rusland begon de zware vorst eerst half Janu- arij, Zweden en Noorwegen bebben nog bijna geen winter, terwijl in Italie en Spanje een felle koude heersebt. Den 5J"n Februarij teekende de thermo-p meter te lvrakau 19, te Dantzig 15, te Breslan 13te Weenen 6 te Konings- HU Dl bergen 17, St. Petersburg 22, te Moskou 25 en te Stokholm 2 graden bene- j,craie den, te Triëst 2 graden boven het vriespunt. Eenige dagen later steeg te eeld Krakau de koude tot 24 graden, zoodat op de scholen het onderwijs moest ,aa[f gestaakt worden. Zaturdag jl. heerschte te St. Petersburg een vorst van 23" Reaumur, te Moskou 26° R.te Berlijn 15" R.te Stockholm 3" R. Den daarop volgenden eglen eclige luetic Zonda; gevroren. dag wees de thermometer te St. Petersburg 20" R.te Moskou 21° R.te j Berlijn J 5" R.te Stockholm 6" R. De grootste in deze maand opgegeven |enten koude deed zich voor te Czernowitz, in Gallicië, alwaar de thermometer r'jl. tot op 34" R. gedaald was. Twee personen zijn aldaar dood |ie toriii! 's GRAVENHAGE, 16 Februarij. BjnjS| Z. M. heeft vergunning verleend aan P. van den Berg, te Utrecht, tot lebbei het dragen van het kruis fidei et virtutihem door den Paus geschonken, len. Door Z. M. is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan de.hh. uorel mr. P. Lijndrajcr, als burgemeester van Sassenheim, en mr. W. Wolthers, ;en i als burgemeester van Ulrmn en Leens. Tot burgemeester van Sassenheim is laven benoemd de heer G. Blokhuis Gz. De afdeelingen van de tweede kamer der staten-generaal hebben heden eger een aanvang gemaakt met het onderzoek van verschillende wets-ontwerpen- als: 1° begrooting van uitgaven voor den aanleg van staatsspoorwegen, in hi dienst 1870; 2" verhooging van hoofdstuk IV B der staatsbegrooting voor 1869 (artikel 12, pensioenen); 3» intrekking van de artikelen 2 en 4 der tan wet van 22 Julij 1814 Staatsblad n". 86), houdende verbod van alle vreemde of particuliere loterijen; 4" aanvulling en uitbreiding van art. 437 van liet Wetboek van Strafregt; 5" afschaffing van de tentoonstelling en van de gevallen vaarin deze straffen nog zijn bc- in de lijfstraf (gceseling) dreigdenz. --De hooge raad heeft nspt 500 lolic len. jet 1 hij arrest van heden verworpen het beroep in cassatie van R. J. Oostma. ingesteld tegen een arrest van het hof in Drenthe, waarbij fliij wegens diefstal met geweldpleging en bedreiging tot 20 jaren tuchthuisstraf is veroordeeld. Men meldt uit ScheveningenVan een der loggerschepen van de maat- f schappij voor zeevisscherijen de Toekomst, onder directie van den beer A. K. Maas, is de schipper Jan Pronk van Scheveningen en van een anderen logger een der matrozen, een Maassluiser, over boord geslagen en nood lottig verdronken.- B UIT li NIN DSC IR R R RIG T R N ENGEL A IV LONDEN15 Februarij. De heer Lowe, de kanselier der schatkist, heeft in het lagerhuis eene voordragt betreffende de nationale schuld aangekondigd: hij wil den interest aan hel eind van ieder vierendeeljaars, en niet meer van het halfjaar, be taalbaar stellen, en eenige kleine onderdeden der schuld, welke op bijzon dere voorwaarden uitgegeven zijn, door conversie of aflossing zamensmelten met de groote massa der schuld, dat is de geconsolideerde 3 pets schuld. De regering heeft op nieuw last gegeven de militaire magt in Ierland te versterken. Volgens eene mededeeling van de Times heelt de Fransche regering aan den Paus haar misnoegen over de bij zekere partij in Rome heerschende absolutistische rigling doen betuigen, en wel niet met de dadelijke terug roeping der Fransche troepen gedreigd, maar toch te kennen gegeven dat sedert lang tot die terugroeping besloten is, daar Frankrijk de onschend baarheid van den Kerkdijken Staat kan waarborgenook zonder aldaar troepen in bezetting te houden. Uit officiële bescheiden biijkt dat de laatst gehouden algemeene verkie zingen niet minder hebben gekost dan 382.252 De Times betreurt het dat de rcfor-mbül geen paal en perk heelt gesteld aan de overdreven uilga ven, die een lid zich moet getroosten om Ie worden verkozen. Gemiddeld bedraagt dit 2000 per hoofd. In de kolenmijn te Morfa (Wallis) heeft eene ontploffing plaats ge had, waarbij 13 werklieden zijn omgekomen. Fit AN KR Ï.I K. PARIJS, 15 Februarij. fn het wetgevend ligchaam heeft de lieer Ordinaire op nieuw geëischt, dat de brief van Rochefort in ontvangst zou worden genomen. De voorzit ter bestreed die vordering, waarna de kamer is overgegaan tot de orde van den dag. De regering beeft een wets-ontwerp ingediend, houdende intrek king van de wet op de openbare veiligheid. De heer Ollivier deelde, in antwoord op eene interpellatie, mede, dat de regering ook de intrekking zou voorstellen van het decreet van 1851. De heer Rochefort, niet instemmende met het gevoelen der kamer, dat bare veroordeelde en ingekerkerde leden buiten staat zijn het regt van initiatief of andere bevoegdheden van den volksafgevaardigde uit te feest *asc tan keii le i non m "loo ;ev ge) eer Ha w. Ier tei of to h< h< z<

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2