BIJVOEGSEL, behoorencte lolde Leidsehe Courant van Maandag d-i- February db70, N°. 37. H BUlTEiNL MNDSCllE HEillGTE.Y Uit Arnhem meldt men van gisteren dat de Rijn voor de stad vallende was, met blank water en weinig drijfijsbeneden de stad zat de rivier te aft] Malburgen vast en boven de stad aan de Koeweide was de IJssel evenzeer vast. Naar men uit Groningen meldt bestaat aldaar sedert eenige jaren eene vereeniging van industriëlen en werkbazenbij wier voorzitter eene lijst wordt aangehouden van de leerjongens, die, niet beneden de 12 jaren oud 'l en blijken hebbende gegeven dat zij met vrucht het lager onderwijs hebben "enotenwcnschcn bij eenig ambacht of handwerk geplaatst te worden. <a<lij De leden van de vereeniging nemen dan inzage van de lijst bij den voor- jAS zittel' en bekomen daar de noodige inlichtingen, als zij leerjongens noodig hebben. De aldus geplaatste jongens staan onder de bescherming der ver- eeniging, worden voortgeholpen tot hunne verdere ontwikkeling en ontvan gen bij betoonden ijver in hun werk eene aanmoediging, bestaande in een of ander passend geschenk. Het geregtshof in Limburg heeft uitspraak gedaan in zake Jozef Schu- man, beschuldigd van moord met voorbedachten rade op zijne vrouw Petro- nella Logister, gepleegd in den nacht van den 7den op den 8SI<,° Maart 1869. Aangezien de bewijzendat hij den moord met voorbedachten rade gepleegd 1 heeft, niet overtuigend aanwezig waren, heeft het hof hem tot twintig i j, jaren tuchthuisstraf veroordeeld en in de kosten van het proces verwezen. Het Kaapsche Volksblad deelt eene statistiek mede der Nederduitsch- gereformeerde kerk in Zuid-Afrika, volgens den almanak dier kerk voor 1870. Zij telt 85 dienstdoende predikanten, 2 candidaten tot den heiligen dienst, 12 zendelingen, 5 geëxamineerde godsdienstonderwijzers en oefe- naars, 5 candidaten en 20 studenten in de godgeleerdheid onder de leiding van 2 professoren. Er zijn 71 gemeenten in de Kaapkolonie, 11 in den l.üt Vrijstaat 4 in Natal, en 9 in de Zuid-Afrikaansche republiek. Voor zoo- li.- verre opgave ontvangen is, zijn er in het verloopen kerkjaar in de kolonie 8- Ratal en den Vrijstaat 6516 kinderen gedoopt, 2665 personen tot leden I® aangenomen en 1305 paren gehuwd. Volgens berigt uit Batavia van 25 Jan. waren aldaar aangekomen de 55j volgende schepen: Admiraal de Ruiter, kapt. Witting; Aldebaran kapt. 4.- MeybohmRellalrixkapt. Haacke; Jacuba Cornelia, kapt. Jansen Gz. 9- Maria Adriana, kapt. Ruhaak; Padang Packet, kapt. Huidekoper Jr. 92 Waterloo, kapt. Abrahams Jr.en vertrokken: Doelwijk. kapt. Lever- steyn; Voorlichter, kapt. Duynker. y 's GRAVENHAGE, 12 Februarij. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij het wapen der cavalerie, bij het 2C reg. huzaren, tot majoor, den ritmeester W. F. baron van der 1.35 Capellen, van liet lc reg.; lol ritmeester 3l|e kl., den 1sten luit. C. L. A. 1.5J Schrassert Bert, van het corps; bij het 3e reg. huzaren, tot lst<n luit. den 2d'r,, luit. C. A. van Soelen, van het corps; bij het personeel van de militaire veterinaire dienst, tot paardenarts 2de kl.bij hel 3' reg. huzaren, den paardenarts 3de kl. J. L. van der Wulfï, van het 4C reg. huzaren; bij het 4C reg. huzaren, den paardenarts 3e kl. J. Laméris, van het corps. In de ongesteldheid van II. M. de koningin is, naar men verneemt, sedert gisteren geene verandering gekomen. '•"i Gisteren avond ongeveer Jhalf tien ure heelt men alhier een luchtver- schijnsel waargenomendat veel overeenkomst met het noorderlicht had 'dj doch daarvoor toch te spoedig verschoot. Men merkte een aantal lichtge vende strepen op, die zich van het noorden naar het noordoosten bewogen en zeer snel verdwenen waren, zoodat men geen gelegenheid had bet ver schijnsel behoorlijk waar te nemen. EnrdELAND. LONDEN, 11 Februarij. li In het lagerhuis heeft de heer Gladstone het voorstel gedaan om de verkiezing van den fenian O'Donovan Rossa voor nietig te verklaren en de ij kiezers van Tipperary op nieuw bijeen te roepen. Na eene lange discussie over eene motie van den lieer Moore, strekkende om het voorstel van den heer Gladstone aan eene commissie te verzenden, werd dit laatste met 301 tegen 8 stemmen aangenomen. Men verzekert dat de lieer Bright voornemens is, wanneer zijne onge- <j sleldlieid niet spoedig mogl wijken, zijn ontslag uit het kabinet te nemen, ff De koning der Fidje-eilanden heeft aan de regering van de Vereenigde Staten verzocht zijne staten bij haar gebied in te lijven. Daar zijne onder- dancn drie Amerikaansche matrozen hadden opgegeten was door het bewind ,j der Vereenigde Staten eene aanzienlijke schadeloosstelling in geld van hem Si gevorderd, die hij niet bij magie is te betalen. Door de aangeboden inlijving meent hij zich van de zaak te kunnen afmaken. De Times zegt dat aan Engeland vroeger ook zulk een aanbod is gedaandoch van de hand gewezen, j Engeland wenschte het protectoraat over die 150 eilanden, bewoond door j 1000 zielen, niet te aanvaarden. FRANHRIJK. PARIJS, 11 Februarij. De Pair ie, een ministerieel blad, meent te kunnen verzekeren dat de i regering bij haar optreden haar oordeel aangaande het Prager vredesverdrag l heeft doen kennen, dat het in eêne schending van dat verdrag niet zou be rusten, en dat dit ook te Berlijn bekend is. In dien geest moet de minister van buitenl. zaken zich hebben uitgelaten in conferentiëndie hij onlangs met verscheiden vertegenwoordigers van Duitsclie staten gehad heeft. De redewisseling in het wetgevend ligchaam over de mededeeling van den minister van schoone kunsten betreffende hetrijks-archief, waaromtrent de heer de Kératry ophelderingen had gevraagd, is ten hoogste scherp ge weest. De heer de Kératry hield vol dat de wet was geschonden en stukken uit het archief waren verdwenendie tot de historie behoorden. De historie die men het nageslacht te lezen gaf, was niet de ware, maar eene valsche historie. De president viel den spreker in de rede, om hem tot de orde te roepen. Ik blijf binnen de orde, antwoordde de Kératry. Zonderling is het, dat een minister van een parlementair kabinet de onwettige daad, waarvan ik gesproken hebdurft verdedigen. Ilij behoorde de wet uit te voeren zelfs tegen den souvereinjavooral tegen hem. Ik mag dus teregt zeggen dat de heer Richard niet de minister is van een parlementair kabinet, maai de minister van het hof. De president maande den spreker aan de vormen beter in acht lc nemen. Wij hooren hier grofhedenzeidc de minister van justitie, maar hierbbven zijn wij verheven, liet dossier, dat uit het archief is genomenis een eigendom der natieriep de Kératryen het land behoort te weten, dat er eene familie is, die soldaten te werk heeft gesteld en ver leid. Het is de Napoleontische familie. Bij deze woorden werd de spreker andermaal tot de orde geroepen. De minister gaf hierop te kennendat hij een spreker, die zoozeer den eerbied jegens den souverein uit het oog verloor, niet behoefde te antwoorden. De senaat is ten opzigte van de door den heer Leverrier in zijne eigene zaak voorgestelde interpellatie overgegaan tot de orde van den dag. Bij de behandeling heeft de heer Leverrier eene uitvoerige verdediging ge leverd zijner administratie als directeur van het observatorium, die van 1854 af dagteekent, en getracht aan te toonen, dat hij, wel ver van, ge lijk beweerd werd, niet op de hoogte van zijne roeping te zijn, alles ge daan had om die inrigting te doen blocijen. Dat hij daarin niet ongelukkig geslaagd waspooide hij o. a. te staven door een brief van den vermaarden Britschen astronoom Airy, directeur van het observatorium van Greenwich, waarin deze zijne bewondering betuigt over de degelijke inrigting, welke de heer Leverrier aan de Parijsche sterrewaclit gegeven had. De hh. Jules Favre en Ernest Picard hebben tegen Zondag eene open bare vergadering in het Cirque des Champs Elysées bijeengeroepenom er eene lezing te houden over /-de burgerregten." De prefect van policie heeft echter geen vergunning willen geven om de aanplakbillettenwaarin die vergadering aangekondigd werdaan de muren der stad te laten aanplakken. In de heden verschenen Marseillaise kondigt de heer Gambetta aan dat hij de ministers zal interpelleren over de gevangenneming der redacteurs van dat blad. ITALIË. Volgens den correspondent van de Times te Rome is mgr. Lavigerie, aartsbisschop van Algiersniet geslaagd in de onderhandsche zending, waar mede hij van wege den H. Stoel naar Parijs was gezondenen heeft de Fransche regering het ernstige voornemen om vertoogen in te brengen legen de aanwending van kunstmiddelen oin de goedkeuring van het concilie op buitensporige voorstellen te verkrijgen. Die correspondent meent dat sedert de opening van het concilie de oppositie bestendig in koenheidin vastbe radenheid en in helder bewustzijn van haar doel en streven heeft gewonnen. De heer Veuillot, in de Parijsche Unirers melding makende van hel overlijden van den bisschop van Leridaden achtsten bisschopdie sedert de opening van het concilie overleden is. zegt dat die veelvuldige verliezen getuigen op eene smartelijk welsprekende wijze van den aandrang, waar aan de bisschoppen gehoorzaamd hebben, toen zij besloten aan de ver- moeijenissen van de reis naar Rome het hoofd te bicden. De kerkvorsten, meerendeels onder het wigt der jaren, der gebreken en zorgen gebukt gaande, hebben hunne gehoorzaamheid tot in den dood willen toonen. De heer Veuillot spreekt vervolgens van de ontberingen en zelfs van de armoede, die een aantal kerkvorsten zich gewillig getroosten. De streng levende bis schop van Tarbes, zegt hij, heeft twee maanden lang in eene koude en vochtige kamer gesleten, waarin niet gestookt kon worden. Hij is gestor ven op een bed, hetwelk de zuster van barmhartigheid, die hem verpleegde gedurende de laatste dagen zijner krankheid uit het gasthuis had ontboden. Men heeft hem geene enkele klagt over zijn hard leger hooren uiten. Eene maand na zijne aankomst antwoordde hij mij, toen ik hem vroeg, hoe hij voer. dat het zeer wel met hem ging. Ik ken nog verscheidene andere vaderendie zich zeer wel gevoelen in omstandigheden van een gelijken of misschien nog ongunstiger aard. Zij zeggen, dat zij niet te Rome zijn ge komen om hun gemak te nemen. PRUISSEK. BERLIJN, 11 Februarij. Betreffende den brand te Ilavelbcrg verneemt men nader dat 89 hui zen zijn afgebrand, waardoor ruim 700 personen van dak zijn beroofd, en eene schade van 700,000 th. is veroorzaakt. Middelen ter blussching waren bijna niet aanwezig, want bij eene koude van 16 graden Réaumur bevroor het water zeer spoedig in de cilinders en in de slangen der brandspuiten. Daarbij woei een felle, snijdende oostenwind, zoodat, waar men met inspan ning van alle krachten de vlammen eenigzins meester was geworden, zij door den telkens zich verheffenden wind weder werden aangewakkerd, en zij ten slotte derwijze begonnen te woeden, dat bij de beperkte hulpmiddelen aan geen blusschen meer kon worden gedacht. Moedeloos liet men de armen zinkenmaar toen eenige spuiten uit Berlijn waren aange rukt, herleefde de moed. Met kracht werden toen de pogingen tot blus sching hervat, waarbij ook de vrouwen, door het aanbrengen van kokend water, ijverig hielpen. Men slaagde er eindelijk in de woedende elemen ten te bedwingen en de stad voor geheelen ondergang te bewaren. De Köln. Zeit. bevat een adres van dankbetuiging aan dr. van Döllin- ger, wegens diens geschrift over de onfeilbaarheid van den Paus. Het is onderleekend door een groot aantal aanzienlijke Keulsche katholieken. De eerste onderteekenaar is de burgemeester van Keulen. Te Leiden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 5