LEIDSCHE COÏIRANT. i»7ü. ZATURDAG 12 FEBRUARIJ. 50 De Courant verschijnt dadelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der C ourant is per vierendeel faars ƒ3.franco p.p. f 3.50; Met het Verslag der Mandelingen van don Gemeenteraad 3.35, franco p. p. J 3.85, Met vcslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'tjaara, builen de eocpediliekoslen. Afzonderlijke no miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advcrtcntien is van 1—4 regels f iedere regel meer 25 cents. BIN NKNI.ANDSCi 1E BKB1GTKN. LEIDEN. II Februarij. Door den minister van financiën is vastgesteld het plan der 272,le staatsloterij; Die loterij zal bestaan uit 20000 loten, 10000 prijzen en 2 premitn. De collecte wordt geopend op Maandag 7 Maart aanst. en gesloten op Zaturdag 19 Maart daaraanvolgende. De trekking der eerste klasse zal plaats hebben op 4 April aanst. en die der laatste 100 nommers op Zalurdag 25 Junjj aa»st. - De keizer van Oostenrijk heeft het commandeurskruis van de Frans- Jozef orde verleend aan den heer mr. D. J. baron Mackaypresident van de hoofdcommissie en van den jury der internationale tentoonstelling in 1009 te Amsterdam gehouden, en het ridderkruis derzelfde orde aan de hh. dr. J. T. Mouten, secretaris der hoofdcommissie. mr. W. van der Vliet en J. Gos- sclialk, president en secretaris der regelings-commissie voor genoemde ten toonstelling. Blijkens verschillende berigten heeft het ijs zich op sotpmige onzer rivieren vastgezet. Uit Enkhuizcn meldt uien dat de beurtman van Leeu warden op Amsterdam in het ijs zit en gelost wordt. Van den Helder dal de gemeenschap met Texel gestremd is. De post wordt met een vlet overge- bragt. Uit Kampen meldt men dat de IJssel zicli voor die stad geheel heeft vastgezet. Woensdag morgen zag men van een der torenspitsen aldaardat de stoomboot, welke Maandag van Amsterdam vertrokken was, een half uur builen de Ketel in zee in het ijs aan den grond zaten dat cene roode vlag als noodsein was uitgestoken; al spoedig werd door den agent der maat schappij met eenige moedige mannen de jjsbreker naar zee gezonden met levensbehoeften voor het scheepsvolk en om te trachten de passagiers er af te halenhetgeen niet zonder gevaaren met grootc krachtsinspanning gelukte, (lok in de Ketel liggen de Ilarlinger stoomboot en andere geladen vaartuigen in het ijs beklemd, welke Maandag beproefden in en uit zee te komen, doch door den lagen waterstand daarin werden belemmerd. De stoomboot van Lemmer op Amsterdam, met ongeveer 50 passagiers, zat dezer dagen, op korten afstand van de Lcmsterhavenzoodanig in het jjs, dat van wegedc reederij dier boot aan het schippersgilde te Blokzijl de ijsboot met toebehooren en manschappen ter redding gevraagd werd. In eenc door genoemd gilde belegde vergadering moest, ofschoon met spijt, besloten worden niet aan die aanvraag te voldoeu, omdat men zich volgens de statuten dier vereenigiug verpligt gevoelde de ijsboot en verdere reddings middelen bij de hand te houden, aangezien een schip op korten en een ander op wat grooteren afstand van de haven reeds noodseinen geheschen hadden en zeer zeker in groot gevaar zouden komen, als wind en weder veranderden. Men meldt uit Leeuwarden, dd. 10 Fcbr.Naar men verneemt is eer gisteren niet ver van Makkum in zee een schip zoodanig in het ijs beklemd geraakt, dat men daarop de noodvlag heeft laten waaijen, die echter kort daarna weder werd ingehaald; gisteren zat het schip nog terzelfder plaatse. Volgens het oordeel van deskundigen was er geen dadelijk gevaar, zoodat men, hoewel een sloep bij de hand was, het niet noodig achtte daarmede ter redding in zee te steken. Men meende te mogen veronderstellen, dat de equipage, uit drie man bestaande, het schip toch niet zoude willen ver laten en dat zij, des noodig, zich zeiven zouden kunnen redden, daar een sloep bij hun vaartuig aanwezig was. Men houdt het voor eene te Leeu warden te huis behoorende tjalk, met stukgoederen geladen. De prijs voor de aanst. Maandag alhier te houden hardrijderij op schaatsen door mannen bestaat in een door Z. K. 11. den prins van Oranje uitgeloofde gouden horologieen de premie in 50. De liedertafel, Rotte" s Mannenkoor" te Rotterdam, heeft het plan op gevat tot het houden van eenen grooten internationalen zangwedstrijd voor mannenkoorin de maand Julij aanst. In den gemeenteraad van Alkmaar is ingekomen eenc mededeeling van den minister van binnenl. zakeninhoudende dat hij bereid is aan den koning voor te stellen de uitbreidingmet 1 Sept. aanst.der aldaar geves tigde rijks hoogcre burgerschool met driejarigen cursus tot eene met vijf jarigen cursus, indien de gemeente bereid is de daartoe gevorderde wijzi gingen m het gebouw te brengen. De raad heeft besloten de daarvoor noodige lokalen te doen bouwen. Aan den straatweg tusschen Utrecht en Zeist is Woensdag avond een huis, behoorende tot de plaats Beerschotenafgebrand. Uit Amersfoort meldt men dat op reis van Amsterdam naar die plaats het beurtschip en het bijschip van de wed. Koekoek, door ijs en andere omstandigheden, de monding der Eem niet konden bereiken, en vastgeraakt zijn op eenigen afstand daarvan. Om los te rakenheeft men het op die schepen geraden geoordeeld, een groot gedeelte der lading, beslaande in lijnkoeken, manufacturen, petroleum, rijst, papier, enz., en bestemd voor kooplieden te Amersfoort, over boord te werpen. Er is eene commissi van kooplieden met een bevoegd beambte van daar vertrokken om te trachtenvoor zooveel mogelijkter plaatse een onderzoek naar het gebeurde in te stellen. Te Ootmarsnm vervoegde zich dezer dagen de huisvrouw van Z. G. bij den rijks-ontvanger om belasting te voldoen. Zij reikte het aanslagbillet over en de waarnemende ontvanger bemerkte dat, daar er reeds op betaald scheen te zijn, de handtcekening van den vorigen thans gepensioneerden ontvanger niet met de vroegere handteekeningen overeenkwam. Ook was de schijnbaar betaalde post niet geboekt. De ambtenaar vervoegde zich ter overtuiging bij den oud-ontvanger, die de handtcekeuing niet voor de zijne erkende. De zaak is in handen der justitie. Te Dwingelo heeft Woensdag nacht een zware brand gewoed, waar door zes huizen een prooi der vlammen zijn geworden; van de inboedels werd niets gered. Uit Breda schrijft men aan de Middelb, Ct.: liet incident betrellende de door eenige baldadige knapen weggenomen patronenwaarvan ik u vroe ger schreef, nadert zijne onlknooping. Uit s Ilage is alhier de last ont vangen de zaak te laten rustenmits de ouders en voogden te zamen de schade vergoeden. Daar die schade niet zeer aanzienlijk is, zullen allen zich wel haasten hun aandeel te storten en een einde makendankbaar dat zij er op die wjjze afkomen, aan de spanning, waarin zij zoovele dagen hebben verkeerd. 's GRAVENIIAGE, 11 Februarij. Z. M. heeft benoemd tot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw den heer M. A. S. von Brandt, zaakgelastigde van den Noord-Duitscben bond bij de Japansche regering. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: tot len luit.-kwartiermeester, bij den staf der infanterie, den 2f° luit.-kwartiermeester P. G. Asmus, van het reg. grenadiers en jagers; bij het le reg. infanterie, den 2e° luil.-kwar- tiermeester J. II. II. Vogel, van het corps; tot kapitein-administrateur van kleeding en wapening, bij het 3® reg. vesting-artillerie, den kapitein-direc teur van het hospitaal te Maastricht II. Balk; tot ltn luit.-directciir van het hospitaal te Maastricht den 1" Iuit.-kwartiermeester W. F. A. Sehoevers, van het 2' reg. vesting-artillerie. Naar men met genoegen verneemt bevindt II. M. de koningin zich heden eenigzins beter. -De zaakdie voor het prov. geregtshof in Zmdholland heden werd be handeld, was nog eene herinnering aan de feesten, die Ier gelegenheid van de onthulling van het nationaal monument in de maand November jl. alhier hebben plaats gehad. De bij deze zaak betrokken besch., A. v. d. H.oud 22 jaar, sjouwer en wonende te Rotterdam, was lot bijwoning der feesten alhier gekomen om iets te verdienen, en ook was alhier gearriveerd een praam met groen tot versiering, waarin de schipper handel dreef. De besch. kreeg van een ander schipper verlof den nacht in de groensclniit, die onder zijn toezigt was gelaten, door te brengen. Den volgenden morgen bemerkte de schipper der groenschuit, bij zijne terugkomst, dat er eenige kleding stukken, die hij in de schuit had achtergelaten, verdwenen waren en de andere schipper miste een dag later mede kleedingslukken en geld. De besch. bleef ter teregtzitting alle schuld ontkennen en zcide dat de klee dingslukken zijn eigendom waren. Hij sprak eiken getuige legen. De adv.- gen. nr. van Maanen reqnircerdc tot schuldigverklaring aan; 1°. diefstal bjj nacht in eene tot bewoning dienende schuit en 2». aan hetzelfde misdrijf in eene andere schuit, door middel van buitenbraak en veroordceling tot ge vangenisstraf van zes maanden tot vijf jaren, onder aanneming van ver zachtende omstandigheden, als: de geringe waarde van hel ontvreemde en den armoedigen locstand, waarin de besch. verkeerde. Het bleek ook dat hij reeds op zijn l()c jaar tot twintig maanden opsluiting in een huis van opvoeding en verbetering was veroordeeld wegens diefstal met binnenbraak. Mr. Sehuiolck, die voor dezen persoon als verdediger optrad, geloofde op verschillende gronden dal het wettig bewijs hier ontbreekt en dat hij dus aan de diefstallen, hem ten laste gelegd, niet kan worden schuldig verklaard. Be uitspraak is Bepaald op heden over aeht dagen. Bij den raad van state, afdecling geschillen van bestuur, is gisteren behandeld een beroep van den raad der gemeente Alkmaar, van ceit beslint

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1