UUITENLANOSCIIG IJEItlGTKN. Arnhem, Wageningen, Doesburg, Terborgh, Nijmegen, Grave, Eist, Tiel, Gulenhorg, Zalt-Bommel, Druten, Deventer, Apeldoorn, Zutplien, Groenlo, Almelo, Enschedé, Goor,? ZwolleOmmen, Steenwijk, Kampen, Harderwijk, 's Gravenhage, Delft, Leiden, Alphen, Rotterdam, Schiedam, Brielle, Gouda, Schoonhoven, Dordrecht, Oud-BeijerlandSliedrecht, Gorinchem, Middelburg, Goes, Axel, Oostburg, Zierikzee, Tholen, Sommelsdijk, Amsterdam, Naar- den, Alkmaar, Helder, HoornMedemblik, Purmerend, Haarlem, Zaandam, Lisse, Utrecht, Breukelen-Nijenrode, Amersfoort, Wijk bij Duurstede, IJsselstein, Woerden, Leeuwarden, Harlingen, Berlicum, Dokkum, Bergum, llecrenveen. Beetsterzwaag, Sneek, Bolsward, Lemmer, Groningen, Zuid- horn, Onderdendam, Appingedam, Winschoten, Zuidbroek, Assen, Meppel, Hoogeveen en Emmcn. Volgens eene recapitulatie, bij de toelichting van het ontwerp gevoegd, be dragen de kosten van de verschillende regterlijke collegiën, volgens de orga nieke wetten van 1827, 1835 en 18411,098,300, volgens de begrooting voor 1870 /1,038,300, en volgens de wet van 1861, naar de thans voorge dragen indeeling, 0,031,000. Volgens ,hel tegenwoordig voorstel zullen er zijn: 1 hooge raad, 5 geregtshoven27 regtbanken en 102 kanlongcregten, terwijl thans bestaan: I hooge raad, II hoven, 34 regtbanken en 150 kan- tongeregten. Er zullen 8 regtbanken ingevolge dit voorstel vervallen, als die te Eindhoven, Zutplien, Leiden, Gorinchem, Brielle, Goes, Amersfoort en Appingedam, terwijl daarentegen eene nienwe regtbank zou worden opgerigt te Sneek. Bij dit ontwerp worden fn dc wet van 1861 een drietal wijzigingen ge- bragt, betreffende het regtsgebied der geregtshoven, de klassifieatie der kan- tongeregten en de bezoldiging der kantonregters. Het regtsgebied van het arrondissement 's Gravenhage zal omvatten 's Gra venhage, Delft, Leiden, Alphen. Woerden wordt bij het arrond. Utrecht gevoegd. De bezoldigingen zijn geregeld als volgt: arrondissements-regtbank 1* kl. president ƒ3000, vice-president ƒ2500, ieder lid 2000, officier ƒ3000, subsi.-officier ƒ2000, griflier 1500subst.-griffier ƒ1000; 2de kl. president ƒ2400, vice-president ƒ2100, ieder lid ƒ1800, officier /2400, subst.-officier ƒ1800, griffier 1400, subst.-grifïier /900; 3" kl. president ƒ2000, ieder lid ƒ1500, officier ƒ2000, subsi.-officier ƒ1500, griffier ƒ1200, subst.-grif- fier 800. Kantongeregt ls,e kl. regter ƒ3000, griffier ƒ600; 2jc kl. regter ƒ2400, griffier ƒ450; 3dc kl. regter ƒ1800, griffier ƒ400 4'e kl. regter ƒ1200, griffier 3505'1'' kl. regter ƒ900, griffier ƒ350. Dc leden, ambtenaren van het openbaar ministerie, griffiers en substituut griffiers van en bij de opgeheven regtbankenen de kantonregters en grif fiers bij de kantongeregten in de opgeheven kantons genieten, voor zooverre zij niet worden herbenoemd, een wachtgeld, bedragende twee derden van hunne tegenwoordige bezoldiging, met inbegrip voor de kantonregters en de griffiers bij de regtbanken en kantongeregten van hunne emolumenten, berekend naar de gemiddelde opbrengst in de drie jaren aan de invoering der wet voorafgaande, alles behoudens aanspraak op pensioen. 'sGRAVENHAGE, 9 Februarij. Door Z. M. is aan W. Staas en J. P. J. Smit, te Hengstdijk, als blijk van goedkeuring en tevredenheid wegens de hulp, door lien met levensge vaar bewezen bij gelegenheid van brand, in den toren der kerk aldaar op 10 Aug. 1869 ontstaan, verleend de bronzen medaille, ingesteld bij kon. besluit van 22 Sept 1855, alsmede een loffelijk getuigschrift. Het examen van onder-officieren, dingende naar den rang van 2e lui tenant-kwartiermeester, zal den l4,ltD der volgende maand, onder presidium van den luitenant-kolonel T. C. R. Boers, intendant in de l',e militaire afdeeling, te dezer stede aanvangen. GliGGLAXD. LONDEN8 Februarij. De zitting van het parlement is heden, namens de koningin, door eene commissie geopend met het voorlezen eencr aanspraak. Door onge steldheid was 11. M. verhinderd geworden het parlement persoonlijk te ont moeten, gelijk zij voornemens was geweest. Volgens de kon. aanspraak bestaat er in alle landen jegens Engeland eere vriendschappelijke gezind heid, die door 11. M. op dezelfde wijze werd beantwoord. Betreffende de binnenlandsche aangelegenheden kwam in de kon. rede het volgende voor: "Er zullen voorstellen bij u worden ingediend tot verbetering der wetten betreffende het landbezit in Ierland op zoodanige wijze als meest overeen stemt met de eigenaardige toestanden aldaar te lande en tevens, gelijk 11. M. vertrouwt, geschikt om betere betrekkingen te vestigen tusschen de verschillende bij den lerschen landbouw betrokken klassen, die aldaar ge zamenlijk de massa des volks uitmaken. Wanneer eenmaal door uwe wijs heid die betere toestand tot rijpheid zal zijn gekomen, dan verwacht II. M. dat ceil vast vertrouwen op de wet zal worden gevestigd bij die personen, wien hel daaraan thans nog ontbreekt, en dat zij zich zullen genoopt ge voelen dc openbare besturen te ondersteunen op zoodanige wijze, als waardoor Ilarer Majesteits onderdanen zich over hel algemeen kenmerken, zoodat ook zrj zullen medewerken tot bevestiging van de grondslagen der instellingen des lands. Voorts heblicn wij van Hare Majesteit in last ontvangen u mede te deelen, dat tot onderscheidene andere onderwerpen van algemeen belang uwe zorg zal worden ingeroepen, en inzonderheid ter uwer kennis te brengen, dat er een wets-ontwerp tot aanmerkelijke uitbreiding der middelen tot volks opvoeding in gereedheid ligt Ter voldoening aan eene verbindtenis jegens het gouvernement der Ver- eenigde Staten zal bij de vertegenwoordiging een wets-ontwerp worden in- sediend. strekkende tot omschrijving der positie van onderdanen of burgers uit vreemde landen, die alhier wenscheu genaturaliseerd te worden,; tevens dienende om hunne naturalisatie gemakkelijk te maken. Gjj zult ook worden uitgenoodigd tot de beoordeeling van wets-ontwe pen, bewerkt in overleg met de daarbij betrokken commissie, ter verbelt ring in dc zamenstelling der hoogere regtbanken, zoowel in eerste instanti als in appèl, alsook tot verbetering der bij haar bestaande wijze van pr» cedure." Na de aankondiging van verschillende wets-ontwerpen, wordt de rei aldus besloten: "Het heeft II. M. met leedwezen vervuld, dat de agrariscl misdaden in verschillende deelen van Ierland toenemen. Het uitvoerend 1* wind heeft van de tot zijn dienst staande middelen gebruik gemaakt ot die euveldaden tegen te gaan. Er is dientengevolge eene gedeeltelijke v« belering waargenomenofschoon het aantal euveldaden grooter is dan li eenige gelegenheid te voren. Het is voorts opmerkelijk dat der justitie zo weinig hulp is verleend om de misdadigers te ontdekken. H. M. vesti» hare hoop op de werking van verstandige en noodige wijzigingen in 1 wet. Nogtans aarzelt zy niet u aan te bevelenspeciale maatregel; in het leven te roepenindien zij in den loop der zitting mogten blijk; noodig te zijn in het belang der handhaving van den vrede en de orde." Volgens the Mail, een dagblad van Dublin, moet in het graafschap Mcath de toestand zeer verontrustend zijn en aldaar een volslagen schril heerschen. Vijf verschillende pachters in de gemeente Athboy hebben dei 315le0 January des ochtends, in het midden van een hunner akkers, eei graf gegraven gevonden, terwijl een gedeelte van het veld omgespit en g; reed gemaakt was om daarop aardappelen te poten. Een brief was in he grat achtergelaten, waarin gezegd werd, dat dc landbouwer moest toel» ten, dat anderen op het bewuste stuk land aardappelen zouden verbouwen daar hij anders in dat graf zou begraven worden. Zondag avond 11. tradei een achttal met revolvers gewapende mannen in de voorpoort der wonin: van den graaf van Darnley, te Athboy, binnen en dwongen den portiei door hem een revolver voor te houden, zijn geweer af te geven. Zon dag nacht zijn negen personen in het huis van den heer Anthony Dunne nabij Athboy, gedrongen en hebben een tweeloops-geweer medegenomen, ft r. k. geestelijke durft geen enkel woord over den stand van zaken zeg gen, uit vrees van doodgeschoten te zullen worden. Eenige policie-agenlei zijn van plan hunne betrekking vaarwel te zeggen, uit vrees van bi nacht, terwijl zij op wacht zijn, van achter eene heg te zullen wordei doodgeschoten. FRANHR IJ H. PARIJS, 8 Februarij. Het officiële blad meldt dat het stoomoorlogsschip la Salamandre in dc vorige maand naar de kusten van Barbarye is gezonden, ter vervolging van zeeroovers, die zich in de wateren van Tripoli hadden vertoond. De Figaro beweert dat de vrienden van Rochelort zeer voldaan moe ten zijn over zijne gevangenneming, want dat zulks noodig is voor zijn; gezondheid. Hij moet rust hebben om het leven te behouden. Hij zou be zwijken onder al het werk, dat het imperatief mandaat in dc openbare ver gaderingen hem geeft. Als hij in de kamer kwam, zegt dit blad, zette hjj zich gemakkelijk in zijn fauteuil neder, en daar. buiten het bereik zijner vervolgers, sliep hij soms uren, terwijl de debatten hun gang gingen. Gelijk men weet heeft de'heer Guizot onlangs eene receptie van den heer Ollivier bijgewoond. Dc correspondent van de Times alhier meldt om trent dat bezoek het volgende: Een oude man, van meer dan 80 jaren, klein en mager, maar regt overeind gaande, en het sneeuwwitte hoofd non fier opheffende, treedt de zaal binnen. Hij heeft een waardig en ernstig voorkomen, bedaard en deftig en dat groote zelfbehcersching verraadt, zijn gelaat is eenigszins scherp en hoekig, maar de uitdrukking is door den ouderdom zachter en schooner geworden. Niemand kan hem aanzien, zon der te wenschcn hem nogmaals te aanschouwen en zonder de overtuiging, dat hij een buitengewoon man moet zijn. "Guizot. Guizot," fluistert ieder een, de naam gaat als een loopend vuur door de zalen, en de heer Ollivier ontvangt den eerbiedwaardigen staatsman met de grootste achting en toont hem elke attentie en beleefdheid. Toen de minister terugging naar zijn plaats om de andere gasten te ontvangen, trad de heer de Persigny op den heer Guizot toe, en de oude boezemvriend van Napoleon III had blijkbaar deze gelegenheid afgewacht om met den vroegeren minister van Louis Phi lippe in gesprek te treden. Zij spraken meer dan 10 minuten te zamen en de kamer, die eerst ledig was, kon ten laatste al de belangstellenden niet bevattendie den grijzen staatsman wenscliten te zien. Van onderscheiden zijden wordt gemeld dat de heer Guizot uitgenoodigd is voor te zitten in eene staatscommissie, welke zou worden benoemd om de inrigling van het hooger onderwijs en bepaaldelijk de vraag van vrijheid voor dat onderwijs te onderzoeken. Deze uitnoodiging zou door den grijzen staatsman voorwaardelijk aangenomen zijnnamelijk onder beding van nadere en voldoende inlichtingen omtrent de taak en de zamenstelling der bedoelde commissie. Het officiële blad bevat een berigt uit Jeruzalem, volgens hetwelk door den mterimairen kanselier van het Fransche consulaat aldaar, den heer Clermont-Ganneau, eene belangrijke archaeologische ontdekking is ge daan. Hij heeft namelijk op eene in oostelijk van de Doode zee, het voor malige gebied der Moabieten gevonden groote vierkante zuil eene inscriptie van meer dan dertig regels pheniciscli schrilt ontdekt, die onder de rege ring van Mesa, koning van Moab en tijdgenoot van den profeet Elisa en van de koningen Josaphat, Achab en Joram, vervaardigd is en op de krijgsverriglingen van Mesa tegen den koning van Israël betrekking heeft, waarvan in het derde hoofdstuk van het Ildc boek der Koningen gewag wordt gemaakt. Deze in zuiver Ilebreeuwsch vervatte en alzoo gemakke lijk te ontcijferen inscriptie wordt uit verschillenden hoofde als zeer belang rijk beschouwd. De heer Clermont-Ganneau heeft een zorgvuldig vervaardigd afschrift van den tekst, aan de Parijsche Académie des Inscriptions toege-

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2