LEIDSCHE COURANT. DONDERDAG 10 FEBRUVRIJ. STAD S-BERIG TEN. 1870. iN". 54. Ml Mp®- De Courant verschijnt dagelijks. Zon- en Feestdagen uitgezonderd. De prijs der Courant is per vierendeel jaars ƒ3.franco p.p. 3.50; met het Ferslag der Handelingen van den Gemeenteraad ƒ3.35, franco p. p. ƒ3.85. Het verslag afzonderlijk is verkrijgbaar voor ƒ2.50 'sjaars, buiten de expeditiekosten. Afzonderlijke no miners der Courant zijn verkrijgbaar voor 5 Cents, franco p. p. 6 Cents. De prijs der Advertenlien is van 1—4 regels 1.iedere regel meer 25 cents. BEX.ASTING OP I>E HONDEN. BUBGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN achten het niet ondienstig nogmaals de aandacht van ingezetenen te vestigen op de Verordening regelende de invordering der plaatselijke belas- io °P hondenhoudende bepaling dat iedere eigenaar of be- j;itter van een of meer honden verpligt is daarvan jaarlijks bij den gemeente-ontvanger aangifte te doenen hen tevens te -wijzen op de straffen die op het verzuim ten deze zijn gesteld. Burgemeester en Wethouders voornoemd Leiden, v. d. BRANDELER, Burgemeester. 7 February 1870. v. PUTTK.AMMERSecretaris. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leiden noodigt bij deze, krachtens art. 7, 2e alin.der wet van 4 Julij 1850 Staatsblad n\ 37), K de inwoners dezer gemeente uit, omzoo zij elders in de directe belastin gen zijn aangeslagendaarvan vóór den 15lfn Februarij e. k.door overleg ging der aanslagbilletlen ter Secretarie dezer gemeente, te doen blijken, ten einde zoo noodig hun regt ite bewjjzen omby de jaarlijksche herziening der lijsten van kicsbevoegdendaarop te worden geplaatst. - En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leidsche Courant. De Voorzitter voornoemd, Leiden, I February 1870. v. d. BRANDELER. BI NN EN LA NRSCUE BKUIGTEN. LEIDEN, 9 February. Bij de gisteren te Amsterdam gehouden verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-generaal, zijn ingeleverd 2055 stembillettenvan onwaarde zyn verklaard 6 billetten. Gekozen werd de heer mr. G. C. J. van Reenen, met 1039 stemmen. De heer mr. T. M. C. Asser verkreeg 939 en de heer mr. J. J. Teding van Berkhout 56 stemmen. Tegen algemeene verwachting, en in het bijzonder van schippers en tuinlieden, is plotseling eene strenge vorst ingevallen. De weer met deze maand herlevende scheepvaartdie zich bijna zeker waande nu ongestoord door geen winter meer belemmerd te zullen wordenis afgebroken. Hier en daar liggen pakschuiten en vrachtschepen in het ijs beklemdniet in staat verder te komen. De dageraad van heden stelde vele tuinlieden te leur, die, op minder zorgvuldige dekking van planten in de bakken bedacht geweest veeleer regen verwacht hadden, nu of een deel dier planten bevroren of een ander deel in hagchélijken toestand vonden. De winterdie zich reeds zoo dikwijls in geringe mate had doen gevoelenscheen het nu niet ernstig meer te zullen mcenen; toch teekende de thermometer ten 8 ure 14" Fah renheit of 10° Celsius. Met den aanstaanden verjaardag van Z. M. den koning zullen bij alle corpsen des legers militaire assauts worden gegeven. Bij die gelegenheid zullen er ook bevorderingen lot meesters en prevóts op de verschillende wapens plaats hebben en geldelijke belooningen worden toegekend aan hen die iu verschillende vakken onderwijs hebben gegeven. In het gewijzigd ontwerp van wet, houdende de begrooting van uitga ven voor den aanleg van staatsspoorwegendienst lf.70dat ter nadere over weging aan de staten-generaal is aangebodenis het bedrag van het artikel, waaruit de verbetering der haven te Harlingen zou betaald worden en dat tot verwerping van het eerste ontwerp door de eerste kamer der staten- generaal heeft geleid, pro memoria uitgetrokken en is het bedrag voor on voorziene uitgaven met de som, bij de eerste voordragt voor die haven verbe tering voorgesteld, verhoogd, zoodat het eindcijfer der begrooting onveranderd blijft. Het is des ministers bepaald voornemen, terstond nadat dit ontwerp tot wet zal verheven zijntot tegemoetkoming aan het verlangen der leden van de staten-generaal, die de verbetering van de haven te Harlingen tot een afzonderlijk onderwerp van behandeling wenschen gemaakt te zieneen ontwerp van wet bij de kamer aanhangig te makenwaartoe hij bereids de magtiging des konings ontvangen heeft en hetwelk dan ook reeds bij den raad van state in overweging is, waarbij de overschrijving uit de onvoor ziene uitgaven vau de vroeger gebragte som op het nu voor memorie uitge trokken artikel wordt bevolen. Aan de leden der tweede kamer zijn toegezonden twee geschriften, als 1". openbare brief aan de leden der tweede kamer van de staten-generaal ter verduidelijking van eenen open brief aan de leden der tweede kamer gezonden door de commissie van toezigt op het middelbaar onderwijs te Breda; en 2'. katholiek-Nederlandscke-brocliuren vcreeniging onder directie van dr. W. J. F. Nuyens en dr. C. P. J. van der Hurk (Be afschaffing der doodstraf op Christelijk standpunt beoordeeld door J. Bos Pz.) Haarlem, A. B. van den Heuvel. Naar men verneemt zijn thans door de broederschap der candidaat- notarissen in Nederland provinciale afdeelingen in het leven geroepen, ten doel hebbende bevordering van kennis en naauwere aaneensluiting. De leden dezer afdeelingen zullen tweemaal 'sjaars vergaderen; iedere afdeeling heeft een bestuur van drie leden. De arrond.-regtbank te Rotterdam heeft een apotheker aldaar veroor deeld tot zeven geldboeten van ƒ3 ieder en twee van ƒ10 ieder, ter zake van: 1". het als apotheker in zijne apotheek niet deugdelijk voorhanden hebben van drie geneesmiddelen, die voorhanden moeten zijn; 2". het als apotheker in zijne apotheek in gcene genoegzame hoeveelheid voorhanden hebben van vier geneesmiddelendie aanwezig moeten zijn3°. het als apo theker builen de vergiftkas bewaren van drie vergiften, bij openbare be kendheid aangewezen, en van één niet iu de Pharmacopoea Neerlandica op genoemd 4'. het voorhanden hebben van twee geneesmiddelenzonder dui delijk leesbaar opschrift van den naam. Naar men verneemt, is de hulponderwijzer P. te Dordrecht, nadat de lijkschouwing van den mishandelden jongen had plaats gehad, door de poli- cie aan den officier van justitie overgegeven en naar het huis van arrest aldaar overgebragt. Voor de arrond.-regtbank te Amsterdam is gisteren de vraag bepleit of, ingeval van aanslag door onvoorzigtigheid, niet alleen de schade moet worden vergoed, die de betrekkingen van den overledene daardoor hebben geleden, maar ook die, welke een levensverzekering-maatschappij lijdt door de vervroegde uilbetaling eener op het leven van den overledene verzekerde som. Aanleiding tot dit proces gaf de op 2 Junij 1868 plaats gehad heb bende botsing van twee treinen der Ned. Rijnspoorweg-maatschappijwaar door de heer J. II. Wijnne, van Groningen, het leven heeft verloren. De vennootschap Nederlanddie de som van 4000 op het leven van dien heer verzekerd had, betaalde deze aan de weduwe, des overledenen uit, doch meende geregtigd te zijn haar van de Ncd. Rijnspoorweg-maatschappij terug te vorderen, Deze, die bij minnelijke schikking reeds een bedrag .van ƒ40000 aan de wed. Wijnne had uitbetaaldweigerde echter de betaling eener andere schade, dan die onmiddellijk voortvloeide uit de daad, waar voor zij in regten aansprakelijk is. Voor de vennootschap Nederland trad op mr. M. H. 'sJacob; voor de Rijnspoorweg-maatschappij mr. A. Philipse. De uitspraak is bepaald op 22 February. Tot rector van het gymnasium te 's Hertogenbosch is benoemd de heer dr. J. F. II. Wolters, thans conrector, en tot conrector bij die inrigting de heer W. Smit, cand. in de letteren en in de regten te Leiden. Aan de leden der tweede kamer van de staten-generaal is toegezonden een wets-ontwerp op de regterlijke iudeeliug. Het strekt om uitvoering te geven aan art. 95 in verband met art. 54 der wet van 31 Mei 18G1 Staats blad n°. 49) houdende eene nieuwe regterlijke inrigting. Daarbij worden aangewezen het regtsgebied, het getal, de zetels en de klassen der arron- dissemenls-regtbanken en kantongeregtenbenevens het getal en de bezol diging der leden van en ambtenaren bij die collegiën. Daaruit blijkt dat voorgesteld wordt: 1°. den zetel van den hoogen raad der Nederlanden ie vestigen te 's Gravenhagc: 2". de geregtslioven te vestigen te 's Bosch, Arn hem, 's GravenhageAmsterdam en Leeuwarden; 3'. de regtbanken te plaat sen: te 's Bosch, Breda, Maastricht, Roermond, ArnhemNijmegen, Tiel, Deventer, Almelo, Zwolle, 's Gravenhage, Rotterdam, DordrechtMiddelburg, Axel, Zierikzee, Amsterdam, Alkmaar, Hoorn, Haarlem, Utrecht, Leeuwar den, Heerenveen, Sneek, GroningenWinschoten en Assen; en - de .kan tongeregten te vestigen: te 's Bosch, Oss, Tilburg, Veghel, Eindhoven, OirschotHeusdenBredaOosterhoutOudenboschBergen-op-ZoomMaas tricht, Valkenburg, Heerlen, Sittard, Roermond, Weert, Ven'o, Helmond,

Leydse Courant | 1870 | | pagina 1