Van den Heider meldt men: Een op de wélvaart dezer gemeente in niet geringe mate invloed uitoefenend feit is het steeds aanwassend goede ren-vervoer, aan de spoorweghaven alhier. Dat toenemend bedrijf maakt natuurlijk eene uitbreiding der inrigtingen en gebouwen noodzakelijk. Naar men verneemt zal door de Holl. ijzeren spoorweg-maatschappij met die uit breiding eerlang een aanvang worden gemaakt <n wel met de oprigting van een nieuw gebouw dienende tot woning van een havenmeester en wachter, welke bedieningen door de toenemende handelsbeweging alhier vervulling vereisehen. Maandag nacht, meldt het Hbl.. werd digt hij den Helder een vlet, met vier sloeperlieden bemanddoor een visscherschuitten gevolge der duister nis, overzeilddrie van de vier sloeperlieden werden gered maar de vierde verdronk een der geredden verkeert nog in zorgvolle omstandigheden. Op merkelijk is het dat een der geredden nu reeds voor de derde maal bij dergelijke gelegenheden aan een anders wissen dood is ontrukt. Men meldt uit LeeuwardenDat het schoolverzuim in Friesland onge twijfeld belangrijk is, bewijst het volgende. Hel is echter niet bepaaldelijk op te geven, vermits het niet openlijk bekend is, hoeveel naar de jaren schoolpligtige kinderen waartoe mogen gerekend worden te belmoren die kinderen, die van 612 jaren oud zijn er worden aangetroffen. Bij benadering is het evenwel aan te toonen. Volgens de uitkomsten van de volkstelling in 1859 nu maakte het getal kinderen van dien leeftijd in deze provincie ongeveer het 1/7 gedeelte uit der bevolking. Dit was mede het geval in 1849, 1840 en 1830, volgens de toen gehouden tellingen. Opmer kelijk voorwaar. Derhalve kan met cenige zekerheid worden aangenomen, dat die verhouding ook nu zal bestaan. Naar dezen maatstaf dan berekend, was het getal kinderen van dien ouderdom, bij het begin van 1868 in deze provincie aanwezig 42015, waarvan 20793 van het mannelijk en 21222 van het vrouwelijk geslacht. Het gemiddeld getal leerlingen van 6 12 jaren op de dagscholen in genoemd jaar nu was 15388 jongens en 13915 meisjes, te zamen 29393. Deze cijfers nu van de bovenstaande aftrekkende, dan blijkt het, dat het getal kinderen van dien leeltijd. hetwelk de lagere scho len niet heeft bezocht, was: 5405 jongens en 7307 meisjes, te zamen 12712. Naar het getal leerlingen in de maand Jnlij gerekend, was het getal scliool- verzuimers nog aanzienlijk liooger, namelijk 5840 jongens en 7G45 meisjes, te zamen 13485. In den zomer toch zijn het vooral de werkzaamheden op het land, die de kinderen, inzonderheid ten platten lande, van de scholen afhouden. Vooral bij de meisjes is, naar bovenstaande uitkomsten, het schoolverzuim zeer in het oog loopende. Nu dient men evenwel nog in aan merking te nemen dat het getal avondscholieren niet in de berekening is begrepen; hun getal, dat in mindering van genoemd getal schoolverzuimers zon kunnen komenkan echter niet van dat overwegend belang zijndat de schaal ten dezen veel gunstiger zoude overhellen. Vele, zoo niet de meeste leerlingen van de avondschool toch zijn ook ouder dan 12 jaren. Naar denzellden maatstaf berekend was hel getal schoolverzuimers van ge noemden leeftijd in de gemeente Leeuwarden 388 jongens en 933 meisjes, te zamen 1321, te Harlingen 192jongens en 405 meisjes, te zamen 597, en te Sneck 133 jongens en 311 meisjes, te zamen 444. Het zijn vooral deze plaatsen waar het schoolverzuim bij de meisjes wordt gevonden. De gemeenteraad van Groningen heeft besloten een regtsgeding te voe ren ter zake van de weigering, om in een faillissement eene pretentie van den gemeente-ontvangerad 4.90 en 15 ets. als kostenpreferent te doen beschouwen. De ontvanger had zich beroepen op art. 19 der verordening op de invordering van den hoofdelijken omslag in die gemeente, maar de regter-commissaris in het faillissement had bij de rangregeling de vordering van den ontvanger niet als preferent geplaatst. Te Enschot, in Noordbrabant, is in den ouderdom van 101 jaar en 7 dagen overleden Adriana Denissen. weduwe Joost Piggen. Zij was den 25,ltn Januarij 1769 geboren en was schier tot de laatste oogenblikkcn haars levens in het volle genot van verstandelijke vermogens. lil beriglen uit Cnracao wordt een blik geworpen op den toestand der kolonie in het afgeloopen jaar en worden in herinnering gebragt de ziekten en andere rampen, die Curacao en onderhoorige eilanden getroffen hebben. Het gebrek aan goed drinkwater, ten gevolge van langdurige droogte, heeft ongetwijfeld een nadeeligcn invloed op de gezondheid der bevolking uitge oefend. Door bedoeld gemis van water is de oogst van de. maïs en alle andere voortbrengselen van den landbouw in het regensaizoen van 180869 geheel mislukt en was er groot gebrek aan voeder en drinkwater voor het vee. Veel vee is dan ook bezweken, ja op enkele plantages is het geheel uitgestorven. Eerst omstreeks het midden des jaars kreeg men in het oos ten en midden des eilands regen in de westdivisie is die tot November uitgebleven. Het regensaizoen van 186970 is gelukkig gunstiger dan het vorige. Men heeft van Saba en elders maïs lot zaad moeten ontbieden daar het vorige geheel verloren is. Bij aanhouden van den regen zal men een voordceligen oogst van boonen en andere rankvruchten kunnen ver wachten van de maïs zeer weinig. Plantzaad van boonen heeft men van de overkust en zells van St. Domingo bekomen. Dcor de lang aangehouden droogte was daarentegen de zoutoogst zeer gunstig. De eilanden Bonaire en vooral ook Aruba werden in de drie jaren 1867 —69 door dezelfde ram pen als Curacao getroffen. De liefdadigheid van de ingezetenen blonk bij die tegenspoeden weder op het schoonste uit, zoowel door liefdegiften, als door werkverschaffing. 'sGBAVENHAGE, 3 Februarij. Aan den heer J. Sevenstern is, op zijn verzoek, eervol ontslag ver leend als ontvanger der directe belastingen te Noorddijk; terwijl het kan toor die gemeente betreffende gevoegd is bij dat te Haren. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken van 1 Febr. is aan den opzigter van den waterstaat 4de kl. II. J. Geyl Jz.op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend. Bij beschikking van den minister van financiën is bepaald dat de na volgende ambtenaren bij de administratie der posterijen hunne functiën zulle; uitoefenen als volgt: de commies 2dt kl. A. J. M. Ledeboer. ten postkantori te Botterdam; de commies 3de kl. A. J. H. Bachiene, op het spoorweg, -j- postkantoor Amsterdam-Emmerik-Bentheim. ver! vooi Aanst. Vrijdag avond wordt er eene groote soiree gehouden bij de; Brilschen gezant bij het Nederl. hof, den vice-admiraal Harris. Den 9<» dezer zal er eene groote soiree zijn bij den baron Verschuer en den 17'«_ dezer eene bij de grootmeesteresse van het huis der koningin, mevr. di te p douarière van der Oudermeulen geb. van Wickevoort Crommelin. .jn„ Het prov. geregtshof heeft den persoon P. Ligt of de Licht, die we gens bigamie voor het hof gedagvaard was en wederom niet verschenen is, thans verklaard wederspannig aan de wet te zijn. UUITKi\L\M)SCIIK IJKMItiTKN. wee te niet gezj E G E L A H. adr' LONDEN 2 Februarjj. *"n De dunne ijskorst waarmede hel water} in de onderscheidene park«1)|et dezer dagen was bedektheeft duizenden schaatsenrijders en toeschouwer! derwaarts gelokt. In Regentspark was een aantal van 120,000 en in St ïeri Jamespark een aantal van 150,000 personen aanwezig. Zoo als gewoonlijk ^ice bij dergelijke gelegenheden, zegt de Daily News, was de toevloed van die iau ven en schurken in St. Jamespark bijzonder groot, en gedurende den ge heelen dag waren de bruggen over den vijver het toonecl van de grootsli f verwarring en werden er vele rooverijen gepleegd. Er was een extra afdee Has ling policie tegenwoordig, doch om de vijf of tien minuten liep eene me tot nigte zakkerollers, gemeen volk en jongens, storm op de bruggen, drij lam vende de politie voor zich uit en stelende intusschen met de grootste be üeh hendigheid horologiënkettingendoekspeldenbeurzen enz. De policii en vermogt bijna niets te midden van die plotselinge toeloopenwaardoor vel p personen, vooral vrouwen en kinderen, letsel ontvingen. Verscheidene zak en kerollers werden gevat, doch zonder dat het eenigen indruk op den garc der dieverijen maakte. De regering der Vereenigde staten heeft drie schepen der marine oude 1 het bevel van den admiraal Davis gesteld en hem opgedragen daarmedi ovt de landengte van Panama met het oog op de plannen van doorgraving ti gaan opnemen. nen FHAVKHUh, PARIJS, 2 Februarij. hee liet besluit tot verandering van het personeel der prefecten voldoel w0' weinig aan de verlangens, die zells bij de gematigde liberalen waren opge tc wekt door de handelingen der prefecten bij de jongste verkiezingen. Dl Gr® verandering lia#, meent men, doortastende moeten zijn. Nu is er slechts Mij eene gedeeltelijke voldoening aan de publieke opinie gegeven. SeP l Mgr. Lavigerie, aartsbisschop van Algiers, heeft het gerucht tegenge- ond' sproken dat hij herwaarts zou zijn gekomen belast met eene zending vai vcrt den Paus aan den keizer. Hij bevindt zich alleen hier tot afdoening, met 'Jec' 'den minister van openbaar onderwijs, van een belangrijk vraagstuk betref-Met feilde het onderwijs in Algerië. thai Aan de Réforme meldt men uit Londen dat aldaar op 26 Jan. cent tut' internationale meeting is gehouden, ten einde lucht te geven aan de verent- Mij waardiging, welke de manslag van Autcuil bij de democratie heeft opge- tcï' wekt. Volgens dat schrijvenis die meeting door ongeveer 3000 personen z'nl bijgewoond en zijn bij acclamatie eenige besluiten aangenomen, bij welke ')esl men zich verbonden heeft Victor Noir te wreken, en zich voor de alge- a^ heele uitroeijing der Bonaparte's, terstond na het proclameren der republiek, nisl verklaard heeft. Yert In de hoofdstad hebben dezer dagen weder twee moordtooneelen plaat» stel gehad. In de rue St. Honoré heeft een huisknecht, uit Belgie geboortig.de 1 vrouw des huizes, die hem wegens cenig vergrijp de dienst had opgezegd, '10° met een voorsnijmes den hals afgesnedenin tegenwoordigheid van haren 'ien echtgenoot, die, door eene beroerte verlamd, niet eens om hulp kon roepen. 61S' Daarna heeft de onverlaat nog getracht de keukenmeid te vermoordenmaar hoewel zwaar gewond; zal deze misschien nog het leven behouden. In de rue des Pyramides heeft zekere Eug. Duraud eene vrouw, waarmede hij in betrekking stond, vier messteken toegebragt, zoodat zij voor dood werd op genomen. De daders bevinden zich iu hechtenis. Het Jouen. des Déb. vestigt er de aandacht op dat deze gruweldaden plaats hebben even na de executie van Troppmann. ITALIË. Uit Rome meldt men van 31 Jan.: Heden heeft het concilie kennisge ving van het overlijden van een lid, den bisschop van Tarbes, ontvangen; het heeft de discussie over de voordragten rakende dc kerkelijke tucht in comité-generaal voortgezet, en zal die Donderdag vervolgen. "Daar er gcene voordragt gereed tot afdoening is, zal de openbare zitting op 2 Febr. niet plaats hebben. (De Paus heeft geweigerd het door 137 bisschoppen onder- Am teekende adres tegen de definitie van het leerstuk der onfeilbaarheid aan Ari te nemen.) Volgens den correspondent van de Times te Rome worden in de bij het concilie ingediende voordragt betrekkelijk de regten van den II. Stoel jIa. jegens het burgerlijk gezag de vijf volgende hoofdzaken veroordeeld; 1°. het 's B algemeene stemregt; 2°. de opheffing van kloosterorden door staatsbesturen; £ce 3». de toeëigening van kerkelijke goederen aan den staat; 4°. het gemengde Mea" schoolwezen; 5". de leer van berusting in wederregtelijk gedane zaken nadat Roti zij haar beslag hebben bekomen. Tegenover die vijf punten verklaart de Utri voordragt in vier leerstellingen: 1". de souverciniteit krachtens goddelijk regt; 2°. het regt om vereenigingen tot kloosterlijke zamenleving op te rigten en in stand te houdenen de heiligheid dier instellingen3\ het regt der kerk om vaste goederen te bezitten; 4'. de wereldlijke heerschappij van den bis schop van Rome.

Leydse Courant | 1870 | | pagina 2